29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

VĚDA: Poučení z malárie

Je to příběh o tom, jaké úspěchy má boj proti malárii, nemoci, která měla druhdy ohniska po celé zemi a která dnes zůstává metlou už jen pro rozvojové země. V posledních patnácti letech bylo zachráněno víc než šest milionů životů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Pospíšil 28.7.2017 2:18

Je to i morální otázka.

Když zachráníte jedno dítě před úmrtím na malárii, jsme si jisti, že neodsuzujeme několik jeho dětí k smrti hladem?

J. Jurax 28.7.2017 1:25

No, ono je to dvojsečné

S co největší efektivitou bojují vyspělé země - mj. USA i Evropa - s nemocemi a podvýživou v rozvojových zemích. Už dlouho - skoro století. A daří se jim zachraňovat stále víc a víc lidí, až jejich počet překročí úživnost té které rozvojové země. Protože kontrola porodnosti je v takových rozvojových zemích v podstatě nemožná technicky ani politicky. A úživnost v takových zemích se moc zvýšit nedá - obyvatelé toho nejsou z různých důvodů schopni ani s dopomocí. Přinejmenším ne tak rychle, jak by bylo třeba.

Takže přebytky takto vytvořené se dají na pochod do ráje; do USA a Evropy. A vyspělá společnost se této invazí neumí a v Evropě hlavně nechce bránit.

Ovšem tyto vlny invazorů mají potenciál vyspělou společnost docela rozvrátit, neboť sociální systémy nejsou bezedné a kulturní a náboženská odlišnost je obtížně překlenutelná - v případě invazorů muslimských pak z principu nepřeklenutelná.

Ono všechno souvisí se vším a někdy vcelku nečekaně a nepříjemně.

L. Písařík 5.8.2017 3:57

Re: No, ono je to dvojsečné

Asi nic nevíte o potravinové pomoci poskytované vyspělými zeměmi v čele s USA. Kdyby jí nebylo, sotva by se zvyšoval geometrickou řadou počet obyvatel Afriky. ( A taky počet migrantů do Evropy, co nechtějí pracovat, pouze využívat sociálních výhod - chybí vám příklad? Tak se rozhlédněte.) Že nejsou zdroje? Podívejte se na Izrael, jak umí na poušti pěstovat obilniny a zeleninu.

J. Jurax 5.8.2017 16:57

Re: No, ono je to dvojsečné

Ale vím o potravinové pomoci - píšu "a podvýživou" :-) ...

Ta pomoc je jednak je slušný kšeft, protože se tak umístí přebytky a platí to státy nebo OSN, jednak je to takové ušlechtilé.

Poslouchejte - píšu jinými slovy zhruba totéž co Vy.

A Izrael - píšu " A úživnost v takových zemích se moc zvýšit nedá - obyvatelé toho nejsou Z RŮZNÝCH DŮVODŮ schopni ani s dopomocí. Přinejmenším ne tak rychle, jak by bylo třeba.". Ty důvody jsou celkem nasnadě, mnohokrát byly vypisovány, jejich seznam by převýšil rozsah příspěvku. Izrael toho - opět z různých, avšak odlišných důvodů - schopen je.

J. Vintr 27.7.2017 19:30

Humanita je hezká věc

ale tady ve spojení s rozmnožovacími zvyklostmi zachraňovaných je přímo zločinem.

M. Těhanová 27.7.2017 19:21

Jsem laik,proto se předem omlouvám.

Ale všimli jste si, že ač byla tropická vedra, letos nebyla ani jedna horká noc, jako jiná léta.

Když svítí slunce, je strašné vedro a pálí to, zajde za mrak a okamžitě se docela dost ochladí. Jindy bylo horko, i když slunce zašlo za mrak.

Nebude problém spíš v intenzitě slunečního záření? A to asi tím šíleným "bojem" nezměníme. A už vůbec ne, když budeme "bojovat" jenom v Evropě.

L. Písařík 5.8.2017 3:59

Re: Jsem laik,proto se předem omlouvám.

Záleží na tom, kde žijete. Tady v Brně od pondělí jedna horká noc za druhou, okna k větrání domu otevírám teprve s úsvitem.

F. Navrátil 27.7.2017 11:52

Kolotoč

Báječné. Malárie díky zahraniční pomoci již nevylidňuje celé oblasti. Zato je vylidňují války způsobující bídu a přesuny nemalarického osazenstva Asie a Afriky do rajské oázy zvané Evropa, kde létají halal pečínky až do pusy.

M. Krátký 27.7.2017 13:21

Re: Kolotoč

pane Navr8tile, kdo nám zaručí, že do se Evropy nepřesunuje malarické osazenstvo z Asie, Afriky a pod oblastí ??? A k tomu ještě je takové osazenstvo POSTIŽENO horší chorobou - islámem !!! Hezký den všem

P. Dvořák 27.7.2017 13:43

Já vám zaručím,

že se právě Evropy přesunuje malarické osazenstvo z Asie, Afriky a pod oblastí. A k tomu ještě je takové osazenstvo POSTIŽENO horší chorobou - islámem !!!

Hezký den všem také přeji, ale nějak se mi to při pomyšlení na výše psané šprajcuje v hubě.

M. Valenta 27.7.2017 11:46

Přínosné by bylo,

kdyby se zároveň s vakcínou proti třeba malárii dal aplikovat i preparát na utlumení rozmnožovacího pudu.

Pak by se třeba jistá matka šesti dětí nemusela ptát papeže Františka při jeho cestě po Filipínách (asi před rokem) co si má s nimi počít. Papežova odpověď byla překvapivě přímočará. "Nemnožte se jako králici", odtušil.

P. Dvořák 27.7.2017 13:45

Re: Přínosné by bylo,

Nevěřím, že by ten páprda byl schopen takovéto veskrze normální myšlenky. Spíš si myslím, že jí řekl něco o vůli Boží a pod.

M. Valenta 27.7.2017 15:17

Re: Přínosné by bylo,

Nemnožte se jako králíci, vyzval papež věřící. Chovatelé protestují.

Bylo to v lednu 2015 na Filipínách.

M. Valenta 27.7.2017 15:21

Re: Přínosné by bylo,

ještě odkaz www.tyden.cz/rubriky/zahranici/asie-a-oceanie/papez-frantisek...

J. Václavíková 27.7.2017 15:54

Re: Přínosné by bylo,

Zajímavé, díky za odkaz. I když, to tažení proti kondomům by už taky mohlo skončit.

J. Chaloupka 27.7.2017 11:17

Největší překvapení v USA nebyly Národní

parky (i když úchvatné), ale množství chudoby. Tak se ptám, proč ti Gatesovi nepomáhají doma, ale v Arice, kde každé "zachráněné" dítě je zároveň potencionální migrant. Ovšem do Evropy, je blíž.

P. Vass 27.7.2017 9:03

Skvělá investice

Cituji: "Vycházíme-li ze standardního předpokladu, že jeden rok zachráněného života má hodnotu 3000 dolarů, pak tento program přinesl za každý vynaložený dolar společnosti prospěch v hodnotě 33 dolarů."

Dotaz: společností se myslí lidské společentvo jako celek, nebo společnost ve smyslu firma? Pokud firma, pak nechápu, proč investoři raději kupují německé dluhopisy se záporným úrokem, místo toho, aby za každé vložené euro, získali 33 eur zpět. Tedy za předpokladu, že vložené euro má stejný efekt jako dolar. Pokud se tím myslí lidstvo, jak se těch 3000 dolarů za rok projeví? Pokud se bavíme o nejchudších zemích, skoro bych řekl, že hodnotu 3000 dolarů za rok možná vytvoří všichni zachránění dohromady. Příští nejefektivnější projekt bude o tom, kolik imaginárního bohatství vygenerujeme, když tyto zachráněné budeme krmit. Trochu mi to připomíná regulační opatření našich myslivců. Taky to zatím nikdy nefungovalo :o((

P. Vaňura 27.7.2017 16:25

Každý zabitý/zemřelý/utopený potenciální migrant je skvělá

dobrá investice, NIKOLIV NAOPAK. Není migrant, není problém.

Možno doložit, britská cesta k demokracii byla odstartována VELKÝM MOREM, který ve 14 století vybil velkou část obyvatelstva. Tím vzrostla relativní poptávka po zbylé pracovní síle, její mzdy atd.

Podobně se životní úroveň zvýšila ve Francii, kde se předtím obyvatelstvo na existující výměře půdy tak tak uživilo. Pak si u chudý mohl občas dopřát maso, předtím nemyslitelné.

Samozřejmě, přísun primitivů je cesta do pekel!

Biologické zákony totiž v globálu fungují úplně jinak, než si představují přežraní salónní humanisté...

M. Pivoda 27.7.2017 22:30

Dotaz

Vážený pane Vaňuro:

Diskutujete zde pod pravým jménem, nebo pod ochranným nickem?

P. Rada 27.7.2017 7:44

Další "Lomborgova plachetnice".

Autor rozvíjí myšlenku snadného pokroku ale nepoučitelně pomíjí související velmi nebezpečnější aspekty na kterých přitom analogicky sám už se svou plachetnicí ztroskotal.

Na vývoji antimalarik se přitom pracuje už velmi dlouhou dobu a s nemalým úsilím ale s problematickými výsledky.

https://is.muni.cz/th/258866/lf_b/Malarie.pdf

Těm co se posmívají boji neefektivnosti "s klimatem" a doporučuji snadnou "adaptaci" už možná toto nebezpečí došlo a sami preventivně polykají tablety či žvýkají chinin nebo se dokonce nechali očkovat?

Větší pravděpodobnost ale u nich odhaduji v ignoranci malarického nebezpečí podobně jak znevažují problém klimatické změny a v tom, že nekriticky rádi rozvíjejí a navíc publikují své nepodložené fantazie jak to právě opakovaně dělá Lomborg.

M. Prokop 27.7.2017 9:24

Re: Další "Lomborgova plachetnice".

Odhadujete blbě.

P. Rada 27.7.2017 10:21

Re: Další "Lomborgova plachetnice".

Uvedte tedy lepší odhad.

Já ohaduji s nejistotou. To co se ukáže opravdu nevratně "blbě" vyjde později porovnáním s realitou.

Predikovat, že fyzikální zákony a zákonitosti budou dál platit je rozumné podobě jako brát si poučení s minulosti. "Blb" to v rámci své stupidity pro údajnou úsporu vynakládaného úsilí pravidelně nedělá a doufá raději v ustáenost či zázraky jen aby nemusel nic usilovně měnit.

Dá se ale dokázet, že právě v dynamicky se měnícím prostředí jakým klimatická změna je, končí stupidní metody "blbě" a následné úsilí už se míjí kýženým účinkem.

R. Langer 27.7.2017 10:19

Re: Další "Lomborgova plachetnice".

Jasně, za to vy publikujete fantazie podložené... :-D

P. Rada 27.7.2017 10:25

Re: Další "Lomborgova plachetnice".

Snažím se o to dokládáním pomocí odkazů i pro Vás. Odkaz na recenzi Lomborgovy plachetnice se kterým se stotožnuji proto opět přikládám:

http://blog.aktualne.cz/blogy/ladislav-metelka.php?itemid=7375

L. Písařík 5.8.2017 4:03

Re: Další "Lomborgova plachetnice".

A můžete mi předvest nějaké příklady efektivního boje s klimatem ? Kromě hokejkového grafu. A ještě efekt do kapsy pro klimatobijce.

Z. Rychlý 27.7.2017 7:36

Čísílka ...

a mají si ty zachráněné děti kde hrát? Nebo je jejich jediná zábava až vyrostou šukání?

Každá mince má dvě strany.

P. Rada 27.7.2017 8:50

Re: Čísílka ...

Mít lék proti malárii by mohlo zachránit i naše děti. Do pár desetiletí se taková situace může vyskytnout. Planeta se totiž otepluje se všemi důsledky i pro potenciál šíření dnes ještě převážně jen tropických nemocí. Takový potenciál by s tohoto principu mohl být velmi užitečný. Nemusí to trvat dlouho. Letos mu ale rozhodně nepřeje četnější silné a chladné oceánské prodění.

Jak správně píšete každá mince má dvě strany. Na tu, že jsme i potenciálním cílem a farmaceutické firmy by právě na epidemii ve vyspělém bohatém světě extrémě zbohatli jste asi příznačně pozapoměl.

To co je dále notoricky přehlíženo tkví ale v absuditě se kterou se články tohoto typu zařazují do kolonky "Věda" a nikoliv "scifipavěda". Možná někomu jde prvotně o nekritické vychvalování vědy jako prostředku neomezených možností a a navozování s toho plynoucího nekritického optimismu letní okurkové sezony.

V očích těch které vědění kriticky zajímá jde spíše o diskreditaci tohoto pojmu. Konkrétně pak obsah článku hovoří o tom co si asi tak pod pojmem věda představuje ten, který toto přiřazení takto udělal.

Z. Rychlý 27.7.2017 13:05

Sledujte časovou osu.

Než přijde vaše oteplení, přijde Mohamedovo vojsko a to má na teplení jednoznačný názor. Na tyhle "vědy" se zapomene a na horko jsou jižané zvyklí.

V. Pavelka 27.7.2017 21:02

Re: Sledujte časovou osu.

NO jak říkal ten Arab co se přiženil do Kanady ,"tady se moc pracuje.

J. Jurax 28.7.2017 1:28

Re: Čísílka ...

Stručně - jako obvykle nesouhlas.