Čtvrtek 19. června 2025, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ASTRONOMIE: Potlatch před teepee

diskuse (0)

aneb Topocentrický pohled na vesmír v srpnu 2013

Nejzajímavější podívanou ve druhé polovině prázdnin vytvoří na obloze za asistence padajících hvězd planety spolu s Měsícem.

Nejprve se hned na začátku srpna přidá ke dvojici Mars – Jupiter, kterou jsme za rozbřesku mohli pozorovat už v červenci, ještě planeta Merkur a náš Měsíc. Skupinku budeme moci pozorovat od 3. do 5. srpna nízko nad východním až severovýchodním obzorem okolo 4. hodiny ranní.

Setkání Marsu, Jupiteru, Merkuru a Měsíce v Blížencích

Měsíc bude vypadat jako velmi tenký srpek a rychle zmizí z dohledu. Už 6. srpna bude v novu (ve 23:50). Poté bude dorůstat na večerní obloze, 18. srpna ve 12:56 bude v první čtvrti a 21. srpna ve 3:45 dosáhne úplňku. Koncem měsíce docouvá až do poslední čtvrti – konkrétně 28. srpna v 11:35. Všechny ty údaje jsou ve středoevropském letním čase.

Jedním z tradičně očekávaných vrcholů sezony budou Slzy svatého Vavřince, neboli padající hvězdy či správněji meteory roje Perseid. Letošní maximum se očekává 12. srpna ve 21 hodin a uvádí se frekvence 70 meteorů za hodinu. Před tímto impozantním číslem bych chtěl, opět tradičně, varovat. Je to teoretická konstrukce, která vyjadřuje počet meteorů, které by se za hodinu objevily na celé obloze, a to na pozorovacím stanovišti s dokonalou tmou bez rušivého světla Měsíce či umělého světelného znečištění a za podmínky, že by radiant, tedy místo, ze kterého "padající hvězdy" zdánlivě vyletují, byl přímo v nadhlavníku. Ve skutečnosti je Perseus, v němž se nachází radiant Perseid, docela nízko nad obzorem, člověk zrakem obsáhne maximálně třetinu (ale spíš jen čtvrtinu) oblohy a i kdybychom se ocitli na místě s minimálním světelným znečištěním, bude na obloze zvečera ještě Měsíc. Kdo uvidí za hodinu 10 meteorů, může být šťastný.

Skupinka planet s Měsícem na začátku srpna nebude jejich poslední promluvou do dění na srpnové obloze. Zatímco Měsíc to stihne za měsíc kolem dokola okolo celé oblohy, přičemž 10. srpna jej zahlédneme v blízkosti Venuše večer nízko nad západním obzorem, 12. a 13. srpna prochází okolo Saturnu a 31. srpna se zase k Jupiteru s Marsem vrátí, Merkur ustoupí zpět ke Slunci a stane se zase na nějakou dobu nepozorovatelným. 24. srpna nastane horní konjunkce Merkuru se Sluncem, při níž planeta prochází při pohledu ze Země za ním.

Jupiter s Marsem tedy na většinu srpna osiří, ale spolu s hvězdami souhvězdí Blíženců vytvoří na obloze úplně nový obrazec. Takové nové souhvězdí. Zkuste zapojit fantazii a vymyslet, co by to nové srpnové souhvězdí mohlo představovat (malá nápověda 15. až 18. srpna se v Trutnově koná Open Air Festival):

Souhvězdí Teepee

Velká nápověda – náčelník zřejmě něco naznačuje (stav nápovědy 17. srpna 2013 podle programu Stellarium):

Souhvězdí Teepee

Teď už je vám asi jasné, proč ten název. Setkání planet na začátku srpna byl asi potlatch. Jste-li indiáni z Vršovic či Vysočan, můžete říkat i potlach, ale na něm bych čekal spíš tlachapoudy nebo žvahlavy než indiány. V polovině srpna už z toho znamení na obloze zbyde jen osamělé teepee nad hlavami Lakotů, Šajenů, Černonožců, Kajovů a Vraních indiáů všech kontinentů severní polokoule. Jen pozor na Komanče – ti také bydlívali v teepee. Další výjimku mají Evenkové. Ti když v srpnu pohlédnou ráno na oblohu, řeknou si: "hele – čum."

Převzato z blogu JanVesely.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autora.
Autor je pracovníkem Hvězdárny a planetária v Hradci Králové

Aston Ondřej Neff
19. 6. 2025

Tým ministryně Decroix odvedl v krátké době dobrou práci.

Ohlas čtenářů
19. 6. 2025

V poslední době se s rčeními týkající se změny režimu roztrhl pytel.

Tomáš Vodvářka
19. 6. 2025

Pokrytectví současného světa je nabíledni.

Dokument
19. 6. 2025

Fakta nejen pro dnešní jednání Sněmovny.

přečetl Panikář
19. 6. 2025

Útok na Irenu Kalhousovou není první a asi ani poslední.

Marek Hudema
19. 6. 2025

V Evropské unii se teď hodně mluví o deregulaci. Je ovšem otázkou, zda jde o skutečné zrušení...

Jednašedesátiletá hvězda, herec Brad Pitt, právě uvádí do kin svůj nový film F1. Snímek plný rychlé...

Lidovky.cz, ČTK
19. 6. 2025

Izraelská armáda ve čtvrtek ráno oznámila, že zasáhla těžkovodní reaktor v íránském Aráku a desítky...

elh Eliška Hovorková, poe Eva Pospíšilová
19. 6. 2025

Šéf zpravodajství České televize Petr Mrzena připustil, že před středeční volbou nového ředitele ČT...

Lidovky.cz, ČTK
19. 6. 2025

Bývalý soudce Ústavního soudu a advokát David Uhlíř se stal koordinátorem na objasňování bitcoinové...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz