21.11.2019 | Svátek má Albert


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
12.12.2009 10:35

Re: KLIMATGATE se nekonalo - žádné překvapení - ani žádné řešení.

Milý paro, již podruhé Vám musím zamítnout odkaz na geotermický článek. Je pravda, že se v něm, coby úlitba dnešním božstvům, mluví o oteplování a naměřené hodnoty jsou svévolně interpretovány tak, aby vyhovovaly současným politicky korektním myšlenkovým trendům. Ony se tak GAČR a GAAV radostněji plácnou přes kapsu.

Nabízím alternativní vysvětlení. Země je koule, uvnitř teplejší, na okraji chladnější. Teplo s velkou radostí teče z míst z vyšší teplotou do míst s nižší teplotou. Rychlost odtoku/přítoku tepla "na kraji" lze popsat  okrajovými podmínkami. A zde, na rozdíl od autorů, bych při objasňování naměřených hodnot dal přednost Neumannově okrajové podmínce před Dirichletovou. Pro nematematiky: odtok tepla  ze zeměkoule nezávisí ani tak na vnější teplotě jako na tom, jak dobře je povrch zaizolován. Když nějaké teritorium vybetonuju a potáhnu asfaltem, bude odtok tepla menší, větší část ho zůstane uvnitř, což se projeví drobně vyšší teplotou v oněch měřeních. 

Problém je v tom, že se část populace začala chovat jako ten nejhorší hypochondr. Řekněte mu o nové nemoci a do deseti minut na sobě najde většinu příznaků. A pokud nějaké příznaky chybějí, jeho hlava to ignoruje. Oteplovači jsou posedlí vidět důkazy katastrofy všude.  Co byste chtěli, aby všechna měření už byla konstantní? A svévolné extrapolace umím dělat taky: podívejte se třeba na počet prodaných kusů knih Michala Viewegha, pozorovaných na zeměkouli v letech 1989, 1994 a 2009 a udělejte extrapolaci. Když se budete trochu snažit, vyjde Vám, že kolem roku 2100 bude Země pokrytá vrstvou knih toho pisálka o tloušťce několika desítek metrů, což spolehlivě zahubí veškerý pozemský život, tak jaképak starosti s oteplováním. 

12.12.2009 10:43

Re: KLIMATGATE se nekonalo - žádné překvapení - ani žádné řešení.

pane, vy budete po převzetí moci oteplovači zastřelen (ekologicky, lukem) jako jeden z prvních! Velmi přesně jste popsal tu oteplovací svoloč a jsem opravdu zvědav, co k vašemu příspěvku připodotkne shluk proteinů s nickem para!

K popsanému přenosu tepla bych dodal, že teplo je mrcha a jde podobně jako voda či elektrický proud cestou nejmenšího odporu. A to zceala zavile i proti usnesením "vědeckých" oteplovacích spolků

12.12.2009 11:13

Re: KLIMATGATE se nekonalo - žádné překvapení - ani žádné řešení.

Díky za podporu. S tím, že budu utracen, víceméně počítám. Ale vy jste se právě dopustil trestného činu "schvalování trestného činu". Tak si dejte rovněž majzla.

12.12.2009 13:53

Re: KLIMATGATE se nekonalo - žádné překvapení - ani žádné řešení.

Očko problém bude asi i v tom, že jsi ten článek s geologického ústavu nepřečetl pořádně nebo jsi mu neporozuměl. Tok energie z nitra země je prakticky ustálen a cca 70mw/m2. Teplota na povrchu je kolísající a obrazem toho kolísání je za celý rok jakýsi trychtýř křivek přičemž platí že v určité hlouhce už povrchové roční výkyvy nejsou znát zato tam začíná převládat celková změna teploty povrchu za delší období. Na tomto principu a faktu, že teplotu lze elektronicky dnes měřit vysoce přesně je měření založeno.

Budeš asi potřebovat hodně racionální "podpory" chcešli si ujasnit co se kolem nás asi děje. Pokud Ti ale budou pochlebovat podobně k poznávání imuní kolegáčkové a Ty si v tom budeš navíc libovat - já sám sotva něco pozitivně ovlivním. Karmu si tvoříš sám.

12.12.2009 16:02

Re: KLIMATGATE se nekonalo - žádné překvapení - ani žádné řešení.

"Tok energie z nitra země je prakticky ustálen a cca 70mw/m2"

pán myslí patrně PRŮMĚRNÝ tok, že? Protože intenzita tepelného toku bude jistě jiná ve starých žulových masivech a jiná v mladých usazeninách, že? Takže je to opět číslo bez praktického významu,stejně jako ona slavná "globální teplota", že?

Ale krásně se kolem toho vytváří pseudovědecké bláboly...

12.12.2009 16:21

Re: KLIMATGATE se nekonalo - žádné překvapení - ani žádné řešení.

Tak abychom to nezakecali - jak dokáže PCA vygenerovat "hokejku" z bílého šumu?

12.12.2009 19:13

Re: KLIMATGATE se nekonalo - žádné překvapení - ani žádné řešení.

O bílém šumu ale nepsal honzak. To pláčete na špatném hrobě.

12.12.2009 19:25

Re: KLIMATGATE se nekonalo - žádné překvapení - ani žádné řešení.

Jistě. Psal to eurosvazak-marxista. Ve 2:32. Ale honzak se v tomtéž vlákně poněkud navážel do statistiky a předpokládal jsem, že když je tak "chytrej", bude to vědět...

Asi jsem se zmýlil...;-D

12.12.2009 17:20

Re: KLIMATGATE se nekonalo - žádné překvapení - ani žádné řešení.

Děkuji za krátkou exkurzi do rovnic vedení tepla. Vsadím svůj roční plat, že tuhle problematiku umím lépe než kterýkoliv český geofyzik :-) a mohu Vám potvrdit, že jsou to bláboly, o Vašem intuitivním vysvětlení už vůbec nemluvě. O matamatické erudici geofyziků bych mohl dlouze povídat (napsali jsme i pár společných prací) a nebylo by to vůbec nic lichotivého. A nevšiml jsem si, že bychom si začali tykat. Jen konstatuji, že Vy žádnou racionální podporu nepotřebujete, což je v náboženských sektách poměrně běžné.

12.12.2009 17:40

Re: KLIMATGATE se nekonalo - žádné překvapení - ani žádné řešení.

Ale ale, ocicko, urazena prazdna pycha predchazi pad...

12.12.2009 8:21

s rezervou

O spoustě věcí, se lže, myslím si. Není radno ničemu věřit. Když mi renomovaný vědec bude něco tvrdit - má pravdu, nebo ho skrytě někdo platí? Je to docela zoufalé. Dřív jsme věřili všemu, co nám kukali... teda jako že poručíme větru dešti a podobné nesmysly...  Tak je asi lepší věci brát s rezervou. Rozčilovat se nad mizerných charakterem mnohých asi nemá cenu - jim je to jedno, hlavně když mají v koupelně zlaté kohoutky. Horší je, když člověk přestane věřit, všemu co mu nalejvají do hlavy - a pak jedno z toho bude pravda. Holt, přežít ten život fakt není snadné...

12.12.2009 8:13

Žádná novinka.

Ale když tolik lidí věří v boha a dogmatům, které tady blábolí staletí církev, není se co divit, že podlehnou, když jim to někdo na "vědecké" bázi vtlouká denně do hlav. Je to jako s prasečí chřipkou.

12.12.2009 6:29

oteplismus

je marxismem 21. století. A tak existuje spousta ústavů, kde se ten marxismus vědecky zkoumá a vědci v potu tváře dodávají politikům požadované výstupy. Ti je pak s pomocí ke všemu ochotných (za peníze) novinářů valí lidem do hlav.

Bohužel, u dost velkého procenta hlav se jim to daří. Ono je to už tisíce let ověřeno, že masy, které se ryjí v pseudoproblému nešťouchají do skutečných problémů a do finančních toků mezi vládnoucími šéfíky.

Otázka závěrem - klimahujeři jistě sedí u počítačů napájených jen a jen z "obnovitelných" zdrojů, že? Aby zachránili planetu, že?

12.12.2009 8:22

Re: oteplismus

Prostřední odstavec: svatá pravda!

12.12.2009 9:39

Re: oteplismus

jako v tom vtipu :takové malichernosti, za co manželka utratí peníze,ale jak tu bude za milion let ,to je problém;-P

12.12.2009 5:25

Zelené Gronsko

Drábku, Drábku, že ty jsi ve škole nedával pozor. Jak to že dnes tu nemáme zelené Grónsko.

12.12.2009 9:14

Re: Zelené Gronsko

Protože nyní prostě působí jiný soubor vlivů než v době, kdy tu zelené Grónsko bylo. Nic v přírodě není dvakrát stejné.

12.12.2009 2:38

Klimatický strašák

Pane Drábku, potom co byly oznámeny výsledky oné nebetyčné události v Dánsku (nechci urážet Dány, ale myslím, že nějaký pan Shakespeare napsal památnou větu o tomto kraji, i když netušil co se tam teď odehraje), musím si vzpomenout na českého karikaturistu. Před časem nakreslil českého dědečka s babičkou jak stojí na zápraží, hledí do dálky tak trochu nahoru, a pod obrázkem čteme "Víš, babičko, ze všeho nejvíc mne těší, že v roce 2020 už tu nebudem".  Nebojím se oteplování, bojím se blbců, kteří se domnívají, že "vědecký konsensus" je věda - samozřejmě není, je to názor nebo víra. Klimatu se zmocnili politici a někdo je platí, dnešní "svobodné volby" jsou z velké části koupeny a záchrana planety je rostoucí byznys. Já to přežiju,  ale je mi líto dětí a vnuků, kteří se budou muset s tím nesmyslem vypořádat. Záměrné šíření strachu a vyvolávání pocitu viny není nic nového - viz hněv Pána Boha a pokladnička v kostele. Když lidem otrnulo, další nátlak dodali komunisté, studená válka. Když padli - ejhle nový strašák je  k dispozici. Na rozdíl od těch předchozích nehovoří o současnosti, tu je možno dneska celkem snadno a rychle prozkoumat, a tak se straší do budoucna, někteří odvážlivci mluví o katastrofě už za rohem, ti chytřejší to posunou tak daleko, že to dnes nejde zjistit, kdo ví, co bude za padesát let. Ale peníze na "výzkum" dostanu dnes!  Smutný to den předvánoční.

12.12.2009 8:25

Re: Klimatický strašák

R^R^R^

12.12.2009 2:32

hokejka.

problem s mannovou hokejkou je, ze i kdyz se na vstup da bily sum, vyjde s hladinou vyznamnosti alfa 95% hokejka. Tedy temer vzdy, bez ohledu na vstupni data. Ale kdyz chcete vyhazoval miliardy a snizovat si zivotni uroven, ja s tim problem nemam, mam firmu na dovoz solarnich panelu z Ciny, tam se vyrabi a nekeca, tady se to proda dobre, jsou na to dotace.

12.12.2009 3:31

Re: hokejka.

Kolik chcete za namontování systému 4,9?Mne řekli 499000 po slevě.

12.12.2009 8:10

Re: hokejka.

No vidíte, to je zrovna jedna z bllbostí, které tady kolují, zejméma v podání těch, kdo tu metodu neznají.

Z bílého šumu (bez autokorelační struktury) metoda PCA žádnou hokejku nevygeneruje a ani nemůže. Z tzv. ćerveného šumu (s pozitivními autokorelacemi) ano, ale problém je v tom, že když takovou řadu generujete, tak Vám ty "hokejky" a podobné věci vycházejí už přímo v těch datech.

Klidně se na to zeptejte u statistiků, kteří PCA znají.

12.12.2009 10:47

Re: hokejka.

ta statistika je ale svinstvo, že doktore? Např. detekce telemetrie z šumu (např. u kosmických sond) je také na statistice založena. A funguje, nikdo se qůli ní nemusel ani scházet, ani usnášet!

Ale v takovém oboru se to nedá okecat, že? Ani granty na to nejsou, zkrátka nic pro klimatology!

12.12.2009 11:13

Re: hokejka.

Svinstvo je to hlavně pro ty, co se v tom nevyznají.

Ale Vy jste jistě expert, tak nám tady všem vysvětlíte, jak může PCA vygenerovat "hokejku" z bílého šumu. Jsem zvědav...;-D

12.12.2009 2:13

Žádné překvapení, pane Drábku....

...určitě ne od Vás :-D

12.12.2009 1:05

Něco je jinak

Je to takové pěkné černobílé shrnutí, ale pokud se v tom člověk začne šťourat, zjistí, že je to trochu jinak:

- Popisovat aféru climategate jednou banalizující větou je v době, kdy si může každý inkriminované maily vyhledat, poněkud trapné, nemyslíte? Výmluvy o nadsázkách a vytrhávání z kontextu můžou projít u středoškoláka, ale ne u vědců, jejichž práce nás bohužel bude stát bilióny korun (a není to chyba překladu slova billion).

- O hokejce se toho už napsalo tolik, že je snadné se v tom ztratit, na což zdá se všichni spoléhají. Ale nic to nemění na tom, že použitá metodika zpracování zaručuje "správné" výsledky i pro náhodná vstupní data, jak si může každý ověřit.

- Modelování planety je jistě zajímavý způsob produkce CO2 pomocí superpočítačů, ale je třeba si uvědomit, že: a) modelují se pouze naše znalosti, nikoli to, co o klimatu nevíme; b) modely nejsou verifikovatelné - jsou vyladěné podle naměřených dat, ale negenerují žádná nová, která by se dala porovnat s těmi, která při tvorbě modelu nebyla použita; veškeré předpovědi jsou tak dlouhodobé, že je budou moci zkontrolovat až naši vnuci; c) krátkodobé předpovědi nevycházejí - žádný model například nepředpovídal současné zastavení oteplování.

12.12.2009 3:23

Re: Něco je jinak

Ona panu Drabkovi chybi objektivita a schopnost pripustit ze by to mohlo byt taky jinak.

12.12.2009 3:34

Re: Něco je jinak

Prostě na ní nemaj.A furt melou a furt melou.