28.10.2020 | Den vzniku samostatného československého státu


ASTRONOMIE: Další důkaz existence planety Devět

6.4.2016

Zatímco pokračuje hledání planety Devět, astronomové přidali další „matematický“ důkaz na podporu její existence.

Existence planety Devět ve vzdálených končinách Sluneční soustavy je založená na drahách několika těles Kupierova pásu.

Před časem jsem v článku Vše, co potřebujete vědět o planetě Devět, nastínil možný budoucí vývoj. Jednou z variant bylo, že budou objevena další tělesa, jejichž dráha potvrzuje existenci planety Devět. Přesně to se nyní stalo.

Musíme si počkat na odborný článek. Zatím víme jen tolik, že Michele Bannister představila na konferenci Institutu SETI objev tělesa s označením uo3L91. Objekt byl nalezen v rámci přehlídky OSSOS (Outer Solar System Origins Survey) na Canada-France-Hawaii-Telescope.

nine1

Canada-France-Hawaii-Telescope, Zdroj: Vadim Kurland; CC BY 2.0, Wikipedia

Mike Brown už uvedl, že uo3L91 přesně zapadá do skládačky teorie o existenci deváté planety. Vzhledem k tomu, že známe už sedmé těleso, jehož trochu nezvyklá dráha ukazuje na existenci další planety, zvýšila se i šance na její existenci. Přesněji řečeno trochu opačně: pravděpodobnost, že dráhy těles jsou takto orientovány náhodně, klesla z 0,007 % na zhruba 0,001 %.

nine2

www.exoplanety.czAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.