28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

VĚDA: Srovnání různých strategií boje s koronavirem

V Evropě už pomalu odeznívá první vlna pandemie a lze tak už udělat první srovnání různých strategií, kterými této výzvě čelily evropské státy. Podívejme se na některé typické příklady a jak podle dosavadního průběhu obstály.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Mertan 11.6.2020 20:46

Myslím si, že v článku sa pristupuje k problematike iba z jednej strany. Keď p. Wagner spočíta a porovná čisté straty na životoch spôsobené covid 19, nevychádza z toho Švédska stratégia zrovna najlepšie. Češi a Slováci si zase pripadajú ako víťazi. Žiaľ nežijeme v ideálnom svete, kde by existovali iba obete covid 19. Naše, myslím tým hlavne slovenské zdravotníctvo je v žalostnom stave a obete budú pribúdať v iných kategóriách - rakovina, srdcovo cievne choroby, mnohým pacientom sa zníži kvalita života. Nedá sa to presne spočítať, ale tie obete budú. Ozvali sa viacerí lekári, ktorí varovali pred prílišným sústredením sa iba na covid 19. Keď by sa napríklad vypočítala cena za ktorú sa predĺžil život ľuďom povedzme starších ako 80 rokov, vyšla by závratná suma. Možno oveľa menšiu sumu odmietali zdravotné poistovne zaplatiť zdravotné poisťovne onkologickým pacientom v strednom veku na biologickú liečbu, ktorá by im zachránila život. Je to samozrejme Sofiina voľba a nechcel by som to rozhodovať, ale takto to funguje, niekomu proste povedia nepreplatíme a môžete ísť domov zomrieť. Tí ľudia by pritom mohli ďalej žiť, možno 5 či 10 rokov. Pravdepodobne dlhšie ako tí 80 roční, čo ich likviduje covid 19.

Potom je tu samozrejme otázka 2 vlny. Zase zalezieme s ekonomickými ťažkými stratami a všetko zase zastavíme? Nie sú na toto lepšie pripravení Švédi? Pevne verím, že 2. vlna nebude a covid 19 zmizne, alebo zmutuje do úplne neškodnej formy. V tom prípade bola česká a slovenská stratégia lepšia. Pre dlhodobý boj sa mi zdá zase lepšia stratégia Švédov. Hlavné je, že do budúcnosti nevidíme, nevieme čo bude a nevedeli sme to ani v marci, ked sa rozhodovalo o stratégiách boja proti covidu 19.

K. Kocourek 11.6.2020 21:54

Však taky jediné kritérium, které se nedá okecat, je takzvaná "excess mortality" - počet zemřelých v daném období nad rámec dlouhodobého průměru.

Počet zemřelých na COVID-19 uváděný ve statistikách může být ovlivněn například: zda se počítají jen pozitivně otestovaní nebo i jen s klinickými příznaky, zda se počítají jen zemřelí na příznaky COVID-19 nebo i zemřelí, u kterých byla nákaza jen "přitěžující" okolností. A lidé, kteří zemřeli na něco úplně jiného v důsledku přetížení zdravotnictví, jsou také oběti koronaviru, i když nepřímo.

Už teď je jisté, že v zemích, které to nezvládly, se nadbytečná mortalita projevila prudkým výkyvem nahoru po dobu cca. jednoho měsíce, kdy umřelo třeba o polovinu víc lidí. To už je docela průšvih. Na Slovensku nebo v Česku se žádný výkyv nekonal a pravděpodobně se neprojeví ani dlouhodobé vlivy (jako podfinancování zdravotnictví), protože i meziročně se úmrtnost pohybuje a vliv COVID-19 se schová ve statistické chybě. No, uvidíme...

V. Wagner 15.6.2020 10:33

Nejnovější grafy ukazující přebytky úmrtí jsou zde: https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/porovnani-jak-silne-uderil-koronavirus-v-jednotlivych-zemich/r~fb7091b4aa4811eaaabd0cc47ab5f122/ a plně potvrzují rozbor a závěry článku.

V. Wagner 11.6.2020 21:57

Pane Mertane, přečtěte si článek a možná ještě lépe ten podrobný rozbor z odkazu na konci. Ono je už totiž jasné, že ani v počtu nepřímých úmrtí, tedy na jiné nemoci než COVID-19 , na tom nebude Švédsko lépe. A nejspíše na tom lépe nebude ani v případě propuknutí druhé vlny. Takže, teď na rozdíl od Vás uvedu konkrétní fakta:

1) Švédsko pozoruje přebytek úmrtí v tomto období takový, že dokonce převyšuje hlášený počet úmrtí na COVID-19. Nic takového se nepozoruje u státu, které zasáhly proti COVID-19 včas a razantně, jako třeba Rakousko.

2) Alespoň v Česku už teď většina lékařů (i těch, co dříve mluvili o riziku obav pacientů) mluví o tom, že se vrací postupně vše k normálu a odloženy nebyly žádné neodkladné záležitosti a resty v prevenci se dohánějí. Vy si opravdu myslíte, že se budou pacienti více bát v zemi, kde je minimální nakaženost ve zdravotnických zařízeních, než v zemi, kde je dramatická zamořenost? A že ve Švédsku, které je reálně COVIDEM-19 silně zatížené, bude situace se zhoršením péče lepší, než jinde? I v reálu tomu tak není.

3) Zatím Švédsko kolektivní imunity nedosáhlo a zdá se, že se mu ani jeho dosažení nepodaří. Takže žádnou výhodu při druhé vlně mít nebude

4) Naopak, pokud je u nás malý počet nemocných, testujeme a trasujeme všechny, tak bychom měli dokázat čelit druhé vlně bez dramatických ekonomických zásahů. To Švédsko nedokáže, pokud se nějak nálože infekce u sebe nezbaví.

V. Mertan 12.6.2020 17:44

Pán Wágner musím povedať, že som si vaše články obľúbil a hlavne čo sa týka jadrovej energetiky. Teraz s vami nemôžem súhlasiť. Vaše zhrnutie je síce pekné a veľmi podrobné, ale vychádza ako keby z nulového stavu. To zamknutie a vypnutie krajiny malo a bude mať obrovské následky ideme vo všetkom do mínusu. Ak sme všetko vypli a neskoro zapli, veľa vecí prestane fungovať a v štatistikách to tak ľahko nenájdeme. Predpokladám, že aj narýchlo vypnutá jadrová elektráreň sa tak ľahko nenaštartuje, možno sa mýlim. Určite bude zaujímavé urobiť podobný sumár za rok a skúsiť to všetko spočítať. Pokiaľ si čítam skúsenosti priamo zo Švédska, prídu mi ich opatrenia logické a účinné https://www.postoj.sk/54966/svedsko-dokazalo-svetu-ze-s-hnusobou-sa-da-bojovat-aj-inak?fbclid=IwAR3Kn6mUZTpyprau2tPv57LF3-IiV3OARW6aC-Mc50GHen7axdaCyUziiYM

V. Wagner 13.6.2020 10:08

Toto svědectví je z poloviny května, nejsem si jistý, jestli už dnes paní doktorka nezměnila názor (jako se tomu stalo u Tegnella). Jak jsem psal v článku, ukazuje se, že s tou kolektivní imunitou to nebude tak jednoduché, jak si to ve Švédsku představovali.

Všimněte si, že i paní doktorka potvrzuje můj názor, že ve Švédsku byl problém s tím, že pacienti nechodili k lékaři a odkládali se zákroky stejný nebo horší než u nás.

No, a pokud jde o ekonomiku, tak to uvidíme. Osobně si myslím, že Švédsko na tom o moc lépe, než státy, které včas proti infekci zakročily, nebude. Ale to teprve uvidíme.