26.8.2019 | Svátek má Luděk


ASTRONOMIE: Lennon má kráter na Merkuru

28.12.2013

Po členovi Beatles byl pojmenován kráter na Merkuru.

Fanoušci Brouků mohou slavit, John Lennon byl zvěčněn na povrchu nejmenší planety Sluneční soustavy po boku dalších významných umělců či skladatelů.

Kráter Lennon na Merkuru.

Nejedná se o dílo fanoušků, kteří by mu kráter koupili stejně, jako se kupují pozemky na Měsíci (mimochodem, nejezdí po tom vašem čínská sonda?). Podobné investice do planetárního systému jsou neplatné a počínání firem, které pozemky či hvězdy prodávají, jsou na hranici trestného činu podvodu.

Kráter Lennon na Merkuru ale schválila Mezinárodní astronomická unie (IAU), která jako jediná může pojmenovávat nebeská tělesa a útvary na jejich povrchu. Kráter Lennon je v databázi IAU od 16. prosince a jeho průměru je přibližně 95 km.

Už více než dva a půl roku obíhá okolo Merkuru americká kosmická sonda MESSENGER. Ta jako první podrobněji zmapovala jeho povrch. Předtím nám část první planety Sluneční soustavy představila při průletech jen sonda Mariner 10 v 70. letech.

Na povrchu Merkuru najdeme také české stopy. Svůj kráter zde mají Dvořák, Smetana a Janáček.

Pozice kráteru Lennon na Merkuru.

Zdroj: planetarynames.wr.usgs.gov

www.exoplanety.czDomácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Diskuse


J. Vyhnalík
1:02
28.12.2013

počet příspěvků: 1, poslední 28.12.2013 01:02

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.