15.6.2021 | Svátek má Vít


Diskuse k článku

ANALÝZA: Opatření proti infekční nemoci

Optimalizace je matematická, podvědomě hojně využívaná, leč málo srozumitelná metoda hledání takzvané zlaté střední cesty, kompromisu. Může vypovídat i o tom, jak moc si ceníme lidského života.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vintr 6.12.2020 22:34

Pokud nazýváte seriózním tiskem takzvaný "mainstream", tak tam pravdu opravdu nenajdete. Skoro o ničem. Pokud nejste úplně hloupý, tak jste se už o tom mohl sám mnohokrát přesvědčit....

L. Novák 6.12.2020 22:14

Jasně. Je to marný, je to marný, je to marný... ;-D

Jenom mi je divné, že o tom nikdo ještě nenapsal do seriózního tisku a nedal to do zpráv. :-P

J. Vintr 6.12.2020 20:35

Asi nejste moc informován. To, že zničení mrakodrapů v NY (a nabourání budovy Pentagonu) nebyl žádný teroristický útok, ale "inside job", si myslí většina Američanů a kromě toho existuje v Americe početná skupina odborníků, která se tímto zabývá. Není to tedy jen můj nápad, jak se mne tady snažíte přesvědčit.

Vaše rádoby odborné, ale ve skutečnosti nic neznamenající formulace jako "dynamika narušených staveb" svědčí o tom, že o dané problematice víte nejspíš kulové. Zrovna tak je úsměvné do toho tahat lidi, "kteří byli u toho a zachraňovali osazenstvo pracující v budovách". Co ti měli společného s tím, jakým způsobem byly ty budovy zničeny? Mimochodem tam nikdo nikoho nezachraňoval. Ti kteří mohli (nebo nebyli hloupí a líní) odešli po svých a pak už nebylo koho zachraňovat.

L. Novák 6.12.2020 17:10

Vaše blbosti vám už nikdo vyvracet nebude. Pokoušeli jsme se tady vysvětlit vám fyzikální zákony, které platí pro dynamiku narušených staveb a proč se budovy zhroutily. Marně.

To vy nemáte žádné důkazy na šířené bláboly. Zkuste zajít do New Yorku a hlásat tam vaše nesmysly. Budete na úrovni "popírače holocaustu" a nejspíš od místních lidí dostanete přes držku. Protože ti, co pomáhali zachraňovat osazenstvo pracující v budovách a byli u toho, vás budou mít za idiota. Rv

J. Vintr 6.12.2020 14:17

Já mám svůj názor podpořen mnoha racionálními a logickými argumenty. Na druhé straně není ANI JEDINÝ RACIONÁLNÍ ARGUMENT, jen slepá víra, že se to stalo tak, jak se oficiálně hlásá.

J. Jurax 6.12.2020 11:19

Inu, spíš čekám, že rouška zabrání omrznuti obličeje ... :-)

P. Moravčík 6.12.2020 10:58

No, odpovedal ste si sám. Proti Vašej pevnej viere v nezmysel nemá rozum žiadnu šancu.

J. Vintr 6.12.2020 10:11

Ano, je to marný. Proti pevné víře v nesmysl nemá rozum žádnou šanci...

L. Novák 6.12.2020 9:54

;-D Je to marný, je to marný... 8-o

J. Vintr 6.12.2020 9:06

A pak se nemůžeme divit, že lidem, kteří mají moc, projde u hloupější části populace sebevětší lež....

U těch budov v NY stačilo udělat naprosto jednoduchou věc, která by potvrdila (nebo chcete li vyvrátila) veškeré dohady - chemický test na přítomnost reziduí výbušnin v troskách budov. Oni to neudělali a ještě se tím veřejně pochlubil, protože to prý bylo zbytečné.....

L. Novák 6.12.2020 3:50

Důležité je, aby se denní přírůstky prudce nezvyšovaly. O tom je právě hledání "optima" v opatřeních proti šíření koronaviru. COVID-19 nikdo zlikvidovat nedokáže. Důležité je, aby se každému nemocnému s komplikacemi dostala kvalitní lékařská péče a lidé neumírali zbytečně bez pomoci.

Dokážete si představit, že prosinec, Vánoce a silvestrovské oslavy by proběhly se zavřenými obchody a tvrdým zákazem vycházení? Já ne.

L. Novák 6.12.2020 3:38

Tak. A je to! ;-D

A pak se můžeme divit, proč se v dnešní době tak snadno šíří bludy a spiklenecké bláboly po světě... :-P

L. Novák 6.12.2020 3:31

Ani já si nedovedu představit, že bych v letních vedrech musel nosit roušku, protože při 50°C ve sluncem ozářených vozidlech MHD, která nejsou dostatečně větrána, neřku-li chlazena, je na padnutí i bez roušky. Nicméně bylo dobře vidět, jak se bez zábran šířily respirační infekce, jak bezohlední lidé bez hygienických návyků kašlou a kýchají kolem sebe a zamořují kapénkovou nákazou své okolí. Pochopil jsem, proč někteří lidé (zvyklí jezdit autem) nazývají dopravu MHD "socka".

Skutečnost, že vyhlášená omezení brzdí rozvoj epidemie je zřejmá a prokazatelná. Koronavirus už nikdo v populaci vyhubit nedokáže, ale lavinový (exponenciální) růst stále hrozí a musí být regulován i nadále.

Omezení regulací min. plochy na 1 nakupujícího je samozřejmě "směšné" za situace, kdy lidé jezdí namačkaní k sobě veřejnou dopravou, tráví v ní více času než v obchodě, a obsazení vozidla lze pomalu počítat v počtu osob na metr čtvereční. :-P

Absolutní zákaz veškerého pohybu osob a zákaz vycházení, který by vedl k lepším výsledkům, možný není. To je snad jasné každému.

A znovu opakuji, že základním požadavkem je zabránit kolapsu zravotnictví, ne vyhubit koronavirus. ;-)

J. Frček 6.12.2020 1:22

V tyto dny si zaděláváme na krušný leden. Je mi fuk, co si o tom kdo myslí, nebo o mě. Vypuklo masivní rozvolňování a to v době, kdy jsou denní přírustky více než 4000 nakažených. To je mnohonásobně víc než při rozvolňování po první vlně. Skoro to vypadá tak, že chce někdo ještě drsnější třetí vlnu. Tož si počkejme [>-]

P. Moravčík 5.12.2020 22:36

Nejak mi ušlo, že u vás sú mačky len pomôcky na lezenie po stromoch;-). Som zvedavý, čo na to hovoria vaši ochrancovia prírody.

J. Vintr 5.12.2020 22:03

V praxi je vidět kulové. Ta čísla, kterými se nás snaží strašit, nepředstavují prakticky žádnou relevantní informaci. Údaje o hospitalizaci jsou totálně zkreslené díky zvýšeným úhradám nemocnicím za "covidová lůžka" a totéž platí o počtu zemřelých. Politici a státní úředníci si s občany hrají jako kočka s myší. Bolševici lidem dřív ovčanům nadělovali před vánocemi banány a mandarinky, dnes nám panstvo naděluje (jistě jen dočasné) zmírnění buzerace....

Jo, a newyorská dvojčata i budova č. 7 byly zničeny velmi profesionálně provedenou řízenou demolicí. A americký "deep state" to zakamufloval stejně, jako teď kamufluje obludný volební podvod.

J. Nevrkla 5.12.2020 21:16

Nedovedu si představit, že by se to v létě neuvolnilo. Minimum nakažených, teplo, nikdo by neuvolneni nerespektoval. Inkubační doba onemocnění do týdne, počty nemocných rostly i po měsíci restrikci. Prostě to podle restrikci nefunguje, už bychom to konečně měli vzít na vědomí a nezit v propagovanych iluzich.

L. Novák 5.12.2020 16:45

Mexiko je samozřejmě zcela odlišná země s jinými zvyklostmi a mravy, než je asijský Vietnam. Takže při srovnávání je třeba zkoumat odlišnosti a vzít je v úvahu. Zásadní rozdíl může být závislý třeba jen na nějaké zdánlivě nevýznamné odlišnosti, která má ale pro šíření infekce významný nebo zásadní vliv.

To je ovšem nutno provést při každém srovnávání kulturně odlišných oblastí. Viz např. asijský letitý zvyk nošení roušek při chřipkových epidemiích...

L. Novák 5.12.2020 16:38

překlad: mačka = kočka ;-)

R. Vacek 5.12.2020 15:44

Není potřeba. Ale pokud se argumentuje, že Vietnam zvládá pandemi díky tomu, že tam svítí sluníčko, tak je záhadou, proč pandemii nezvládá Mexiko, kde je sluníčka stejně.

J. Dostál 5.12.2020 15:36

I když v přímém slunečním záření není UVC složka většinou významně zastoupena, tak přesto většina organických materiálů při zvýšené teplotě a na přímém slunci degradaci podléhá jaksi rychleji. Jiné je také proudění vzduchu v uzavřené místnosti a jiné, když jsou otevřená okna atd. Opravdu je nutné všechno vyjmenovávat?

L. Novák 5.12.2020 14:22

Odkaz na Švédy už jsem dnes jednou vkládal...

https://www.lidovky.cz/svet/svedsky-experiment-s-promorovanim-dopadl-s-nejasnym-vysledkem-do-lockdownu-se-nezenou-ani-tentokrat.A201113_163538_ln_zahranici_sed

No a nesmíte měnit časovou logiku opatření a jejich důsledky. Česko je mezi nejhoršími kvůli letnímu uvolnění omezení, kde se infekce šířila a počet nemocných se začal prudce zvyšovat po zahájení školního roku. Až poté bylo nutno přijmout tvrdá omezující opatření, která prokazatelně trend růstu epidemie výrazně zbrzdila.

R. Vacek 5.12.2020 13:08

Teplota? Sluníčko? A proč si myslíte, že to je důležité? Vždyť v takovém rozvojovém Mexiku máte sluníčka i tepla dostatek a když se podíváte, jak se tam letos umírá, tak od března do září to je o 48% víc než v jné roky. A zase - může za to neschopná vláda.

https://www.nytimes.com/interactive/2020/04/21/world/coronavirus-missing-deaths.html

J. Nevrkla 5.12.2020 12:58

Tak jednoduché to není. Švédsko hodně obětí v první vlně, teď mezi nejlepšími, Česko v první vlně mezi nejlepšími, teď při stejných dvoumesicnich restrikcich mezi nejhorsimi.

J. Dostál 5.12.2020 12:43

Zkuste se podívat jaká je ve Vietnamu teplota a jak tam svítí sluníčko. On průměrný Vietnamec se také chová jinak než průměrný Čech. Ten náš výsledek je souhrnem podnebí, počasí, imunitního stavu populace, chování populace, chování vlády včetně chování opozice, dokonce i všech těchto aspektů u našich sousedů atd. Skutečné výsledky pak budou vidět až tak za rok. To se posčítají mrtví, poškození, ekonomické "ztráty" i ztráty skutečné, zohlední se plusy a porovná se to se sousedními zeměmi.

L. Novák 5.12.2020 11:53

Rozhodně je z vývoje epidemie ve srovnatelných vyspělých zemích dobře vidět, že tam, kde omezující opatření byla přijata pozdě nebo vůbec, se pandemie začala šířit "katastrofickou" rychlostí a kolabovalo zdravotnictví. Zbytečně umírali lidé, kterým se nedostalo lékařské pomoci.

Že se koronavirus usadí natrvalo v populaci, dnes asi nikdo nepochybuje.

L. Novák 5.12.2020 11:47

Ale ano, chtěl jsem upozornit jen na skutečnost, že záměr šetřit peníze ze státního rozpočtu na úkor životů a zdraví lidí v pandemii má zcela jinou prioritu při rozhodování, než záměr omezit jiné, prokazatelný užitek nepřinášející, výdaje. A o tom, že jich tam je mnoho, asi není pochyb.

L. Novák 5.12.2020 11:35

Samozřejmě. Hlavním cílem prakticky všech opatření je OMEZIT přenos nákazy tak, aby nezkolabovalo zdravotnictví a léčení rizikových pacientů se rozložilo v čase na delší období.

L. Novák 5.12.2020 11:32

Vy žádná data nemáte, jenom plácáte totální hovadiny. Rv

J. Nevrkla 5.12.2020 11:08

Dobrý pokus o optimalizaci, ale já mám dojem, že je to ještě trochu jinak. Z mnoha údajů z mnoha zemí zdaleka nevyplyva, že počet nakažených a restrikce spolu znatelně souvisí. S postupem času se nákaza dostane všude, kam dříve, tam dříve odezní a naopak, kde první vlna nižší, tam druhá vyšší.