18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

ASTRO: Bílí trpaslíci vytvářejí gravitační vlny

Gravitační vlny jsou notoricky známé, podobně jako nedávno objevený Higgsův boson - ale oba fenomény jsou jen velmi obtížně pozorovatelné. Astronomové poprvé detekovali gravitační vlny ve struktuře prostoročasu přímo, a to prostřednictvím rádiových signálů přicházejících z binárního systému pulsar-neutronová hvězda.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 27.12.2012 18:09

Tady něco nehraje

Jestliže za 2 roky se interval mezi dvěma zákryty zmenší o 20 s, (tedy o jeho osmnáctinu), pak nechápu, proč by ke splynutí "trpaslíků" mělo dojít až za 2 miliony let.

K jejich přibližování by přece mělo docházet i podle klasické fyziky, protože by vyzařovaly i svou na teplo přeměněnou pohybovou energii uvolněnou jejich neustálou deformací slapovými silami a "třením" jejich plynných obalů (nemluvě o "přetékaní" hmoty z menšího na většího trpaslíka).

L. Brabencová 27.12.2012 20:13

Re: Tady něco nehraje

Také mi to není jasné.

J. Aspirin 28.12.2012 11:32

Re: Tady něco nehraje

Ten článek je totiž překlad třetího nebo čtvrtého převzetí původní zprávy :-)).  A i původní článek je také trochu zmatený - přededevším tam o těch dvou milionech let nic není - pouze, že budou probíhat další měření. Potom je tam, že dojde v důsledku relativistických efektů o 0.25 milisekundy každý rok, což je zjevně nesmysl, pravděpodobně tam mělo být každý oběh - pak sedí i těch 6 sec. Dál tam není uvedeno zda se jedná o ztrátu energie podle klasické fyziky nebo podle relativity a nebo obojí dohromady... :-)) Dole v diskuzi se (asi) autor omlouvá, že článek je vědecko populární a "sorry chybičky se vloudily" (to jsem parafrázoval :-))

Ale máte-li zájem je pod tou první zprávou kontakt přímo na řešitele.

B. Rybák 29.12.2012 17:57

Re: Tady něco nehraje

Díky.

T. Kočí 27.12.2012 10:05

Bílí trpaslíci

......neuvěřitelně přesné hodiny.........kdy doba oběhu se mění tak,že je možno měřit na náramkových hodinkách  .......velmi vědecké.

V. Výmola 27.12.2012 10:13

Re: Bílí trpaslíci

Děláte za každou cenu chytrého nebo jste opravdu tak blbý, že nepoznáte populární přirovnání a myslíte si, že se skutečně měřilo pohledem na hodinky? Prosím odpovězte A nebo B.

B. Rybák 27.12.2012 18:12

Re: Bílí trpaslíci

Jenom aby nebylo správné nějaké C, které je nelichotivé k Vám.

V. Výmola 28.12.2012 10:13

Re: Bílí trpaslíci

Tak to C nejdřív zformulujte a pak se uvidí.

J. Berger 27.12.2012 5:56

Na ja, pane Šulc, řekl by rabín,

maj pravdu, maj pravdu, jenže kdyby se tyhlety teóretici v těchhle "neužitečnejch" věcech nešťourali, jsme furt v 16. století. To je holt "základní výzkum", kdy nikdo neví, k čemu to bude dobrý, a vono, divěj se, vobčas jo...

P. Sulc 27.12.2012 7:56

Re: Na ja, pane Šulc, řekl by rabín,

Zakladni vyzkum o hmote, bunkach elektromagnetickych polich bejva vetsinou casem overen a pouzit prakticky. Ten vyzkum nepopiram, hloupy pane, o tom jsem nerekl ani slovo. I astronomie je k necemu dobra, ale planety ci cerne dity milion let daleko, jsou k nicemu a prakticky se nedaji dokazat..Take je asi jedno, za kolik milionu let se nase galaxie dostane do nejakeho souhvezdi, to uz lidstvo nebude stejne existovat.

I. Lyčka 27.12.2012 8:55

Re: Na ja, pane Šulc, řekl by rabín,

Ještě že James Watt nedal na podobná slova svých spoluobčanu "k čemu ta hračka bude", když sestrojil první funkční parní stroj. Jinak bychom byli ještě ve středověku.

P. Bárta 27.12.2012 10:50

Re: Na ja, pane Šulc, řekl by rabín,

jojo, podobně pravděpodobně v pravěku koukali na pračlověka Janečka, který začal mlátit šutrem o šutr...

P. Bárta 27.12.2012 10:16

Re: Na ja, pane Šulc, řekl by rabín,

To ze si VY neumíte představit, k čemu by mohl takový výzkum sloužit, ještě neznamená, že to neumí někdo jiný. Když to Vaše tvrzení budu lehce parafrázovat, takový oráč ve 14 století (kdyby měl představu o tom, že je Země kulatá, že existuje nějaký vesmír a tělesa v něm) by mohl říct něco ve smyslu: "Základní výzkum o ovsu, žitu a ovcích bejvá většinou časem ověřen a použit prakticky. I hraní si s vlaštovkami je k něčemu dobré, ale měsíc a slunce, natožpak jiné planety jsou daleko, k ničemu a prakticky se nedají dokázat, Nějaké létání ve vzduchu je nemožné, a že bychom se někdy dostali za moře, nebo dokonce do vesmíru je nesmysl."...

J. Vyhnalík 27.12.2012 14:58

Re: Na ja, pane Šulc, řekl by rabín,

Jste živoucím důkazem toho, že nejvíc řečí nadělá ten, kdo věcem nerozumí. Ve vesmíru probíhají procesy v natolik extrémních podmínkách (gravitace, vysoké energie), že bychom je na Zemi nedokázali nijak napodobit. I kdyby se potřebné zařízení na Zemi vešlo, nikdy by ho nikdo nezaplatil. Svým způsobem se jedná o velmi levné urychlovače a speciální zařízení.

Bez teorie relativity bychom neuměli správně spočítat ani dráhu umělých družic Země. Podobně nám může pochopení vztahů mezi gravitací a dalšími interakcemi pomoci pochopit chování nejen vesmíru, ale i světa ve kterém žijeme.

Objevování jiných planet umožní vytipování světů, na kterých by mohl být život. Samotný kontakt s jinou civilizací by nám mohl dát odpovědi na spoustu otázek. Pro lidstvo jako celek by nejspíš dnes byla osudnou srážka Země s jakoukoliv menší planetkou. Pouze důkladné zmapování okolního vesmíru nám dá šanci abychom mohli případnou srážku odvrátit.

Dnes to vypadá jako scifi, ale kolonizace dalších planet by našim potomkům mohla zajistit přežití i v případě katastrofy globálních rozměrů.

P. Sulc 27.12.2012 18:19

Re: Na ja, pane Šulc, řekl by rabín,

Ja o voze, vy o koze. Vy o blizkem vesmiru, ja o tom miliony let daleko. Kontakt s jinou civilisaci by nam neco dal? Vy vidite setkani profesoru se zelenymi muziky, co maji anteny misto usi. Ja spise vidim "valku svetu".  A preziti na jinych planetach. To jiste, ma tech blizkych , to by musli mit tluste kozichy, a na ty milion let vzdalene, to by holt museli mit milion let trpelivost, nez tam doleti. To vse jsou bajecne veci. Jak jste si ale jiste vsiml, vlady setri, setri, setri. Berou penize nemocnicim i pensistum. Neplati vedu , ani lekarskou, tak jak by bylo zapotrebi. Proc  tedy platit vyzkum ''''cernych der'''' ci ''''bilych trpajzliku'''' kdyz se s pensistu stavaji bezdomovci.Pitomeckove, vychovani Sci-Fi mi zde nadavaji, jeden hlupak argumentuje parnim strojem, zatim co ja mluvim o necem daleko vzdalenejsim, jenze nikdo mi nechce rici, proc vzdaleny vesmir ma prednost pred problemy pozemskymi, kterych je az moc. I vy tu jen fantasirujete o budoucnosti nekdy tisice let vzdalene.. Asi by bylo dulezitejsi zabranit premnozeni lidstva, ktereho je az moc, misto hledani vhodne planety milion let daleko., kterou budeme kolonisovat, zrejme jako Afriku. Jen nevim jak se tam dostaneme v dobe naseho zivota a jak vyjdeme s nejakym mistnim zivotem.

P. Bárta 27.12.2012 18:53

Re: Na ja, pane Šulc, řekl by rabín,

No, pokud chcete zabránit přemnožení lidstva, není nic jednoduššího - stačí přestat dělat ten výzkum, který právě navrhujete Vy... :-) Protiřečíte si - chcete zabránit přemnožení lidstva, ale peníze chcete věnovat primárně na léčbu těch, kteří by "v přirozeném prostředí" zahynuli...

Amerika byla pro středověkého člověka taky "milion let daleko" - a třeba právě ten výzkum těch bílých trpaslíků může umožnit to, aby se na ty planety, které mohou být obyvatelné "bez tlustých kožichů", člověk dostal dřív než za těch Vašich "milion let".

J. Vyhnalík 27.12.2012 19:30

Re: Na ja, pane Šulc, řekl by rabín,

Píšete, že jsou to pitomečci, ale alespoň nemají potřebu podepírat svou argumentaci urážkami.

Pokud lépe pochopíme gravitaci, není vyloučené, že dokážeme třeba lépe mapovat i blízký vesmír v rámci sluneční soustavy. Ty výzkumy, které Vám tak leží v žaludku spočívají vesměs v důkladné statistické analýze dat z družic a teleskopů, tedy nejde o nic zvlášť nákladného.

P. Sulc 27.12.2012 20:24

Re: Na ja, pane Šulc, řekl by rabín,

 Mate recht, spletl jsem se.Jsou to vzdelani, vysoce sofistikovani intelektualove, kteri perfektne dokazi privest rec na docela jine pole. Ja o cernych dirach, oni o parnim stroji ci roentgenu. Ja o bilych trpajzlicich, oni ze popiram zakladni vyzkum v cele siri.. Kdepak pitomeckove, ten ustup na neco zcela jineho je genialni.

P. Sulc 27.12.2012 3:13

Kez by se povedlo, ze ty

gravitacni vlny by sebraly vsechny astronomy a postricily je do nejake te pekne, pohodlne ''''cerne diry''''. Mozna by pak nekdo mohl vysvetlit, proc treba pri cukrovce vznika neuropathie ci proc jsou zniceny ledviny, presto ze dotycne osoby drzi glukosu v limitu. Nebo proc degeneruji plotynky i u hubendouru. Nebo proc se z vekem horsi pamet. Tohle vse a spousta jinych veci ovlivnuje zivot lidi mnohem vice nez trpaslici, at uz jakekoliv barvy, vybavene i temi nejmocnejsimi gravitacnimi vlnami, treba i gravitacnimi tsunami.

R. Křivský 27.12.2012 5:44

Jejda

Sice nevím proč mi uniklo nedávné ověření existence Higgsova bosonu a o potvrzení existence gravitačních vln jsem ještě neslyšel, ale jedno vím jistě. Moje nemoci mě jednou jistě dostanou, bez ohledu na pokročilost lékařské vědy. To co mě naopak drží při životě, je posouvání hranic lidského vědění. Vím, že vesmír nikdy nepochopíme, prostě mám rád pohádky na dobrou noc.

J. Mrázek 27.12.2012 7:15

Hezká kniha "Stoletý stařík" má pointu vyřazených biblí:

Jako poslední bod tam znuděný a naštvaný tiskař dal větu " Zazvonil zvonec a pohádky je konec....." :-)

P. Sulc 27.12.2012 7:46

Re: Jejda

Co by ne, ale pak je lepsi se obratit k histotii, ci k podivnym obrazum v Andach nebo k parthenogenetickemu rozmnozovani msic, paryb a komodskych jesteru.. Nebo replikace viru skyta mnoho latky k premejsleni, pomuze vam to usnout. Nebo SUDOKU .

V. Výmola 27.12.2012 10:15

Re: Kez by se povedlo, ze ty

Vy to píšete pokaždé, já vám pokaždé taky odpovím: Když to bude podle vás, budou z nás velmi zdravé opice. Člověka dělá víc než jenom to.

J. Aspirin 27.12.2012 14:21

Re: Kez by se povedlo, ze ty

P. Šulci - možná to nevidíte ale základní výzkum v oblasti fyziky (tedy vědy, která podle Vás se zdravím nemá nic společného) nám dal rentgen, operace laserem, magnetickou rezonanci, počítače, které výrazně zrychlují a zpřesňují diagnózu, bezkontaktní analýzy a vyšetření  EM polem, nové materiály pro protetiku, technologie pro výrobu pacemakerů... další si zkuste vyhledat sám možná naleznete i další technologie, které byly inspirovány ději ve Vesmíru, které objevila astronomie nebo byly vyvinuty pro potřeby dobývání a výzkum kosmu.

Třeba pak zjistíte, že lepší pochopení gravitace někdy v budoucnu uleví lidem s progresivní degenerací plotének nebo bezkontaktně analyzovat procesy ve stárnoucích buňkách...

P. Sulc 27.12.2012 18:31

Re: Kez by se povedlo, ze ty

Pane Ukecany, o vecech, o kterych vy pisete, ja prece vuberc nemluvim. NEMLUVIM ANI O VYZKUMU BLIZKEHO vESMIRU. Jen a pouze o tom miliony let vzdalenem, tak proc argumentujete tak idiotsky, proc nemluvite k veci a nevysvetlite mi k cemu potrebujeme vyzkum cernych der nebo bilych trpasliku ? A jak si ty vysledky, tedy theorie, muzeme overit? Problem v discusich je ten, ze spousta hlupaku, kteri nemaji potrebny argument, zavede rec na zcela jine pole, kde se usadi a pak zvani.. Ja o cernych dirach, vy o laseru ci roentgenu. Ja o bilych trpajzlicich, vy o MRI ci pacemakerech. Pritom vam uteklo, ze ten nejvetsi pokrok je zpusoben zbrojenim, bez zbrojeni by nebyly ani rakety, ani IC, a computer by stale jeste mel 18 000 dvojitych triod jako kdysi ENIAC, Konecne i ten byl zkonstruovan pro vypocty na atomove pume a ne velikosti vzdalenych galaxii.

J. Aspirin 27.12.2012 23:01

Re: Kez by se povedlo, ze ty

No vidíte - a jak je zbrojení daleko od péče o zdraví a Vám je jasné (alespoň to tak píšete), že jeho výsledky se do zdravotní péče promítají.

Mj. i zbrojní vývoj stavěl na základním výzkumu (kvantová teorie i  teorie relativity nebyly projekty zbrojního průmyslu a přece z nich vychází téměř všechny moderní technologie včetně rentgenu, laseru, polovodičové techniky...). No a samozřejmě výzkum velmi vzdáleného Vesmíru (chcete.li černých děr i těch bílých trpaslíků) je mnohdy jedinou cestou jak teoretické předpoklady těchto dvou pilířů fyziky ověřit a upřesnit pro použití v praxi... tedy polopaticky aby byla diagnostická a jiná zařízení ještě výkonnější a přesnější...

Vám se pouze zdá, že je diskuze zavedena na jiné pole. Přečtěte si prosím Saturnina a v něm teorii dr. Vlacha o vrstevnatosti lidí a zkuste se zamyslet do jaké skupiny patříte. Také ve volných chvílích zapracujte na svém slovníku (výborným způsobem je právě čtení kvalitních knih) abyste nemusel ve své argumentaci používat parlamentního výraziva.

 

M. Stuchlik 27.12.2012 23:27

Re: Kez by se povedlo, ze ty

Naprostý souhlas. Jsou stovky vzácných chorob, které  by šlo léčit kdyby byl zájem. V dnešní době už to přestává být problém vědecký a začíná to být hlavně problem finanční. Místo vozítek na Marzu bychom mohli zachránit životy statisíců dětí:

www.parentproject.cz ,

http://www.cystickafibroza.cz,

http://www.dumrodin.cz/projekt-podpora-rodin-s-onemocnenim-sma.html

P. Sulc 27.12.2012 23:42

Re: Kez by se povedlo, ze ty

To jste nemel psat. Dostanente vynadano. Prectete si vsechny prispevky k tomuto clanku a uvidite, jak mi to ti vysoce vzdelani intelektualove  ''''davaji''''. Jeden dokonce uvadi priklad s parnim strojem, nebyl by vynalezen. Nemuzu napsat nic o pitomcich, kteri nedokazi vubec mluvit k veci, muzu ale napsat o prikladnych inteligentech, kteri dokazi stocit diskusi na neco zcela jineho, kde jejich intelekt exceluje. Alespon trochu .