Pátek 4. října 2024, svátek má František

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ASTRONOMIE: Kometa se blíží

diskuse (1)

aneb Topocentrický pohled na vesmír v říjnu 2013

V září jsme se rozloučili se Saturnem, od října už je nepozorovatelný. Z planet tedy zůstala Venuše jako Večernice, později v noci se přidá Jupiter a ráno Mars. Ta, na kterou tu všichni čekáme, se opravdu teprve blíží – kometa ISON na své sebevražedné cestě ke Slunci překročí dráhu Marsu.

Připomeňme, že kometu objevili před více než rokem, 21. září 2012, amatérští astronomové Vitalij Něvskij (Bělorus) a Arťjom Novičonok (Rus) pomocí docela malého dalekohledu a místo toho, aby si přivlastnili oprávněnou slávu (kometa se podle mezinárodních pravidel mohla jmenovat Nevski-Novichonok), pojmenovali ji ISON – podle sítě teleskopů, jejíž byl ten jejich součástí. V době objevu byla ještě za drahou Jupiteru, a protože není běžné, aby komety byly aktivní už v takové vzdálenosti, začali astronomové očekávat Vlasatici s velkým V.

Ještě ke všemu se ukázalo, že kometa proletí koncem listopadu letošního roku těsně okolo Slunce. Protože jsou v tom všude na internetu zmatky, uvádím poněkolikáté a určitě nikoli naposledy, že: 28. listopadu 2013 v 19:35 SEČ proletí kometa C/2012 S1 (ISON) ve vzdálenosti necelých 1,9 miliónu kilometrů od středu Slunce, což při průměru Slunce (1,4 miliónu km), který v takové blízkosti už není zanedbatelný, znamená, že se bude nacházet pouze 1,2 miliónu kilometrů od povrchu Slunce. Dá se očekávat, že kometa tak těsný průlet okolo Slunce nepřežije. Jádra komet totiž nebývají moc bytelná. Fred Whipple je kdysi nazval špinavými sněhovými koulemi. Při dnešních znalostech bychom je spíš popsali jako hroudy zmrzlého bláta, ale rozdíl je to nepatrný. Asi jako když pod dojmem Cimrmanova referátu o Játym někteří hovořili o sexuální bombě, zatímco zdrženlivější Freud razil termín sexualhandgranate.

Na druhou stranu, astronomové odmítají brát skeptické hlasy vážně a stále věří, že by kometa mohla průlet okolo Slunce přežít. A těší se na kometu tisíciletí.

ison-hubble

Kometa ISON na snímku, který pořídil Hubblův kosmický teleskop v dubnu 2013 (zdroj: hubblesite.org)

Na naší obloze se kometa ukáže až po průletu okolo Slunce – počátkem prosince. I kdyby se její jádro rozpadlo, jeho trosky budou pokračovat po původní dráze, takže aspoň něco by ze severní polokoule být vidět mělo. To je však zatím daleko. Stejně jako kometa. Ta 1. října teprve překročí dráhu Marsu. V životě komety je přiblížení k dráze Marsu vždy významný okamžik. Kometa se totiž dostává do takové vzdálenosti od Slunce, že z jejího jádra začne významněji sublimovat voda a uvolňovat se prach. Dosud totiž unikaly hlavně těkavější látky. Dá se tedy předpokládat, že v říjnu kometa více naznačí, co od ní očekávat.

Kromě toho se kometa při křížení jeho dráhy osobně potká s Marsem. Průlet to bude opravdu těsný – přibližně 10 miliónů kilometrů od planety. Astronomové už ostří kopí, meče a kamery. Především ty kamery. Na oběžné dráze okolo Marsu se totiž nachází hned několik sond, které mapují jeho povrch. Evropská Mars Express, americké Mars Osyssey a Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). Ta posledně jmenovaná je vybavená dalekohledem s kamerou HiRISE, jenž má na povrchu planety špičkové rozlišení 25 cm na pixel. Není problém HiRISE namířit na opačnou stranu – do vesmíru. Kosmický teleskop HiRISE by se na kometu ISON měl zaměřit 29. září, 1. října a 2. října. Navíc, šestikoloví roboti Opportunity a Curiosity se ji pokusí fotografovat z povrchu Marsu.

ison-hst

Kometa ISON (vložený snímek z HST) a sonda MRO u Marsu (ilustrace) (zdroj: Science@NASA)

Aby dnešní blog nebyl jen o kometě, uzavřu povídání o ní tím, že její jasnost se dostává na dosah amatérských dalekohledů a že ji (vzhledem k tomu co jsem napsal výše docela logicky) na začátku října najdeme na obloze v těsné blízkosti Marsu v souhvězdí Lva.

V nedalekých Blížencích svítí Jupiter. V říjnu vychází už v první polovině noci. Na večerní obloze se zase v červáncích vyjímá Venuše. Je v souhvězdí Vah, ale souhvězdí na přesvětlené obloze v té době ještě nejsou vidět. Merkur sice dosáhne 9. října největší východní elongace (úhlové vzdálenosti) od Slunce, ale zůstane nepozorovatelný. Pro fajnšmekry ještě přidám informaci o tom, že Uran je v říjnu v opozici se Sluncem, takže je nad obzorem po celou noc. Je však pozorovatelný prakticky jen dalekohledem, a to v souhvězdí Ryb.

Měsíc začíná tím, že už 1. října projde těsně kolem Marsu. Tak to ale bude vypadat z našeho topocentrického pohledu – pozorování komety ISON kosmickými sondami z Marsu Měsíc neovlivní. Pokračovat bude couváním do novu, který nastane 5. října ve 2:34. Pak se znovu objeví na večerní obloze, první čtvrť se očekává 12. října v 1:02, úplněk 19. října v 1:37. Při úplňku nastane polostínové zatmění Měsíce. Začíná 18. října ve 23:51 a končí 19. října ve 3:50. Rád bych varoval, že polostínové zatmění je při pozorování očima tak nenápadné, že je většina lidí snadno přehlédne. Lze je však úspěšně a poměrně snadno vyfotografovat.

polostin

Schéma polostínového zatmění Měsíce v noci z 18. na 19. říjen (zdroj: Fred Espenak)

Poslední čtvrť nastane 27. října v 1:40. Během své pravidelné pouti oblohou Měsíc potká ještě Venuši (8. října), Jupiter (25. října). A nakonec znovu Mars (29. a 30. října). Všechny časy uvedené u říjnových úkazů (uprostřed podzimu!) jsou v tzv. letním čase. Od 27. října ráno už bude konečně zase platit normální středoevropský čas.

Převzato z blogu JanVesely.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autora.
Autor je pracovníkem Hvězdárny a planetária v Hradci Králové

Aston Ondřej Neff
4. 10. 2024

Zjištění Eurostatu, že česká vláda švindlovala s údaji o deficitu, je za současné situace jen...

Po odečtení vládních výdajů by náš HDP byl buď nulový, anebo bychom byli v recesi.

SÝR ZDARMA
4. 10. 2024

Práce kontrolorů dezinformací je těžká řehole. Každý si může na náhodném výběru zpráv ze světa...

Ivo Fencl
4. 10. 2024

Co jsme tušili o (sedmdesátileté) Godzille a neuměli to napsat

Konzervativní noviny
4. 10. 2024

Masové přistěhovalectví – jak nyní ukazuje rostoucí počet důkazů v celé Evropě – není pro západní...

Aston Ondřej Neff
3. 10. 2024

Důslednost, s jakou vláda spěje ke sebezničení, je skutečně hodna lepší věci.

Aston Ondřej Neff
2. 10. 2024

Ministr zahraničí Jan Lipavský podal demisi a premiér Petr Fiala ji nepřijal.

Aston Ondřej Neff
1. 10. 2024

Kolečkem sezení u prezidenta pokračuje výjev, zvaný vládní krize.

Marian Kechlibar
1. 10. 2024

Významná část moci nespočívá v rukou ministrů, jako spíš v byrokratickém aparátu, a ten je odchodem...

Benjamin Kuras
3. 10. 2024

Odmítat migranty je prý těžký hřích. Sebevražda celé Evropy není?

tals Štěpán Ťalský, ČTK
3. 10. 2024

Plzeňští fotbalisté podruhé v Evropské lize remizovali, doma hráli s Ludogorcem Razgrad 0:0. Zápas...

Lidovky.cz, ČTK
3. 10. 2024

Basketbalisté FC Barcelona zahájili Euroligu porážkou na hřišti Žalgirisu Kaunas 67:74. Jan Veselý...

tals Štěpán Ťalský
3. 10. 2024

Mladoboleslavští nezvládli vstup do Konferenční ligy a v Arménii prohráli s tamním FC Noah 0:2....

Josef Kopecký
3. 10. 2024

Vedení Starostů a nezávislých vybralo kandidáta na nového ministra pro místní rozvoj. Do vedení...

Lidovky.cz, ČTK
3. 10. 2024

Na jezeře Kivu na východě Konga se převrátila výletní loď, zřejmě se 278 cestujícími na palubě....

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz