Neviditelný Pes

BERESHEET: Zklamání, ale ne beznaděj

13.4.2019

Je finální neúspěch sondy Beresheet tragédií? Asi jako kdyby se fotbalová Slavia Praha dostala do finále Evropské ligy – a v něm byla poražena.

Beresheet

Beresheet

Jistě, je velká škoda, že izraelská lunární mise nebyla korunována měkkým přistáním, že vše neproběhlo podle plánu. Kdyby se to podařilo, byli bychom svědky dokonalého triumfu izraelské kosmonautiky. Takto musíme volit o něco skromnější hodnocení.

Nevyhneme se pocitu zklamání, zdařilá mise od začátku do konce by mnohé z nás naplnila pocitem štěstí. Přesto si myslím, když jsem nad celou záležitostí dlouho do noci přemítal, že všem, kdo se na projektu podíleli, se sluší vyjádřit uznání a ocenit jejich práci. Připravili všem přátelům toho malého státu na Blízkém východě velké a nezapomenutelné zážitky. A vzbudili naději, že příště bude snad technika „poslušnější“.

Sportovně řečeno, Izrael dokázal, že má na to, aby se probojoval až do finále. V tom dalším jistě zvítězí.

Slovy izraelského prezidenta Rivlina:

Ano, jsme zklamaní, ale není pochyb o tom, že naše úspěchy a schopnosti, úspěchy a schopnosti našich vědců a naší země, jsou úžasné.

Fotoodkaz: Snímek měsíčního povrchu pořízený sondou Beresheet. Ve výšce 22 kilometrů. Přistání ovšem bylo osudné, kontakt se sondou ztratilo řídící středisko 150 metrů nad „zemí“.

Stejskal.estranky.czzpět na článek