16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

VĚDA: Odkud a jak se bere „atomová“ energie

Neviditelný pes není platformou jen pro politickou a společenskou diskuzi, objevují se na něm i příspěvky s literární, technickou a vědeckou tematikou. V poslední době jsme přímo zavalení zejména příspěvky s emigrantskou tematikou, kritikou vlády, opozice a Bruselu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 19.2.2016 21:22

Čtivé.

Opakovati nutno.

Nevím jen, jak by tento článek komentovala Katkabiomasa. Ale jest to jedno.

V. Vaclavik 19.2.2016 13:18

Clanek se dozajista mine ucelu

protoze je moc vedecky pro nezaujatou verejnost, o te zaujate, iracionalni, zelene, ani nemluve.

Prijde me jako vhodny pro vyber zaku creme de la creme stredniho skolstvi, kteri si preji pricuchnout k tomu, co je treba ceka, jestlize dale pujdou studovat fyziku.

"Aby došlo ke vzniku vetšího jádra, musí jaderné síly vykonat urcitou práci, ke které se spotrebuje urcitá cást celkové energie."

'musí jaderné síly vykonat urcitou práci' - Aby se nepretrhly, neudelaly si kylu. Vite autore, nez budete psat pro verejnost, mel byste pojmy jako 'prace' chapat a pouzivat jako bezni lide, anebo je nejdrive poucit, jak tento a podobne terminy pouzivaji vedci. Pro nevedeckou verejnost krome toho pojem 'spotrebovat' znamena, ze to neco je 'fuc'. Takze minimalne u toho mista v clanku se vam ztrati i ten posledni, ktery vydrzel az sem, a tech bude jako safranu. Na medajli populizatora vedy nemate ani nahodou.

P. Vaňura 19.2.2016 19:42

Za mých časů se pojmy jako "práce" ve fyzikálním

smyslu, stejně jako kinetická a potenciální energie učily v osmé třídě základní školy. Od těch dob ovšem pod péčí "humanoidů" naše školství rozkvetlo... Takže autor navazuje na látku, kterou pamatuje jako učivo ze základní školy.

K. Janyška 19.2.2016 10:58

Bere se z atomových

elektráren a pum. Tečka... Dzp.

M. Pivoda 19.2.2016 10:25

Z techniky do politiky

Článek jsem jen očima proběhl, ale důkladně nečetl. Nečinilo by mi sice problémy si tu fyzikální tématiku zopakovat (jsem původem technik), ale to je dnes už konec-konců na specialistech.

Mne dnes zajímají možnosti budoucího brzkého využití jaderné energie - především fúzí atomových jader. Společný projekt několika států na jihu Francie (v Cadarache) představuje velký Tokamak jehož praktické využití bylo plánováno až po 50 letech, dnes asi po 35 letech.

Zatímco na MIT v USA chtějí problém jaderné fúze vyřešit již do 20 let. A jak své pozitivní očekávání zdůvodňují? Velikostí experimentálního modelu. Protože okolní technologie již značně pokročily (zejména IT), bude na MIT možné postavit malý reaktor (nikoliv čtyřmetrový Tokamak jako v Cadarache), na němž bude možno provádět časté experimenty a rychle se z nich poučit pro stavbu dalších prototypů funkčního jaderného reaktoru. Proto by na MIT měli být hotovi s dodávkou neomezené energie do 20 let.

Zdá se, že tento kritický fakt (kromě solární energie) konečně pochopil i náš ministr, ekonom Mládek. Mládek přestal prosazovat dostavbu Temelína (štěpné reaktory) a sám se dnes pokouší dostat do úložiště nepotřebných českých politiků - tj. do Senátu. Hle, jak jsme se z ryze technického problému dostali zpět do české politky. Amen.

R. Langer 19.2.2016 10:37

Re: Z techniky do politiky

Hm, každý přece ví, že tokamak bude zkonstruovaný nejpozději do 50 let. Zcela přesně se to ví už nejméně posledních 50 let. ;-)

V. Vaclavik 19.2.2016 13:22

Re: Z techniky do politiky

Jiste je vam znamo, ze pan Pivoda ma bezmeznou viru v IT, ta jaderna fuze u neho bude soutezit s AI, kdo s koho, kdo bude prvni v cili.

M. Pivoda 19.2.2016 16:57

Víra v technologický pokrok?

AI (umělá inteligence) nebo IT (informační technologie) určitě nesoutěží s jadernou fúzí, ale pokrok v AI nebo IT by mohl přivodit pokrok i v jaderné fúzi.

Moji víru v technologický pokrok nelze srovnávat s vírou náboženskou nebo i vírou ve společenské systémy (socialismus či kapitalismus). Technologický pokrok je poměrně dobře předpověditelný.Podívejte se, prosím, na tento graf (https://www.flickr.com/photos/jurvetson/3656849977) a zkuste zpochybnit ten vývojový trend.

Muslimové v Saudské Arabii jsou určitě inteligentnější lidé než diskutující čeští důchodci na NP a než v podstatě všichni čeští ekonomové. Radikální pokles ceny ropy koncem roku 2014 je obrannou reakcí Saudské Arabie na technologický pokrok. Uvědomují si, že technologický trend nelze zastavit, tak se alespoň snaží ho zbrzdit.

Jeden český ekonomický ko(k)ot dokonce před dvěma dny tvrdil, že je třeba zdražit cenu ropy (zdražit podnikům vstupy), aby se rozjela ekonomika. Ha. Ha. Ha. Čtěte zde: Potřebujeme, aby ekonomika rostla. Bez dražší ropy to nepůjde, říká ekonom Bostl. http://www.rozhlas.cz/plus/dnesniplus/_zprava/potrebujeme-aby-ekonomika-rostla-bez-drazsi-ropy-to-nepujde-rika-ekonom-bostl--1584978

P. Vaňura 19.2.2016 19:34

"Ko(k)ot" je slovenské slovo. Tohoto pána a jemu

podobné by lépe charakterizoval český ekvivalent, který začíná na ču...

M. Pivoda 19.2.2016 20:16

Pozdrav ze Slovenska

Děkuji za věcnou připomínku.

Jsem ale právě na Slovensku, takže vás zdravím ze Slovenska.

V. Mlich 19.2.2016 22:30

Ale ten článek si přečtěte.

Překonejte se a nebudete litovat. Úplně pro každého sice není, objevili se i v diskusi jedinci, co mají problém už se slovem práce, ale odhaduji, že tak od IQ 90 by to mohlo být srozumitelné.

M. Pivoda 20.2.2016 9:48

O co jde?

Vůbec nezpochybňuji obsah článku. To je ale tématika, která je známá již mnoho let. Je sice užitečné si občas připomenout fyzikální základy, ale nová informační hodnota v tom článku žádná není.

Hlavním problémem dnes (v roce 2016) není vysvětlit "Odkud a jak se bere atomová energie", ale spíše "Odkud a jak se ta atomová (jaderná) energie dostane ke koncovým uživatelům". A také kdy.

Výše jsem uvedl odkaz na graf vývoje IT (od Ray Kurzweila, který naposledy uváděl tyto poznatky při minulém udělování Nobelových cen ve Švédsku). Dokud věcnými argumenty nezpochybníte jeho budoucí pokračování (nikoliv útokem na IQ diskutujícího), musíte jako inteligentní bytost počítat s důsledky tohoto technologického rozvoje. A o tom je můj výše uvedený diskusní příspěvek.

Už se těším, jak za pár let budou mnozí současní nominální experti (včetně českých ekonomů) tvrdit, že "toto nemohl nikdo převídat!"

M. Pivoda 22.2.2016 10:41

Amen

Amen.

J. Kavalír 19.2.2016 8:49

Připomínka

"Předpokládá se, že asi polovina tepla, které Země vyzařuje do okolního vesmíru, pochází z uvedených radioaktivních prvků v jejím nitru."

Drtivá většina tepla, kterou Země vyzařuje pochází z přijatého záření od Slunce. Jinak perfektní čnánek.

R. Langer 19.2.2016 10:38

Re: Připomínka

No, ovšem někde jsem četl, že sluneční záření samo o sobě by prostě nestačilo.

J. Kavalír 19.2.2016 10:59

Re: Připomínka

Bylo by tu možná o 0,000x stupně chladněji. :-)))

K. Křivan 19.2.2016 15:58

Re: že sluneční záření samo o sobě by prostě nestačilo.

Tak se podívejte za polární kruh, když je polární noc. A když je tam polární den, tak to vypadá mnohem přívětivěji. Ten rozdíl jde celý na konto sluníčka.

R. Gramblička 19.2.2016 12:51

Re: Připomínka

myslím, že citace měla znít jinak: asi polovina tepla, pocházejícího z vnitra země má původ v radioaktivním rozpadu

P. Princ 19.2.2016 14:19

Re: Připomínka

Sfárejte do nějakého hlubinného dolu a pocítíte to na vlastní kůži. Teplo generované při rozpadu jader prvků je hnacím motorem vulkanismu a deskové tektoniky. Zprůměrováno na celý povrch země jsou to cca 4W/m2.

M. Mýval 19.2.2016 15:32

Re: Připomínka

Tento zlomek proti slunečnímu záření je životně důležitý. Spolu se slapovou energií zajišťuje tektoniku a vulkanismus. Bez něj by byla Země mrtvá planeta bez magnetického pole, kde by všechny biogenní prvky skončily hluboko pod zemí

K. Křivan 19.2.2016 0:52

Naše tělo je popel mrtvé hvězdy. To zní poeticky, že ?

" že veškerá hmota Země (včetně všech živých tvorů) a celé naší Sluneční

soustavy minimálně jednou prošla ve svém vývoji stadiem hvězdných

termonukleárních fúzí s následnou explozí jako supernova."

No, asi jen jednou. Vzhledem ke věku vesmíru, k věku Slunce, k tomu doba života té mrtvé hvězdy, čas než se z plynového a prachového oblaku vytvořilo Slunce a planety,.... .... vychází to tak na jeden cyklus.

P. Princ 19.2.2016 8:23

Re: Naše tělo je popel mrtvé hvězdy. To zní poeticky, že ?

Podle některých modelů byly hvězdy první generace po VT velmi hmotné a proto kolabovaly již po několika milionech či desítkách milionů (našich pozemských) let. Takže větší počet cyklů je možný.

R. Gramblička 19.2.2016 12:53

Re: Naše tělo je popel mrtvé hvězdy. To zní poeticky, že ?

myslím, že slunce je hvězdou III.generace

K. Křivan 19.2.2016 16:01

Re: Naše tělo je popel mrtvé hvězdy. To zní poeticky, že ?

Jo, to by mohlo být. Myslíte tak nejméně dvacetinásobek Slunce ?

P. Princ 19.2.2016 19:30

Re: Naše tělo je popel mrtvé hvězdy. To zní poeticky, že ?

Až 300x.

K. Křivan 19.2.2016 0:45

Tak tohle je článek

podle mého gusta. Vrátil mě do doby před 45 lety, ve Frankfurtu, do posluchárny v Robert Mayer Strasse, a já opět poslouchal úžasné přednášky profesora Greinera.

Díky !!!! Moc hezky jste to napsal. Jen by to chtělo něco udělat s těmi mocninami. Obávám se, že velká část čtenářů bude mít s tím problémy. Dobrou noc !

Z. Lapil 19.2.2016 11:57

Re: Tak tohle je článek

Také mě zaujalo až patnáctimetrové jádro atomu nebo co to bylo. Ale řekl bych, že člověk ovládající mocniny rychle pochopí, a kdo mocniny neovládá, tak mu čísla nic neřeknou ani v plné velikosti, ani jako horní index.

K. Křivan 19.2.2016 15:43

Re: Tak tohle je článek

Já na mocniny používám tohle E = m c^2 Na německé tastatuře je to vlevo nahoře pod Esc. Nebo nalevo od 1.

P. Vaňura 19.2.2016 19:38

možno použít ALT + 94

V. Mlich 19.2.2016 23:00

Exponent

V html je pro exponent urcen tag "sup" : 10<sup>-15<sup/>