25.3.2023 | Svátek má Marián


Diskuse k článku

ARTEMIS: Čarovalo kuře a ryba vyhrála

Opakoval jsem si dětskou říkanku: čarovalo kuře, aby bylo dobře. Zároveň jsem si přál, aby jiným nevyšla říkanka „čarovala ryba, aby byla chyba“. A že jich určitě je naseto, těch co se obracejí k rybě! Ano, šlo o pondělní start mise Artemis I, která navazuje na historický program Apollo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Novak 30.8.2022 19:31

Start sice selhal, ale viceprezidentka Kamala pochvalila NASA za diverzitu. Ideologie je důležitější než výkonnost.

M. Pivoda 30.8.2022 19:30

Výběr z dostupných seriózních informací

Cost: SLS’s cost is $875 million per launch. The cost to build a StarShip is (estimated) to hit $100 million...but that’s probably not an accurate number. SpaceX claims that StarShip can probably launch to Orbit for $2 million - split about 50/50 between fuel cost and ground operations costs.

Cost per kg to orbit: SLS costs $31,000 per kilogram to the Moon (eek!) versus maybe StarShip at $200 per kilogram up to $2,000 per kilogram if two refuelling trips are required (eg to go to Mars).

Manned flight: SLS needs a capsule called “Orion” - but to land on the Moon, it needs a separate lander. StarShip carries the crew inside - the entire thing lands on the Moon...or Mars...or Earth. Couldn’t be easier!

Maximum Crew: SLS will launch the Orion crew capsule with up to 6 crew aboard. StarShip can take perhaps 400 people to Low Earth Orbit or 100 to the Moon or Mars.

Mass Production: SLS will be built in small numbers as needed - each one is a separate project. SpaceX are ramping up to make two StarShips per WEEK with rocket motors being 3D printed at a rate of one per DAY!! If you crunch the numbers, StarShip could transport a million people and a million tonnes of cargo to Mars over 30 years.

CONCLUSION: If StarShip ever gets off the ground - it’ll be a total revolution. Honestly, there is no comparison with SLS and in light of that, finding ANYTHING nice to say about SLS is hard.

M. Pivoda 30.8.2022 13:58

Proč USA usilují letět na Měsíc po několika dekádách? Protože Velký Donald, který očekával, že bude zvolen i podruhé, chtěl americkým letem na Mars završit svou politickou kariéru.

Jenže Donaldovi poradili, že v tak krátké době NASA nemůže doletět až na Mars, takže z toho vyplynul jen americký návrat na Měsíc - firma Boing oprášila projekt německého válečného zločince von Brauna, a vyprodukovala fantasticky drahou raketu SLS.

Raketa SLS toho moc neumí, ale je šíleně drahá oproti projektu Starship Elona Muska. Takže Elon Musk musí s finálním otestováním Starship počkat, až se předvede funkční SLS.

James Webb (po němž je pojmenován nejnovější vesmírný dalekohled) ale tvrdí (19. srpna 2022), že v odložení projektu Elona Muska není žádný zlý úmysl amerických politiků. Jede se dle pravidel.

Moje osobní vysvětlení: Jde o jakési strategické zálohování. Což dává strategický smysl. Jaký? Aby USA nezávisely jen na jediném dodavateli kosmické technologie (asi tak jako Česko dnes trapně závisí na plynu z Ruska). A dále: Pokud by totiž býval byl dostal přednost projekt Elona Muska, ohrožoval by Elon Musk svou mocí již celý svět, nejen současné americké politiky.

Poučení: Proč je Starship tak fantasticky prospěšný oproti raketě SLS? Protože inovátor Elon Musk si namířil přímo na Mars - a vyplynula mu z toho zcela nová architektura jeho lodi Starship (oproti SLS). Toto je významná lekce z předmětu Inovace. Kdybych v současné české demokratuře snad někdy dostal možnost učit tento předmět znovu, studenti by se o tomto projektu dozvěděli hned v první hodině výuky.

V. Novak 30.8.2022 19:14

SLS je vytvořena na základě technologie raketoplánu a s WvB nemá společného víc, než obecné zásady raketové techniky. Mimo jiné využívá Koroljovovy koncepce, na kterou WvB nepřišel - a sice 1.5 stupně paralelně k 1. stupni. Což je koncepce, kterou od Sovětů převzali všichni - USA, Čína i Francie.

P. Kubáč 30.8.2022 9:50

NASA a její rakety bohužel trpí "politickou rakovinou", která spočívá v tom, že každý kongresman a senátor má ve svém obvodu nějakou tu "aerospace" výrobu.

Dát pak raketu z těchto kočkopsích součástek dohromady - je skutečně fuška.

Viz též SpaceX, který veškerou svou technologii vyrábí ve své jediné továrně - a jeho pokrok je násobně rychlejší než kterékoliv státní agentury.

K. Klečka 30.8.2022 8:35

Největší chybou je ukončení vesmírné spolupráce, která by výzkum. vývoj i realizaci urychlila a zlevnila. Politika dravé konfrontace a snahy ovládnout druhé nesvědčí o vysoké mentální úrovni politiků... USA, Rusko, Čína, Japonsko, Evropská agentura - každý "za své" = tak ohromné, ale roztříštěné prostředky !

P. Kubáč 30.8.2022 9:56

Třeba ruská kosmonautika je poněkud v krizi - kromě raket Sojuz, které vyprojektoval v 60 letech Koroljov, a které používají ukrajinský navigační systém Kurs měli za poslední dobu jen dva pokusy o nějakou kosmickou výpravu

-MARS 96 z roku 1996, která skončila neúspěchem při nevedení na dráhu k Marsu

- Fobos Grunt z roku 2008, která dopadla stejně.

Z. Lapil 30.8.2022 12:31

Toť otázka. Státem organizované projekty (ty mezinárodní tuplem) trpívají těžkou byrokracií a - skrze volby - nestabilitou jak cílů, tak financování. Navíc má celá záležitost tendenci směřovat vynalézanou techniku jediným směrem - nebudu riskovat prozrazení své neznalosti kosmické techniky, tak dám příklad autodopravy elektrické/parní/zážehové/vznětové, což vede k riziku cesty do uličky možná ne slepé, ale určitě zbytečně komplikované.

Jinými slovy - centralizace prostředků obvykle vede k řešení, které je dražší, technicky nedokonalé (ne že by nefungovalo), déle trvá a docela dobře může skončit v půlce.

Koneckonců Musk to momentálně NASA těžce natírá a řekl bych, že ani Číňani, kteří začali ne-li o půl století později, na tom nejsou vůbec špatně; jasně mohou opisovat, čímž nemyslím nutně krást.

Něco do sebe má i sportovní snaha předstihnout konkurenci, a nemusíme ani chodit do vesmíru. Ve firmě jsme měli před pár lety pozdvižení, když se T-Mobile rozhodl dát si na střechu české centrály soustavu sluneční, větrné a vodíkové elektrárny s tím, že se to bude vzájemně zálohovat (a měřit - vysloveně testovací stavba) a utáhne to tuším vnitřní pokrytí budovy (wifiny a tak). Totéž dělal na německé centrále Siemens a trvalo jim to déle.

P. Hnyk 30.8.2022 8:30

Proč letět na měsíc?

Žít je možné, plavit se je nutné - Jindřich Mořeplavec 1415–1460

J. Jirka 30.8.2022 8:47

Ehm...

Navigare necesse est, vivere non necesse.

- Gnaeus Pompeius Magnus

T. Kohout 30.8.2022 3:55

Byla tam i ta ovečka/beránek? Jedni o to píší, jiní ne. (Pamatuji i sloku z totality "sovětští mužici, vypustili družici, Lajku do ní nacpali, pak se na ní ...)

V. Kolman 30.8.2022 10:34

".....pak se na ní ...."?

Já to znám se slovy: ...."nažrat jí nic nedali" ......

Ale ono je to vlastně jedno. V obou verzích je patrna "láska" k Rusům a "víra v jejich bezchybnou technologii", když všechna hlášení o úspěších ruské techniky byla uveřejněna až PO ZDÁRNÉM PŘISTÁNÍ (v kazašských stepích). V případě neúspěchu to z Rusů lezlo jak z "chlupaté deky" se zpožděním a okecáváním.

J. Kárník 30.8.2022 0:46

Nebyl to Hillary, ale Mallory v rozhovoru pro NY Times v r. 1923.

“Because it’s there... Everest is the highest mountain in the world, and no man has reached its summit. Its existence is a challenge. The answer is instinctive, a part, I suppose, of man’s desire to conquer the universe.”

“Because it’s there... Everest is the highest mountain in the world, and no man has reached its summit. Its existence is a challenge. The answer is instinctive, a part, I suppose, of man’s desire to conquer the universe.”

“Because it’s there... Everest is the highest mountain in the world, and no man has reached its summit. Its existence is a challenge. The answer is instinctive, a part, I suppose, of man’s desire to conquer the universe.”

“Because it’s there... Everest is the highest mountain in the world, and no man has reached its summit. Its existence is a challenge. The answer is instinctive, a part, I suppose, of man’s desire to conquer the universe.”

P. Hák 30.8.2022 22:19

R^

S. Ševeček 30.8.2022 0:27

potěšilo mě, že ty položeny jsou diversitní - liší se tloušťkou i kozama. není mi ale jasné, proč jedna není žlutá.(ve skafandru je elitní rasa - černá, k bílé položeně by se žlutá hodila ... navíc, ta má podprdu.