16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

VĚDA: Řešení pro dobu plastovou

Polyetylenové sáčky vědci našli na vrcholech nejvyšších hor i na dně Pacifiku v hloubce 11 kilometrů. Stále větší množství plastových odpadů končí v přírodě a pouhé třídění a sběr plastů tento problém nevyřeší. Vědci zkoumají, co s tím.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 8.10.2020 20:56

Předposlení věta článku zní:

"Zázračné řešení neexistuje."

J. Jurax 8.10.2020 15:04

Ale my musíme bojovat proti kysličníku!

A až si tím zkurwíme ekonomiku a zchudneme, i výroba a používání plastu klesne.

Š. Hašek 8.10.2020 13:34

Analyzovat .....

Pokud nepřestanou dělat čurbes v Indii (jedno indické městečko jako celá ČR), pokud na Balkáně to furt nebudou házet do řek, pokud budou plavčíci u Sicílie nabízet blicí tašky německým důchodcům (a potom je hodí do moře) ....... tak nám zbývá jen třídit a uklízet si před vlastním domem. Jináč to je pouze bláznivá politika Bursíka, aktivismus studentek DAMU, ......

Neházím čurbes kolem ..... A už jste někdy viděli horského turistu, který si balí suché prádlo do papírové tašky? Já tedy ne! Málo platné, bez plastu to nepůjde. Taky asi velké svinstvo je ostrý nůž, sirky a střelné zbraně (s papírama). To všechno si hýčkám.

Tuhle jsem viděl v pankejtu tašku s odpadem, u Klatov. Tutově to tam nehodil místní traktorista, ten kupuje něco jiného, stopy jasně vedly do Bavor. Takové načinčané zemičky spolkové.

Zkráceno.

L. Novák 8.10.2020 18:45

No nevím, jestli by se Němcům vyplatilo tahat pytel s odpadky přes hranice autem, aby jej vyhodili do škarpy u silnice v Česku. :-P . Selský rozum napovídá, že sotva. Ale stává se, že nějaké české prase vyhodí pytel s odpadky i s adresou na dopisní obálce, a pak už není těžké identifikovat, kdo je pachatelem. Znám takový případ a pytlů vyhozených někde mimo silnici zcela evidentně domácího původu už jsem viděl nespočet. A taky hromady různého stavebního odpadu a podobně. Ten sem určitě nevozí Němci. ;-) Vy prostě Němce nemáte rád, tak sem plesknete takovouhle nepravděpodobnou událost.

Mně stačí každý den cesta na zastávku MHD, kde vidím, co jsou např. čeští kuřáci zač... ČEŠTÍ i ostatní, abych někomu nekřivdil...

V. Petr 8.10.2020 12:16

Viděl jsem na Internetu, jak v Indii házejí odpady z náklaďáků rovnou do řeky. Jelo tam auto za autem.

Tomu nezabráníte, když zakážete plastová brčka!

Ostatně soudím, že EU musí být zrušena a ČTV zprivatizována!

Š. Hašek 8.10.2020 13:36

Jo.

Pokoušejí se nám namluvit, že jednou plastovou taškou v Berouně zničíme Zemi.

Jsou to gauneři! A zas Němci s plánem pro novou, zelenou Evropu!!!

K. Salajka 8.10.2020 14:15

Soroš prej už ČTV nechce. Má dost jinejch.

V. Pavelka 8.10.2020 19:55

Nechce ?protože Kellner Koupil Novu pro střední Evropu a Půl Balkánu, to bude konkurence pro ty Neobolševické Televize na západě v EUEU[>-][>-][>-]!

J. Šmída 8.10.2020 12:07

V příspěvku chybí nejdůležitější věc, že můžeme vyrábět plasty, které se v přírodě rozloží, jsou o něco dražší, ale stačí je po použití hodit na kompost. Kelímek na pivo stojí o korunu víc než plastový, spoustu let to praktikovali na festivalu v Trutnově.

P. Zinga 8.10.2020 11:18

Plasty jsou z fosilních paliv. Hoří. A dobře.

Spalování za vysokých teplot je nejekologičtější likvidace. Pokud ovšem nejančíte s CO2.

R. Langer 8.10.2020 11:19

Přesně tak!

P. Zinga 8.10.2020 11:20

Jo, ještě něco: jak nahradí pozitivní vliv plastů na hygienu? Třeba prodeje, transportu a skladování?

V. Petr 8.10.2020 12:14

R^R^R^

Š. Hašek 8.10.2020 13:46

Přesně tak.

Byl jsem ve spalovně. Docela to bylo odbornější než přednášky Moravce. Moderna. Ohýnek na buřty je proti tomu "shluk všech jedovatin světa".

Ten vedoucí provozu sdělil, že od nástupu "doby plastické" museli "všecko překopat" (filtry a pračky spalin ani ne, tam měli fóra), protože ty dnešní odpadky jsou hořlavější a výhřevnější než zápalné bomby pro Drážďany.

No takhle to neřekl, jen to vyčíslil a naznačil, že dost štvou dodavatele plynu a uhlí vedle do elektrárny, protože oni mají levnější teplo z domovního čurbesu!!! A udělali by jim páry, kolik by chtěli!

Je z toho i : škvára, sklo, železo. Samozřejmě hliník se zkrátka vodpaří/shoří, zlato z mobilů taky nesbíraj. Nic není dokonalé

J. Mucha 8.10.2020 10:52

Zní to hezky, jen mi v článku chybí konkrétnější popis nejrozšířenějších metod recyklace. Mohl byste je uvést spolu s množstvím zpracovaného odpadu? Popřípadě uvést nějaké další perspektivní metody recyklace alespoň ve fázi testovacího provozu?

Vždy jsem si myslel, že se tříděný plastový odpad vyvážel do Číny a ekonomicky nevyspělých států právě pro jeho následnou recyklaci. Vzpomínáte také na nedávný případ krásných recyklovaných plastových hraček z Číny s přídavkem ftalátů z původní recyklované suroviny jako bonus pro hygieniky?

L. Harvánek 8.10.2020 9:47

A tak když budeme mít na každém metru mořského pobřeží 15 pytlů plastů, můžeme vytvořit hráz, která zabrání zatopení pevniny vodou pocházející z tajících ledovců v důsledku globálního oteplení. Jen budeme muset do každého pytle přidat 2 lopaty písku, aby ho voda nenadnášela.

P. Kubáč 8.10.2020 9:36

"Šetrná likvidace plastů" - to jsem se nasmál - i při sebe-šetrnější likvidaci se zjistí, že se produkuje nula-nula-nic nějaké 1-4-8-N-budadiol-molekuly, která je smrtelně nebezpečná a proto je třeba plasty ( spolu s dalšími civilizačními vymoženostmi ) zakázat, protože bláto, hlad a nemoce středověku - to je to pravé EKO, ke kterému máme směřovat!!!

J. Jirka 8.10.2020 8:32

Ani slovo o ekologické likvidaci miliard jednorázových roušek?

A když jsme u těch mikroplastů, přímé vdechování těchto vláken z roušek, ušitých z látek s obsahem umělého vlákna a především z respirátorů s filtrem z nanovláken je pro lidský organismus jistě mimořádně prospěšné...

J. Nevrkla 8.10.2020 8:20

Trochu plastové hysterie. Se znečištěním moří a oceánů nemají Češi evidentně nic společného, plavat plast v české řece prakticky nevidět. Ekonomika třídění a recyklace plastů je velmi pochybna, devastaci české krajiny taky nějak není vidět, kontaminace vod z českých skladek je na úrovni spekulací. Ale pro byznys je jistě dobré predestrit katastrofické scénáře a pak nabídnout jeho řešení, bude se v tom točit hodně peněz, našich jim.

V. Petr 8.10.2020 12:25

Veškeré plasty se dají spalovat. A pro účely obalů lze vyrábět plasty, jejichž spalováním nevznikají škodliviny.

Protože nějaké nula nula nic vzniká, vzát si jako referenční "neškodný" spalovaný materiál "ekologické" dřevo!

V. Kolman 8.10.2020 6:02

Papírová taška místo plastové? Hloupost!!! Od svých dětských let s úspěchem používám už desítky let tašky textilní. Mám tašku složenou v kapse (fixovanou ve složeném stavu gumičkou) a v případě potřeby ji vyndám a použiji. Po použití složím, "zagumičkuji", dám do kapsy....... Jak prosté milý Wattsone!

Ovšem - jenom tašky to nezachrání. Silně mě například hněte, že jsem nucen s každým litrem mléka si zakoupit i tetrapakovou krabici (nebo polyetylenovou láhev) v ceně cca 5,- Kč. Proč nemohu jako v mládí zajít do MLÉKÁRNY, kde by mi nalili mléko do mé vlastní konvičky (ještě ji mám schovanou ;-)).

Hlavní ale je (a teď se trapně opakuji), že se lidstvo (hlavně v nejchudších částech světa!) množí jako králíci a za pár let se začne dusit, nebude kvalitní pitná voda, vypuknou hladomory, pandemie...............

R. Langer 8.10.2020 8:02

Bacha! Pandemie už vypukla! Tisíce mrtvých! 8-o 8-o 8-o ;-D

M. Lutin 8.10.2020 8:47

Chvalim za pouziti latkovych tasek, je to jednoduche a velmi ucelne reseni. Jen na to clovek musi trochu myslet. Papirova taska ekologicka vubec neni.

Stejne jako vy lituji nemoznosti cerstveho mleka, pouziti tetrapaku a susenek ve dvoj az trojobalu a v dnesni dobe i baleni jednotlivych jablek do plastovych folii.

P.S. Patrim do generace Y

V. Pavelka 8.10.2020 20:15

Kup si Kozu!

V. Petr 8.10.2020 12:31

U nalévaného mléka byly velké problémy s hygienou a, samozřejmě, s trvanlivostí.

Když se prodávalo nalévané mléko, mohli jste všude slyšet či číst varování "mléko pijte jen převařené..." Dobře si na to pamatuji.

Ostatně, po roce 1989 jsme krátkou dobu mohli nakupovat čerstvé mléko přímo v kravínech, ale zakázali to právě hygienici. To mléko ale též doporučovali převařovat.

V. Kolman 8.10.2020 13:43

Problémy s hygienou při přímém prodeji nalévaného mléka byly pane Petře v minulé době jakž-takž zvládnuty (i když ne naprosto dokonale). Po převaření bylo mléko zdravotně nezávadné!

Osobně jsem rád nakupoval na několika málo místech čerstvé mléko z "železné krávy" a jsem smutný z toho, že se to zvrtlo na prodej pasteurizovaného mléka "bučícími vozy" v PET lahvích, kde nám "cpou" i PET flašku, co o ni nestojím. Ono 5,-Kč obden není zase tak malá částka s ohledem na to, že ty flašky na nic nepotřebuji, jsem nucen je vyhazovat a dále zaneřáďují přírodu.

P.S.-Nalévané mléko, pokud zkyslo, dalo se i zkyslé vypít. Mě osobně chutnalo. Ne tak trvanlivé mléko. To zkysne pouze po převaření a přidání patřičné kvasné(?) kultury. Jinak - nevím jak to správně nazvat. Snad shnije a promění se v nechutnou a nepitelnou břečku, vhodnou pouze k vylití do WC a spláchnutí :-(.

V. Kolman 8.10.2020 13:55

Malé připodotknutí. Není plast jako plast. Polyetylen je relativně neškodný a při spalování nevznikají (pokud je mi známo) žádné fujtajblové nebezpečné "čmoudíky".

Ne tak PCV (polyvinylchlorid) a jeho "bráška" novodur. Při jejich spalování vznikají hodně fůůůj zplodiny, mimo jiné i silně toxický a karcinogenní dioxin. (Nejsem chemik - vyjadřuji laicky).

Možná by pomohlo označovat nějakým jednoduchým a přehledným způsobem různé umělé hmoty, aby se lépe daly třídit ve spalovnách(?). Barvou, vyraženou charakteriastikou........

J. Jurax 8.10.2020 15:22

No, ony se i označují - viz třeba https://www.samosebou.cz/2018/01/15/recyklacni-symboly-plastu/ - ale symbol je droboučký a musí se hledat. A musíte mít v paměti, co který symbol; taky bych uvítal výrazné označení tohle do kontejneru s nápisem Plasty a tohle do směsného odpadu, víc možností stejně běžně není. Stačily by dvě barvy.

P. Hatina 8.10.2020 2:25

Jsem si nevšiml že by se nějak moc Čechů šplhalo na velehory, nebo se potápěli na dno Pacifiku (a v současné koro době bude i problém dostat se k moři - a zpátky) .

A doma, jak každý jistě ví, jsou Češi premianti v separaci plastů do kontejnerů. A ať si s tím pak soudruh stát - na doporučení odborníků dělá co chce;-D

L. Novák 8.10.2020 0:34

Autor se dal nejspíš k zeleným magorům. :-P

Z textu zavání "zelená propaganda" na sto honů. Např. tzv. "recyklace plastů" a hromadně povinná separace (od ostatního odpadu) a třídění je do značné míry nesmysl, směsné plasty znečištěné jinými látkami je rozhodně lepší spálit ve spalovnách (s využitím tepla), než je složitě a draze třídit a recyklovat na suroviny pochybné jakosti, jejichž další využití je problematické a hlavně velmi drahé. Co nejrychlejší likvidace spálením zabraňuje naprosto nesmyslným drahým manipulacím a převozům, na nichž se přiživují (s dotační podporou státu) mnohé firmy, jejich "přidaná hodnota" je však často spíše záporná, než že by přinášely užitek. Obrovské sklady s balíky sesbíraných plastů, které vítr roznáší do blízkého i dalekého okolí a sviní přírodu masívními dávkami odpadu, se kterým si nikdo (z pohledu racionálního využití) neví rady, známe z běžné praxe.

Plasty nahradit nelze a dobře je to vidět na nesmyslné propagaci papírových nákupních tašek v super - hyper - marketech, kde po počátečním nadšení a s velkým nápisem "šetřím životní prostředí" zákazníci po zkušenostech s katastrofálně nízkou užitnou hodnotou papírových tašek rádi přecházejí zpět k používání plastových nákupních tašek pro opakované využití a s nesrovnatelně delší životností. Běžné bylo vidět, jak se "ekologická" papírová kabela roztrhla už při vkládání nákupu a o opakovaném využití nemohlo být ani řeči. Totéž plastové tašky s uměle urychleným rozpadem, které se vám rozpadnou na kousky, když do nich doma uložíte cokoliv na delší dobu. Takováto "hurá ekologie" je škodlivá víc, než je samotný problém, který má řešit.