Sobota 14. června 2025, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ASTRONOMIE: Měsíční pouť mezi planetami

diskuse (0)
aneb Dění na prázdninové obloze

V minulých měsících jsem si stěžoval na krátké noci a nedostatek tmy. Červenec přináší v tomto ohledu důvod k optimismu. Po 10. červenci už u nás, na 50. rovnoběžce severní šířky, zase nastávají astronomické noci a soumraky budou čím dál kratší a budou nastávat čím dál dříve. Ačkoli nenastanou žádné spektakulární úkazy, bude se i o prázdninách na obloze na co dívat.

Jeden výrazný úkaz přece jen nastane. Hned 1. července. Okolo 11. hodiny bude Měsíc v novu a zároveň způsobí zatmění Slunce. Zmínka o tomto zatmění byla už v blogu o červnovém dění na obloze, takže jen zopakuji, že zatmění bude jen částečné a od nás nepozorovatelné.

Pozorovatelné naopak začínají být některé planety, které se v předchozích měsících schovávaly u Slunce. Už v červenci se ráno na východě v červáncích objevuje Mars. Jeho viditelnost se bude během prázdnin výrazně zlepšovat. Na konci srpna už bude Mars ráno vysoko nad východním obzorem. Ještě lépe je na tom Jupiter. Ten je na obloze o něco dále od Slunce než Mars, v červenci je vidět ráno, na konci srpna vychází už okolo 22. hodiny a do rána se dostane až vysoko nad jižní obzor. Své pozice naopak vyklízí Saturn, který je vidět už jen večer na jihozápadě a během srpna se postupně ztratí v červáncích. Zajímavou „jízdu“ mezi hvězdami předvede Merkur. 20. července bude v největší úhlové vzdálenosti od Slunce – 27 stupňů východně. Přesto jej neuvidíme, protože se ztratí ve večerních červáncích. Poté se však Merkur rychle rozběhne směrem ke Sluci a za pouhý měsíc profrčí mezi Zemí a Sluncem, takže koncem srpna už bude pozorovatelný na opačné straně – ráno, nízko nad východním obzorem. 17. srpna ve 3 hodiny bude přesně mezi Zemí a Sluncem, bude tudíž nepozorovatelný očima, ale mohli bychom jej najít v zorném poli sluneční družice SOHO. Zároveň tam uvidíme i Venuši, která bude jen o necelý den dříve – 16. srpna ve 14 hodin naopak přesně za Sluncem. Jen o několik dní později, 23. srpna bude Neptun v opozici se Sluncem, tedy na naší obloze přesně naproti němu. Neptun, Země, Merkur, Slunce a Venuše budou tedy téměř v přímce. Že by z toho nějaký vykutálený či naivní prorok nevykřesal další konec světa? Nechme se překvapit.

Planety také budou na obloze tvořit mimořádně estetické skupinky s Měsícem. Nejprve se 23. července Měsíc potká s Jupiterem, což budeme moci sledovat následujícího rána, tedy 24. července, poté 27. července s Marsem. Mezi tím ještě v noci z 25. na 26. červenec projde okolo nádherné hvězdokupy Plejády (Kuřátka) ze souhvězdí Býka. Putování srpku couvajícího Měsíce budeme moci sledovat v posledním červencovém týdnu za ranního kuropění na východě. Totéž se zopakuje o měsíc později. 20. srpna se Měsíc potká s Jupiterem, 22. srpna s Plejádami, 25. srpna s Marsem a ještě přibyde 27. srpna setkání s Merkurem. Seskupení Marsu, Měsíce a Merkuru nad východním obzorem 26. srpna ráno bude, jak říká jeden můj kolega, obzvlášť fotogynekologické.

Mars, Měsíc, Plejády a Jupiter nad východním obzorem 26. července 2011 ve3:30 SELČ na simulaci vytvořené programem Stellarium:

1107260330SELC

Merkur, Měsíc a Mars na obloze 26. srpna 2011 ve 4:30 SELČ (opět vytvořeno programem Stellarium):

1108260430SELC

Zklamáním asi budou letošní Perseidy – „padající hvězdy“ vyletující zdánlivě ze souhvězdí Persea. Maximum letos nastává 13. srpna ráno, ale protože následujícího večera bude Měsíc v úplňku a bude tudíž celou noc světelně znečišťovat oblohu, slabé meteory zcela zmizí z dohledu a zůstanou pozorovatelné jen ty nejjasnější.

O prázdninách se vesmír dočká také několika událostí, jimiž jej obohatí člověk. Na 8. července je plánován definitivně poslední start raketoplánu programu Space Shutttle. Tentokrát se do muzea cestou přes oběžnou dráhu a se zastávkou u ISS vydá Atlantis. Přejme jí šťastný let. Sonda Dawn je na cestě sluneční soustavou už od roku 2007. 16. července přiletí ke svému prvnímu velkému cíli – planetce Vesta. A do třetice, 5. srpna by měla na cestu k Jupiteru odstartovat kosmická sonda Juno. Ke svému cíli doletí až v roce 2016.

Převzato z blogu JanVesely.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autora.
Autor je pracovníkem Hvězdárny a planetária v Hradci Králové

Jan Kovanic
14. 6. 2025

Kdo chodí spát s raketami, nesmí se divit, když se ráno neprobudí.

Gita Zbavitelová
14. 6. 2025

Izrael v noci na pátek podnikl dlouho očekávaný útok.

Aston Ondřej Neff
14. 6. 2025

Izrael udeřil, protože jeho zájmy jsou ohroženy.

Jan Bartoň
14. 6. 2025

Izrael zasáhl cíle, které souvisí s výrobou jaderné zbraně.

jhr Jan Hron, ČTK
14. 6. 2025

Neznámý pachatel střílel v americkém státě Minnesota po členovi místního Senátu Johnu Hoffmanovi....

dtt Ditta Stein
14. 6. 2025

Ruský exprezident Dmitrij Medveděv byl začátkem roku 2022 v politickém důchodu, ruská invaze na...

elsy Eliška Sýkorová
14. 6. 2025

Obloha nad Spojenými státy by se v blízké budoucnosti mohla otevřít pro rychlejší leteckou dopravu....

Lidovky.cz, ČTK
14. 6. 2025

Ruský prezident Vladimir Putin dnes měl zhruba padesátiminutový telefonický hovor s americkým...

malu Lucie Macháčová
14. 6. 2025

V létě jim bude čtyřicet. Ale ještě předtím si to Karlos Vémola a Attila Végh rozdají na fotbalovém...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz