Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ASTRONOMIE: Polední klid na Marsu i na Zemi

diskuse (1)

Obloze vládnou Jupiter se Saturnem a Merkur s Venuší s námi hrají tradiční únikové hry. Mars se schovává za Sluncem, což má překvapivě zajímavé důsledky. Tak vypadá Topocentrický pohled na vesmír v říjnu 2021.

Měsíc s planetami

Nejméně v říjnu překvapí Měsíc, a proto jím začneme. Prvních pár říjnových dní je k zahlédnutí jako tenký srpek ráno nad východním obzorem. Dne 6. října ve 13:05 SELČ se ocitá v novu a na obloze se znovu objeví večer nad západním obzorem asi tak o dva dny později. První čtvrti se dočkáme 13. října v 5:24 SELČ a do úplňku Měsíc doroste 20. října v 16:56 SELČ. Mezi tím se setká se Saturnem a Jupiterem, což se letos stalo takovou naší tradicí. V říjnu bude Měsíc na obloze mezi plynnými obry právě v polovině kalendářního měsíce.

říjen2021_01

14. 10. 2021 - Měsíc v blízkosti Saturnu a Jupiteru. (www.stellarium.org)

říjen2021_02

15. 10. 2021 - Měsíc v blízkosti Saturnu a Jupiteru. (www.stellarium.org)

Poté se Měsíc začne přesouvat na ranní oblohu. Poslední čtvrt nastane 28. října ve 22:05 SELČ. Ve druhé polovině října se na ranní obloze bude nacházet také planeta Merkur, která se 25. října okolo osmé hodiny nachází v největší úhlové vzdálenosti (18°) západně od Slunce. Právě tehdy začíná období nejlepší viditelnosti Merkuru na ranní obloze v letošním roce. V sedm hodin letního času bude Merkur ve výšce 10° nad východním obzorem. Pak se rychle rozední, takže planeta zanikne na světlé obloze.

říjen2021_03

25. 10. 2021 - Merkur v největší západní elongaci (největší úhlové vzdálenosti od Slunce, 18°). Planeta bude pozorovatelná ráno nad východním obzorem na konci října a na začátku listopadu. (www.stellarium.org)

V následujících dnech Merkur klesá k obzoru, ale zjasňuje, protože v prostoru se blíží Zemi a zvětšuje se jeho fáze – slunečním světlem ozářená část, která je vidět ze Země. Merkur díky tomu budeme moci sledovat ještě na začátku listopadu, než nám definitivně unikne a ztratí se z dohledu.

Podobně jsme na tom s Venuší. Ta dosahuje 29. října největší východní elongace – je tedy také v největší úhlové vzdálenosti od Slunce, ale na opačné straně. Na obloze je vidět večer. Nad obzorem je ještě níže než Merkur, ale je jasnější. Pozoruhodné věci předvede Venuše v následujících měsících. Na následující sérii simulací z programu Stellarium si můžeme všimnout, že Venuše vůči obzoru zůstane stát na místě, zatímco hvězdy na pozadí se stále hrnou k západu.

říjen2021_04

29. 10. 2021 - Venuše v největší východní elongaci (47° od Slunce). Nachází se večer nízko nad jihozápadním obzorem. (www.stellarium.org)

říjen2021_05

15. 11. 2021 - v polovině listopadu zůstává Venuše prakticky na stejném místě nad obzorem, jako v říjnu. (www.stellarium.org)

říjen2021_06

1. 12. 2021 - Venuše se i počátkem prosince nachází vůči obzoru na stejném místě, v pozadí za ní se posouvají souhvězdí a tmavne obloha. Proto se viditelnost Venuše stále zlepšuje. (www.stellarium.org)

říjen2021_07

15. 12. 2021 - v polovině prosince už se Venuše rychle pohybuje směrem k západu a ještě před koncem roku se z oblohy vytratí - bude procházet mezi Zemí a Sluncem. (www.stellarium.org)

Okolo 10. prosince pak Venuše prudce nabere kurz na západ a rychle zmizí u Slunce. Projde tzv. dolní konjunkcí a na konci února příštího roku se objeví na obloze ráno – stane se Jitřenkou. To už je ale výlet do daleké budoucnosti, a tak se vraťme do října.

Polední klid

Z planet, které jsou v dosahu našich očí bez pomoci dalekohledu, už chybí jenom Mars. Opravdu chybí. Na obloze jej v říjnu neuvidíme, protože se při pohledu ze Země nachází za Sluncem. 8. října v 6:01 SELČ nastává tzv. konjunkce Marsu a Slunce. Planeta je teď na naší obloze ve dne, nejvýše na obloze v poledne spolu se Sluncem. Následující simulace ze Stellaria zobrazuje Slunce a Mars v pravé poledne, konkrétně v místní pravé poledne na 15. poledníku. Ukazuje, že Mars je za Sluncem schovaný opravdu dobře. Průměr slunečního kotouče na obloze je 0,5° – konjunkce je tedy opravdu těsná.

říjen2021_08

6. 10. 2021 – Mars v konjunkci se Sluncem. Pozoruhodná je přítomnost Merkuru. Zatímco Mars se nachází daleko za Sluncem (od Země jej dělí vzdálenost 393 milionů kilometrů), Merkur naopak rychle prolétá mezi Zemí a Sluncem a ještě na konci října jej uvidím (www.stellarium.org)

Mimochodem, kdybychom stáli na Marsu, platilo by totéž pro Zemi – je při pohledu z Marsu schovaná za Sluncem a vrcholí spolu s ním v marťanské poledne. To má pro nás jeden zajímavý důsledek. Na povrchu planety pracuje řada kosmických sond. Jejich rádiový signál je nyní rušen šumem přicházejícím ze Slunce, a tak mají sondy na Marsu i navigační a komunikační týmy jakýsi polední klid. Na Marsu i na Zemi. Polední klid je vyhlášen na 14 dní – od 2. do 16. října.

NASA k tomu vydala zprávu s výčtem (ne)činnosti svých sond:

- Perseverance bude vytrvale zaznamenávat počasí svou meteorologickou stanicí MEDA, kamery budou znehybněny, přesto budou zaznamenávat obraz, aby v roli fotopastí zachytily případné rarášky – prašné víry, jež prohání po marsovských pouštích vítr. Poběží také RIMFAX – zobrazovací radar naslouchající dějům pod povrchem. A mikrofon na palubě sondy bude nadále zaznamenávat zvuky z okolí.

- Helikoptéra Ingenuity zůstane zaparkovaná na svém stanovišti 175 metrů od Persverance a jednou týdně jí pošle vzkaz o své kondici.

- Také Curiosity se omezí na měření počasí (její stanice se jmenuje REMS) a lov rarášků do fotopastí. V provozu zůstanou také přístroje RAD a DAN měřící radiaci a neutrony.

- Jen stacionární sonda InSight, jejíž pokusy o navrtání se pod povrch planety už skončily, bude vlastně dělat to co pořád. Její seismometr bude trpělivě čekat na záchvěvy planety – marsutřesení.

Všechna vědecká data se budou zaznamenávat do pamětí palubních počítačů, aby byla odvysílána k Zemi později. V činnosti zůstanou také sondy na oběžné dráze okolo Marsu. NASA tam má hned tři – MAVEN, Mars Reconnaissance Orbiter a zasloužilou Mars Odyssey, která pracuje u Marsu už 20 let. Orbitery se budou nadále věnovat své plánované práci a předávat na Zemi omezená (především technická) data z landerů (povrchových sond). Dokážou to díky větším anténám a výkonnějším vysílačům.

Jak je vidět, polední klid může být někdy docela rušným obdobím. Ještě rušnější ovšem bude rok 2022. Na jeho konci se Mars ocitne v opozici se Sluncem a zároveň nejblíže Zemi. Snad se k němu vypraví i dloooouho připravovaná evropská sonda Rosalind Franklin.

Převzato z blogu se souhlasem autora.
Autor je pracovníkem Hvězdárny a planetária hl.m. Prahy

Ivo Fencl
22. 7. 2024

K pumovému atentátu došlo 20. července 1944. Skončila by válka dřív, kdyby Hitler taky přišel o pár...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Lukáš Kovanda
22. 7. 2024

Škody způsobené největším IT výpadkem v historii se teprve sčítají, některé ještě budou nabíhat....

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Radek Šebesta
22. 7. 2024

Tu správnou totalitu jsem nezažil. Rozum jsem začal brát na začátku sedmdesátek, spolu se začátkem...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Benjamin Kuras
20. 7. 2024

Žalobcem je list New York Times, a o odmítnutí poskytnout ke zveřejnění korespondence s šéfem...

David Čermák
22. 7. 2024

Vzpomeňte si, jestli jste se taky trápili. První lekce v autoškole, roztřepaná noha a hlava se...

Lidovky.cz, ČTK
22. 7. 2024

Americká Demokratická strana by měla vést debatu o novém kandidátovi na prezidenta a nikoli tuto...

Lidovky.cz
22. 7. 2024

S počátkem týdne přejde přes Česko studená fronta a ukončí vlnu veder z týdne předchozího. Vlna s...

ČTK, Lidovky.cz
22. 7. 2024

Desetitisíce obyvatel španělského ostrova Mallorca demonstrovaly v neděli večer proti masové...

ČTK, Lidovky.cz
22. 7. 2024

Nejúspěšnější den v tomto volebním cyklu co se týká shánění peněz na prezidentskou kampaň....

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz