26.6.2022 | Svátek má Adriana


Diskuse k článku

APOLLO: Den, kdy svět zíral na Měsíc

Úspěch Neila Armstronga a Edwina Aldrina byl hlavně prestižní. Amerika se po porážkách od sputniku a Gagarina ujala vedení nad Moskvou – strategicky, technologicky, vědecky a také ideově. Tak to vnímala i většina Čechoslováků rok po Sověty vedené invazi a okupaci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Kocourek 19.7.2019 17:42

Pár technických poznámek

Neil Armstrong sice začínal jako voják, ale v době kosmických letů byl civilista. Brzy totiž přešel na pozici zkušebního pilota pro NACA, později NASA. Zřejmě i to bylo jedno z pomocných kritérií při výběru, aby v posádce nebyli samí vojáci..

Počítač byl sice z dnešního pohledu méně výkonný než kalkulačka, měl ale unikátní architekturu, která vzbuzuje obdiv dodnes. Například se mohl při přetížení restartovat (a to taky několikrát udělal), ale následně dál pracoval s daty, která měl v paměti. Zkonstruovali ho v MIT. Pokyn k ignorování poplachů při přetížení počítače dal sice oficiálně Steve Bales, ale to byl šéf týmu, který seděl přímo v hlavním řídícim sále. Ten měl na povel několik mladých inženýrů, kteří ho podporovali. Jeden z nich byl jakýsi Jack Garman, a právě ten určil příčiny přetížení a že nejde o kritické selhání. Zachoval se jeho "tahák" psaný rukou na čtverečkovaném papíru (tehdy ještě nebyly laserové tiskárny...), který měl na svém pultu a podle kterého postupoval. Jak to tak bývá, medaili dostal šéf :-)

M. Adamski 19.7.2019 14:48

Ten pan Bouše,

to je buď provokatér nebo blázen. Další takový blábolí to samé, jmenuje se Forejt. Ti dva by se měli nechat vyšetřit u psychologa.

M. Prokop 19.7.2019 15:56

Re: Ten pan Bouše,

Já bych je viděl spíš na psychiatra. Psycholog nemá k dispozici uzavřené oddělení.

L. Bouše 19.7.2019 11:29

I technicky podprůměrný student

musí zjistit, že americké lunární mise Apollo byle jeden velký podvod.

Exaltovaný entusiasmus autora článku, s jakým slepě oslavuje technické nesmysly, je všem pouze k smíchu.

Ale politickou podporu od redakce má, protože každý zanikající totalitní režim nutně potřebuje propagandu. Inu, každý den dobrý....

P. Selinger 19.7.2019 11:54

Re: I technicky podprůměrný student

Pane Bouše, pokud víte, jak se nazývá kastrovaný samec skotu, tak vězte, že jste mu vemi podobný !

F. Brabec 19.7.2019 12:24

Re: I technicky podprůměrný student

Nemnožte se prosím. Prospějete tak celému lidstvu.

V. Novák 19.7.2019 12:46

Re: I technicky podprůměrný student

Technicky podprůměrný student možná.

Technicky negramotný piklík ještě snáz.

Vy patříte do které kategorie?

J. Fridrich 19.7.2019 13:24

Bouse, Bouse, vas strejda byl ten detektiv v parte rady Vacatka ? Kdyby zil, tak by se propadl hanbou do pekla, jakeho IDIOTA ma ve sve rodine.. Dnes jste vyhral, vetsi hovad-nu uz nenapisi ani ti nasi znami uchazeci o titul ose-l dne... Mate zlato a jedete do Rise Zla na Bajkonur kouknout na ty motorecky od Brauna...

K. Janyška 19.7.2019 8:57

Forejt říká, že ne.

Tož, jak je to ? Dzp.

J. Dobrý 19.7.2019 8:49

Pokrok

"You Promised Me Mars Colonies.

Instead, I Got Facebook."

- Buzz Aldrin (asi netreba prekladat)

V. Novák 19.7.2019 13:53

Re: Pokrok

Program Saturn Apollo byl mrtvý už v době, kdy letělo Apollo 8.

Už v 68. rozhodli kongresmani a Nixon, že nedají peníze na další Saturny, takže je NASA neobjednala a program de facto dojížděl setrvačností. Až ke zrušení misí Apollo 18-20.

Škoda...

M. Prokop 19.7.2019 15:58

Re: Pokrok

Což o to, to bylo celkem rozumné rozhodnutí. I výroba raketoplánu, jako pokus o opakovatelně použitelný prostředek. Blbost přišla až potom, utlumení dalších projektů.

V. Novák 19.7.2019 17:20

Re: Pokrok

Nedávno jsem viděl film, částečně dokumentární, vystupovali v něm Aldrin, Krantz a další dosud žijící veteráni a váš názor rozhodně nesdíleli. Saturn V a Saturn IB byly podle nich nejlepší rakety, jaké USA kdy měly, a ukončení programu bylo - opět podle nich - nejhorší americké rozhodnutí co se kosmických letů týče.

Raketoplán kritizovali, hlavně proto, že létal "nikam". Původně měl létat k orbitální stanici, tu zrušili, pak se hledalo na co ho vůbec použít. Tak jím vynášeli družice, ovšem násobně dráž než to zvládaly rakety. A otevřeně tam bylo řečeno, že raketoplán byl neúspěch, že nesplnil nic z toho, co splnit měl.

Přirovnávali americký přístup k zajíci a ruský k želvě - zajím letí sem, běží tam, vymýšlí nové způsoby běhu - a želva pomalu postupuje. Uhoněný zajíc nakonec jen čumí. Sověti už měli na orbitě trvale kosmonauty, půl roku byl běžný pobyt - a NASA zvládala na maximálně 2 týdny.

Ne - nebyl to film od ruských trollů, ani od vámi nenáviděných amerických dokumentaristů...

J. Fridrich 19.7.2019 8:24

Skvely prispevek od pana Petracka - i kdyz mne velmi mrzi, jak jsem jiz na NP zminil, ze toto velke vyroci poznavani Vesmiru neuchopil Ondrej Neff.. Ten se temer denne venuje tem nasim hratkam se socany a jejich kauzou Stanek... A nebyl ten povedeny reditel NG Fajt nakonec odvolan opravnene ?

J. Jurax 19.7.2019 14:13

Když ono výročí přistání je až zitra, takže Aston má ještě čas ... :-)