28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

VĚDA: Muž, který kácel stromy

Jekot motorové pily zmlkl a mohutný kmen se za praskotu lámaných větví řítí k zemi. Rostl dlouhá staletí, vzdoroval suchu i vodním přívalům, vichrům i škůdcům, aby se v jediném okamžiku proměnil v kus dřeva, v kubíky vysoce ceněné suroviny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Zinga 1.7.2017 23:23

Na dobrou noc, pane Rado,

ještě tohle čtení. Je to o těch 20% zeleně navíc.

https://www.csiro.au/en/News/News-releases/2013/Deserts-greening-from-rising-CO2

P. Rada 2.7.2017 7:00

Re: Dobré ráno, pane Zingo.

Děkuji za odkaz. Takto věcně je to zajímavější. Konkrétně se ale ve Vámi uvedeném píše jen o .... citlivých oblastech na vliv CO2 v pouštích a savanách ... a hlavně jen o 11% a obtížné prokazatelnosti.... Tak mi to přijde i jako doklad přísloví "ráno moudřejší večera".

Mám za to, že protože lidstvo nejintenzivněji "hnojí" N + P+ K + C + plasty .... planetární oceány, tak zde by opravdu mohlo dojít k překvapení - sotva na kontinentech. Např. změna albeda oceánů skrze obarvení něčím podobným rozsivkám, sinicím či řasám, by mohla mít relativně velkou odezvu i nad kontinentem.

Doposud ale takto "hnojené" Středozemní moře ztratilo rybolovný význam a úlovky s volného oceánu i přes zlepšující se technologičnost už od roku 2000 stagnují. V polovině století má přitom při dnešním trendu plavat v oceánech stejně plastů jako ryb. Tak mi to vše naznačuje spíše smákající se podmínky i pro lidstvo.

http://www.forbes.cz/v-roce-2050-bude-v-morich-vice-plastu-nez-ryb-varuje-nova-vyzkumna-zprava/

P. Rada 1.7.2017 21:07

Nejen pro pana Zingu

...."Pro současné plodiny představují stávající teplotní poměry a koncentrace oxidu uhličitého v ovzduší optimum, za jakého podávají při tvorbě úrody maximální výkon"....

...."Za vyšších teplot RuBisCO opět více chybuje a plete si oxid uhličitý skyslíkem. Intenzita fotosyntézy tak klesá. Výhledy do blízké budoucnosti oteplujícího se světa proto nejsou optimistické"....

http://neviditelnypes.lidovky.cz/veda-tricet-let-do-hladomoru-d17-/p_veda.aspx?c=A160530_171806_p_veda_wag

P. Zinga 1.7.2017 23:12

Re: Nejen pro pana Zingu

http://www.plantsneedco2.org/default.aspx?menuitemid=352

Přečtete to, prosím, celé, včetně té zmínky o pokusu v Holandsku a vykašlete se na Lidovky.

P. Rada 2.7.2017 14:58

Re: Nejen pro pana Zingu

"Vykašlat" se lze na ledacos. Motivace může být třeba v přání co možná se vyhnout nepříjemnému zjištění.

Samotné závislosti fotosyntetické aktivity rostlin C3/4 na změnu koncetrace ale uvádí článek nejspíše správně a není zdaleka prvý a toto téma.

Např. Vy jste se ale v tomto případě "vykašlal" upozornit na často kontraproduktivní vývoj ostatních faktorů ovlivnující růst v reálném světě a právě pro idealizaci podmínek předkládáte nekorektně vycházející naděje. Nepochybuji avak, že uživatelé skleníků.... ledacos s toho už dokáží využít.

Důsledky skleníkového prostředí laboratoří sledující jen jednu položku přeci bývají pravidelně o něčem jiném než důsledky skleníkového efektu reálné planety.

Jako volební propaganda ve prospěch producentů CO2 tedy dobrý. Jako prognoza vývoje výživy je to ale použitelné spíše jako návnada pro vedení stádečka na porážku.

P. Zinga 1.7.2017 10:19

Hlavně se kácí

ve jménu "záchrany Zeměkoule". Je zajímavé, že družicové snímky dokládají 20% nárůst zeleně. A rostliny neabsorbují "skleníkový plyn", ale CO2. Čím víc, tím více zeleně. A úrody.

P. Rada 1.7.2017 11:18

Re: Hlavně se kácí?

Mohl by jste to tvrzení o nárůstu zeleně i kácení ve jménu záchrany Zeměkoule nějak doložit?

Ptám se i proto, že kácením vzrostlého a zejména deštných pralesů evidentně ubývá objem zeleně - ačkoliv se nová plantáž např olejnatých palem jeví zvrchu také zelenou oblastí.

S tou úrodou ve vazbě na CO2 to navíc platí jen za předpokladu, že je kysličník uhličitý limitujícím faktorem jejich růstu a že jsou rostliny schopné ho při zvýšené míře adekvátně využívat. Opomíjenými limitními faktory bývá fosfor, sluneční svit, teplota, voda, kadmium, defolianty...

R. Langer 1.7.2017 11:24

Re: Hlavně se kácí?

Samozřejmě, Zelený sedmilháři, ty nevíš, že povinné biosračky do paliv se získávají hlavně tak, že se vyklučí prales a nasází se tam palmy na olej? Případně se nasází místo zemědělských plodin, takže žrádlo podraží? Samozřejmě že to víš, Zelený sedmilháři, ale tobě je to jedno. :-P

P. Rada 1.7.2017 11:26

Re: Hlavně se kácí?

Vím ledacos ale s praktickou jistotou také to, že na víc jak pomluvy R.L nemá.

R. Langer 1.7.2017 11:35

Re: Hlavně se kácí?

Nazvat hlupáka a lháře hlupákem a lhářem není pomluva, ale konstatování faktu. Viď ERoI? :-D

P. Rada 1.7.2017 13:21

Re: Hlavně se kácí?

https://en.wikipedia.org/wiki/Energy_returned_on_energy_invested

P. Rada 1.7.2017 13:49

Re: Hlavně se kácí?

Ano nárůst zelenosti ploch v tomto článku popsán je, je tam také i o tom, že spolupůsobí je vliv aktivního dusíku... Nebývalou zelenost někde také pozoruji - ale jinde vnímám převládající defoliaci. Kdejaká skála snadno poroste travou ale se boreálními lesy je to naopak - stěhují se k severu kde ale mají méně prostoru a menší osvit.

Údaj 20% jsem v článku nenašel a vyčíslení úhrného množství zelené hmoty také ne.

Naopak je tam psáno o ..."víře ve významný vliv na pohlcování CO2". V rosporu s tím jsou ale naměřená data o více jak lineárně rostoucí koncentraci skleníkových plynů. Tak jsem alespon rád, že jste "víru" uvedl zdroj své víry. Realita je nejspíše o něčem jiném:

https://scripps.ucsd.edu/programs/keelingcurve/wp-content/plugins/sio-bluemoon/graphs/mlo_two_years.png

http://www.esrl.noaa.gov/gmd/webdata/ccgg/trends/co2_trend_mlo.pdf

P. Zinga 1.7.2017 21:03

Re: Hlavně se kácí?

Ne, pane Rado, Spiegel jsem uvedl, protože byl po ruce. Už jsem tady psal o tom, že jsem Der Spiegel po 30 letech přestal číst, právě pro jeho novou "pravdoláskařskou a klimaalarmistickou orientaci. Samozřejmě, že Spiegel-on line zdůraznil "negativní" souvislosti s CO2, ale dole je zmínka i o tom, že se zelená hranice Sahelu posunuje na sever. Dám si práci a najdu ten správný dokument a příležitostně Vám ho přes Psa pošlu.

P. Zinga 1.7.2017 12:40

Re: Hlavně se kácí?

Například zde, pane Rado: .http://www.spiegel.de/wissenschaft/natur/co2-macht-die-welt-gruener-a-1089850.html

P. Rada 1.7.2017 16:10

Re: Hlavně se kácí?

Pane Zingo zatím jste neuvedl podklad pro své tvrzení ... "záchrany Zeměkoule" ani pro údajný 20% nárůst zeleně. V článku který jste uvedl jde jen o zdánlivou plochu - nikoliv o její masivnost natož o "úrodu".

Doložte ta tvrzení - nebo šlo jen o Vaše přání?

P. Rada 1.7.2017 11:25

Re: Hlavně se kácí

https://www.novinky.cz/cestovani/269306-tropicky-prales-na-borneu-spis-palmova-spoust.html

https://video.search.yahoo.com/search/video;_ylt=AwrBT6IcaVdZjOoA24ZXNyoA;_ylu=X3oDMTByMjB0aG5zBGNvbG8DYmYxBHBvcwMxBHZ0aWQDBHNlYwNzYw--?p=De%C5%A1tn%C3%A9+pralesy+na+bORNEU&fr=vmn#id=9&vid=f5d100193667ce488d15eacc97dcf960&action=view

https://www.youtube.com/watch?v=god62gLOx_4

J. Chodur 1.7.2017 8:09

Miluju stromy, ... zdrzenlive.

Vidim ze autora clanku umistili pro jistotu do zivocisne vyroby (doufam ze pod dohledem). Zajimave, ze autor nezna pricinu poklesu drevin v Yellowstonu. Neni to najezd gangu drevorubcu, spis environmentalniho gangu ve spojeni s vladnimi organy (narodni park) a kurovci. Zalesneni udajne v USA stoupa. Lokalne urcite najdete mista s poklesem hlavne diky pozarum a nemocim, tezba je typicky spojena se zalesnovanim.

Stare stromy ponechane na pospas prirode zpusobuji nezdravy les, ktery zdaleka neabsorbuje tolik kyslicniku uhliciteho, naopak tlejici drevo a caste pozary (hodne sucheho dreva) uvolnuji prilis velke mnozstvi CO2 a methanu do ovzdusi, a pritom je zniceno nesmirne mnozstvi stavebniho materialu. Drevorubci pracuji jinak nez pred sty let, firmy vysazuji lesy nove v mistech tezby, protoze tim tvori podminky pro budouci tezbu dreva ve svem vlastnim zajmu. Stromy si zaslouzi pozornou peci a eventuelni tezbu, pokud jsou vhodne na ten zpusob vyuziti. Tam kde vytlacili sekeru, tam prisel ohen a kurovec. Je tezke najit spolehlive statistiky, zhruba od roku 1600-1800 doslo k radikalnimu poklesu deforestace v USA a poslednich 200 let je vice mene stabilnich (nikdo nevi co bylo predtim ale Indiani tradicne zapalovali porost aby vytvorili pastviny pro lovnou zver, malokdo zminuje jejich velky prispevek k deforestaci a radeji zduraznuji jejich zivot v souladu s prirodou). Vazna deforestace je v jizni Americe, hlavne Brazilii, v Indonesii a castech Afriky. USA navzdory skodlivemu vlivu environmentalistu v poslednich 30 letech nema problem deforestace, spis je problem najit statistiky, ktere poctive popisuji soucasny stav. Do forestace se pocitaji take ovocne stromy, zdaleka neni jednoduche zachytit skutecny stav a spoustu environmentalnich skupin ma zajem statistiky zkreslovat, aby vytvorili atmosferu krize a zlepsili sance pro jejich skupiny a ekologicke vydirani.

P. Rada 1.7.2017 8:36

Re: Miluju stromy, ... zdrzenlive.

...."Stare stromy ponechane na pospas prirode zpusobuji nezdravy les"....

Tak to to obvykle vidí těžaři dřeva. Nejzdravější je pro ně pěkně ve sponu rostoucí monokultura. Zdravé má pro těžaře synonymum rychle rostoucí či maximálně vydatné na jednotku plochy. Rozmanitost je nežádoucí.

Takoví lidé co mají nejvíce všeho za celou historii lidstva rádi hovoří o "ekologickém vydírání".

J. Krásenský 1.7.2017 6:50

A bude ještě pokračování?

Navrhuji nadpis: "Vědci, kteří nechali zhynout Národní park Šumava". I tam rostly staleté stromy. A nyní tam vysychají prameny.

P. Rada 1.7.2017 8:47

Re: A bude ještě pokračování?

Navrhujete vize těžařké. Šumavu niči předevší lidská chtivost a hloupost.

R. Langer 1.7.2017 11:25

Re: A bude ještě pokračování?

Jistě, Zelený sedmilháři, hlavně ta tvoje a tobě podobných. :-P

J. Krásenský 1.7.2017 13:18

Re: A bude ještě pokračování?

Ale páro, zase logický klam. Podsunul jste svou myšlenku, a urputně proti ní bojujete.

Znáte ten vtip: "Co by se stalo, kdyby socializmus zvítězil v saharských zemích? Za párl let by dováželi písek." To samé lze říci o Vás a Vašich soukmenovců, vědců a ekologů, o záchraně zelených plic Evropy, jak Šumavu sami před lety nazvali. Nejméně dvacet kilometrů čtverečních uschlého lesa. Tak tomu říkám socialistický úspěch. Gratuluji.

P. Rada 1.7.2017 14:08

Re: A bude ještě pokračování?

Monokultura šumavského smrku vysazená před stoletím je dnes odsouzena k zániku na daleko větší rozloze než uvádíte. Přesto tam klimaticky má ve vrcholových partiích smrk daleko větší šance jak kdekoli níže v ČR.

http://www.klimatickazmena.cz/cs/

http://www.lesprace.cz/casopis-lesnicka-prace-archiv/rocnik-91-2012/lesnicka-prace-c-1-12/jak-muze-ovlivnit-zmena-klimatu-smrkove-porosty-v-cr

J. Krásenský 1.7.2017 22:55

Re: A bude ještě pokračování?

Jak říkal Váš soudruh Stalin: "Nět Stroma nět problema!"

A monokultura smrku na Šumavě byla od doby ledové přirozeným prostředím od výšky devět set metrů nad mořem, tedy tam, kde jste ji zničili. Inu když se kácí les létají třísky.

Smrky na Šumavě byly odsouzeny k zániku enviromentální revoluční trojkou vědců..

B. Volarik 1.7.2017 5:32

Soutěž dřevorubců...

V mezinárodní soutěži v kácení stromů byl na třetím místě Američan, na druhém Kanaďan a první místo vyhrál Rus. Novináři se ho ptali, jak trénoval, kde se to tak perfektně naučil....Pravil, že byl za bolševiků v gulagu na Sibiři, kde 20 let kácel stromy. Novináři na to: Na Sibiři?... Ale tam přece nejsou žádné stromy!....Dřevorubec pokrčil rameny a pravil: No teď už ne....

P. Smatlak 1.7.2017 8:42

Re: Soutěž dřevorubců...

Tento vtip už znám spoustu let ale v jiné verzi a ten co vyhrál tak pocházel z Afriky a ze Sahary a když se ho ptali a říkali mu,že tam žádné stroma nejsou tak řekl teď už ne.A na SIBIŘI STROMY JSOU,TAKŽE JE TO NĚJAK POPLETENÝ VTIP.

P. Sulc 1.7.2017 4:11

Dobry, ale smutny clanek.

Problem asi je, ze postihy jsou velice mirne. Kdyby treba pytlaky v Africe na miste odstrelili, prezivalo by vice zvere. Ale to preci nejde, jsme tihleti humaniste, staci preci par mesicu a domluva. Nebo jen ta domluva.

J. Berger 1.7.2017 10:44

Re: Dobry, ale smutny clanek.

Totéž se týka islámské migrace.