28.3.2024 | Svátek má Soňa


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
petr 17.7.2009 10:13

pokus

pokus

-- 6.7.2009 0:16

--

--:-P

Jelínková Naďa 19.6.2009 23:08

Meteorit a sopka

Článek o meteoritech se mi moc líbil a beru ho trošku s rezervou.jen bych chtělaněco dodat ke globálnímu oteplování.

Stačí jejna jediná sopka na Aljašce a je po globálním oteplování!!!!!    Studené léto jako vystřižené a v Antarktidě nám budou ledy pěkně přibývat a chudáci lední medvědi taky.   Hurá!!!

sdf 18.6.2009 12:51

časopis Hrom, to ještě vychází ??

v 90-tých letech si pamatuju vycházel časopis Hrom, tak takových věcí byly plný stránky.

joska 18.6.2009 7:12

Se vší úctou k p. Toufarovi

se obávám, že to chtělo nějaký filtr proti novinářským kachnám. Pro příklad porovnejme:

"První prosincový týden roku 1999 přinesl vzrušující událost v Austrálii. Do přehradní nádrže v Guyře, leží asi 400 km severně od Sydney, dopadl meteorit o velikosti golfového míčku. Třebaže tedy nebyl vůbec nijak rozměrný, přesto na dně nádrže vyhloubil kráter dlouhý 15 m a široký 6 m. Dokonce pronikl bahnem až do hloubky kolem čtyř metrů a ještě do vrstvy pevné žuly." I kdyby byl ze železa, mohl vážit pouhých 0,25 kg. Jakou asi dopadal rychlostí, jsa zbržděn atmosférou? Je to těch 200 km/hod, která je mezní pro padající lidské tělo?

"Jako zázrakem unikli smrti José Martin a jeho manželka když jeli 21. června 1994 z Madridu do Marbelly hrát golf. Jižně od městečka Getafe totiž na jejich auto spadl úlomek 1,5 kg těžkého meteoritu. Proletěl čelním sklem a měl takovou sílu, že než skončil na zadním sedadle, dokázal zdeformovat volant." Hmotnost 6* předchozí případ a zastavilo ho sedadlo osobního auta. A ta matoucí formulace: byl 1,5 kg těžký ten meteor nebo ten úlomek?

JaS 18.6.2009 9:31

Re: Se vší úctou k p. Toufarovi

No jo, zrovna jsem to napsal taky a koukám, že jste mě předběhl. Tak jen ještě ten 3,6kg těžký meteorit, co ho stihly zbrzdit listy banánovníku tak, že už kluka nezranil. Celé mi to připomíná vyvalený pohled udýchaného moderátora Novy, který právě dorazil k mrtvole.

honzak 18.6.2009 10:11

Re: Se vší úctou k p. Toufarovi

meteority jsou pěkní hajzlíci:-D

Jan M. 18.6.2009 12:35

Re: Se vší úctou k p. Toufarovi

Proč by měl dopadnout rychlostí 200 km/h? Vstupní rychlosti meteoritů do atmosféry se dost liší, ale některé mohou mít rychlost až desítky km za sekundu, takže celou atmosférou prolétnou za pár vteřin. Samozřejmě se o něco zbrzdí, ale na pádovou rychlost lidského těla těžko.

v1234 18.6.2009 7:08

Rozmýšľa niekto ????? ten banánovník mal listy z kevlaru ???

meteorit o hmotnosti 3,9 kg. Prorazil střechu, prolétl stropem a odrazil se od rozhlasového přijímače

meteorit o hmotnosti 3,6 kg. Kamenná střela se však odrazila od listů banánovníků

meteorit o velikosti golfového míčku. Třebaže tedy nebyl vůbec nijak rozměrný, přesto na dně nádrže vyhloubil kráter dlouhý 15 m a široký 6 m. Dokonce pronikl bahnem až do hloubky kolem čtyř metrů a ještě do vrstvy pevné žuly

vtipoň 18.6.2009 14:20

Re: Rozmýšľa niekto ????? ten banánovník mal listy z kevlaru ???

V koruně toho banánovníku byl skryt Chuck Norris.

V 18.6.2009 5:15

asi nezbyva, nez se odevzdat osudu

verici se muzou pokrizovat kazde rano a to je akorat tak vse co muzeme delat. Nikdo nevi ani dne ani hodiny... v tom ma teda bible dvakrat pravdu.

nejsmutnejsi na tech kamenech je, ze nam co se tyka vedy nic moc noveho ani prevratneho jeste neprinesly. Clovek by myslel, ze by ty kameny byly studnici poznani a okny do vesmiru, ale zrejme jsou vsechny ty planety a asteroidy a komety docela prozaicke, mozna az na nejakych tech par detailu. Uplne stejne jako Mars, i kdyby dnes nejaka sonda privezla zpet nejaky ten sutr odtamtud, par vedcu by mekalo o necem, ale v podstate by se zase nic extrovniho nevedelo, nez co se vi ted.

Machi 18.6.2009 11:05

Re: asi nezbyva, nez se odevzdat osudu

A to se mýlíte. Z meteoritů jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací. Například, že ve vesmírném prostoru se potulují tělesa plná organických látek. A ne nějakých jednoduchých. Tuším, že v meteoritu Murchison se našly aminokyseliny a možná i báze DNA. Dále nám meteority osvětlily mnoho z minulosti jak Země, tak celé sluneční soustavy. Dnes máme díky meteoritům vzorky z Měsíce, Marsu, možná i Venuše, Vesty a Pallady. Díky meteoritům víme stáří Sluneční soustavy s neuvěřitelnou přesností. Dále můžeme ověřovat teorie z jaderné fyziky atd, atd. To že se tyhle informace nedočtete v normálních populárních knihách je sice smutné, nicméně to nijak nesnižuje význam meteoritů pro pozemské poznání světa.