25.4.2024 | Svátek má Marek


ASTRONOMIE: Topocentrický pohled na vesmír v září 2012

5.9.2012

Po červenci a srpnu nabitém astronomickými událostmi na nebi i na zemi přichází v září uklidnění. Astronomové se z Pekingu rozprchli do svých domovů, planety na obloze se zase rozprchly do různých souhvězdí, takže o trochu vzrušení se postará jen Měsíc a sonda Dawn, jejíž odlet od Vesty byl odložen na září.

Pokud jde o momentální polohu astronomů, kteří se koncem srpna účastnili Valného shromáždění Mezinárodní astronomické unie v Pekingu, až na pár jedinců nemohu sloužit. O momentální poloze planet mezi souhvězdími toho vím podstatně víc. Například Merkur prochází souhvězdími Lva a Panny, ale je nepozorovatelný, ztrácí se u Slunce. Venuše je pozorovatelná velmi dobře – na ranní obloze je nepřehlédnutelnou Jitřenkou a z Blíženců přechází přes Raka až do souhvězdí Lva. Mars se z Panny, jíž se ještě v srpnu dvořil společně se Saturnem, přesouvá do souhvězdí Vah. Saturn to ještě nevzdal a stále se zdržuje v Panně, ale stejně jako Mars je jen obtížně pozorovatelný krátce po západu Slunce ve večerních červáncích nízko nad západním obzorem. Mars vydrží v tomto stavu na hranici pozorovatelnosti až do konce roku, Saturn během září zmizí z dohledu úplně.

Měsíc s Marsem 19. 9. 2012 www.stellarium.org

Měsíc s Marsem 19. 9. 2012 (www.stellarium.org)

Jupitera jsem vynechal záměrně, zaslouží si svůj vlastní odstavec. Stále se nachází v zimním souhvězdí Býka, ale s blížícím se podzimem a prodlužující se nocí zahajuje svůj druhý pokus o ovládnutí oblohy. Kromě večera je už vidět téměř celou noc. Ráno jej Venuše svou jasností hravě překoná, ale Jupiter je trpělivý. Abych však neprozradil konec příběhu příliš brzy, nechám si další podrobnosti o souboji Jupitera s Venuší o vládu nad oblohou na některý z příštích topocentrických pohledů.

Planety Uran a Neptun jsou pozorovatelné pouze pomocí dalekohledu, ale právě nyní jsou nejlepší podmínky na jejich vyhledání mezi hvězdami. Uran je pozorovatelný po celou noc v Rybách, 29. září je dokonce v opozici se Sluncem. Neptun se nachází v sousedním Vodnáři a kromě jitra je také pozorovatelný po celou noc.

Měsíc byl v úplňku 31. srpna, takže v první polovině září couvá a objevuje se na ranní obloze. Osmého a devátého září uvidíme Měsíc v blízkosti Jupitera. Konjunkce (největší přiblížení) nastává 8. září okolo 14. hodiny, o hodinu později (15:15 SELČ) pak nastane poslední čtvrť. V blízkosti Venuše Měsíc projde 12. a 13. září. Tehdy budeme na ranní obloze vedle Jitřenky pozorovat už jen ztenčující se srpek. Nov nastane 16. září ve 4:11 SELČ a za několik dní se vynoří dorůstající Měsíc na večerní obloze. 19. září se Měsíc velmi těsně přiblíží k Marsu, ale konjunkce bude jen obtížně pozorovatelná v červáncích nízko nad západním obzorem. Dá-li však počasí, mohou vzniknout velmi fotogenické scenérie. První čtvrti Měsíc dosáhne 22. září ve 21:41 SELČ a úplňku 30. září v 5:19 SELČ.

Měsíc s Jitřenkou 12. 9. 2012 na simulaci programem Stellarium:

Měsíc - Venuše

Z pozemských událostí bude jistě nejvýznamnější okamžik podzimní rovnodennosti, který letos připadá na 22. září v 16:48 SELČ. V tu chvíli bude Slunce přesně nad zemským rovníkem a na jižní polokouli začne astronomické jaro. Nazýváme-li tedy tuto rovnodennost podzimní, je to velmi nekorektní severocentrický pohled na věc, ale na tomto hrobě jsem tu už plakal, takže s tím nebudu dále zdržovat.

Zdržel bych se raději u sondy Dawn, jež se sama také zdržela – kvůli mírným technickým obtížím byl odletový manévr od planetky Vesta k trpasličí planetě Ceres na 10 dní přerušen. Pokud nadále poběží vše podle plánu, očekáváme vymanění sondy z náruče Vesty 6. září. Podrobnosti o tomto manévru jsem psal v minulém topocentrickém pohledu na vesmír.

Kdybyste se vraceli ze sběru hub po setmění, nebo vyrazili na houby ještě před setměním, nezapomeňte cestou pokukovat po obloze. Díky dostatečně dlouhé noci se už na severní polokouli pomalu vrací sezóna polárních září, a protože sluneční aktivita, která polární záře způsobuje, se blíží do maxima, jež sluneční astronomové očekávají na jaře roku 2013, je docela velká pravděpodobnost, že by polární záře mohly být pozorovatelné i od nás, z České republiky.

Převzato z blogu JanVesely.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autora.
Autor je pracovníkem Hvězdárny a planetária v Hradci Králové