25.4.2024 | Svátek má Marek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 8.8.2011 23:47

Re: NP není hospodářský les!

Pane Bezouška asi Vám nějak unikl odkaz na natočený TV pořad ve kterém jsou MNOHOKRÁT OPAKOVÁNY I KOMENTOVÁNY ZÁBĚRY toho JAK po čase VYPADÁ právě PŘÍRODNĚ ZMLAZENÝ LES ŠUMAVY - ale reagujete právě na něj!

Zkuste mi prosím odpovědět na prostou otázku -  Jak je toto možné?

K. Nytra 8.8.2011 21:26

koho chránit před čím

Jaký má smysl pořád něco chránit, vždy je to zásah lidí do přírody, třeba chránění kůrovce je celkem zbytečné, vyhubit se nenechá, bobři zase kácejí stromy a přetvářejí krajinu, je třeba tedy chránit stromy před bobry nebo bobry před lidmi, nebo chránit krajinu, nějak v tom není jasno. V Ostravě se například nastěhovali ptáci na skládku a přemnožili se, proč skládku nebo ptáky chránit, v okolí je přírody dost, jen tím vzniká přírodní nerovnováha. Ono všeho moc škodí, je hlavně třeba chránit společné životní prostředí které ničí průmysl, to smysl má pro všechen život.

D. Seibt 8.8.2011 14:05

Re: NP není hospodářský les!

Vznik sklarskych huti na Sumave se datuje na pocatek 16 stoleti a predpokladam, ze si pro palivo nejezdili treba do Brd :-) Pokud si myslite, ze se ksefty nedelaly kdyz tam byl Krejci, tak jste asi z jine planety. Ja samozrejme jsem proti kaceni nacerno, kradezim atd, ale o tom tu snad ani neni rec.

K. Kužel 8.8.2011 13:57

Re: Tak to vypadá,...

Exprezident Havel psal velmi odmítavě o škaredých krabicích velkoskladů podél dálnic, ale nic proti ohyzdným polím fotovoltaických elektráren a těm šíleným větrníkům. Zajímavé estetické preference, není-liž pravda? Výstavba OZE byla vpodstatě nadirigována z Bruselu jako reakce na naprosto nepodloženou hypotézu významného antropogenního vlivu na zemské klima. To je ostatně velice oblíbená parketa Zelených, ze které chtějí řídit životy ostatních lidí, do kterých jim nic není. 

K zapeklitostem češtiny: pokud vím, tak jména vlastní se skloňují nachlup stejně, jako normální podstatná resp. přídavná jména. Je možné, že existují výjimky, ale příjmení Rada ani Kužel mezi ně zcela určitě nepatří.

P. Rada 8.8.2011 13:31

Re: Tak to vypadá,...

Pane Kužel krajinářství je studijním oborem na mnohých VŠ - o tom něco trochu vím.... ale pěkně o naší krajině píše i povídá V. Cílek se kterým ji vnímám podobně: http://www.vilemwalter.cz/cilek.htm

Našel jsem Cílka vedle V.Havla J.Hutky mezi podporovateli Zelených - (s velkým Z) a tak k nim zřejmě taky nějak patřím....

Nevím ale nic o tom, že by tito Zelení provozovali a podporovali fotovoltaiku tak jak o tom píšete včetně estetiky. To se spíše poohlédněte po podnikatelské sféře která ve vazbě na parlament oddalovala schvalování příslušného zákonodárství o celé roky. Někde na to odkaz mám.

(Malá poznámka pro rejpaly.  Jednou ze zvláštností  češtiny např. jména Rada a funkce rada je odlišné pojmenování. Pane rado tedy říkáme někomu s funkce radního kterým byl např slavný rada Vacátko. Radním ale rozhodně nejsem.  Jinak jsem ale opravdu v té češtině břídil - mám hold raděj tu krajinu... že bych byl krevní skupinou víc technik či kelt... - prosím proto o schovívavost)

V. Hájek 8.8.2011 13:15

Re: Hezký článek

A já bych doplnil vojenské újezdy. Alespoň některé, u nichž tankodromy pomohly zachovat, ne-li rozšířit nejeden chráněný druh.

P. Rada 8.8.2011 13:09

Re: Hezký článek?

Jen k těm pahýlům. Pro lidské oko je to memento aby si dal s monokulturou konečně pokoj - kdo se cítí ten se vtípí. Ty torza stromů takto ale zůstanou jen několik let, brání věru, nadměrnému oslunění... a postupně popadají jak postupně bude vznikat nový porost. Daleko horší varianta je holina kde se začíná se stejnověkým lesem odpočátku, kde chybí živiny v půdě, není stín, vítr se planinou rozběhne a převálcujje sousední porost a kalamita zas může pokračovat.

K. Kužel 8.8.2011 13:04

Re: Tak to vypadá,...

Pokusím se ještě jednou vysvětlit svůj nápad, snad se to vyjasní: neusilovat o uchování údajně autentického díla Matky Přírody, jak to praktikují Zelení, ale formovat krajinu tak, aby byla "šumná". Takoví architekti krajiny by měli mít samozřejmě vysoké estetické cítění a hlubokou znalost biologie a jejích příslušných disciplín.

Estetické cítění projevili Zelení výstavbou fotovoltaických a větrných elektráren a biologické znalosti podporou pěstování řepky.

Malá poznámka: jednou ze zvláštností češtiny je pátý pád, kterým voláme: pane Kuželi!

Že ano, pane Rado?

P. Rada 8.8.2011 13:00

Re: NP není hospodářský les!

S těmi 500lety příznačně přeháníte odobně tak jinde. Nejen, že se zbytečně kácí a odkornují ale mnohde navíc těžkou technikou... K hranicím parku je to daleko a letošní chladné léto kůrovci nepřeje.... Osobně jsem viděl klády naporcované na 4m10cm... Jen je naložit a jet .... Ale ti zelení aktivisté rozjetý kšeft komplikují - že?! Tak se nedivím, že na vše od duhové po zelenou plivete či alespon mlžíte.

P. Rada 8.8.2011 12:49

Re: Tak to vypadá,...

Pane Kužel on ten nápad už dávno běží a iniciovali ho právě ti zeleně založení.... Krajina je  proto více chráněna proti zvůli centrální moci jak dříve. Zavedlo se hodnocení EIA o vlivu staveb....

Na druhou stranu se ale daleko více jak dříve rozmohlo soukromé tunelování tam kde je to jen trochu možné ... jak zpívá Dobeš:.... "Jednou tam - jindy sem - pomalinku vydrancujem celou zem".

K. Kužel 8.8.2011 12:28

Tak to vypadá,...

že naše česká kotlinka je víc přehrabaná lidskýma rukama, než si připouštíme. Asi bychom si měli přestat hrát na ochranu originálního díla Matky Přírody a přistoupit k našemu území jako k výtvoru z drtivé většiny lidskému a ustanovit něco jako architekty krajiny, kteří by samozřejmě věděli co nejvíce o biologii.

Tento návrh dávám do placu zdarma a s vědomím, že bude pokálen, v lepším případě popliván.

Kdyby se to však náhodou chytlo, tak proboha nedávejte tuto funkci Zeleným!!!

D. Seibt 8.8.2011 11:41

Re: NP není hospodářský les!

Vite je usmevne, ze si stezujete jak se chovaji v druhe zone a jinde, kde se skutecne tezi, protoze se delaji pufracni zony nebo se tezi stromy napadene kurovcem. Ale ono by se tam netezilo, kdyby se zastavil kurovec jeste ve stromech o coz se snazi treba prave ted u Modravy. A u Modravy se netezi, tam se kaci a odkornuji se stromy, ktere zustanou na miste.

M. Matura 8.8.2011 11:31

Re: NP není hospodářský les!

Paní Vozábalová, viděla jste, jak se tito dřevorubci chvají kupř v druhé zóně? Koleje vyjeté těžkou technikou do hloubky jednoho metru, rozrytý povrch, to jsou spíše vandalové. Povrch půdy v lese nemá téměř žádnou regenerační schopnost, následky jsou jasné po desetiletích ( při dotazu místních na Sibiřské tajze, před kolika že dny projelo auto, které zanechalo vyjeté koleje, jsme se s údivem dozvěděli, že před deseti lety )

M. Bezouška 8.8.2011 10:27

Re: NP není hospodářský les!

pane Rado, co kdybyste si, než zase něco  nahlas řeknete, alespoň zběžně prostudoval danou problematiku? A taky si pozorně přečetl, k čemu se vlastně vyjadřujete, v tomto případě článek pana Drábka. Jinak budete zase blábolit voloviny. "Vědci" vyzvali ... například asi pan profesor Fanta a spřátelení borci z JU - vždyť ti si z toho udělali prvotřídní kšeft, samozřejmě pro sebe, dotace, výzkumy (především ovšem "výzkumy" jako ten, který zkoumá "přirozenou" obnovu lesa zdevastovaného například kůrovcem - před ním to na Šumavě  před více než sto lety udělala bekyně mniška). Zkuste si například odpovědět na prostou otázku, co že to asi vyroste na místě, kde už déle než dvěstě let není nic jiného, než smrky. Že by třeba hrušňový sad?

J. Vozábalová 8.8.2011 9:57

Re: NP není hospodářský les!

Dobrý den pane Rado,

vy jste viděl na Šumavě nějaké "těžaře"? Jsou tam dřevorubci a snaží se v souladu se zákonem zvládnout kůrovcovou kalamitu. Kůrovcem napadené stromy se kácejí i v zámeckých parcích - a to rozhodně také není hospodářský les. 

J. Vozábalová 8.8.2011 9:49

Re: Hezký článek

Krásný den z deštivých jižních Čech,

chtěla bych jen pro pořádek podotknout, že kategorie "technická památka" není, jsou jen kulturní památky - movité a nemovité - mohou mít nejrůznější charakter včetně technického. Ty nejcennější z nich pak jsou nařízením vlády prohlašovány národními kulturními památkami. Takže "Schwarzenberský plavební kanál" je nemovitou kulturní památkou. Ani v době svého vzniku nebyl vnímán nikterak negativně, naopak. Šumava se hospodářsky využívala -  představa, že se jedná o původní pralesy je zcela mylná, nic takového se na Šumavě nenachází (no, nechci být kategorická, možná v nějakých nepatrných zbytcích) - těžilo se nejen pro prodej dřeva (dlouhého stavebního i palivového), ale ve své době především pro spotřebu na místě ve sklářských hutích.

Pokud se týče jihočeských rybníků - nepochybně byly v době svého vzniku vnímány velmi negativně, poddaní však v žádném případě neměli žádné možnosti cokoli proti jejich stavbě podniknout. Nicméně i jim pak rybníky přinesly užitek v mnoha směrech a dnes nepochybně patří do kategorie "rodinné stříbro". Rožmberská rybniční soustava je prohlášena národní nemovitou kulturní památkou a usiluje o zápis na Listinu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

No, chtělo by to něco na závěr - nějaký názor, když jsme v diskusi. Jsem hluboce přesvědčena o tom, že zasahoval-li (alespoň na území Evropy) člověk do přírody po  mnoho století a přetvořil ji v současnou kulturní krajinu, nelze teď od přírody spravedlivě očekávat, že "si poradí" - tedy časem určitě ano, naši praprapravnuci by se mohli jakéhos takéhos lesa zase dočkat.. Ale taky by se nemělo zapomenout na to, že statut NP Šumava ukládá ZACHOVAT CHARAKTER ÚZEMÍ a to tedy ať se na mne nikdo nezlobí, to uschlé pahýly ožraných smrků fakt nesplňují. 

D. Seibt 8.8.2011 9:17

Re: NP není hospodářský les!

Jenze to uz asi 500 let je hospodarsky les, kde se ve velkem pestoval smrk a druhova skladba neodpovida tomu co tam drive bylo. Pokud si vzpominam tak, cely problem zacal v okamziku zruseni planu 10, 30 a 50 a prechodem na plan 1, 3 a 5 za velkeho potlesku zelenych hnuti.  Vedci si experimentuji, ale casto zapominaji, ze jim v tom experimetu ziji lide. Mozna by se mistnich take nekdo mohl zeptat jak se jim tam zije. A kdyz uz po nich budete neco chtit mozna by bylo dobre se s nimi domluvit a netvarit se za tam nejsou. Stromy se v tomto konkretnim miste netezi, pouze se vybrane stromy kaci a odkornuji. A vedec neni zarukou spravneho reseni, jsou to lide jako vsichni ostatni. Kazdy z nich ma jiny nazor a budou se hadat stejne jako vsichni ostatni.

P. Rada 8.8.2011 9:02

Re: NP není hospodářský les!

Ale jo - bylo. Jen to není sice přímo k "boji" - to bude spíš Vaše parketa - ale k výhledu i když dojde k Maunderovu minimu..... A s tou Šumavou a smrkovými porosty to souvisí tím, že to bude broučkovi velice přihrávat a tak se smrk bude zřejmě muset stáhnout k severu.

http://www.pik-potsdam.de/news/press-releases/archive/2010/weakening-sun-would-hardly-slow-global-warming

I. Schlägel 8.8.2011 8:16

Re: NP není hospodářský les!

Něco o boji s globálním oteplováním by nebylo?

P. Boublíková 8.8.2011 6:32

Hezký článek

Dodala bych, že i Schwarzenberský kanál  http://cs.wikipedia.org/wiki/Schwarzenbersk%C3%BD_plavebn%C3%AD_kan%C3%A1l je chráněná památka,i když technická. Mimochodem byl postaven proto, aby bylo možné snadno transportovat vytěžené dříví z oblastí, kde se dnes nesmí kácet:-)

JInak typickou ukázkou toho, co by mohlo být považováno za ekologickou pohromu způsobenou lidmi a čeho si dnes přesto vážíme, je soustava jihočeských rybníků.

R. Gramblička 8.8.2011 6:07

Re: NP není hospodářský les!

jistě toho ví víc, než vy, grafomane

J. Kadeřábek 8.8.2011 0:55

Re: NP není hospodářský les!

NP je rozdělen do tří pásem. Jen první je bezzásahové.

P. Rada 8.8.2011 0:19

NP není hospodářský les!

Pan Drábek se věnuje problému o němž zjevně mnoho neví a bere si na mušku Hnutí Duha.... které má ale podstatně větší podporu vědecké veřejnosti jak zásahy těžařů.

http://www.sumavapro.cz/vedci-vyzvali-k-zastaveni-tezby-a-nabizi-straskemu-odbornou-pomoc/

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10137347235-kalamita-aneb-srdecny-pozdrav-od-sumavy-k-tatram/