29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

VĚDA: Studie imunity dopadla výborně, nebo katastrofálně?

Studie imunizace obyvatel ukázala, že asi 0,5% testovaných vykazovalo protilátky proti covid-19 (zde). Podle očekávání je tato hodnota v dobrém souladu s počtem nově identifikovaných případů vůči minulému dni na sto použitých testů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Benýšek 26.5.2020 11:17

Vy, kteří autorovi vyčítáte to lacině se nabízející, že je generálem po bitvě, jste k němu nespravedliví (někteří z Vás možná schválně?). Totéž, co říká o nemoci a co navrhuje nyní, říkal a navrhoval již v první polovině března. Autor ale dle mne podceňuje sílu víry většíny z Vás.

Jak já to vidím, tak většina z Vás věří tomuto:

1) Zachrání nás až vakcína, a do té doby se musíme snažit ochránit před COVID-19 co nejvíce lidí, včetně i těch přestárlých a skrz-naskrz nemocných. 2) Nemoc je extrémně nebezpečná, a to, že zabíjí skoro jen ty hodně staré a již hodně nemocné, nehraje roli. Protože tu a tam výjimečně zemře i někdo jiný, a proto je třeba té předběžné maxiopatrnosti (zatímco totéž /takto statisticky nevýznamná, výjimečná úmrtí/ v případě všech ostatních chorob vůbec neřešíte). 3) Roušky nestačí nosit jen při setkání se statisticky ohroženými, protože každé zarouškování snižuje riziko nákazy. A i kdyby rouška zabránila přenosu jen jediného kusu viru (oproti obličeji bez roušky),tak se to vyplatí.

Co nechápu, je, proč tomuto věříte, a proč tomu přikládate ten tak velký význam. A proč jste tak ochotně přistoupili na to nové počítání, kdy v souvislosti s koronavirem od začátku platí, že 2 jablka a 2 hrušky jsou dohromady 4 jablka (třeba včera se psalo, že novou obětí je žena s COVID-19, léčená remdesirivirem, a kousek níž se psalo, že její ošetřující lékař prohlásil, že její smrt nesouvisí ani s onemocněním COVID-19 ani s léčbou remdesivirem. Ale i tak bude jistě zahrnuta do té statistiky zemřelých na/s COVID-19. Anebo snad v tomto případě ne?).

A taky nechápu to, proč, když tomuto věříte a přikládáte tomu ten zásadní význam, proč souhlasíte s tím postupným uvolňováním restrikcí. Proč tedy neponechat to, co fungovalo pokud ne v březnu, tak alespoň to, co v dubnu? (nákupy jen přes internet, hospody jen přes okénko, práce jen home-office všude, kde to jde, školy jen on-line, roušky i venku, atd.). Dokud nebude ta vakcína. Když je to tedy tak strašně nebezpečné.

P. Hatina 26.5.2020 10:26

Jenomže ono jde přece o něco naprosto jiného. To vyšší procento promořenosti - podotýkám u lidí, kteří o tom ani nevěděli, neměli vážnější zdravotní potíže, nepotřebovali jít k lékaři, neléčili se, mělo ukázat že to tak u koro funguje a lze s tím dále tak i pracovat.

Neboli, fajn pokud máte závažnější příznaky (bolesti, atd..), zajděte si k lékaři, a jinak nic.

Kdežto, dokud se budou masově uplatňovat restriktivní opatření typu "seš nakaženej, okamžitě na pár týdnů do karantény", a to samé u lidí kteří s tebou setkali a (i když žádné příznaky necítí) - podotýkám teď na Ostravsku už to jsou stovky lidí. Potom jsou podobné studie promořenosti prakticky k ničemu.--

O. M. 26.5.2020 1:29

Pane Guttmane, vy jste typický generál po bitvě, navíc zaměňujete příčinu a následek. To, že se vlastně nakonec žádná pandemie nekoná, není důkazem toho, že opatření byla zbytečná, ale důkazem toho, že zafungovala. Nicméně, je na čase vrátit se k normálnímu způsobu života, což se děje, byť na náš vkus příliš pomalu. Jsem rád, že jste boj proti kovidu neřídil vy, já totiž o žádnou britskou variantu opravdu nestojím). Zda dopadla studie imunity výborně nebo katastrofálně se neví, protože není masově použitelná metoda, jíž bychom zjistili počet těch imunních, na nichž virus ani nezanechal známky svého působení - nemáte totiž jak je rozlišit od těch, co s virem vůbec nepřišli do kontaktu.

S. Pavuk 25.5.2020 21:05

Aj z tohto článku vyplýva, že koronavírus je predovšetkým problém mediálny a politický. V Bielorusku sa nepárali s nijakými 0,5 alebo 5%. Jednoducho sa na to vybodli a žijú tak ako pred "pandémiou" ktorá sa ukázala byť riadnym podvodom.

P. Brich 25.5.2020 15:58

Po bitvě je každý generálem, včetně mně. Překvapil mě ale chaos po počátečním úleku, že se tu najednou objevilo něco, s čím už pár měsíců před tím bojovali v Číně a přeneslo se do Itálie. Následně to bylo zavlečeno k nám lidmi, kteří ačkoliv to věděli, zajeli si zalyžovat do ohnisek nákazy. A nikdo jim to nezakázal, ba ani je neupozornil, že tam jedou na vlastní riziko a jejich návrat bude do karantény, která nebude prodloužením jejich placené dovolené, nýbrž dovolenou neplacenou, na vlastní náklady. Největší starostí místo toho bylo Čapí hnízdo, boj za lidská práva v Tibetu, proti Putinovi, Koněvovi na podstavci, apod. Ačkoliv počet státních úředníků neustále narůstá, hygienické stanice byly nejspíš paralyzovány (potichu byla vyměněna hlavní hygienička pro nedostačující vzdělání!) a nepřipravovaly se na možnost epidemie. Strategické zásoby se nevytvářely, takže nebylo dostatek ochranných prostředků ani pro zdravotníky v první linii, atd.

A tak vláda vyhlásila nouzový stav, vše se začalo řídit (a řídí dosud) centrálně a zatáhla za záchrannou brzdu. Jsme sice premianty v počtu zemřelých "na koronavirus", ale v důsledku toho vláda nyní rozhazuje miliardy jako karnevalové konfety - oč lacinější by byla prevence v podobě náhrady neuskutečněných dovolených v ohniskách infekce.

Doufejme, že ze zkušeností budou vypracována bezpečnostní pravidla, abychom příště nebyli zaskočeni a vyděšeni chaotickým vyhlašováním často nesmyslných zákazů. Obzvlášť, když jsme "předvařováni", že to příště už bude na podzim. Nebo si už máme začít šít roušky? A bude to každoročně?

V. Wagner 25.5.2020 14:51

Švédsko a Belgie nádherně ukázaly, že v případě, kdy by se postupovalo podle návodu pana Guttmana, tak opravdu nejde zajistit ochranu rizikových skupin. Pokud se Vám epidemie nekontrolovaně šíří populací, tak nezajistíte, že se Vám nedostane do zdravotnických zařízení a domovu sociálních služeb.

U nás se povedlo dostat do stavu, kdy se vlna epidemie zastavila plošnými opatřeními a podařilo se situaci dostat do stavu, kdy se dá chytrými opatřeními likvidovat lokální ohniska a kontrolovat ji i při uvolňování. Takže se blížíme stavu, kdy se nebrzdí ekonomika a epidemie je kontrolovaná a omezená.

Jsem moc rád, že u moci nebyl pan Guttman, s ním bychom tu měly tu to Švédsko a možná spíše tu Velkou Británii, protože nejsme tak bohatý stát s takovými finančními možnostmi nejen ve zdravotnictví, jako je ve Švédsku.

Ale je fakt, že ani v tom Izraeli se neřídili radami pana Guttmana.

P. Kubáč 25.5.2020 14:39

Autor se asi zamiloval do představy epidemie starozákonních rozměrů, ale v realitě jsou celkem 3 možnosti co si počít s koronavirem :

1. potlačit - prakticky vyhubit přísnou karanténou - nereálné vzhledem ke globálnímu rozšíření viru. 2A promořit přirozeně - za cenu desítek tisíc mrtvých ( v Bergamu letos 6x více mrtvých než loni ). 2B očkovat - vakcínou, která zatím není. 3. rezignovat na "praktické" potlačení viru a připravit se na nekonečnou sérii drobných epidemií, a jim odpovídajícíh lokálních karantén, abychom ( neřízeně ) neskončili u varianty 2A.

Výsledek serologické studie naznačil, že "přirozené promořování" není úplně reálné, protože ani v místech masivní koronavirové úmrtnosti se množství imunních ani neblíží 50% - tudíž i tam je stále potenciál pro další vlny ( doufejme, že už méně hrozné )

A pokud se jedná o ekonomické dopady "přehnaných opatřenní" - stačí počkat na Italy - jak se jim bude bezstarostně utrácet poté co mají mrtvolu v každé ( širší ) rodině....

M. Rozbořil 25.5.2020 12:04

Dokáže někdo zodpovědět velmi správně položenou otázku z titulku? Zatím to nedokázal ani ministr zdravotnictví, ani pan Prymula, ani pan Dušek. Zato většina diskutujících má jasno: autor je pitomec.

J. Kulheim 25.5.2020 13:28

Podle mého názoru, je to velmi fundovaný rozbor situace, kolem omezení šíření koronaviru.

V současnosti je nákazová situace podobná jako před tím, než k nám virus připutoval. Rozdíl je v tom, že máme víc roušek a je příznivější počasí.

P. Weisskopf 25.5.2020 9:34

Pane Gutmanne měl by jste radit Izraeli aby náhodou nemusel uzavírat aglomerace jako Bnei Brak či Bej Šemeš, aby nezavařoval dveře u synagog a nezakazoval společné modlitby. Taky by jste objevil nedávno zveřejněný údaj že 70 procent nákazy dopravili navrátilci ortodoxů z USA a a dalo by se pokračovat. Zůstaňte nohama na zemi ale asi platí že doma není nikdo prorokem. Co říkáte???

P. Weisskopf 25.5.2020 9:34

Pane Gutmanne měl by jste radit Izraeli aby náhodou nemusel uzavírat aglomerace jako Bnei Brak či Bej Šemeš, aby nezavařoval dveře u synagog a nezakazoval společné modlitby. Taky by jste objevil nedávno zveřejněný údaj že 70 procent nákazy dopravili navrátilci ortodoxů z USA a a dalo by se pokračovat. Zůstaňte nohama na zemi ale asi platí že doma není nikdo prorokem. Co říkáte???

J. Kulheim 25.5.2020 13:31

Na to, co jste napsal, se nedá nic slušného říct. Pro mne je to vyčerpávající.

M. Jarausch 25.5.2020 8:46

Pěkné shrnutí. Ale co chceme od politiků, kteří byli k moci vyneseni důchodci a státními úředníky.

I. Lyčka 25.5.2020 9:45

Vám ti důchodci nějak pijou krev.

J. Jurax 25.5.2020 21:44

Jistě.

Ale jsa důchodce děsím se politiků vynesených k moci progresivními mlaďochy. Ale na druhé straně si říkám, že ti pacholci si stejně nic lepšího nezaslouží.

V. Klepetko 25.5.2020 8:44

Neurochirurgické operace by neměl vykonávat sociolog, a pan Guttman by neměl psát o věcech, kterým vůbec nerozumí :-)

M. Rozbořil 25.5.2020 11:55

Nejjednodušší je, osočit autora, že tomu nerozumí. A zatím zřejmě nerozumíte autorovi.

V. Klepetko 25.5.2020 14:05

I to je možné...

A dokonce je možné i to, že naopak Vy nerozumíte mě - a to právě proto že nerozumíte ani autorovi, který zase nemá ani šajnu o věcech o kterých píše, což málo kdo pochopí :-))))))

V. Klepetko 25.5.2020 14:07

Chtěl jsem napsat "mně"... Takhle tu bude srozumitelnější :-)

D. Zítko 25.5.2020 7:06

Velmi rozumný článek !

F. Houžňák 25.5.2020 6:44

Škoda že to všecko neřídí všemurozumějící Guttmann, to by virus hned zalezl zpátky do netopejra. Mimochodem, proč se z Izraele do nás furt vrtá? Ať nám napíše, jak to dělaji v Izraeli líp, ať se poučíme.

J. Kulheim 25.5.2020 6:39

Díky, pane Guttmanne.

P. Victorin 25.5.2020 6:33

Autorův závěr zní - "Nikdy a nikde však politikové nepřiznají, že od počátku bylo třeba nechat školy a podniky otevřené a jen chránit oslabené používáním roušek v jejich okolí... /citace/".

Můj závěr k článku je zcela zásadní nesouhlas s autorem, protože v případech, právě jako byla a je koronavirová pandemická infekce, je zcela mimo smysluplnou polemiku - "Raději opatrnost zbytečná, než nedostatečná"...

T. Kubín 25.5.2020 6:32

Guttman, oni jsou nějakej odborník, všechno je jasné a všechno víte, škoda že nejsou ve vládě, to by bylo ČR hej.

Tak jinak, pěkný kyblík zvratků se vám povedl. Třeba to s tím zpěvákem a právníkem "který se zaměřil na kariéru ve straně ANO". Jedna věta, 2 kraviny. ANO není strana a Vojtěch není členem ANO. Ale to je fuk, hlavně si ulevit, že?