23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

ANALÝZA: Covid-19 a chřipka

V politice i v médiích probíhá spor odpůrců vládních protiepidemických opatření a jejich zastánců. Ti první označují přijatá opatření za přehnaná, zbytečná a ničící ekonomiku. Často přirovnávají epidemii nemoci covid-19 k chřipce, při které se přece taky neuzavírají školy či hranice.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vintr 8.6.2020 20:43

K tomu "nezvyklému chování" bych jen dodal, že jsem si nikdy nevšiml, že by se vůbec dělaly nějaké testy na "běžný" chřipkový virus. I diagnóza onemocnění chřipkou se dělala vždycky víceméně "od oka" podle příznaků. Takže se vůbec neví, kolik lidí se nakazilo běžným chřipkovým virem aniž měli vážnější příznaky. Také každý člověk, který měl teplotu a další příznaky s tím neběžel hned k doktorovi a spousta lidí to vyležela doma, aniž by se dostala do nějaké statistiky.

V. Halašta 8.6.2020 18:49

Korelace je nutná, nikoli dostatečná podmínka kauzality.

V. Šedivý 8.6.2020 10:10

Ta čísla jsou naprosto nesrovnatelná. V mnoha zemích jsou údaje o mrtvých vycucané z prstu a nemají nic společného s realitou - prostě každý, kdo zemřel a vypadalo to, že možná měl wuhanskou chřipku, byl do statistiky započítán.

P. Munzar 8.6.2020 11:34

Co takhle si přečíst článek, co? Je to moc námahy?

Ty čísla jsou z celkového počtu zemřelých (ať zemřeli na co chtěli) v daném týdnu a autor pracuje se Z-score.

J. Kalina 8.6.2020 9:09

0) Je docela dobře možné, že jsme si virus "vychovali = vyselektovali", když k šíření měla šanci mírnější mutace"1) asi tedy bude stačit, když se detekuje nakažený s příznaky a jeho okolí se protestuje, případně dočasně izoluje. 2) bez příznaková mutace se bude dál šířit a asi občas dá někomu zabrat, pak viz bod 1. 3) vytypovat další skupiny, kde je typické chování styku a dotyků mezi lidmi plus větší počet nakazitelných osob (domovy důchodců, nemocnice, uhelné doly?) 3) ale hlavně si uvědomme tento fakt. Až na virus umřou všichni lidé co nemají tu správnou odolnost, prudce se sníží další úmrtnost u zbytku populace. To bude konečný úspěch zdravotní péče.

Mne by spíš zajímal nějaký fundovaný rozbor typu: zda třeba na kovid umírají převážně osoby co "měly" odskákat už dříve nějakou chřipku či jinou infekci a naplno je trefil až ten kovid. a čím se liší od ostatní populace (mimo věk)

Blbé je, že tím, že ničí převážně staré osoby, nijak nepřispívá ke zlepšení genofondu populace, takže se tato příště zase neubrání prvnímu nárazu.

T. Zlesa 8.6.2020 8:50

Při hledání rozdílů v úmrtnosti mezi státy by se asi mělo jít hlavně po způsobech ochránění těch skupin, které úmírají nejvíce. U nás je dobrá praxe s uzavíráním nemocnic a domovů pro seniory při chřipkách. To určitě pomohlo nejvíce. A dále je to mohutná kampaň, která rychle osvětlila obyvatelstvu, co se děje. To přinutilo ostatní z rizikové skupiny zůstat doma. Mladí silní - viz Darkov - mají jen chřipečku, staří a nemocní se tam nevyskytují.

R. Vacek 8.6.2020 5:31

Na průběh šíření infekce má podstatný vliv chování obyvatel. Státní opatření mohou doporučovat nebo nařizovat, ale jestli to lidé nedodržují (v Británii snad polovina lidí nedodržovala karanténu), tak vir se neřídí dle doporučení, ale dle chování lidí. A úmrtnost klesla třeba proto, že lidé změnili své chování. A znovu - někde hned na začátku (a pak se zvýšená úmrtnost ani neprojevila), nebo až pod tlakem děsivých obrázků z nemocnic (a pak začal pokles později). Stačí porovnat Norsko a Švédsko.

P. Hatina 8.6.2020 4:57

To se obávám, že těch faktorů, které by se měly analyzovat bude mnohem víc. Třeba v závěru se píše o kvalitě zdravotnictví, nikoliv o přístupnosti zdravotní péče. V tom má ČR tu výhodu, že se mohla opřít o svůj povinný systém zdravotního pojištění. Zatímco v jiných státech, kde si lidé, bez pojištění i s pojištěním musí na léčbu mnohem více doplácet šli k lékaři až v mnohem pozdějším stádiu onemocnění a jen při těžších příznacích. Btw, i u nás začal silný mediální řev, když si měly vymezené skupiny ty testy platit ze svého.

Ale podobně je to i se sociálním zajištěním, kde stát u nás v nouzovém stavu, současně s vyhlášením všeobecné karantény navýšil bleskově sociální zajištění (ošetřovné, a pod.), takže i proto mohl situaci řešit takto.Na na úkor podnikání souhlas. Ale že jiné státy, právě proto aby udržely "šlapat ekonomiku" a podnikání využily jiné strategie. Která sice rovněž mohla (ale nemusela) vést ke statistickému snížení počtu nakažených, leč vybijí se v jiných oblastech, široké frustrace a pauperizace.. Stačí se podívat třeba na UeSeJ (kde už není hej), jak se to tam mydlí na ulicích..

J. Brožek 8.6.2020 14:04

Jenže v onom UeSeJ se to mydlí z naprosto jiných důvodů - hlavní je rasismus. Protože pokud takto zemře někdo jiný než černoch (abych nebyl nařčen já, tak třeba asiat), tak se nic neděje. A pokud zavraždí černoch bělocha, tak už je to úplně v pořádku. Problém je jen když černoch kriminálník a feťák zemře při zatýkání - to se pak vyrojí všichni rasisti a začnou řvát.

No a když je ještě navíc před volbou prezidenta, tak se do toho přidá partajničení a média, která podporují záasně jednu stranu, rozdmýchávají nepokoje co to jde.

O síle téhle levičácké falangy se můžeme přesvědčit i v Evropských státech, kde se najednou začínají pořádat demonstrace - právě za účelem podpory levičáctví za mořem. A opět, v případech (bohužel každodenních), kdy černoch zavraždí někoho dalšího, se vlastně nic neděje - pro rasismus typické chování.