19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

ASTRONOMIE: Říjnové vesmírné návraty

Planety Merkur a Venuše jsou nepozorovatelné. Uran a Neptun jsou naopak v nejlepší pozici, ale viditelné jen dalekohledem. A tři zbývající stojí v říjnu za chvíli zamyšlení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 3.10.2019 0:47

Děkuji.

Upozorňuji dále na poslední odstavec článku - stran času. Autorem nazvaný normálním. I podle mě je normálním.

K. Friedrich 3.10.2019 11:02

Mně střídání letního a "normálního" času vyhovovalo.

Myslím, že i všem aktivním lidem - turistům, cyklistům, zahrádkářům aj. hodina světla navíc přišla vhod. Horší je změna času na podzim, kdy se stmívá už v 17 hod a člověk už nic nestihne. A v létě Vás sluníčko stejně vzbudí o hodinu dříve. V dřívějších dobách lidé vstávali dle sluníčka a ne podle hodin. A na změnu času se během týdne každý zadaptuje.:-)

Š. Hašek 3.10.2019 13:36

Souhlas s tím, že čas určuje Slunce pro Zemi. Všechny organismy přijímají tuto neměnnost a velice dobře existují v dlouhém horizontu času. Neměnného.

Problém je úřednický, velitelský, drzý, vrtat se ve všem, .......... v souladu s pocitem, že šoupnutím časem (nikoliv pracovitostí) bude víc ředkviček. A život bude delší!

Jsem aktivní člověk, dodnes a "furt". Na mých skautských táborech 1969/1970 byl budíček (červenec) v 6:00. A nevím, zda bychom tehdy akceptovali "nápad" nějakého vašnosty, že jako nám udělá jiný čas a my budeme vstávat tedy až v sedm a stihneme toho stejně. Co stejně! Víc! Ale to bylo za Svobody a šoupání časem bylo považováno lidem za válečnou zhovadilost (stejně jako ersatz válečné máslo z nějakých semínek) .... byla to veskrze nemoderní, vajíčková, sádlo doba!

Uznávám, že poněkud mimo astronomii.

J. Jurax 3.10.2019 17:10

No, jsem typ sova. Takže mi vyhovovalo, když se čas posouval o hodinu vzad, neboť jsem mohl o hodinu déle spát. Ovšem hrubě mne štvalo, když se čas zase posunul o hodinu dopředu a tu hodinu spánku mi ukradl. Přizpůsobení bylo kruté.

Ergo - po mém soudu nehýbejme časem a ponechme si přirozený čas, tedy čas tzv. zimní neboli pásmový.

Š. Hašek 3.10.2019 20:15

Samozřejmě.

Myslím, že "čas Slunce, skřivánka a veverek" jest nejrozumnější.