18.11.2019 | Svátek má Romana


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
13.12.2009 20:39

Re: Koukám, že Šejna

Novinka to není, mám dokonce pochybnost o korektnosti vzhledem k časové tísni a dalším okolnostem ale proč nepřipustit, že je na tom mnoho poučného a né všichni pročítají celá spektra diskusí zaspamovaných kde čím... Pročetl snad Karlos úplně vše? Jestli ano pak každopádně pochybuji, že by s toho pro sebe vyvodil adekvátní závěry.;-)

13.12.2009 18:09

Proč tu není autor?

Proč tu nediskutuje i pan Drábek? Na blogu idnes je mezi svými přikyvovači aktivní dost. Má obavy, že by byl v konfrontaci s panem Metelkou za blbce?

13.12.2009 21:51

Re: Proč tu není autor?

Co je to "metelka"?

13.12.2009 17:56

Obdivuji trpělivost pana Metelky.

Pan Metelka trpělivě vysvětluje abecedu klimatologie. Některým lidem ale není dáno pochopit. Zejména způsob, kterým uvažuje třeba značka "Ivan Nový" je příkladem postupu, kterým se nikdy nedoberete jakéhokoliv závěru kromě toho, o kterém je přesvědčena ona značka.

Jakýkoliv model reality je vždy jen modelem zanedbávajícím nepředstavitelné množství podrobností. Kdysi dávno, pravděpodobně ve filosofické škole Thaleta z Milétu, došlo k úžasné věci, že kvůli možnosti zkoumání vydělili filosofové z neuchopitelného chaosu všeho (apeirón)  pojmy, které sice neměly nikde v přírodě svou existenci, ale daly se rozumně zkoumat. Byly to geometrické pojmy jako kružnice, přimka, úsečka, bod atd.. Tím položili základ civilizaci, která se označuje jako evropská. (Holistický přístup, kdy všechno souvisí se vším používaný východními filosofiemi se ukázal jako nepraktický.) Od té doby se při zkoumání světa přírody zanedbávají vlivy a aproximuje se a na svět se nahlíží jako na stavebnici lego složenou z jednotlivých stavebních prvků.

Klimatologové vytvářejí modely chování klimatu a dosahují přitom stále se lepšících výsledků a to jak ve formulaci modelu, tak i v jeho řešení, t.j. predikci do budoucna a souhlasu s minulostí. Jedná se ovšem o model, kde na vstupu jsou statistická data a na výstupu rovněž statistické výroky. Nic lepšího v současnosti není k dispozici. Takto si počíná i inženýr při výpočtech týkajících se konstrukcí staveb.  Nikdy nezná dost údajů a nemá přesný model aby určil, kdy se  most zhroutí nebo turbina praskne. Přesto počítá i životnost zařízení a podle jeho predikce se rekonstruují mosty a vyměnují turbiny. Jistě by nějaký most nebo  nějaká turbina vydržely ještě mnohem déle a nebylo by třeba vynakládat nemalé peníze na jejich obnovu. Přesto není zvykem inženýrské výpočty ignorovat a používat přitom argument, že model byl nedokonalý a některé vlivy jsme zanedbali. Kritik by musel předložit lepší model. 

13.12.2009 19:57

Ano, na vystupu modelu jsou statisticke vyroky

a proto je jejich vypovedni hodnota na urovni statistiky: kdyz si dva lide rozdeli pecene kure tak, ze jeden sni cele a druhy utre hubu, tak zbodl kazdy statisticky pulku kurete. Kdyz bude teplota v roce 2100 15 stupnu, tak bude mozna 10, mozna 12, mozna 14 a mozna 18. A Ivánkové tomu vsemu veri jako evangeliu.

13.12.2009 20:33

Re: Ano, na vystupu modelu jsou statisticke vyroky

Podsouváte "ivanovi" Vaší představivost. Budeli někdo s klimatologů tvrdit, že v roce 2100 bude teplota 15 stupnů tak to v překaladu z jejich řeči třeba znamená, že podle modelu XY na období 2070 až 2100 bude průměrná globální teplota 15C +- 0.5C s pravděpodobností 90%.  A to je něco docala jiného. Pan  muller si "pečené kuře" rozdělil tak aby bylo po jeho fantazii a druhý byl za blba. A není to spíš naopak?;-)

13.12.2009 20:49

Obavam se, ze byt za blba

zvladnete oba bez jakekoli cizi pomoci, ciste vlastnimi silami.

13.12.2009 21:04

Re: Obavam se, ze byt za blba

Čistě vlastní síly používám předně k tomu,  že se učím... Přijmout něco jiného chce občas i kus odvahy něčeho se vzdát...  K těm základm silám každého také patří základní důvěra ve svět. Když toto chybí sotva se dá vykročit do tmy poznávánínového beze strachu a předsudků které předvádíte a bez podsouváním podvodů jiným....;-)

13.12.2009 21:40

To radsi ty sily pouzivejte jinak,

nez na uceni, protoze to jak vidno neprinasi vubec zadne vysledky. A nemichejte vodku s marjankou.

13.12.2009 21:08

Re: Obavam se, ze byt za blba

Aniryba R^ dnes je to jízda

13.12.2009 21:30

Re: Obdivuji trpělivost pana Metelky.

Ano inženýr počítá, a proto ví, že vliv CO2 vyypouštěného člověkem nemá a nemůže mít vliv na globální klima. Na povykování oteplovačů může naletět buď úplný blb, nebo člověk s humanitním vzděláním.

13.12.2009 21:57

Re: Obdivuji trpělivost pana Metelky.

Ale šak "para" říká, že se stále učí dál.

14.12.2009 0:03

Re: Obdivuji trpělivost pana Metelky.

Tady je Vašku.. něco o tom vlivu CO2... http://zmeny-klima.ic.cz/sklenik/sklenik.htm 

Citlivost pozemského klimatu na zdvojnásobení skleníkových plynů už byla víc jak před stoletím spčítána a dnes vycházejí výsledky podobně - viz Drábkův odkaz na Metelkovu práci.

K tomu povyku kolem klima a hluchotě vůči němu se pěkně vyjádřuje i Cílek 10.12. 8.30...:

http://zmeny-klima.ic.cz/sklenik/sklenik.htm

Pěkný poslech a dobrou noc.;-)

13.12.2009 21:32

Re: Obdivuji trpělivost pana Metelky.

Váňo, jsi a budeš jen volem. Pravda, ideologicky zcela na výši!

Jdi se vycpat, zmetku rudozelenuj!

13.12.2009 11:39

Lapin versus Motl

O rozdílu ve veděcké erudici mezi klimatology a klimaskeptiky se lze přesvědčit zde:

http://www.osel.cz/index.php?clanek=4761

Je to záznam diskuze mezi klimatologem prof. Lapinem a fyzikem Lubošem Motlem. Tenhle souboj na živo dopadl pro Luboše Motla dost špatně. Je ale nutné uznat, že diskuze to byla velmi slušná bez vzájemných útoků. A kupodivu tam Luboš Motl nebyl tak klimaskeptický, jak se tady na Psu občas on sám předvádí.

Vřele doporučuji všem, hlavně místním klima-ignorantům.

13.12.2009 12:25

Re: Lapin versus Motl

:-) dopadl špatně pro Motla? Právě po tomhle videu bych si u pastora Lapina církve klimatické neobjednal už ani posudek na bouři ve sklenici vody. Každopádně díky za odkaz!

13.12.2009 14:11

Re: Lapin versus Motl

Anirybo naobjednáve u pastorů klimatu, nečti o tom, nestuduj ...... nepokukuj jak se kde vaří a s čeho - máš přeci svobodnou vůli - a třeba i intuici jako samolibá rosnička - vid!?

Vyhýbej se prostě už byt jen informacím o počasí podobně jako jjiní se vyhýbají konzumaci reklamy....  O diskusích ke klimatu nemluvě.;-P

13.12.2009 14:39

Re: Lapin versus Motl

Přece nejde o to, kdo má nějakou pravdu, ale o to, zda je vůbec účelné vydávat tak obrovské peníze na problematické snižování emisí CO2. Třeba by bylo mnohem účelnější dávat ty peníze např. na zalesňování nebo na opatření proti důsledkům oteplování (zvyšovat hráze, zavlažovat apod.).

13.12.2009 14:51

Re: Lapin versus Motl

Jo třeba... a třeba by se ukázalo, že zalesnovat té jedné konkrétní oblast je prostě nemožné a jen plýtvání prostředky oproti tomu nepálit zbytečně tolik uhlí tím, že postavíme uhelku nikoli s 30% účiností ale s 50%, nebo zateplíma dům, nebo si jen přivykneme mít v ložnici na spaní o pár stupnů méně.... A o tomto všem by podle mého odhadu bylo smysluplné diskutovat a je škoda, že problémy dneška kdekdo jen zlehčuje, zesměšnuje či jen zjednostranuje.

13.12.2009 15:10

Re: Lapin versus Motl

No to je naprostá utopie, že přinutíte lidi, aby si zvykli na to, že budou mít v ložnici o pár stupňů méně. Můžete to i zakázat, i kontrolovat, stejně vznikne černý trh s teplem. Například do tří let bude v ČR státní bankrot, a přesto lidi budou volit ČSSD a Zelené, kteří se o to zaslouží nejvíce.

13.12.2009 17:19

Re: Lapin versus Motl

ČSSD a zelení: a nezapomněl jste na někoho?

13.12.2009 17:37

Re: Lapin versus Motl

Naprosto souhlasím, že státní bankrot opravdu vážně hrozí. Je to důsledek očividné nezodpovědnost prakticky všech zůčastněných.

Zelené do toho ale zbytečně moc netahejte - i když se mi to jejich kývnutí při hlasování nelíbilo. Pohříchu jste vynechal Modré - chválihodných teze o trhu ale když jde o lámání chleba tak skutek utek.

2x příklad: Kývají na navyšování tzv  rozvoje infrastruktury = rozjezdu staveb dálnic za cenu 1.4X vyší než jak je staví západní Evropa i ve chvíli kdy kamionová i osobní přeprava v důsledku krize značně ochabujea na trasy nenavazující na mezinárodní koridory. Prošustrovali tak zhruba to co ČSSD "sociálně prožere".....  Když se má např. ušetřit na dálnici s Brna na Víden tím, že se změní trasa a využije se ten kus k Bratislavě tak to modrá loby pohřbí a kouká naopak aby zakázky byli co nejastronomičtější - platí to přeci stát tak proč ho nepumpnout?! Pokud EIA či žabkáři navrhnou přechod - biokoridor - rádi jej zahrnou a vyrobí pěkně masivně a draze jak to jen jde... Chtěli to přece "zelené kruhy" - že? A kam tečou korunky?

Jiný příklad Pražská veřejná doprava ... Tramvají Porsche - říjemné svezení - což o to ... Cestující ale nemají tušení na čem a za kolik se vezou a s jakými důsledky.  Zakázky na tuto tramvaj a řadu dalších nejsou ač s rozpočtové kasy transparentní, výběrového typu  a nikdo je není schopen kontrolovat. Hovoříme rádi o tržním prostředí ale pokud má ona realita nastat - běda běda pane Bém...- honem na tržiště zapomenem. Důsledek - Porsche pro svůj pevný podvozek doslova hobluje koleje v zatáčkách a na některé trasy nemůže být nasazena vůbec - náklady na kolejový svršek tak rostou... Zakrátko přichází další pro změnu těžší typ..... Několikanásobné zásoby dílů dílo skázy dovršují ... Vyrábíme draho, nákladně, podvodně  .... a důsledek rostou i ty imise CO2.... Ale Kodan se zelenýma  alarmistama nám leze krkem - že pane Nový!!

13.12.2009 17:57

Nemotejte trh do utrácení veřejných peněz.

Tam totiž trh nefunguje. Nikde na světě to nevyřešili a nikde na světě to řádně nefunguje. Posledním místem, kde lze jakž takž na utrácení rozpočtových peněz dohlédnout, je obec. Směrem nahoru začíná džungle. Nemá to řešení jiné, než mít minimální stát.

13.12.2009 21:41

Re: Nemotejte trh do utrácení veřejných peněz.

Ano je to problém ale ten náš stát je ještě menší jak ty okolní a přesto má dálnice předražené což uznívají prakticky všichni. Podobně Praha je obec ale zakázky zadává //kdo ví proč// utajeně a poslední problémy se stávkovou pohotovostí v DP lecos napověděliy. Kdyby tolik nehrozll rozpočtový schodek opravdovým karambolem který je už navíc i vidět v jiných zemích a kdyby ta doprava u nás vykazovala tendenci k nárůstu asi bych mlčel,  protože dobře vím, že udělat něco nového je vždy obtížnější jak na něčem hledat chyby.

13.12.2009 18:02

Re: Lapin versus Motl

Když se má např. ušetřit na dálnici s Brna na Vídeň tím, že se změní trasa a využije se ten kus k Bratislavě tak to modrá loby pohřbí

O kolik kilometrů je to dál? O kolik se na té delší trase projede více pohonných hmot? Rakušané postaví dálnici k našim hranicím a my budeme jezdit přes Bratislavu. Tak na takové blbosti může přijít jen zelený mozek!

13.12.2009 21:31

Re: Lapin versus Motl

Medvídku ale já nepsal o ježdění přes Bratislavu, o delší trase...  - to vše  vyšlo s Tvého mozku! Samozřejmě se Ti to pak jeví jako blbost.;-)

13.12.2009 20:36

Re: Lapin versus Motl

Otázkou u té uhelné elektrárny je, jestli vložené peníze (=vložená energie) se splatí tou zvýšenou účinností. Je to stejné jako se žárovkami: pokud potřebuji osvětlit místo, kam se chodí jednou za rok na hodinu, je úsporná výbojka, použitá místo žárovky, plýtváním. Mimochodem: pokud narážíte na nedávnou kauzu, trochu jste ta procenta přehnal.

13.12.2009 10:28

Help.

Pomozte pánové. Tolik opravdu zasvěcených znalostí by to mohlo vědět. Může mi prosím!!! někdo vysvětlit rozdíl mezi Ferrelovou a Hadleyho buňkou? Ta kráva učitelka nám to dala za domácí úkol, když prý v tý blbý Kodani mají politici  ten mejdan. Zítra už je pondělí, a my ten zemák máme čtvrtou hodinu. Tak moc prosím. A ještě prý tam je nějaká Coriolisova sílá, která to nějak... jak bych to řekl, no "mrší". Ale to bych už asi chtěl moc, a ta kráva by to poznala, že jsem na to nepřišel sám. Jsem totiž slabý trojkař. Moc děkuji.