26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

ASTRONOMIE: Sto let klidu

V kosmickém prostoru je rušno. Terčem asteroidů i menšího kamení na kosmické střelnici je Země už čtyři a půl miliardy roků. A ještě nedávno jsme netušili, že je tu rušněji, než bychom si přáli.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 16.6.2021 17:48

Nebuďte zlej, kazí to karmu.

D. Bowman 16.6.2021 16:18

Množí se důkazy, že poslední nešťastný průlet pásmem asteroidů se odehrál na konci doby ledové. Nejspíš kometa to flákla do Severo-Amerického ledovce a stojí za vyhubením mastodontů, tou podivnou prudkou změnou teploty opět k do mínusu, potopou gigantických rozměrů a dost možná za zkázou několika, zatím neprokázaných civilizací, z doby ledové.

D. Bowman 16.6.2021 16:13

Proč se místo velmi reálného nebezpečí Asteroidů stmelujeme pod velmi obskurní Klimatickou změnou, mi dlouho vrtalo hlavou.

Než mi došlo že na tom druhém se dobže přiživá kdejaký chatrolín od sociologů, ekonomů až po nově vzniklé environmentalisty. Hrozba nemá jasné obrysy, řešení je nekonečné a metody neeaxaktní.

Asteroid nás sice může totálně vyhubit i s poslední buňkou ale přiživí se na něm jen ůzká skupinka astronomů a raketových inženýrů.

Takže smůla. Daní je málo a hladových krků je hodně.

M. Pivoda 16.6.2021 14:11

Nejpravděpodobnější dopad asteroidu je do moře/oceánu. Má totiž největší plochu na povrchu planety Země.

Ale náhoda je blbec!

A. Pakosta 16.6.2021 13:17

Zbudováním planetární ochrany proti asteroidům začíná příběh skvělé Rámanské tetralogie Arthura C. Clarka. Naše realita by patrně tak skvělá nebyla - bojím se, že zabránit kolizi asteroidu se Zemí je prozatím daleko nad naše možnosti. Nejvýš tak by se podařilo spočítat, kam přesně to bouchne, ale nejsem si už tolik jistý, zda by lidé stihli cílovou oblast včas a v klidu evakuovat, nehledě na celoglobální následky takového impaktu. S nedávným Tunguzským meteoritem (1908) mělo lidstvo doslova z prhele kliku.

R. Gramblička 16.6.2021 8:59

nebylo by od věci, kdyby nějakej menší šutr, dejme tomu 100 m, ráčil dopadnout někam do Rijádu či Pekingu. Dopad v přímém přenosu. To by byla pastva pro oči

M. Pivoda 16.6.2021 8:40

"vyslovuje se měkce: tu-ta-tí"

Ale má tvrdý dopad!