18.4.2024 | Svátek má Valérie


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Hanyz01 2.11.2009 8:09

tak nevím...

ale četl jsem cosi v tom smyslu, že samotná velikost mozku není přímo úměrná duševním schopnostem, rozhoduje spíše členitost (zvrásnění) mozku. Ovšem na definitivní soud o člověku floréském  si ještě počkáme, chce to prostě více nálezů.

málo sečtelý 30.10.2009 16:53

France-Turgeněv

prosím o nějaký odkaz ve věci velikosti mozku těchto velikánů. Předem děkuji

autor 30.10.2009 18:24

Re: France-Turgeněv

Uvádí se, že France měl mozek menší než 1100 ccm a Turgeněv asi 2000 ccm. Primární odkaz neznám, ale s tímto údajem jsem se setkal během studia a pak opakovaně v popularizujících článcích.

Malá Násobilka 29.10.2009 16:30

Mozek- předimenzovaný luxus

Když se podívám na projevy chování a " inteligence" pražského krysaříka a téměř dokonalé dvacetinásobné zvětšeniny zvířete stejného druhu - dobrmana, tak moc rozdílů nevidím, přestože velikost mozku dobrmana je nejméně desetinásobná. Stejně tak to bude asi se skutečným využitím lidského mozku. Proto dělat nějaké závěry z rozdílů velikosti mozku mi přijde spekulativní, viz známý příklad France a Turgeněv.

autor 30.10.2009 18:32

Re: Mozek- předimenzovaný luxus

Velikost mozku souvisí s mnoha vlivy; jedním z důležitých je (zvláště při mezidruhovém srovnání) velikost těla. Proto se pro srovnání nepoužívá absolutní velikost mozku, ale její poměr k velikosti těla podle zvláštních rovnic - tzv. encefalizační index. Encefalizační index nás lidí je výrazně vyšší, než u kterýchkoliv jiných savčích druhů, které přitom mohou mít mozek větší než my (slon, velryba). Doga se od krysaříka nebude zásadně lišit. Floreský člověk však měl i při tomto srovnání velmi malý mozek.

Machi 30.10.2009 18:55

Re: Mozek- předimenzovaný luxus

Pokud vím, nebyla prokázána přímá úměra mezi velikostí těla a nutnou velikostí mozku (k řízení tělesných pochodů).

Jak se vypočítá encefalizační index by mě docela zajímalo.

Pokud by to byl jednoduchý výpočet jako poměr hmotnosti těla k mozku, pak by tento poměr vyšel u floreského člověka jako u zmiňovaného France (předpokládám, že je myslen Anatole France), což by nebylo tak špatné.

V 29.10.2009 8:13

chce to si trochu o tom precist

asi nejlepe zacit zde

http://en.wikipedia.org/wiki/Homo_floresiensis#cite_note-Argue.2C_D.-13

Neni to sice Cesky, ale vedec ktery umi jen Cesky neni opravdu zadny vedec.

Asi je potreba vykopat vice tech kosti, pro kazdou stranu argumentu je protistrana a bez hlubsich vedomosti si clovek nevybere. Kdybych si mel vybrat, tak bych byl pro ten samostatny druh (distinct species).

V 29.10.2009 3:51

me mate predevsim ten 'slon'

maly clovek lovici maleho slona, trochu moc aby v tom nebyla nejaka spojitost, rekl bych.

Chtelo by to zjistit, jestli ten slon byl maly v tom samem smyslu, ve kterem byl ten clovek, jestli se tam jednalo o patologickou anomalii, anebo dedicnou, anebo vyvojovou.

Jestli ten slon spada do stejne kategorie jako ten clovek, pak muselo jit o nejaky vnejsi faktor, ktery zpusobil ze slon a clovek byli oba mali... treba jako mozna hloupy priklad, podmorska sopka pobliz ostrova vychrlila nejakou latku, treba radioaktivni, nebo neco, kterou jak slon, tak clovek pozivali po delsi dobu, coz zpusobilo jejich stav. Ta latka v zivotnim prostredi se mohla pozdeji po nejakych tech generacich vycistit a zustaly jen ty nasledky. Ovsem pak by ty nasledky mely zasahnout celou floru a faunu. Navrhuju cely ostrov prekopat a prosit pres nejake archeologicke sito.

nemo 29.10.2009 5:52

Re: me mate predevsim ten 'slon'

Byl o tom pořad v televizi: na izolovaný ostrov se z vnějšího světa dostali pouze lidé a sloni. Lidé nejspíš na plavidle a sloni proto, že dokážou uplavat i několik desítek klometrů. Na ostrově toho nenašli moc k snědku a tak se v důsledku špatné výživy postupně zmenšovali.

 

V 29.10.2009 6:31

Re: me mate predevsim ten 'slon'

tak to beru, i kdyz je to ponekud trochu jako Noemovo schema, taky nedostatek potravy se me nezda, sloni zerou zelen a te tam asi bylo dost a clovek se mohl zivit plody te zelene

taky kdyz je malo potravy, tak zvirata snizi sve pocty, az je pro mensi stado potravy tak akorat, clovek kdyz priplul, tak zase odpluje jak priplul, ale spis zacne lovit ryby, nerikejte me ze to tam bylo tak nehostinne, ze ani nejaka ta morska havet na pobrezi tam nejak nebyla, anebo ze byl ten clovek jeste tak hloupy, ze ho nenapadlo se ji zivit

proste lidi driv vymrou, nez se zmensi hladovenim, krome toho hladovi se po generace i dnes jinde v Africe a lidi to nejak zvlast nezmensuje, ale jako porad pro televizi to neni spatny, neco se vysilat musi

V 29.10.2009 6:40

Re: me mate predevsim ten 'slon'

chce to najit dalsi kosti a nejlepe aspon jednu dalsi lebku, to je ale v tropicke oblasti asi problem, ale nasla se jedna, najde se druha.

Nejuzasnejsi by bylo, kdyby se jednalo o oddelene se vyvijejici druh cloveka, ale to se me moc nezda, i kdyz na druhou stranu se to zda ta nejlepsi varianta z moznych

Machi 29.10.2009 12:01

Re: me mate predevsim ten 'slon'

U slonů dochází k zmenšení i v podmínkách husté vegetace. Například afričtí pralesní sloni jsou asi o metr menší než jejich bratříčci ze savany. A to existovali ještě menší sloni na ostrovech ve středozemním moři. Elephas falconeri tuším měřil v kohoutku méně než metr.

Možná to souvisí i s tím, že slon běžně putuje hodně za potravou. Velikost mu to usnadňuje. Na ostrově není třeba daleko cestovat.

V 30.10.2009 3:41

Re: me mate predevsim ten 'slon'

me se tyhle vnejsi priciny moc nezdaji, v kazdem pripade jde jen o hadani, porozumeni proc jsou treba Cinani a Cernosi a my jaci jsme se neda hledat v nasem okoli, v pradavnu se vetve humanoidu oddelily a kdyby 'zapadni' clovek migroval namisto na zapad na vychod a naopak, tak by mensi Asiati dnes zili tady a my vetsiho vzrustu tam v Asii a jedli bysme ryzi atd. a obe rasy by byly vice mene stejne telesne konstituce jakou maji nyni, jen by se nachazely geograficky jinde. Cernosi by asi nebyli cerni, kdyby byli odesli nekam na sever, ale jinak by byli jako dnes i kdyby odpradavna zili jinde.

Aspon me to tak pripada.

Machi 30.10.2009 17:26

Re: me mate predevsim ten 'slon'

Naopak. Kombinuje se původ a lokace. Vemte si, že lidé žijící blízko rovníku jsou tmavší, ať v Asii, Africe či Americe. Principy konvergentního (sbíhavého) vývoje ukazují, že stejný typ prostředí velmi často vede k vývoji forem s podobnými vlastnostmi (nebo adaptacemi na dané prostředí).

Američané si zase odnesli něco ze svého původního vzhledu Asiatů (mongoloidů), s tím, že dle lokace opět došlo k některým změnám. Opět pralesní lidé jsou zpravidla menší než jejich příbuzní z otevřené krajiny atd. Škoda, že tu není nějaký antropolog, či palentolog, ten by vám to zřejmě osvětlil přesněji.

V 31.10.2009 4:27

Re: me mate predevsim ten 'slon'

diky, klidne se necham poucit, protoze ackoli se teto oblasti vedy nejak nevenuji, presto me zajima

me jde o to, proc Asiate jsou mensi drobne postavy, nez treba clovek z Evropy, proc maji ty zakrivene oci atd, atd., je to snad protoze jedi ryzi a ryby, nebo na ne nejak pusobilo Asijske prirodni prostredi? Proc (Indove z Indie) jsou jinaci, nez Korejci, Japonci, Cinane? Kde je puvod takovychto rozdilu? vydelilo se to uz nejak v te 'kolebce lidstva' Africe? Treba Asijci pochazi ze zapadni oblasti Afriky a Evropani z vychodni?

Machi 31.10.2009 15:50

Re: me mate predevsim ten 'slon'

U šikmých očí se říká, že se jedná o přizpůsobení se podmínkám větrných pouští a prostředí s vysokou odrazivostí terénu. To dává logiku, protože bez ochranných prostředků má v těchto podmínkách běžný běloch problémy. Například mu hrozí tzv. sněžná slepota. Dle mě k vývojí odlišných forem člověka došlo zpravidla až na místě, a záleželo také na tom jak dlouho zde daná populace pobývala. Ale to je jen můj soukromý názor. Jak říkám, hodil by se skutečně nějaký kovaný odborník, protože já mám paleontologii jen jako koníček a s antropologií je to ještě horší :-)

Chris Kelvin 29.10.2009 9:46

Re: me mate predevsim ten 'slon'

Malí sloni nejsou nic neobvyklého. Po konci poslední doby ledové vzniklo hodně nových ostrovů stoupnutím hladiny moře. Takhle velká zvířata by se asi neuživila, tak vznikaly menší formy, které nakonec ustavily zcela nový druh. Pozůstatky "miniaturních" slonů, hrochů a podobných zvířat se nacházejí i na ostrovech Středozemního moře. Myslím, že jedním z reliktů této miniaturizované fauny je hrošík liberijský, k vidění i v pražské ZOO.

Floreský člověk také prošel asi podobným procesem, ale je třeba si uvědomit, že s největší pravděpodobností se od vývojové větve člověka oddělil před dávnou dobou. Proto še jinou cestou, není to zmenšený současný homo sapiens.

Sireček 29.10.2009 13:25

Nanismus

Zmenšení druhu díky omezeným zdrojům se jmenuje nanismus. Velikost jedinců okázaných na omezené zdroje se nezmenší primárně proto, že má málo co žrát, ale proto, že populace menšího vzrůstu obsahuje větší počet jedinců a tedy umožňuje zachování genetické pestrosti. Příroda se takto vyrovnává s omezenými zdroji a zachovává to nejcenější - právě genetickou pestrost, kterou lze jen velice těžko získat zpět. Pokud se nějaký takovýto trpasličí druh dostane do prostředí s dostatkem zdrojů, jedinci se velmi rychle zvětší na původní velikost. Ke zmenšení dochází velice rychle, v řádu generací.

Chris Kelvin 29.10.2009 14:35

Re: Nanismus

V řádu generací se může měnit jen to, co v řádu generací vzniklo, plus mínus. Takový hrošík liberijský ale už asi malý zůstane a člověk floreský měl na to přizpůsobení také asi hodně dlouho. Navíc pokud během té doby došlo k nějakému kvalitativního skoku, už ta změna bude těžko vratná.

bruner 29.10.2009 0:30

co znamená

specifický behaviorální projev? Lze to říci česky?

V 29.10.2009 3:43

Re: co znamená

urcity(e) projev(y) chovani

bruner 29.10.2009 7:18

Re: co znamená

děkuji, ne, že bych si to neuměl přeložit, ale spíše jsem poukázal nejen na nepěkné používání cizích slov, ale hlavně na nesprávný obsah. Autor mimoděk(?) rozvíjel slovo projev, ale zajisté chtěl položit důraz na chování a jeho zvláštní projev.

A to se divím, že autor nepoužil slovo behaviorace. Lékaři pod dojmem světovosti již běžně (bohužel) používají edukace pacientů. Oč je toto slovo lepší než "vzdělávání"? Ostatně angličtina neumí, tak jako čeština, rozlišit vzdělání a vzdělávání. Pro obojí education.

V 29.10.2009 8:06

Re: co znamená

me to taky napadlo, ze utocite na dnesni anglocestinu, ovsem pak jsem zvazil, ze behaviour se normalne nepreklada jako chovani, protoze tu neni zvyklost pouzivani toho terminu a dochazelo by spise k mateni ctenaru kdyby byl tento tvar prekladany, krome toho je toto clanek o vede a tak je tu tento vyraz v poradku, rekl bych

jinak mate pravdu ze anglicismy se pouzivaji uplne zbytecne, nejhorsi je to v politice, ale nemusi to byt nejakou okazalosti svetovosti, lidi kteri se nauci cizi jazyk dukladne a pouzivali ho par let (treba v tom jazyce studovali) maji pak Cestinu 'zrezavelou' a prava ceska slova jim unikaji. Toho se clovek zbavi az kdyz uz je v cizim jazyce jako doma, uplne nebo temer stejne jako ve svem materskem jazyce.

Jo a 'vzdelani' je krome education take learning, to zalezi na okolnostech kdy se pouzije to ci ono a 'vzdelavani' jako aktivita je pak 'education', ale muze byt take 'process of learning' a mozna jsou jeste dalsi obraty, Anglictina je velice bohaty jazyk a s Cestinou si nezada, ovsem ne ve smyslu jedna ku jedne, proste ma silne stranky v tech bodech, kde treba Cestina zase selhava a naopak. Dulezitejsi ovsem je, ze tam kde ten ktery jazyk 'selhava', tak je to jen v primem srovnani, jako treba zde, v obou jazycich se ovsem tyto 'nedostatky neprojevuji nejakou neschopnosti jejich recniku rici to co chteji a srozumitelne.

Machi 29.10.2009 11:50

Re: co znamená

Otázka terminologie (další cizí slovo :-)) je dost komplikovaná. Naši odborníci si často pomáhají anglickými výrazy, aby zdůraznili, že se jedná o konkrétní pojem s daným smyslem. Třeba v pedagogice se používají běžně pojmy výuka, výchova, vzdělávání. Tyto pojmy se pak často zahrnují pod jednotný pojem edukace. Teda jestli si to dobře pamatuju [:-)