19.3.2024 | Svátek má Josef


ASTRONOMIE: Labutí písně vlasatic a Měsíc s planetami

3.8.2020

aneb Topocentrický pohled na vesmír v srpnu 2020

Kometa je na obloze vidět jen jedna, svou labutí píseň nám ale v tomto blogu zapějí hned tři. A Měsíc si zase oblíbil setkávání s jasnými planetami.

Měsíc se v srpnu dvakrát setká s Jupiterem a Saturnem a díky tomu názorně uvidíme, jak se obloha rychle mění. Hned 1. a 2. srpna se Měsíc dorůstající do úplňku objevil v blízkosti obou planet. Díky tomu, že noci se už citelně prodloužily a Slunce klesá dost hluboko pod obzor, je hlavně Jupiter na obloze nepřehlédnutelný. Také Saturn je velmi nápadný. Další setkání čeká tuto trojici na konci srpna, takže se k ní ještě vrátíme.

srpen2020-01

1. 8. 2020 - večerní setkání Měsíce, Jupiteru a Saturnu. (www.stellarium.org)

srpen2020-02

2. 8. 2020 - večerní setkání Měsíce, Jupiteru a Saturnu. (www.stellarium.org)

Labutí písně komet

Úplněk nastává 3. srpna 2020 v 17:58 SELČ. To je tentokrát docela smutná zpráva. Protože tím překazí labutí píseň komety Neowise – celým jménem C/2020 F3 (NEOWISE). Ta kometa poněkud překvapila tím, že splnila nebo dokonce předčila očekávání. Po roky trvající sérii zklamání z komet, do kterých jsme vkládali velké naděje a které nepřežily průlet okolo Slunce, to nakonec byla zatím nejjasnější kometa 21. století pozorovatelná od nás (na jižní obloze si užili ještě jasnější kometu Lovejoy).

srpen2020-03

12. 7. 2020 - C/2020 F3 (NEOWISE) zachycená několikasekundovou expozicí obyčejnou digitální zrcadlovkou. (Jan Veselý)

U nás jsme podobnou – dokonce ještě jasnější – kometu viděli před třiadvaceti lety. Objevili ji pánové Alan Hale a Thomas Bopp v roce 1995, a když se C/1995 O1 (Hale-Bopp) na jaře roku 1997 přiblížila ke Slunci a k Zemi, stala se nejjasnější kometou století minulého. A její jméno je labutí písní doprovázející do propasti dějin hrdinné objevitele komet, kteří s okem přitisknutým k okuláru dalekohledu systematicky pročesávali oblohu a doufali, že spatří mlhavý obláček. Přesně o to se desítky let před tím snažil Alan Hale. Thomas Bopp přišel k objevu komety tak trochu jako slepý k houslím, neboť ji našel dokonce dalekohledem, který mu na chvíli během noční pozorovací party půjčil kamarád!

srpen2020-04

8. 3. 1997 - téměř čtvrt století starý snímek komety Hale-Bopp pořízený přes fotografický objektiv připojený k astronomické CCD kameře. Její čip byl oproti současným digitálním fotoaparátům opravdu miniaturní - měl 320 x 240 pixelů. (Jan Veselý, Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové)

Hale-Bopp byla poslední jasnou kometou, kterou takto objevili lidé. Od té doby drtivou většinu komet objevují stroje – většinou dalekohledy sloužící zaměřené na hledání nebezpečných malých těles, která by se mohla přiblížit k Zemi. Ani Terry Lovejoy, rekordman v počtu objevů komet ve 21. století, už nehledá komety očima, ale fotograficky pomocí upraveného CCD.

Neowise byla objevena dokonce strojem kosmickým – družicí WISE, která měla původně za úkol z oběžné dráhy okolo Země zmapovat celou oblohu v infračerveném záření (zkratka znamená Wide-field Infrared Survey Explorer). Po vyčerpání chladicí kapaliny pak byla družice na nějakou dobu „zazimována“ a nakonec dostala nový úkol – pomoci s hledáním blízkozemních objektů. Její nová mise nese jméno NEOWISE, přičemž to NEO na začátku znamená Near Earth Objects.

Labutí píseň komety Neowise byla krátká. Spočívá v tom, že právě na začátku srpna končí období její viditelnosti očima bez dalekohledu. A ještě ke všemu ten závěr pokazí měsíční úplněk, kvůli kterému se kometa na světlé obloze začne ztrácet. Z Velké medvědice se přesouvá přes Vlasy Bereniky do Panny. V polovině srpna, kdy bude Měsíc v novu, už bude kometa pozorovatelná jen dalekohledem.

srpen2020-05

Mapa zachycující pohyb komety C/2020 F3 (NEOWISE) v srpnu 2020. Znázorňuje polohy komety po pěti dnech, vždy ve 22 hodin SELČ. (Jan Veselý, www.stellarium.org)

Měsíc mezitím projde 9. srpna okolo Marsu a 11. srpna v 18:44 se ocitne v poslední čtvrti. V polovině srpna pak srpek couvajícího Měsíce projde souhvězdím Býka a okolo Venuše. Ta je již od konce června Jitřenkou. Na konci července byla nejjasnější a 13. srpna se nachází v největší úhlové vzdálenosti od Slunce, takže právě nyní je nejlepší období její viditelnosti.

srpen2020-06

14. 8. 2020 - Měsíc v souhvězdí Býka - mezi Plejádami s Aldebaranem a Venuší. (www.stellarium.cz)

srpen2020-07

15. 8. 2020 - srpek Měsíce v blízkosti Venuše na ranní obloze. (www.stellarium.org)

Pláč svatého Vavřince

Ve stejném období také vrcholí aktivita tradičního meteorického roje Perseid. „Padající hvězdy“ jsou vlastně světelné záblesky, které v atmosféře vyvolávají prachové částečky, které za sebou zanechávají komety. V případě těch, které nedlouho před polovinou srpna, po svátku svatého Vavřince, vylétají ze souhvězdí Persea, je mateřskou kometou 109P/Swift-Tuttle – ta je periodická (vrací se v průměru jednou za 133 roků), a protože Země kříží její dráhu, střetáváme se s jejím prachem každoročně. Letošní maximum aktivity Perseid připadá na 12. srpen. Nejvíce meteorů, okolo stovky za hodinu, bude možné zaznamenat 12. a 13. srpna k ránu. To je další z kometárních labutích písní – prachové částečky definitivně zaniknou v zemském ovzduší a při tom předvedou nádherný přírodní ohňostroj.

Letos bude Perseidy mírně rušit světlo Měsíce, který ale bude na ranní obloze rychle couvat do tenkého srpku. Nov nastává 19. srpna ve 4:42 SELČ. Po několika dnech se Měsíc opět vrátí na večerní oblohu. První čtvrt nastává 25. srpna v 19:57 SELČ a 28. a 29. srpna se dorůstající Měsíc, jak jsem slíbil, opět vrátí k Jupiteru a Saturnu, jen fáze Měsíce bude o něco menší. Vše se začíná opakovat...

srpen2020-08

28. 8. 2020 - druhé srpnové setkání Měsíce s Jupiterem a Saturnem. (www.stellarium.org)

srpen2020-09

29. 8. 2020 - druhé srpnové setkání Měsíce s Jupiterem a Saturnem. (www.stellarium.org)

***************************************

Převzato z blogu se souhlasem autora.
Autor je pracovníkem Hvězdárny a planetária hl.m. Prahy