Neviditelný pes
První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996ASTRONOMIE: Čáry na obloze
Současná pandemie má některé pozoruhodné důsledky. Kvůli poklesu průmyslové výroby a omezení pohybu lidí nastal stav, díky kterému můžeme například ověřovat řadu hypotéz, říkajících, co by bylo, kdyby…
Mezi viditelné jevy patří i to, že obloha je čistší. Citelně pokleslo množství prachu, aerosolů a velkých molekul rozptylujících světlo ve vzduchu, takže jsme letos na jaře mohli zažít několik mimořádně jasných a „čistých“ nocí za sebou. Nad nádherně tmavou oblohou posetou myriádami hvězd jásají nejen romantici, ale hlavně astronomové. Alespoň ti, kteří pracují s přístroji umístěnými v obydlených a průmyslových oblastech. A kromě špíny z oblohy zmizelo ještě něco jiného – letadla a čáry, které zanechávají na snímcích oblohy.
Na fotografiích oblohy nemusí být čáry ničím překvapivým. Země se otáčí. A když se pokusíme hvězdy vyfotografovat, musíme jejich světlo sbírat CCD čipem kamery dlouhou dobu, protože i ty nejjasnější jsou velmi slabé. Na snímku pak nejsou svítící body, ale oblouky kružnic se středem poblíž Polárky. Astronomové tedy musejí zařídit, aby se dalekohledy a kamery pohybovaly přesně v protisměru a otáčení Země se tím kompenzovalo. I poté ale mezi bodovými obrazy hvězd nějaké čáry zůstanou. Výrazné jsou ty, které zanechávají právě letadla. Ta musí být osvětlena červenými, zelenými a bílými navigačními světly. Na fotografii oblohy se pak objeví lehce zabarvené čáry proměnlivé intenzity. Při dlouhé expozici pořízené v oblasti, nad kterou vede letecký koridor, jich mohou být desítky.
A právě tyhle čáry letos na jaře zmizely. Řada astronomů se rychle vydala pořizovat širokoúhlé snímky oblohy, protože se taková situace v dohledné době nebude opakovat. Doufejme. Jenže ouha! Brzy zjistili, že čar naopak přibylo. Na fotografiích totiž vytvářejí čáry také umělé družice Země. Rozdíl je v tom, že družice nesvítí aktivně – jen odráží sluneční světlo. Díky tomu uprostřed dlouhých nocí čáry způsobené družicemi na chvíli mizí, protože nad námi je stín Země. Naopak v létě jsou družice viditelné po celou noc.
A zcela náhodou prakticky současně s koronavirem přišla nová kosmická éra, jejíž hlavní postavou je americký vizionář Elon Musk. Teď je středem pozornosti v souvislosti s prvním pilotovaným letem lodi Crew Dragon. Stejný muž ale také zahájil jinou kapitolu „dobývání vesmíru“. První šedesátku družic systému Starlink pro přenos širokopásmového internetu vyslal na oběžnou dráhu v květnu 2019. Od loňského listopadu pak začal „valit“ na nízké oběžné dráhy desítky satelitů měsíčně. Zděšení astronomové nacházejí na fotografiích hromady čar, někdy i vzájemně se křížící svazky. Nejde jen o estetické vady. Družice ruší i vědecká měření. A bude hůř. Družic Starlink je zatím „jen“ něco přes čtyři sta. V plánu je téměř dvanáct tisíc. Než přijdeme na to, že k internetu se lze levněji a spolehlivěji připojovat jinak, budeme se na hvězdy dívat skrz mříže čar. Vítejte v době pruhované.
LN, 30.5.2020
Autor je pracovníkem Hvězdárny a planetária hl.m. Prahy
***************************************
Prodej zrekonstruovaného bytu 3+1, 80,31 m2, Náchod - Běloves
Polní, Náchod - Běloves
2 350 000 Kč

Pandemií zkoušené školství má obdržet finanční injekci z EU. Na digitalizaci by mělo jít více než 5 miliard

Havlíček spustil šetření k Dukovanům. Ohrožuje tím celou dostavbu nového bloku, říká odvolaný expert

V létě bude od epidemie klid, odhaduje matematik Levínský. Plánované rozvolnění považuje za šílenost

Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.
