Neděle 7. června 2026, svátek má Iveta, Slavoj
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

ZEPHIR

9. 5. 2008 23:54
Návod na odblokování skriptů BEFEMELEho a dalších anonů

http://superstruny.aspweb.cz/images/mageo/navod.gi...

0 0
možnosti

Navrátil Josef

10. 5. 2008 12:50
Re: Návod na odblokování skriptů BEFEMELEho a dalších anonů

Díky, použil jsem, ale změnil se mi potrátl právě zde na NP je to zcela jiný vzhled.

0 0
možnosti

martiXXXX

8. 5. 2008 21:56
hmmm

Ty galaxie vypadají jako hákový kříž..starý indický symbol, který byl zneužit nacisty

0 0
možnosti

Ludva

8. 5. 2008 8:26
Rozlišovací schopnost

Vidět průměr 5000 světelných let na vzdálenost 11 miliard světelných let, to je rozlišovací schopnost jako vidět těleso o průmeru 1 metr ze vzdálenosti 4 400 km. Slušné.

0 0
možnosti

Navrátil Josef

8. 5. 2008 11:44
Re: Rozlišovací schopnost

Trochu žertu : Moje stará mě má změřenýho ( ho ) ze vzdálenosti 5000 km.

0 0
možnosti

Navrátil Josef

7. 5. 2008 16:04
geneze do "tvarů"

Byl-li  těsně po Třesku stav vesmíru homogenní a izotropní více než později ( viz galaxie ) pak jaký je „vesmírný mechanizmus“ od „homogenní polévky“ k nehomogenitám typu galaxie.? A kde je motiv“ pro „kroucení“ těles do útvaru spirály ?

0 0
možnosti

ZEPHIR

7. 5. 2008 16:43
Re: jaký je „vesmírný mechanizmus“ od „homogenní polévky“ k nehomogenitám typu galaxie

Úplně stejný, jako při kondenzaci jakékoliv jiné látky. Pokud dokážete pochopit, proč se při kondenzaci čiré páry sráží v prostoru kapičky, pak dokážete pochopit, proč se homogenní vesmír najednou stane nehomogenním.

Nevím, odkud jste přišel na spirály (nikde se o nich nemluví), ale na vlnícím se povrchu kapek se částice pohybují po spirálách - stačí na vodní hladinu hodit kousek korku a pozorovat jeho dráhu. Spirální galaxie ale vznikají složitěji: zářící "černá díra" uprostřed vyzařuje hmotu v pólech, protože rotuje, vymrštěná hmota padá zpátky do roviny rotace a roztáčí galaxii jako káču. Malé trpasličí galaxie nebo hvězdokupy, které uvnitř takovou černou díru nemají zůstávají víceméně sférické. Placatý tvar galaxií se ostatně ztrácí i se stářím galaxie, protože po vyzáření středové černé díry už není síla, která by nutila galaxii k točení, kulatý tvar se zase obnoví, proto si jsou velmi mladé nebo malé a velmi staré galaxie tvarem vzájemně podobné.

Právě v těch plochých galaxiích existují příhodné podmínky pro evoluci složitějších struktur a života, zvláště v rovině rotace, kde se podmínky často mění.

0 0
možnosti

ZEPHIR

7. 5. 2008 13:03
Vznik galaxií a éterová teorie

Stručně řečeno, současný kosmologický model má ten problém, že podle něj vznikla hmota v jemně rozptýleném stavu a pak nějakým způsobem stihla zaglomerovat do podoby současných galaxií (na to konto na webu existuje spousta poutavých simulací). Tento model má ten problém, že dnes dalekohledu dohlédneme do historie vesmíru, kdy byl přibližně 400 milionů let starý, to je jen pět procent současného stáří - a všude kam dohlédneme jsou pěkně vyvinuté galaxie, podle spekter obsahující těžké prvky, které tedy za sebou musí mít nejméně jednu hvězdnou generaci. Podle teorie by se však první galaxie a aktivní galaktická jádra měly začít tvořit nejméně jednu miliardu po velkém třesku. Krom toho v infračerveném ani viditelném světle není po materiálu vzdálených galaxií ani stopy a přesně na tento problém naráží i publikace, které je věnován tento článek.

Éterová teorie předpokládá, že vakuum je tvořeno hmotou jakési gigantické hvězdy, v jejímž nitru žijeme a má pro tato pozorování svérázné vysvětlení. Podle ní vznikla současná generace vakua gravitačním kolapsem této hvězda a tzv. viditelná hmota tvoří jen drobně rozptýlenou hustší, ale metastabilní fázi. Můžete se to představit na příkladu standardní hvězdné exploze: když jí dojde termonukleární palivo, tlak záření neudrží gravitaci hmoty a hvězda velkou rychlostí imploduje, část hmoty odvrhne do okolí, zbytek zkolabuje a zkondezuje na hustší formu hmoty. To si můžeme představit jako kondenzaci přesyceného roztoku nebo přesycené páry z objemové fáze se vynoří spousta hustých kapek, které se postupně srážejí a spojují a v místě, kde se jich setká víc vznikne metastabilní, ještě hustší fáze.

Z pohledu pozorovatele zevnitř se pak výsledná struktura jeví jako pavučina temné hmoty, v jejichž uzlech sedí kapky husté hmoty, postupně se vypařující na menší částice, které tvoří galaktická oblaka viditelné hmoty, nahloučené kolem chladnoucích černých děr v jejich středu. Je to tedy proces opačný, než současná kosmologie předpokládá.

0 0
možnosti

ceskej Honza

7. 5. 2008 12:22
fakt pekné

kdyz si nasinec, tedy normální clovek, precte takovou odbornou studii o galaxiích, zacne si predstavovat ty rozmery a vzdálenosti a casové odstupy.  Coz je témer nemozné a tak pobaven vlastní malostí, mám chut vypnout bednu a jít si lehnou nekam do trávy, kdyz vlastne neznamenáme vubec nic v tom úzasném nekonecném, co nás obklopuje!

Je krásne, takze to asi udelám a hodím zetku. Jak realistické!

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz