25.4.2024 | Svátek má Marek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jiri Polivka 14.7.2007 20:20

Mesic je vyhodny jako astronomicka zakladna

Dekuji panu Machalkovi za zajimavy clanek!

Sam jsem navrhoval uz nekdy v roce 1975 umistit radioteleskopy na odvracene strane Mesice, kde by mohla byt odstinena radiova interference ze Zeme. Jako opora anten  by se hodily vybrane kratery, bylo by mozne nektere pouzit primo jako reflektory po odpareni termitove naloze v ohnisku pro zvyseni vodivosti a odrazivosti povrchu.

Muj clanek z r.1975 byl citovan v nekolika  vlivnych casopisech, lec dodnes k realizaci nedoslo. Mozna se optickych i radiovych  teleskopu na Mesici brzy dockame. K instalaci netreba lidi, hodi se i automaty.

Navrátil Josef 14.7.2007 15:22

dalekohledy versus nafta ( potažmo oteplování planety )

Je báááječné číst takové futurologie…prý uvidíme 1000x více a dál než Hubblův teleskop ..hm … a to za 4,5 miliardy dolarů ( ! ) …hm …a to prý už byla do podobné vědy-výzkumu po světě za posledních 10 let vynaložena stejná suma miliard ne-li vyšší …hm…někomu plesá nad tím srdce, mě mrazí, když pomyslím, že nafty je na zemi cca už jen na 20 let ( pak dalších 20 ale v děsně nepřístupných lokalitách) a alternativa v nedohlednu…jenže lidstvo potřebuje miliardy nákladů na to, abychom viděli o kousek dál než Hubble-teleskop …hm …, tak mi úsměv tuhne s ironií i se sarkasmem nad tím, že můj přítel chemik má unikátní vynález na výrobu bionafty s propočítaným výsledkem výrobku o 30% levnějšíma směs i hodící se do leteckých motorů ( s ekologickou zátěží nula ) a přitom nemůžeme už rok sehnat sponzora v české kotlině, který by do toho obětoval prachbýýýdnýýýých 5-6 milionů korun ( néé dolarů ) na lab. vyzkoušení a nalezení katalyzátoru.

jezevec 15.7.2007 20:05

Re: dalekohledy versus nafta ( potažmo oteplování planety )

jestli je to tak dobrej nápad - at si ten genius pučí v kampeličce!!!

na takto vysoce ziskovou komoditu přece nepotřebuje sponzora ale investora, nicht wahr

Navrátil Josef 15.7.2007 22:05

Re: Re: dalekohledy versus nafta ( potažmo oteplování planety )

chudý chemik si nemůže dovolit risk ve výši několika milionů, v němž jisté procento nejiostoty je ... vždy ( i kdyby bylo jen 5-10% )... jinak by nemusely být v ČR granty, jichž vyuřívají stovky až ticíce českých nechudých vědců ( každoročně )

loula 15.7.2007 21:23

Re: dalekohledy versus nafta ( potažmo oteplování planety )

Víte, před pár lety se spálil magistrát někde v Ostravě, že také sponsoroval nějaký "úžasný" vynález. A když byl požádán o prodloužení sponsorství, tak je - konečně- napadlo dát si předmět sponsoringu posoudit na vysoké škole. A tam uzjistili, že šlo o perpetum mobile, i když umně zakuklené. Ten magistrát měl z toho jen ostudu, bohužel ty prachy z "vynálezce" už nikdo nevytřískal.

Navrátil Josef 15.7.2007 22:00

Re: Re: dalekohledy versus nafta ( potažmo oteplování planety )

… loulo, byl to možná hloupý magistrát ten někde v Ostravě, že si  neověřil  daný projekt u odborníků předem-včas, ale kdo ví zda někdo z toho magistrátu nebyl chytrý za tlustou obálku

dvd 16.7.2007 7:14

...a nalezení katalyzátoru

To mně připomíná Cimrmanův trojtaktní motor. A pak už přišli jen pánové Otto a Lenoir, přidali ten 4. takt a slízli všechnu slávu.

Navrátil Josef 16.7.2007 12:15

Re: ...a nalezení katalyzátoru

Pane, myslím že blouzníte, když Vám připomíná spojení souvislosti projektu dalekohledu na Měsíci za 4,5 miliardy dolarů pro kouknutí se na konec vesmíru s ubýváním nafty na Zemi ( tj. připomínka, že by spíše mělo lidstvo více investovat do alternativních paliv ...např. pár korun na vyzkoušení jednoho českého nápadu ) s Cimrmanovským trojtaktním motorem.

Navrátil Josef 16.7.2007 12:35

Re: ...a nalezení katalyzátoru

 …a přičemž naopak Vám vůbec jako Cimrmanovský trojtaktní motor nepřipomenul nálad toho pána o kousek vejš co prý : „Sam jsem navrhoval uz nekdy v roce 1975 umistit radioteleskopy na odvracene strane Mesice, .... jako opora anten  by se hodily vybrane kratery, bylo by mozne nektere pouzit primo jako reflektory po odpareni termitove naloze v ohnisku pro zvyseni vodivosti a odrazivosti povrchu.“

loula 14.7.2007 12:50

Dalekohled

Ano, kapalina v rotující nádobě vytvoří paraboloid, a rychlostí rotace lze snadno ovlivnovat parametry tohotoparaboloidu. To je všechno pravda. Nicméně mě fascinuje technické provedení, které musí zaručit nepřetržité a naprosto rovnoměrné otáčení celé konstrukce a hlavně otáčení bez jakéhokoliv "drncání".

Kanuk 14.7.2007 20:26

Re: Dalekohled

To drncání by se dalo vyloučit buď magnetickým nebo i vzduchovým závěsem. Ovšem na Měsící by se ten vzduch sháněl asi těžko.

Navrátil Josef 16.7.2007 18:18

Re: Re: Dalekohled

Dotaz : když dodáme na Měsíc vodu ( teoreticky malé moře ) příliv a odliv tedy slapové děje tam budou taky, že ? ; a dokonce cca trojnásobně silnější než na Zemi, že ? ; a co by tento efekt udělal s rotující rtutí toho superpřesného dalekohledu ?

František 18.7.2007 9:55

Re: Dalekohled

Mám technický dotaz: proč ta rtuť nesmí zmrznout? Pak by přece zrcadlo zůstalo zafixováno a nemuselo by se s ním točit... Nebo se pletu?

Navrátil Josef 18.7.2007 10:53

Re: Re: Dalekohled

Pane František, bezva otázka. Jsem laik a myslím, že i kdyby „krystalová mřížka“ byla u tekuté rtuti jiná než u zmrznuté, tak by ta "zrubost tj. nehladkost atomární“ nemusela až tak vadit …? Počkáme si na ohlas odborníků.

J. Hanzal 21.7.2007 18:15

Re: Dalekohled

Pokud se bude měnit tvar nádoby, kapalná rtuť odchylky vyrovná a tvar zrcadla bude stále perfektní. Což se u pevné rtuti očekávat nedá.