29.3.2024 | Svátek má Taťána


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Archimédes 21.12.2007 13:35

Fakt zajímavý článek a mi doma vychladne oběd

Země chladla a Mars chladnul, oběd chladne taky. A jiné zajímavosti by nebyly?

Avalon 21.12.2007 13:50

Re: Fakt zajímavý článek a mi doma vychladne oběd

Když o těch vysoce odborných věcech o chladnutí mluvíme, zajímalo by mne jestli konstanta rozpínání plynu, z které je vypočtena teplota absolutní nuly, tedy 0 Kelvina, tedy jestli tato konstanta platí stejně tak pro částice jako pro plyn? Domnívám se, že stlačování plynu a částic neprobíhá stejným způsobem se stejnou konstantou.Navíc částic je velké množství, taktéž tepelná roztažnost, rozpínavost prostoru v kterém se nacházejí závisí na mnoha faktorech, takže konstanta jejich rozpínání není vůbec známá. Takže pak všechny tyto úvahy jsou jen spekulace, co by, kdyby. Tím se autor článku dostal na velmi tenký led a jeho úvahy se vždy dají zpochybnit. Navrhuji si nenechat vychladnout oběd. 

Luinar 24.12.2007 23:58

Re: Re: Fakt zajímavý článek a mi doma vychladne oběd

Absolutni nula neni vypoctena, ale postulovana z principu statisticke fyziky. Druhym bodem je pak trojny bod vody. A je volen tak, aby 1K priblizne odpovidal 1 ˚C.

Ke zbytku prispevku. Prijde mi trochu zmaten - pokud jde o kompresibilitu, je jasne ze se u ruznych latek musi lisit. Na druhou stranu da se spocist ze pro idealni plyn ma tato kompresibilita danou nejakou pevnou univerzalni hodnotu. Protoze rada plynu je blizka svym chovanim idealnimu plynu je mozne odhadnout absolutni nulu i na jine stupnici (napr. Celsiove). Pokud se clovek navic pusti za model idealniho plynu je schopen tuto teplotu urcit presneji.