19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

VĚDA: Zvědavost přistála na Marsu

Nadšení, jaké v pondělí ráno (našeho času) zavládlo v řídicím středisku automatu Curiosity (česky Zvědavost) v kalifornském středisku NASA, známe z jiných událostí. Vždycky, když se podaří zvládnout nějaký důležitý krok v poznávání vesmíru, ať už jde o automatické sondy, vylodění lidí na Měsíci anebo dokončení stavby kosmické stanice, se operátoři, vědci a manažeři takto chovají – z chladných vědeckých mozků se stávají lidé plní emocí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Fiala 8.8.2012 11:03

Kvalita projektů

Nejvyšším kriteriem každého projektu je SMYSL projektu a ekonomická efektivita, aby nedocházelo k "plýtvání", což není "přírodní princip".

J. Krásenský 8.8.2012 18:24

Re: Kvalita projektů

Plýtvání je přírodní princip. Doučte se a nepište nesmysly.

M. Šejna 8.8.2012 9:01

soudruhu Pacnere

ano, ruská elektronika je natolik zastaralá, že americká NASA od Rusů převzala několik měřících zařízení do sondy Curiosity, jak jste, Vy ideologickéj hlupáku, sám napsal. Někdy mě opravdu dojímá Vaše ideologická horlivost, kterou se snažíte vymazat Vaši svazáckou minulost coby mladého soudruha novináře z bývalé mládežnické komsomolské Mladé Fronty.

Mimochodem, automatické sondy na Mars dost často až na pár výjimek přestávaly fungovat, jakmile vnikly do marťanské atmosfery. A bylo jedno, zda americké či sovětské-ruské. Na Marsu totiž ideologické předsudky nefungují. To jen v senilní makovici bývalého soudruha Pacnera přežily.

P. Moravčík 8.8.2012 10:39

Re: soudruhu Pacnere

Tiež ma prekvapuje ako hlboko zažitá je rovnica ruské=zlé. Netvrdím, že ruské výrobky sú výlupkom  všetkých ctností, ale Lunochod pracoval už pred 40 rokmi, ale oficiálne ocenenie zo strany USA bolo označenie "bizarné vozítko" :-)

J. Kuka 8.8.2012 16:00

Re: soudruhu Pacnere

Kdybyste o tematu neco vedel ,tak byste vedel i duvod , proc byla rusum umoznena participace a proc jsou tam zrovna tyto pristroje z jejich vesmirneho programu . Podle naproste vetsiny informaci ,ktere mam ja ,ale i kazdy v oboru (staci se zeptat) je na tom dneska rusky kosmicky vyzkum hodne spatne . Kreml mel sice velke plany ,ale kvuli recesi a poklesu cen surovin byly temer vsechny programy stopnuty nebo zkrouhnuty na dren . Kdo vi jak to s ruskym programem dopadne ... Moznosti je nekolik .

B. Uhlich 8.8.2012 22:22

Re: soudruhu Pacnere

No...ono je to asi komplikované na celém světě..peněz je obecně málo a daňový poplatník nerad vidí, že se peníze "stříli do oblak"...ony to sice nejsou úplně zbytečně vyhozené peníze, ale vysvětlujte to poplatníkovi, když nic hmatatelného rychle nevidí...  V tomto případě je mezinárodní spolupráce naprostou nezbytností a asi jediným řešením, že se využijí jedinečné zkušenosti JPL (laboratoře tryskových pohonů), protože na této planetě NEEXISTUJE firma, která by měla takové vynikající zkušenosti se stavbou meziplanetárních družic jako má JPL a pokud ostatní státy mají tu možnost spolupracovat, byly by hloupé aby se nepřipojily. Meziplanetární sondy vyrobené v JPL jsou bezkonkurenčně nejúspěšnějšími kosmickými tělesy jaké lidstvo vyslalo do vesmíru..ať už jsou to legendární sondy Pionier nebo Woyager, které probádaly naší sluneční soustavu a některé se již pohybují mimo ni... Dále již na Marsu pracující sondy Viking .. rovněž poslední "marsovská vozítka" pocházejí z týchž dílen....

Každopádně toto je úspěch, který celosvětová kosmonautika potřebovala a je fajn, že se ..alespoň tento začátek povedl.a bude naprosto úžasné, když se podaří objevit nějaké převratné věci, které jasně pomohou k tomu, aby se alespoň naše děti jednoho dne dočkali letu naMars...popř. nedočkali, když se ukáže, že se na Marsu nachází něco s čím bychom si také nemuseli mikrobiologicky poradit....