28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

VĚDA: Oceán není kyselina, nýbrž louh

„Stoupající kyselost Pacifiku vede k tomu, že se rozpouští ulity pacifického raka (Metacarcinus magister). Okyselení činí ulity larv toho raka zranitelnějšími vůči dravcům a limituje efektivitu vývoje svaloviny. Pacifický oceán je tak kyselý, že se ulity jednoho klíčového druhu raků začínají rozpouštět. Toto vychází z jedné americké studie.“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Halsnes 8.4.2020 11:34

A rozpouští se ty ulity, nebo ne? Jestli ano, je to špatně a je úplně jedno, jestli příčině říkáte okyseleni, nebo neutralizace. Ono je to tak, ze když se teplota změní z -25 na -15, oteplilo se, a když se změní z +25 na +15, ochladilo se. Takže přesně tak bych rozuměl pojmu "okyseleni" oceánu. Hodnota pH klesá a to je, oč tu běží. Vaše slovíčkaření nic nepřináší.

P. Zinga 25.2.2020 19:09

Ano, pane Šejno, "slovíčkaření": z kritiků rudozelenéideologie jsou šmahem nacisté, rasisté či-ještě horší, než popírači holokaustu-popíračí antropogenních změn klimatu.

Kdo ovládá jazyk, ovládá "diskusi".Pravda je lež a louh se okyseluje.

O tom, že Severní Amerika se ochlazuje 2°C za dekádu, se normálně nedovíte:

https://electroverse.net/wave-after-wave-of-brutal-arctic-cold-set-to-engulf-north-america-over-the-next-10-days/

Za to"Antarktida ztrácí 2 cm ledu denně"(!) ČT 24.2.20

A. Hrbek 25.2.2020 19:59

Pane Zingo, jak je vidět skutečně si pletete dlouhodobé průměrné celoroční teploty s krátkodobými několikadenními výkyvy na některých místech. To je potom skutečně obtížná diskuse.

Over the past 7 days alone, the U.S. (CONUS) set a total of 600 new all-time cold records vs just the 239 for heat, according to the official data from filthy warm-mongers NOAA.

Dokonce mohou být v letošním roce v USA průměrné roční teploty nižší než je dlouhodobým vyrovnaný průměr. To však na dlouhodobém oteplovacím trendu nic nemění. jinak počasí v USA je velmi různorodé, má sklon extrémním výkyvům a dokáže nachystat i mimořádná překvapení. Průměrné měsíční teploty v jednotlivých oblastech se, mohou značně. Nevím, jestli jste osobně měl příležitost to na vlastní kůži poznat. Já ano.

Podle NOAA se rok 2020 dokonce zřejmě zařadí mezi pět nejteplejších roků v dějinách měření a se skoro 50 procentní pravděpodobností se v historických tabulkách dostane na první místo. Oznámili to ve čtvrtek vědci z amerického Národního úřadu pro oceány a ovzduší. Letošní leden byl podle nich dokonce teplejší než kterýkoli v amerických záznamech, sahajících 140 let do minulosti.

Jinak platí staré pravidlo, kterého se ani Vy, ani pan Kremlík nedržíte - Hic Rhodus, hic salta. Nebavme se tolik o Americe, Tichomoří, a dalších oblastech, které se nás konkrétně příliš nedotýkají. Bavme se o dobře kontrolovatelném oteplování v ČR, jeho důsledcích a o tom, jak se mu zdravotně, ekonomicky i technicky přizpůsobit.

J. Jurax 25.2.2020 11:58

No, Guardian ... jestli to není tím, že na novinařinu jen zřídka jdou lidé, jimž na střední šly Přírodní vědy a matematika.

No a taky je třeba plnit zadání a ukázat, že spějeme do klimatického inferna a že tudíž je třeba bojovat proti zločinnému kysličníku, protože oceán se kvůli němu stává kyselinou, co všechno rozežere!

M. Valenta 25.2.2020 13:35

Je s podivem, že jste si dosud nevšiml, že většina dnešních klimaskeptiků ( a těch na Psu zvlášť) měla matematiku naposledy na základní škole.

A. Forman 25.2.2020 13:38

A jak je to s Vámi ?

M. Valenta 25.2.2020 13:52

ul. Technická Dejvice

A. Forman 25.2.2020 14:22

Tak se nevytahujte na ostatní, nic o nich nevíte a vaše povýšenost není na místě.

M. Valenta 25.2.2020 15:42

O počtech začal pan Jurax.

M. Zikmund 25.2.2020 15:43

Řekl bych, že technik pracuje s fakty a nikoliv s pocity. Jak jste na tom s fakty ohledně míry klimaskeptiků na Psu? Nějaká solidní statistika by nebyla? Nebo jen tak po guardiansku plácáte?

M. Šejna 25.2.2020 15:52

míra fakt klimaskeptiků:

globální oteplování neexistuje a naměřené teploty jsou podvod. Průměrná globální teplota je nesmyslné číslo a je vypočítáno špatně. Skleníkový efekt neexistuje a fyzikové, kteří to tvrdí, jsou závislí na grantech politiků. Oteplení o 2 stupně je minimální a lidi by si toho ani nevšimli, vlastně to oteplení ani není, protože globální oteplování neexistuje ...

Tohle jsou fakta klimasketiků, která určitě nestudovali v matematice, fyzice nebo chemii.

S. Kneifl 25.2.2020 17:14

Osm slaměných strašáků v jediném odstavci, pane Šejno, vy se dnes překonáváte...

Ś. Svobodová 25.2.2020 11:34

Už třicet let dělám jako koníčka akvaristiku. Na alkalitě a Ph stojí úspěch chovu i pěstování rostlin. Každý druh a rostlina mají svoje rozpětí ve kterém prosperují. Proto nemůžete některé rostliny a druhy míchat podle toho co se vám líbí. V mořské akvaristice se voda připravuje pro každý útes. Změny v lokalitách vedou k nemocem a úhynu a v případě některých druhů stačí změna Ph o půl stupně. věřím tedy, že krabi na konkrétním místě může změna Ph ohrožovat.

J. Vintr 25.2.2020 12:56

Myslím, že jako akvarista byste si mohl všimnout, že změna teploty vody v akváriu v rozmezí jednoho stupně, pro ryby nic neznamená. Nakonec v tom moři se teplota mění s hloubkou a s tim, jak moc se voda promíchává vlněním. U té kyselosti nebo alkality vody ty ryby a ostatní vodní organismy určitě nijak nereagují na nepatrné změny v řádu setin stupně. I tom moři se tyto hodnoty určitě přirozeně mění během času i v souvislosti s promícháváním vody v daleko větším rozmezí.

Ś. Svobodová 25.2.2020 13:44

O teplotě nepíšu. Ale např. Ph v mořské akvaristice je 8,1 – 8,3 a to je prostředí vhodné pro většinu korálů a ryb. Pod a nad touto hranicí začínají problémy.

J. Vintr 25.2.2020 14:04

Uvádíte rozmezí dvou desetin, v článku se píše o osmi setinách. Navíc jsem si jistý, že když jsou změny dostatečně pomalé, tak se většina organismů dokáže přizpůsobit.

M. Šejna 25.2.2020 15:18

těch 8 setin je ale už nesmysl.

Původní "předindustriální" pH mořské vody bylo 8,18. Dnes je to 8,07 a hodnota stále klesá. Takže už dnes je pokles pH v hodnoti 0,11.

Ś. Svobodová 25.2.2020 16:09

fakta: studie měřila na 10ti pobřežních místech a tam kde naměřili nižší Ph než je 8, tam našli i poškozené kraby. Výstup studie je v dnešním trendu žadatelů o dotace. Ostatní je práce novinářů kteří z toho vytváří apokalyptické články.

P. Lenc 25.2.2020 10:54

C

J. Vintr 25.2.2020 9:33

Alarmistické strašení, které se na lidi valí ze všech médií, nepotřebuje žádné racionální argumenty (ony ani žádné nejsou). Opačné názory jsou z masových médií zcela vyloučeny, takže není nic, co by narušilo obecné povědomí, že se opravdu děje něco hrozného s naším klimatem. Lidi dokonce neovlivní ani to, co vidí kolem sebe. Viz třeba pana Radu, který kolem sebe vidí samé důkazy toho, že se svět řítí do zkázy, o když nic takového neexistuje.

M. Šejna 25.2.2020 9:58

Přesně tak pane Vintře,

je potřeba stále dokola ve všech médiích tvrdit, že sklenikový efekt neexistuje, že globální oteplování je podvod, protože se neotepluje, že voda v oceáněch se neokyseluje, že je prostě všechno stejné, jako před 200 lety a nic se neděje.

J. Vintr 25.2.2020 11:12

Takže po pořádku. Takzvaný skleníkový efekt existuje, ale nemá žádný vliv na tepelnou bilanci planety. Jen vyrovnává rozdíly denních a nočních teplot. Pro globální oteplování neexistují žádné důkazy, tím méně neexistuje žádný, důvod se domnívat že dojde k nějakému katastrofalnimu nárůstu teploty. Kolísání teplot nahoru a dolů v různé dlouhych periodách je zcela normální jev. Navic jde o nepatrné změny v dlouhodobém intervalu, kterým se příroda bez problémů přizpůsobí. Lidé by si toho ani nevšimli, kdyby jim to někdo ze všech stran netloukl do hlavy. Totéž samozřejmě platí i i teplotách oceánů. Co se týká toho okyselování je to popsáno ve výše uvedeném clanku.

I. Koreň 25.2.2020 11:36

Takhle se v diskusi nikam nedostaneme, Vy si vedete svou, že se nic neděje, zatímco klimatologové píšou, že se děje a proč. Co kdybyste si o tom něco přečetl od lidí, kteří vystudovali matfyz a klimatu se věnují profesionálně?

https://www.klimatickazmena.cz/cs/

M. Šejna 25.2.2020 11:37

Přesně tak pane Vintře,

letošní únor je o pouhých 5°C teplejší, než je dlouhodobý průměr. Lidi by si toho vůbec nevšimli, kdyby se o tom nepsalo v novinách, jak správně upozorňujete.

Jen ta debilní příroda noviny nečte, a je totálně neiformovaná, takže začínají pučet keře, na zahradě mi začínají rašit tulipány a manželka už sklízí z venkovních květináčů čerstvé bylinky.

Dokonce i včely jsou tak blbé, že nečtou klimaskeptické noviny, takže alarmisticky už poletují v povětří v domění, že už je jaro.

J. Jurax 25.2.2020 12:10

Jojo, a 15.12.2010 psali "Do večera by mohlo podle odhadů ČHMÚ jen v hlavním městě napadnout ještě pět centimetrů. Noc na čtvrtek pak bude velmi mrazivá, rtuť teploměru může klesnout až na minus 20 stupňů Celsia. Ve čtvrtek by se mělo sněžení objevit jen ojediněle, bílá nadílka zasype ČR opět v pátek, kdy připadne do deseti centimetrů. Meteorologové varují před sněhovými jazyky, na horách mohou řidiče potrápit i závěje. Nejnižší noční teploty se budou až do konce týdne pohybovat mezi minus deseti až minus 15 stupni, přes den vzroste teplota na nejvýše pět stupňů pod nulou ... Klima má určité kolísání a lidé si hrozně málo pamatují. Když pak sněží několik dní za sebou, tak jim to hned přijde výjimečné. A hlavně ve městech, kde to hned způsobí kalamity. V zimě se ale občas prostě stává, že sněží ... ."

Viz https://domaci.ihned.cz/c1-48628250-naposled-bylo-cesko-takto-pod-snehem-pred-40-lety-rika-klimatolog

M. Šejna 25.2.2020 13:29

Jo jo, pane Juraxi,

na prosinec 2010 si vzpomínám. Byl to prosinec teplotně podprůměrný, ale jen o asi 2,5°C. Takže z pohledu vnimání klimaskeptika Vintra se tehdy nic mimořádného nedělo. Dva a půl stupně je přece něco, čeho si člověk vůůůbec nevšimne.

Vzpomínám si, jak tehdy vrcholila aféra Climategate, a různí Kremlíkové tehdy psali, že oteplování skončilo, protože prosinec je v Evropě mimořádně extrémně studený.

To mimořádně studený znamenalo tehdy zápornou odchylku -2,5°C, zatímco třeba v prosinci 2015 byla odchylka kladná +6,5°C, ale to prý vůbec nic neznamenalo, lidi si toho vůbec nevšimli, a byl to jen dočasný výkyv v počasí.

J. Vintr 25.2.2020 12:45

Pane Šejno, v roce 1970 (což si náhodou pamatuji, protože jsem končil základní školu) jsme se v polovině března normálně koupali v rybníku, v únoru 1974 (což si náhodou pamatuji, protože se vdávala moje sestra) bylo tak teplo, že jsem se mohl normálně opalovat. V roce 2005 (což si náhodou pamatuji, protože v dalším roce jsme začali stavět) jsem den před štědrým dnem potkal lidí, kteří nesli z lesa košík suchohřibů. Počasí si prostě dělá co chce, stejně jako si dělalo vždycky.

M. Šejna 25.2.2020 13:41

Skleróza je děsná věc, pane Vintře. Stačí se podívat do archivu Českého hydrometeorologického ústavu a hned se Vám pamět vylepší:

březen 1970 byl chladný. V Klementinu tehdy byl teplotní průměr +2,9°C, zatímco normál 1981-2010 je +5,9°C. Pokud jste se tehdy koupal v rybníku, tak patříte mězi otužilce.

Únor 1974 měl průměr +4,6°C, takže byl opravdu teplý. S tím opalováním to ale asi nebylo tehdy tak žhavé, když si uvědomíte, že letošní únor má teplotní průměr dokonce +7,1°C a žádné opalování se nekoná.

Prosinec 2005 měl průměrnou teplotu +2,5°C a byl tedy lehce nadprůměrný. Pro porovnání - prosinec 2019 měl průměr +3,5°C a o suchohříbech nic nevím.

J. Vintr 25.2.2020 14:00

Já si, ostatně jako asi naprostá většina lidí, samozřejmě většinou taky houby pamatuji, ale těmito daty jsem si vzhledem k zmíněným událostem naprosto jistý. V tom březnu byla voda opravdu docela snesitelná a hlavně nebyla zima, když z ní člověk vylezl. A s těmi houbami jsem si také naprosto jistý. Ostatně i v roce 2006 byl mimo krátkodobé ochlazení velice teplý podzim. V listopadu jsem dělal střechu a mám datované fotky, kde jsem jenom v tričku.

M. Šejna 25.2.2020 15:57

Možná si pletete měsíce jednotlivých let.

Březen byl mimořádně teplý v roce 1974 (+8,3°C), ale nikoli v roce 1970.

Únor by extrémně teplý v roce 1990 (+6,5°C), letošek ho ale překoná.