Neděle 15. června 2025, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ASTRONOMIE: Na východě klid

diskuse (0)

(alespoň na obloze) aneb Topocentrický pohled na vesmír v červnu 2014

Zatímco na Zemi to z pohledu našeho středoevropského topocentra vře, na obloze je klid a největší právě na východě.

Z planet viditelných očima se do opozice mohou dostat tři – Mars, Jupiter a Saturn. Všechny tři už si to letos vyzkoušely – Jupiter v lednu, Mars v dubnu a Saturn v květnu – a všechny tři už se přesunuly či přesouvají na večerní oblohu a na západ. V červnu nastalo z tohoto pohledu na obloze bezvládí. A tak se budeme tentokrát zase jednou věnovat Měsíci a budeme sledovat jeho pouť mezi hvězdami a planetami. Vezmeme to od začátku června do jeho konce, od západu na východ a od večera do rána.

Hned 1. června se Měsíc po novu, který nastal 28. května, vynoří večer nízko nad západním obzorem ve společnosti Jupiteru. Nejmenší přiblížení Měsíce k Jupiteru nastává 1. června v 7 hodin (středoevropského letního času), tedy ve dne a navíc pod naším obzorem, ale tenký srpek právě dorůstajícího Měsíce bude večer stále ještě v blízkosti Jupiteru. Ještě níž se nachází Merkur. Období viditelnosti této planety však právě končí, a tak její vyhledání vyžaduje jisté úsilí a pravděpodobně také pomoc triedru či malého dalekohledu. Ve stejné výšce nad obzorem se navíc v tu chvíli nedaleko Merkuru vyskytuje hvězda Procyon ze souhvězdí Malého psa a mohla by se plést. Následující simulace vytvořená v programu Stellarium znázorňuje situaci nad ideálním obzorem:

Měsíc, Jupiter a Merkur na večerní obloze 1. června 2014

Protože se celá scenérie odehrává v zimních souhvězdích Blíženců a Malého psa a současně se blíží letní slunovrat (konkrétně letos nastává 21. června ve 12:51 SELČ) , je zřejmé, že v případě Jupiteru i Merkuru jde o labutí píseň. Zatímco Jupiter bude možné ještě nějakou dobu večer nad západním obzorem spatřit, Merkur se mohutným tempem doslova vrhne zpět ke Slunci. Už 20. června se dostane do tzv. dolní konjunkce se Sluncem – bude tedy mezi Zemí a Sluncem a pochopitelně ze Země nepozorovatelný.

Dorůstající Měsíc dosáhne první čtvrti 5. června ve 22:38 a úplňku 13. června v 6:11. Mezi tím se setká s Marsem a Saturnem. Obě planety jsou na obloze relativně blízko sebe, takže spolu s Měsícem budou od 8. do 10. června předvádět nad jihem kreaci podobnou pas de trois (zdroj – Wikimedia Commons):

Pas de Trois (Wikimedia Commons)

Realitě trochu blíže je opět obrázek z programu Stellarium:

Mars, Měsíc a Saturn nad jihem v červnu

Po úplňku se Měsíc začne pomalu přesouvat na ranní oblohu a budeme jej potkávat spíš nad východním obzorem. Planety východní polovinu oblohy vyklidily. Výjimkou je Venuše, která se po ránu krčí nízko nad obzorem v ranních červáncích. Jen díky tomu, že je ze všech planet nejjasnější, máme šanci ji na přesvětlené obloze najít. Měsíc se k Venuši přiblíží na necelé dva obloukové stupně 24. června okolo 17. hodiny. My budeme moci obě tělesa pozorovat už ráno (24. 6.) nebo až ráno (25. 6.) a Měsíc bude v tu dobu vypadat jako tenčící se srpek mezi poslední čtvrtí, jež nastává 19. června ve 20:38, a novem, který připadá na 27. červen v 10:08. Nad Měsícem s Venuší bude možné, opět raději s podporou triedru nebo malého dalekohledu, vyhledat hvězdokupu Plejády ze souhvězdí Býka. Stejně jako Blíženci, v nichž se s námi loučily počátkem června planety Merkur a Jupiter, je Býk zimní souhvězdí. Konjunkce Měsíce s Venuší v blízkosti Plejád je viditelným důkazem, že léto neléto, zima už se zase blíží:

Měsíc v konjunkci s Venuší 24. 6. 2014

Zkracující se dny a prodlužující noci ale určitě potěší pozorovatele komety C/2012 K1 (PANSTARRS). Ta během června klesá od Velkého vozu směrem k souhvězdí Lva a počínaje 7. červnem přestane být cirkumpolární (trvale nad naším obzorem). Chronické červánky přesouvající se po celou noc přes severní obzor od západu k východu její viditelnost poněkud kazí, ale malým dalekohledem je pozorovatelná docela dobře. Mapu pohybu komety mezi souhvězdími najdete v minulém topocentrickém pohledu na vesmír. V tom příštím si zase po nějakém čase popovídáme o tom, jak daleko to máme v létě ke sluníčku.

Převzato z blogu JanVesely.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autora.
Autor je pracovníkem Hvězdárny a planetária v Hradci Králové

Jan Kovanic
14. 6. 2025

Kdo chodí spát s raketami, nesmí se divit, když se ráno neprobudí.

Gita Zbavitelová
14. 6. 2025

Izrael v noci na pátek podnikl dlouho očekávaný útok.

Aston Ondřej Neff
14. 6. 2025

Izrael udeřil, protože jeho zájmy jsou ohroženy.

Jan Bartoň
14. 6. 2025

Izrael zasáhl cíle, které souvisí s výrobou jaderné zbraně.

idh Dominika Hovadová
15. 6. 2025

V neděli podvečer se v pražské Plzeňské ulici stala dopravní nehodě, při které se srazila čtyři...

aoc Adéla Očenášková, ČTK
15. 6. 2025

Tropické teploty odpoledne a večer na některých místech vystřídaly bouřky. Aktuálně už slábnou a až...

Lidovky.cz, VJ Václav Janouš, ČTK
15. 6. 2025

Policie zasahovala v Kostelci nad Černými lesy u Prahy proti aktivnímu střelci, na místě jsou dva...

jis Jitka Kubíková Šrámková
15. 6. 2025

Tři osoby zemřely dnes krátce před 17. hodinou zemřely při dopravní nehodě na Domažlicku. Došlo k...

Oldřich Haluza
15. 6. 2025

Hnutí ANO má kvůli bitcoinové kauze opustit brněnskou koalici. Krajské předsednictvo hnutí v neděli...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz