Úterý 10. prosince 2024, svátek má Julie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

L

8. 6. 2009 8:48
Analogie s balonkem

Rozpinani vesmiru se da pochopit snadno pomoci analogie s balonkem. Kdyz se balonek rovnomerne nafukuji, ti broucci bydlici na jeho povrchu pozoruji dvojrozmerne rozpinani. To jasne znamena a da se vypocitat, ze balonek byl kdysi jednim bodem. Hehehe.

0 0
možnosti

pteryx

10. 5. 2009 22:45
upřímně řečeno,

není mi to s těmi vzdálenostmi, tj. "že se díváme na začátek vesmíru" moc jasné. Když předpokládám teorii Velkého Třesku a pokusím se o určitou představu na základě speciální teorie relativity - tak bych čekal že při tom třesku se vyzáří spousta energie na všechny strany rychlostí světla, nebo téměř rychlostí světla. Z toho by plynulo, že Vesmír by mohl být koule rozšiřující se zhruba rychlostí světla. Když vezmete jakýkoli bod, pohybující se rovnoměrně od Středu  (tedy počátku Třesku), tak z hlediska pozorovatele v tomto bodě se jeví Vesmír jako koule, rovnoměrně se šířící rychlostí blížící se rychlosti světla na všechny strany. Jinými slovy, střed (počátek) Vesmíru je všude, takže taky tady a připadá mi dost absurdní hledat ho 13 miliard světelných let daleko, to není žádný střed, to je přece okraj ...

Pokud argumentaci vycházející z STR neberete, není vám trochu divné, že nejblíže "počátku" vesmíru má být podle novinářů nejvzdálenější místo, které jsme vůbec schopni pozorovat? (:-))

0 0
možnosti

rowman

11. 5. 2009 11:10
Re: upřímně řečeno,

rekl bych, ze okraj muze byt napr. 26 miliard svetelnych let daleko, tedy daleko za nasim horizontem. Navic se rozpinani vesmiru zrychluje, takze az se bude rozpinat nadsvetelnou rychlosti, za par miliard let ci bilionu uvidime pouze par blizkych galaxii a dal nedohledneme ...

0 0
možnosti

Ivan Vitula

10. 5. 2009 16:55
0 0
možnosti

Josef

3. 5. 2009 22:54
Je to všechno jinak,

Rv

0 0
možnosti

J.G. Pašek

3. 5. 2009 19:01
To jsou rozumy a deba a lá . . . Kolik andělů se vejde na špičku jejhly . . . .

!!

0 0
možnosti

Kanuk

3. 5. 2009 19:09
Re: To jsou rozumy a deba a lá . . . Kolik andělů se vejde na špičku jejhly . . . .

Pane Pašku, nikdo vás nenutí to číst. Můžete se omezit na diskuse o kvalitě chlastu v ČR a případně jinde, nebo o blbosti či vynikajících vlastnostech českých a jiných politiků.

0 0
možnosti

Kanuk

3. 5. 2009 4:03
Nějak mi to nejde do hlavy.

Fyzika používá hodně matematiku. Ale odmítá přijmout matematikou zavedený pojem nekonečna. Trvá na tom, že všechno musí mít začátek a konec.

0 0
možnosti

Jenda

3. 5. 2009 12:42
Re: Nějak mi to nejde do hlavy.

Vesmir se vyviji a musel byste zneplatnit spoustu fyzikalnich zakonu aby vam z tohoto prosteho faktu nevyplynulo, ze nekdy zacal.

Jasne, mozna ze predtim byl jiny vesmir, ten po fazi expanze presel do faze kontrakce, smrstil se a znovu vybouchl. Cimz vznikl ten nas vesmir. Cimz jsme elegantne zavedli nekonecne dlouho existujici pulsujici vesmir. Ovsem vzhledem k tomu, ze z vesmiru soucasneho neni mozne o tom predchozim zjistit lautr nic, tak to bylo jen pekne filosoficke cviceni.

0 0
možnosti

Vašek

2. 5. 2009 15:19
nějak mi to nejde dořepy,

objekt je vzdálen 13 miliard světelných let. stáří vesmíru je14 miliard let, v jaké vzdálenosti to bouchlo, a jak dlouho k nám ta informace putovala, Jakou rychlostí se po velkém třesku částice hmoty pohybovaly, jak rychle se rozpíná vesmír dnes atd. Stačí mi odkaz na literaturu, asi bude někde chyba.

0 0
možnosti

Logos

2. 5. 2009 21:15
Re: nějak mi to nejde dořepy,

Najvyssia mozna rychlost dopravit informaciu je rychlost svetla: 300 000 km/sec. Velky tresk si ovsem nemozno predstavovat tak, ze niekde v priestore sa rozprskol vesmirny material. Ziadny priestor neexistoval - ten sa iba vytvaral a vytvara. Preto sa galaxie od seba vzdaluju aj ked sa v priestore nepohybuju. Napr. galaxia, ktora je od nas vzdialena 100 milionov svetelnych rokov sa od nas vzdaluje (z dovodu rozpinania vesmiru) rychlostou cca 9 milionov km/hod. Galaxia vzdialena 200 milionov svetelnych rokov rychlostou cca 18 milionov km/hod atd.  Vlastny pobyb galaxii v priestore je proti tomu zanedbatelny.

0 0
možnosti

Severin

2. 5. 2009 9:57
I tento vzdálenostní rekord bude jistě brzy překonán

Co mi ale, jako kosmonologickému laikovi nejde do hlavy, je, že proč tehdy  "bouchla" tak poměrně mladá hvězda, která musela mít ohromnou hmotnost a tudíž velké zásoby paliva? Rád se nechám poučit někým v tomto oboru fundovanějším.

0 0
možnosti

Logos

2. 5. 2009 12:16
Re: I tento vzdálenostní rekord bude jistě brzy překonán

Zivotnost kazdej hviezdy zavisi od jej

hmotnosti. Hviezde o hmotnosti nasho Slnka vydrzi palivo (fuzia atomov

vodika na helium) cosi vyse 10 miliard rokov. Zivotnost "tucnych" hviezd sa pocita na desiatky milionov rokov. "Tucne"  hviezdy maju viac paliva ale vyssia

vnutorna teplota podstatne urychluje

proces fuzie.

0 0
možnosti

Kanuk

2. 5. 2009 8:49
Červený posun

Že se něco někde stalo je celkem bez diskuze. Otázka může být, kde se to stalo, jmenovitě jak daleko. Jsou zástanci teorie, že červený posuv není jen záležitost Dopplerova (na př. Dr H. Arp).

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz