28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

VĚDA: O tom velkém testování

Rozsáhlé testování potřebujeme také proto, abychom dokázali posoudit, v jaké fázi epidemie se nyní nacházíme. Neboť Česká republika na to nemá, na rozdíl od jiných zemí, úplně jasná čísla.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 10.4.2020 21:16

Dobrá zpráva v neradostné době.

Nejsem biolog ani lékař, ale potěšila mne zpráva o chování pacientů.

Že 80% lidí s obtížným průběhem infekce koronavirem v USA, souhlasí s genetickým výzkumem svého genomu. Aby tak usnadnili vystopovat v lidské populaci nebezpečné (vrozené) predispozice.

H. Paculová 10.4.2020 16:23

Z nejnovějších zpráv: Podle korejského Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se může nejspíš koronavirus reaktivovat u lidí, kteří se již z nemoci covid-19 vyléčili. Přibližně 51 pacientů, kteří se v Jižní Koreji uzdravili, byli znovu testováni pozitivně, uvedlo CDC. ,,Virus u těchto pacientů se mohl znovu aktivovat,“ sdělil generální ředitel korejského Centra pro kontrolu a prevenci nemocí Jeong Eun-kyeong.

H. Paculová 10.4.2020 16:26

Znepokojivou informaci také přinesl výzkum vědců z univerzity Fu-tan v čínské Šanghaji, který vedl profesor Chuang Ťing-che. Studie byla předběžně zveřejněna v databázi Medrxiv, zatím však nebyla odborně recenzována. Podle zveřejněného čínského výzkumu měli nízkou hladinu protilátek zejména mladí lidé ve věkové skupině 15 až 39 let. Ti by se tedy pravdě-podobně mohli nejsnáze znovu nakazit a nemoc také šířit. Oproti nim trojnásobnou hladinu protilátek měli v krvi lidé ve věkové skupině 60 až 85 let.

Je třeba podotknout, že něco podobného se uvádí u chřipky.

M. Pivoda 10.4.2020 15:09

Ondřej Neff zahajil dnes svůj úvodník takto: "Chcete slyšet dobrou zprávu? Hyundai v Nošovicích obnoví v úterý výrobu. ... "

Chcete slyšet ještě lepší zprávu? Pandemie koronaviru (COVID-19) překvapivě ukázala, že v této krizi lidé dostali přednost před penězi. A proč je to dobrá zpráva? Protože to dává naději na další, ještě významnější rozhodnutí, které nás čeká v budoucnosti. Totiž, že lidé snad opět dostanou přednost před mocenskými záměry (záměry zneužít budoucí technologii).

Nicméně v souvislosti s pandemií COVID-19 se, bohužel, vynořila i špatná zpráva. Jaká? Včasné varování před příchodem smrtících mikrobů existovalo cca pět let dopředu, a přesto bylo ignorováno. A to varování nesdělil světu žádný nevýznamný český Pepa z Depa, ale druhý nejbohatší člověk planety, Bill Gates, v březnu 2015. https://www.ted.com/talks/bill_gates_the_next_outbreak_we_re_not_ready?language=en

A přesto toto varování Billa Gatese nestačilo. Nestačilo přimět politiky k preventivní akci.

Závěr. Smíšené pocity ze zásady: Dokud se něco viditelně neposssere, tak se nic neděje. Tak tomu asi bude i v budoucnosti. Bohužel. Napřed nic, a pak hic.

L. Machala 10.4.2020 18:55

Tak to máte pravdu, pandemický plán zde byl již dávno, ale žádná vláda se o to doopravdy nestarala. Vždy se to trochu pohnulo dopředu, když se něco dělo ve světě - 2003 - SARS, 2009 - pandemická chřipka A/H1N1, pak s tím zase maličko po roce 2012 pohnuly MERS a Ebola, ale vždy to zase rychle usnulo a plánované peníze byly přesunuty jinam.

M. Pivoda 10.4.2020 20:38

Pro L. Machalu: děkuji za doplnění.

Já jsem původním vzděláním technik (vystudoval jsem a praktikoval jsem strojní a systémové inženýrství), ale pak jsem strávil 13 let na výzkumném ústavu řízení.

Takže se zde zabývám právě aspekty řízení. A zatím, bohužel, nejsem vůbec optimista ohledně naší budoucnosti - z hlediska řízení.

I. Polák 10.4.2020 13:45

Proboha, oni DNES odebírají krev dárcům krve a nezjištují zda nemají koronavirus???? Není to jen omyl autora?

V. Klepetko 10.4.2020 13:03

Mám dva dotazy:

1) Existuje něco jako "přirozená imunita", kdy někteří jedinci se nenakazí, i když jsou vystaveni velkým dávkám viru?

2) Když teď počet nakažených v Itálii klesá - nemůže to být tím, že virus už teď rychle vyčerpal rezervoár několika procent těch nejzranitelnějších lidí, a dále se bude šířit prostě jen pomaleji, ale přitom do nějaké "stádní imunity" tam mají i tak velmi daleko, třeba i desítky procent a dlouhé měsíce?

L. Machala 10.4.2020 13:17

1) přirozená imunita na zcela antigenně nové agens neexistuje, samozřejmě individuální průběh infekce je vždy různý. A jen na okraj - nevnímaví by teoreticky mohli být jedinci s genetickým defektem "ACE2 deficiencí", ale zde není o co stát, poněvadž tito lidé jsou docela vážně postižení řadou zdravotních problémů.

2) šíření nového agens v populaci je ovlivněno mnoha faktory (mj. i např. oblíbené líbání při pozdravu v románských zemích), takže při dalším neomezeném šíření postupně bude klesat smrtnost, poněvadž ti zranitelní zemřou a budou k dispozici léky, ale konec šíření bude až se vytvoří dostatečná míra kolektivní imunity přirozeně nebo vakcínou.

V. Klepetko 10.4.2020 19:26

Díky za odpověď, přeji klidné a ne příliš smutné Velikonoce...

J. Kulheim 10.4.2020 15:49

Jedná se o virus, který se lehce přenáší a rychle šíří a viróza došla v období velmi příznivém pro jeho šíření.

1. Pokud je promořenost populace nad 80% nemůže dojít k epidemii. v současné době se dá předpokládat, že této úrovně dosaženo nebylo, takže k epidemii dojít může. Je známá skutečnost, že 95% úmrtí jsou lidé nad 60 let, tak by obecně bylo dobré, aby v první řadě došlo k promoření lidí mladších a tím budou chráněni i starší.

2.Obecně řečeno. Pokud se virus setkává s s lidmi, kteří nemají imunitu, jeho infekčnost roste. Pokud se setkává s odolnými jedinci, ta oslabuje.

V. Klepetko 10.4.2020 19:31

Díky. Zneklidňující je, že ti mladší - jak se zdá - často získávají jen velmi chabou hladinu protilátek, která nebrání opakované nákaze.

Za těchto okolností může být cesta ke kolektivní imunitě opravdu velmi dlouhá...

J. Krynický 10.4.2020 12:02

Technicky by ty transfuzní stanice možná použít šly, ale pokud budete testovat jen obvyklé dárce, tak vám ta čísla nebudou k ničemu. Ta skupina neodpovídá celé populaci.

Pokud chcete dojít k použitelným číslům, tak musíte velice pečlivě počítat a vybírat koho otestovat.

L. Machala 10.4.2020 12:24

Tak to není - krevní dárci mohou být až 65 let staří a při vyšetření dostatečného množství vzorků ta informace může být velice zajímavá, poněvadž by ukázala, kolik lidí má protilátky, aniž by v poslední době byli nemocní.

K. Wágner 10.4.2020 14:03

Přesně tak. Jedná se o široké spektrum dárců, a jak je v článku uvedeno, v případě lidí bez příznaků „Jde o šedou zónu a tímto průzkumem bychom ji mohli kvantifikovat,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz vedoucí týmu statistiků Ladislav Dušek. Tedy i informace o protilátkách u dárců v jednotlivých stanicích by byla hodně, opravdu hodně zajímavá. A navíc právě zde by se mohli objevit tolik potřební dárci pro léčení plasmou lidí, kteří nemoc prodělali. Neboť sem chodí lidé darovat nejen krev, ale i plasmu.

L. Machala 10.4.2020 14:19

No, hladiny sérových protilátek mívávají vyšší rekonvalescenti po "závažněji" prodělaném onemocnění; dost možná, že po bezpříznakovém průběhu jsou sérové protilátky na hranici měřitelnosti, proto navrhuji zkusit získat přehled o "promořenosti" z protilátek slizničních, ale na to zatím není vyvinutá metodika.

M. Bednář 10.4.2020 10:32

Dobrý den,

Nemohu najít žádný článek, který by potvrzoval Vámi citované zhoršení průběhu nemoci Covid19 v době nástupu IgG protilátek. Vím, že citujete prof. Prymulu, ale kde to on četl? To by zpochybňovalo podání léčebného rekonvalescetního séra nemocným, ale tam se žádné zhoršení průběhu nepopisuje, spíše zlepšení. Že toto kdysi dělával RS virus u dětí očkovaných špatně zkonstruovanou vakcínou (kolem roku 1960) je známo, ale tady nevím, navíc jde o přirozenou nákazu. Mohl byste to upřesnit? Děkuji

H. Paculová 10.4.2020 12:00

"Vím, že citujete prof. Prymulu, ale kde to on četl?"

Budete se ho muset zeptat.

M. Bednář 10.4.2020 12:04

To se ale měl zeptat autor sdělení. Ten teď mlčí.

K. Wágner 10.4.2020 13:51

Pane Bednáři, to, co píšete je absurdní. Nevím, proč bych se já měl profesora Prymuly ptát na to, co Vás zajímá. Ale pokud si myslíte, že já šířím nepravdivé informace (to jediné byste mi případně mohl vytýkat), zde máte pro ověření dané citace zdroj:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/kdy-se-zivot-v-cesku-vrati-k-normalu-odpovi-vam-roman-prymula-97427

M. Bednář 10.4.2020 16:06

Ne, ne, omlouvám se. Opravdu mně jen zajímalo, kde to pan profesor Prymula vzal. Je to věc, která by i ve Vašem sdělení stála za upřesnění. Něco podobného dělá virus SARS, ale u tohoto viru jsem nic podobného nenašel. Asi to ještě nikde nevyšlo.

V. Klepetko 10.4.2020 10:18

Jestli jsem dobře pochopil pana Prymulu, tak protokol testování reprezentativní vzorku obyvatel bude současně zahrnovat:

1) PČR test, který odhalí ty co v danou chvíli aktivně vir vylučují,

2) Test na přítomnost IgM a IgG protilátek - ten najde i jedince, kteří vir vylučovali v minulosti.

Takže ve výsledku budeme mít dobrou představu o "promořenosti" populace. (Ty, co měli natolik lehký průběh choroby, že IgG po vyléčení nemají, nemusíme brát v úvahu - imunitu nemají a drive nebo později se nakazí znovu.)Naproti tomu vzorky z transfůzních stanic podobnou kombinaci neumožňují, není to odpověď na Vaši otázku, pane autore?

Myslím, že klíčovou otázkou, na které neodpoví ani to chystané testování, je na jak dlouho se získaná imunita udrží. Na tři měsíce? Na dva roky? To nikdo neví. Ani u jakého procenta infikovaných vůbec nevzniká...

V. Klepetko 10.4.2020 10:19

"PCR"

L. Machala 10.4.2020 12:26

Jak dlouho a zda vůbec bude imunita po prodělané infekci SARS-CoV-2 fungovat zatím opravdu netušíme, to ukáže až čas, ale již se na tom pracuje.

K. Wágner 10.4.2020 14:24

Ano,to se už rozebíralo na webu ČT24: před opětovnou infekcí by měly chránit zmíněné protilátky, které si tělo v reakci na nákazu vytvoří. Jak dlouho tato ochrana vydrží, závisí podle některých imunologů na tom, jakým tempem se koncentrace protilátek v krvi snižuje. Tedy čím je koncentrace vyšší, tím by ochrana mohla být silnější. Jenže zatím není možné s naprostou jistotou konstatovat, že vytvořené protilátky před další infekcí skutečně chrání. Není totiž jasné, jaká koncentrace protilátek ochranu poskytuje a jak často se nové infekce vyskytnou. Je třeba dalšího výzkumu. Bude třeba zajímavé porovnání vzorků lidí, u nichž se průběh nemoci lišil. To by mohlo vyřešit otázku, zda těla pacientů s velmi vážným stavem vůbec protilátky vytvářela.

L. Machala 10.4.2020 14:33

Je to všechno ještě trochu složitější, ty krevní protilátky právě moc velkou roli hrát nemusí, ale díky.

Já se jen svými příspěvky snažím o trochu osvěty - infekcemi, zvláště těmi virovými, se zabývám 40 let.

K. Wágner 10.4.2020 15:52

Vždyť ano, děkuji za Vaše příspěvky, které lecos zdejším diskutérům osvětlují.Jste plně v obraze, a tak se chci zeptat: nespolupracoval jste náhodou na publikaci Neurologické komplikace u HIV ?

L. Machala 10.4.2020 16:13

Napsal jsem ji s kolegou Černým.

K. Wágner 10.4.2020 18:44

Dobře jsem to odhadl.

Ale z nejnovějších zpráv - Tým z univerzity v britském Newcastle pod vedením Colina Selfa, šéfa společnosti Selective Antibodies Ltd., vyvinul podle listu The Sunday Telegraph nový test, který má ze slin odhalit infekci v raném stadiu, tedy ještě předtím, než se objeví příznaky infekce koronavirem.

Jak píšou na Novinkách: Test, který lze použít i proti koronaviru, lze provádět doma. Stačí k tomu krev, sliny nebo moč. Výsledky jsou během pár sekund, jako u těhotenských testů. Nový nástroj se zaměřuje na imunitní systém, jenž reaguje na virovou nákazu a vytváří přitom „značky“, markery. Jednou z nich je neopterin. Ten sice neukazuje, že organismus se nakazil právě koronavirem, odhaluje ale, že tělo čelí virové nákaze. Podle Selfa může nový test pomoci ve snaze zpomalit šíření nemoci, přičemž věří, že s potřebnou podporou může být nový test masově použitelný do tří měsíců.

L. Machala 10.4.2020 18:50

Já bych chtěl začít dělat testy ze slin u nás taky - je to jednoduché na odebírání a dost možná spolehlivější, nežli krevní protilátky. Slizniční odpověď musí být přítomná prakticky vždy.