25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

ASTRO: Vodu na Zemi donesly planetky, ne komety

Zda byly zdrojem vody na Zemi komety nebo asteroidy, je téma, které bylo dlouhou dobu námětem debat astronomů. Nyní byl na základě analýzy složení meteoritů vysloven názor, že pozemská voda nemá původ ve vnějších oblastech Sluneční soustavy, ale zdá se být pravděpodobnější, že ji na Zemi dopravily asteroidy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. David 9.8.2012 16:40

A uhlí na Zemi donesl čert.

T. Hamet 9.8.2012 16:13

Vodu na Zemi

donesl Bůh, hvězdárno.

P. Rada 9.8.2012 7:28

Voda na Zemi a Jupiter

Otázka kde se vzalo na Zemi tolik vody asi není tak triviální jak se zprvu myslelo. Materiál pro stavbu naší planety ji asi obsahoval dostatek ale protože je lehká a těkavá, byla s rozžhaveného zárodečného tělesa prakticky všechna záhy vymetena.

Mám za to, že za novou vodu na Zemi mohly nejspíš velké planety jako Jupiter a toto zavodnění se událo v době až po velkém bombardování a tedy až dlouho po vzniku Měsíce. Komety a droný mezihvězdný materiál - vločky - byly pak nositelem té vody.

Hybným mechanismem, který do vnitřních oblastí terestrických planet (jinak vydatně ofukovaných a tedy vysušovaných slunečním větrem) mohl dopravit z vnějšku soustavy zmrzlou vodu mohly být nejspíše gravitační výkyvy a posléze až vymrštění části vodonosného materiálu gravitačním prakem masivních těles. Země si jej pak znovu odchytla dříve, než se voda s drobných tělísek cestou k Slunci odpařila a byla zas odfouknuta ven. Toto se nevíce dělo v období ještě slabého Slunce. Odfukování je pěkně vidět na ohonech komet. Tento dopravní systém vody pro Zemi ale asi ještě trochu pokračuje protože jinak by i relativně vychadlá Země o vodu postupně po miliardách let zas přišla různými mechanismy. Hlavní zádržnou vrstvou je pro vodu na Zemi sice horní hranice troposféry ale vodní pára se do oblasti výšek kolem 80kilometrů a i dál může dostat také zprostředkovaně metanem a jeho následným kyslíkovým rozkladem v podmínkách vyšší radiace na vodní páru a kysličník uhličitý.

Má se za to, že kosmický prach a kondensovaná vodní pára se pak projevují jako Noční Svítící Oblaka - NLC - která právě v této části roku lze občas spatřit nad Severním obzorem po západu.

http://ukazy.astro.cz/nlc-pozorovani.php