23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
ascari 8.3.2007 15:29

umění

Vypadá to jako avadgardní obraz. Klidně bych si to pověsil na zeď.

Novák 8.3.2007 10:04

Dotaz pro znalé

Proč je zastíněná plocha prstenců užší než průměr stínícího tělesa?

Jan Hájek 8.3.2007 11:45

Re: Dotaz pro znalé

znalý sice nejsem, ale stačí si vzpomenout na nedávné zatmění měsíce - nejspíše polostín, který není při rozlišení daném možnostmi internetu příliš vidět

Leopold 8.3.2007 13:19

Re: Dotaz pro znalé

Rovina prstenců je skloněna vůči dopadajícím paprskům (jinak bychom je ani pořádně neviděli). Stín je tedy šikmým průmětem planety (koule, resp. její poloviny "nad" rovinou prstenců) na rovinu prstenců, tudíž má eliptický tvar. Kdyby prstence při daném ůhlu dopadu světla sahaly ještě dále od planety, bylo by to vidět lépe; stín by se ve tvaru elipsy stále zužoval, až by úplně zmizel. Položte na lívanec polovinu jablka a zešikma na ně posviťte; uvidíte totéž.

Stín by se nezužoval pouze v případě, kdy by světlo dopadalo přesně v rovině prstenců, ovšem tehdy by prakticky žádný stín nevznikal. Prstence by zastínily samy sebe a viděli bychom snad pouze "přečnívající" fragmenty - stín by se neměl na co promítat.

Na charakter okrajů stínu má samozřejmě vliv i lom a rozptyl světla v horních vrstvách atmosféry planety i na částicích prstenců, v daném měřítku je to však zanedbatelné a efekt způsobuje "rozmazání" a nikoli deformaci stínu. Zanedbatelný vliv na tvar stínu, o kterém se bavíme, má i "kuželovitý" tvar stínu za planetou způsobený jednak poměrem velikostí Slunce a planety a jednak lomem světla na okraji "překážky".

Srovnání se zatměním Měsíce není vhodné, protože Měsíc v této analogii funguje pouze jako drobná část "promítací roviny", která vstupuje a posléze vystupuje ze stínu vrhaného Zemí (nebo jediná částečka neexistujícího prstence, chcete-li). Ale je přitom hezky vidět ono rozmazání způsobené atmosférou.

třetí 8.3.2007 13:34

Re: Re: Dotaz pro znalé

Mám dojem, že tento složený snímek není věrným obrazem skutečnosti. Odvozuji tak z toho, že prstence by měly mít i u planety eliptický tvar, tak jako na obvodu. Tzn. pohled na průnik koule (planety) a roviny (prstence) pod úhlem 40° by měla být elipsa, nikoli kružnice. Proto také spodní okraj stínu nenavazuje na průnik roviny prstenců s planetou.

Novák 8.3.2007 16:09

Re: Re: Re: Dotaz pro znalé

Díky, jsem blb. Vždyť je to přeci naprosto jasné

Saša 8.3.2007 7:55

To bych opravdu chtěl někdy vidět na vlastní oči.

Úžasný svět nám Bůh stvořil.

BERAN 8.3.2007 8:58

Re: To bych opravdu chtěl někdy vidět na vlastní oči.

Copak stvořil; ale hlavně, že umožnil ten svět kousek po kousku POZNÁVAT.

třetí 8.3.2007 11:23

Re: To bych opravdu chtěl někdy vidět na vlastní oči.

A kdy ho stvořil ? Velkým třeskem ? A on zná ovládat singularitu ? A dělal ho opravdu 7 dnů. A co dělal nejdřív ? Tu vodu ? Nebo dělal kvarky?