19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

VĚDA: Testy?

Lidé si mnohdy myslí, a zní to i na webu, že testy na koronavirus jim řeknou, co mají dělat, aby neonemocněli, případně nenakazili druhé.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. John 18.3.2020 22:04

Takže řešení je prosté. Totální karanténa: zastavit život v každém státu na měsíc, aby se každý doma vyléčil a nenakazil nikoho dalšího.

P. Dostál 18.3.2020 22:04

V téhle chvíli má autor pravdu, že testování zdravých lidí není prioritní. Ovšem výhradně proto, že není dostatek testů. Jak bude počet testů narůstat (a to bude), začne být zajímavé testovat průřezově, protože to jednak urychlí potlačení epidemie u nás (každý objevený nakažený a jeho kontatky budou drženi ve striktní karanténě, takže šíření se dále omezí jak postupně z populace odstraníme ohniska nemoci) a jednak to bude následně jediná cesta, jak zabránit novému rozšíření viru, protože díky karanténě a dalším opatřením nejspíš zastavíme epidemii mnohem dřív, než dojde k získání imunity u zásadního podílu obyvatel, (pokud současná opatření zaberou, teoreticky bychom se mohli pohybovat někde mezi 10000 až 50000 tisíci nakažených, nicméně pro kolektivní imunitu bychom potřebovali několik milionů - čistě matematicky 6, v reálu by mohlo stači i 3 miliony při udržení vyšších hygienických standardů)

P. Dostál 18.3.2020 22:18

Hlavně je třeba si uvědomit, že viru už se nejspíš nezbavíme a bude třeba přečkat alespoň rok, spíš rok a půl, než bude k dispozici vakcína v dostatečném množství. Není možné strávit celou dobu v karanténě, to se ekonomika sesype. Bez testů nebude nejspíš možné přejít zpět na normální provoz. Jasně že negativní test nepřináší moc informací (i když nějaké přeci, i 30% false negative znamená, že na 70% dotyčný virus nemá, což je lepší než hodit si korunou). Ale pozitivní test informaci přináší (zejména u jinak zdravého jedince), protože dotyčný by jinak virus šířil. Uvědomme si, že pokud odhalíme 50% nakažených pomocí testů (a to v principu lze), snížíme reálnou míru přenosu na polovinu. V kombinaci s nošením roušek (a rostoucím podílem rezistentních jedinců, co nemoc prodělali) bychom mohli držet míru přenosu kolem jedné až do příchodu vakcíny.

V. Braun 18.3.2020 21:34

Tak na Lidovkách se objevil článek o konkrétním městě v Itálii, kde zkoumali vliv "agresivního testování". Testovalo se velké procento občanů, řada z nich náhodně bez jakýchkoli příznaků. Bylo tak zachyceno několik přenašečů viru bez příznaků a počet nakažených rapidně klesl.

Š. Hašek 18.3.2020 14:34

Dnes jsem potkal několik zkroušených penzistů, u nás, s rouškou i mezi keři, stromy .... u nás mezi domky s trávníky a zelení. Nikde nikdo, odstup cca 325 m.

Včera zas jedna moderní běhala s rouškou, nikde nikdo, jen sýkorky. Celá zpocená, vysílená ... má dojem, že pro kultivaci viru docela švédský stůl.

Nemám nic proti rouškám v uzavřeném prostoru, při úředním styku, u kasy v Bille!!!!!!!!!! Nemám nic zásadního proti opatřením Vlády ČR.

Ihned jdu zahalit tis, tůji, borovici před domem do igelitu, protože se oboje přímo hemží virama. Aby byl klid mezi kolemjdoucími .....

J. Krynický 18.3.2020 19:00

Ta běhající má rozhodně větší šanci případnou nákazu přežít a odrazit než nějaká sotva se belhající, udýchaná po výstupu do prvního mezipatra.

Š. Hašek 18.3.2020 19:23

Malinečko jsem nepochopil ....

Víte, já na frajplace, v zahradě, u záhonu tu roušku nemám. Borovice neprodukují viry. Navopak.

Bylo to vo rouškách, ta moje poznámka. nikoliv o věku.

Tak zdar s rouškou i v lese! Vo samotě.

J. Krynický 18.3.2020 20:03

Jo tak. Ta poznámka o "zpocené vysílené" zněla jako kdybyste jí vyčítal to běhání.

No někde mezi borovicemi to mohla sundat, to je pravda, jenže nemůže vědět, kde koho potká a nechce riskovat, že na někoho něco prskne.

Je něco jiného, když si roušku sundám na procházce na liduprázdném přehledném hřbitově, kde se případný další návštěvník bude pohybovat pomalu, a když je ona na obvykle frekventované běžecké trati. Těžko bude za běhu furt laborovat s rouškou.

I. Novák 18.3.2020 14:33

Snad nejdůležitější je chránit se před médii.

Š. Hašek 18.3.2020 14:39

Asi tak.

Mě stačí vyhláška vlády, chodil jsem do školy. Kapénkové nákazy se braly, mám dojem, v osmičce. O několik listů dál byly spermie ......

Poněkud černohumorně - kdys stačilo:

Bekanntmachung - Vyhláška. Nějaké kecy Moravce a Nory nebyly.

J. Krynický 18.3.2020 12:03

Ad 3) Má rozhodně smysl. Vyřešíte tím právě těch pár lidí, kteří z medicínského hlediska test nepotřebují ale jsou schopní hodinu řvát na doktory, že ho chtějí a objíždět nemocnice a odběrná místa a v lepším případě prudit, v horším roznášet COVID nebo chřipku.

Ono by se zjistilo, že těch lidí zas tolik není.

M. Ejem 18.3.2020 16:45

Plný souhlas. A nejsem si jist, že jde jen o "pár" , ale i o mnoho nakažených, kteří to na sobě jaksi necítí a vesele vir rozsývají.

M. Ejem 18.3.2020 16:45

Plný souhlas. A nejsem si jist, že jde jen o "pár" , ale i o mnoho nakažených, kteří to na sobě jaksi necítí a vesele vir rozsývají.

J. Krynický 18.3.2020 19:02

IMHO jde o pár, kteří cítí nutkavou potřebu býti testováni.

Ti, co na sobě nic necítí, za testování určitě platit nebudou a dost možná by u nich to testování ani nic neodhalilo. Ještě.

J. Kalina 18.3.2020 10:57

vcelku klidně napsaný článek, který řeší hlavní "proud" problému a pár zátočin. Jasně, že se vyskytnou speciální případy - výjimky, ale: při 400 zjištěných a desetinásobku tušených nakažení, to leze už těžko trasovat a přijímat individuální řešení a je třeba dodržovat karanténu. Někdo níže píše: mám virus, ale nejsem testován a nevím o tom a jdu si nakoupit: no ano, může se stát, ale co je to proti: mám virus, nevím o tom a vymetám po večerech diskotéky, chodím po návštěvách, nenosím roušku (co občas někdo kolem mne zachrání).

Možná, že je opravdu levnější a z dlouhodobého hlediska pro hrdinský národ tomu nechat volný průběh a ti co přežijí budou pak imunní. Jenže to tlak obyvatel vládám co to zkusili ani nedovolí. A pozor, je tu jeden nezmiňovaný aspekt: proč bych se měl nechat od vlády celý život omezovat, buzerovat, platit daně, když si to tam rozkrádají, rozdávají si dotace A KDYŽ JDE OPRAVDU DO TUHÉHO A ZROVNA BYCH OD VLÁDY NĚCO POTŘEBOVAL, TAK MNE NECHAJÍ SE V TOM VYVÁLET A VYSE....U SE NA MNE??!! To pak hrozí rozpadem státních struktur.

K. Wágner 18.3.2020 13:02

Tak tu ideu kolektivní imunity zpochybnila celá řada odborníků u nás i v zahraniční. Nakonec i ta Johnsonova sázka na „kolektivní imunitu“ očividně VB nevychází, a tak i Británie zavírá veřejné prostory, za velké peníze hledá v soukromém sektoru osm tisíc urgentních lůžek a vyzývá koncerny Ford, Honda a Rolls Royce, aby začaly rychle vyrábět plicní ventilátory. Lidé by se měli vyhnout hospodám, klubům, restauracím, kinům a divadlům, také by se měli vyhýbat zbytečnému cestování a pracovat z domova, je-li to možné, řekl Johnson.

M. Starý 18.3.2020 10:40

Nejdůležitější je dodržování preventivních režimových opatření (viz. nařízení vlády) + nosit na veřejnosti roušky (byť doma dělané). Tím by se měla rychlost přenosu koronaviru v populaci zpomalit. A to je ten hlavní cíl.

D. Müller 18.3.2020 10:32

Dobře napsáno, logicky, lapidárně i pro nás techniky. Tím, jak se denně uveřejňují nová a nová čísla o počtu nemocných, mají lidé asi pocit, že se má vědět o každém případu... Také informace, že se dohledávají lidé, se kterými přišli do styku, navozují u lidí pocit, že je jejich morální povinnost se nechat testovat.

J. Svoboda 18.3.2020 9:46

Já bych logicky testem rozlišil chřipku od COVI-19, to vás nenapadlo?

Pěkný den.

J. Krynický 18.3.2020 12:05

A v čem se následně domácí léčba bude lišit?

V. Braun 18.3.2020 16:28

Bude se lišit mírou izolace nemocného.

L. Harvánek 18.3.2020 12:07

A co tím vyřešíte? Zbytečně budete zatěžovat ty, kteří nás mají léčit.

K. Řežábek 18.3.2020 8:06

Ano, WHO vydává úřednické výzvy. Podívejte se od začátku co dělala. Stále jen "není zatím doklad, že je infekce závažná..." a budte v klidu.

Podívejte se na Velký manuál expertů z Bulovky: co je tam o testech? To co já. Pro zdravé nemají smysl. Mají smysl na začátku při stopování případů. Když už ma infekci mnoho lidí, musíte chránit všechny karantenou.

K. Wágner 18.3.2020 7:18

Britská vláda již čelí velké kritice za to, že netestovala všechny případy podezření na koronavirus, přičemž v pondělí Světová zdravotnická organizace vyzvala všechny země, aby zvýšily svůj testovací program.

Světová zdravotnická organizace podle autora tohoto článku vydává nesmyslné výzvy?

R. Vacek 18.3.2020 6:29

Souhlas. Dnes se máme každý chovat tak, jako bychom byli nakaženi. Např. tak, že jsme venku s rouškou. Potvrzující test by na chování neměl mít vliv.

Š. Hašek 18.3.2020 19:25

Rovněž souhlas.

P. Labaj 18.3.2020 1:17

Řekl bych, že je to dost nemoudrý názor (chci být slušný).

Dodržování karantény není ano-ne, ale i jak důsledně. Příklad: za běžných okolností si i v době karantény zajdu nakoupit, samozřejmě s rouškou. Ale pokud mi v testu vyjde, že jsem pozitivní, tak rozhodně do obchodu nepolezu. Ani s tou rouškou.

Dodržovat velmi přísnou karanténu naprostá většina lidí dlouhodobě prostě nevydrží. Ale pokud někdo z nich bude testován jako pozitivní, tak je výrazně vyšší šance, že aspoň ten to značné nepohodlí vydrží snášet. Třeba i proto, že ho k tomu bude nutit okolí.

K. Řežábek 18.3.2020 8:09

Zdravím, odborníci z Bulovky píší totéž co já. Také jsou nemoudří? Podívejte se zde v clanku na to, co mohou testy říci- falešně negativní výsledky... Bulovka viz https://www.lidovky.cz/relax/veda/velky-manual-ke-koronaviru-od-expertu-z-bulovky-co-vime-proc-jsme-v-karantene-a-jak-se-ochranit.A200317_155409_ln_domov_ele

P. Labaj 19.3.2020 1:24

Omlouvám se za velmi opožděnou reakci, byl jsem mimo.

Pokud odborníci z Bulovky tvrdí, že testování je zbytečné, tak jsou (podle mě) též nemoudří.

Budoucnost nás asi spolehlivě rozsoudí, který názor byl správný. Jestli to líp dopadne v zemích, kde se testuje fest, nebo tam, kde na testování kašlou.

A. Starý 18.3.2020 0:51

https://zahranicni.ihned.cz/c1-66736440-evropsti-lekari-opakuji-chyby-ktere-jsme-delali-my-zakladem-je-co-nejvice-testovat-rikaji-cinsti-doktoriA i v jiném článku zde od Tomáše Zdechovského se tvrdí, že v Korei to zvládají mimojiné díky masivnímu testování.

No a k té vytvořené imunitě

https://www.lidovky.cz/relax/veda/velky-manual-ke-koronaviru-od-expertu-z-bulovky-co-vime-proc-jsme-v-karantene-a-jak-se-ochranit.A200317_155409_ln_domov_ele

Tady slovutní páni doktoři tvrdí, že to vypadá, že lehký průběh nemoci moc velkou imunitu nevytvoří.

Samozřejmě nejsem odborník, jen se snažím číst a porozumnět a tady těch protichůdných názorů je docela dost.