29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

VĚDA: Město Starbase, Texas

Milí čtenáři, před pár dny jsem mluvil s jednou moudrou osobou a ta mi řekla: “Počasí nanic, infekce všude, vakcíny nikde, zpravodajství depresivní – napiš zase něco optimističtějšího, třeba z vědy a techniky!”

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 8.3.2021 20:09

Nic nového pod sluncem.

Třeba Jan Antonín Baťa zakládal po válce malá města na svých pozemcích uprostřed brazilských pralesů (Batatuba, Mariapolis, Bataguassa, Bataypora), když ho bolševici znárodnili a odsoudili.

A před válkou jako šéf koncernu Baťa třeba na Slovensku Baťovany,, v Indii (nynějším Pákistánu Batapur) a u Kalkaty Batanagar, v Holandsku Batadorp, ve Francii Bataville a další po Evropě i jinde.

L. Novák 8.3.2021 10:30

Elon Musk je "marketingový mág", znalý problematiky působení na davy i metod propagace vlastních myšlenek a produktů. Měl s tím i "drobný problém" na akciových trzích, ale to tady není podstatné.

U lidí jako Elon Musk je vždy NUTNÉ zpozornět a hledat skryté významy a jeho zájmy za tím, co říká na veřejnosti. Rozhodně dřív, než ho začneme oslavovat.

Zachytil jsem jeho reklamní krátký film o firmě TESLA a výrobě elektromobilů. Z něj je dobře patrné, jak Elon Musk mistrně ovládá reklamní působení a vytváří zájem o své výrobky - problematické elektromobily... ;-) Volně ke stažení bezplatně:

https://www.fastshare.cz/14023168/made.in.a.day.s01e01.electric.cars.720p.web.h264-caffeine.mkv

V. Církva 8.3.2021 8:34

Zajímavé, co se ale týká:

"Nadprůměrně chytré obyvatelstvo by teoreticky mělo dosahovat nadprůměrných výsledků ve veřejné správě – bude to skutečně tak?"

Nebude, stačí se podívat koho volí lidé v Sillicon Valley nebo u nás v Praze (Pirátské rudochy). Jinými slovy, bohužel se nedá říct, že jinak třeba opravdu skvěli softwaráři dovedou vytvořit sympatickou společnost. Příliš chytří lidé, především ti co dělají hodně teoreticky se bohužel snadno nechají zblbnout do nereálných pokrokových pastí gendristů, marxistů, neomarxistů, nebo jiných progresivistů.

J. Nevrkla 8.3.2021 9:01

R^

J. Poláček 8.3.2021 9:45

Částečně souhlasím ! Jedná se ale o mnohem šiřší problém. To že je někdo chytrý a umí např. programovat anebo je to expert na biotechnologie je úplně fuk. Na to aby měl odolnost vůči mámení různých prodavačů stěstí tak musí mít 1) s nimi mít negativní zkušenost 2) mít jejich vzdělání (společenské vědy obsahující ekonomii, psychologii, sociologii, historii, ...) aby jim rozuměl 3) mít jistou zdrženlivost v příjímáni všeho nového. Ideální je kombinace všeho. Ano, mladí lidé, obzvláště někteří programátoři, matematici event příslušnící jiných vědních oborů mají pocit že musí automaticky a bez rozmyslu prosazovat vše nové ve smyslu hesla "permanentní vývoj vpřed". Jejich vzdělání jim dáva pocit jisté mentální nadřazenosti nad ostatními a z toho pramenící pocit jakési společenské licence kecat bez zodpovědnosti za následky do čekokoliv. Schopnost pochopit a naučit se pravidla kódóvání, třeba pochopit matematiku a později vidět funkční produkt který ovlivní životy mnoha lidí, mohou vyvolat syndróm "otce stvořitele" - velkého architekta, kterému se jeho dílo daří a který je povolán změnit tento svět. A to je jako droga, kdo tomu propadne je nadlouho ztracen. Chytrý a vzdělaný neznamená automaticka moudrý.

L. Novák 8.3.2021 9:56

Výstižně shrnuto! ;-) R^

V. Církva 8.3.2021 17:50

Jo, jo.

T. Hraj 8.3.2021 18:09

Velmi dobře řečeno, pane Poláčku!

J. Jurax 8.3.2021 19:45

To co popisujete platí spíš pro pfilozófy jakéhokoliv věku a pak leda na mladičké čerstvé vzdělance, ale i u těch spíš vzdělance humanitních oborů.

J. Pokoutný 8.3.2021 10:44

R^

J. Kadeřábek 8.3.2021 13:35

Pirátské rudochy volí především mladí lidé znechucení neschopností a rozkrádačkami všech stram, které byli nebo jsou u moci. Výrazně Pirátům pomáhá Bartoš, který na rozdíl od ostatních lídrů mluví smysluplně a uvěřitelně. Škoda, že se místo něj neprezentuje Dana Balcarová. Snad by mnozí voliči Pirátů vystřízlivěli až by slyšeli co tato zelená fanatička s myšlením na úrovni Marksové nebo Maláčové na nás chystá. Nicméně za popularitu nových stran mohou především bezbarví a nemohoucní lidé typu Fialy.

V. Církva 8.3.2021 17:59

Ano to je pravda, jednak mladí lidé slyší na řeči o hezkém světě, když my starší víme, že takový svět řečima nikdo nepostaví a teorie a praxe jsou dvě věci. A jednak ty rudochy vždycky dostala k moci i neschopnost, sobectví nebo nedostatečné pochopení vážnosti situace mocnými.

Bartošovi se pak skutečně nedá upřít chytrý marketing. AntiFu v pozadí Pirátů dobře maskují a soustředí se na to co mládež ale vlastně často hodné a férové lidi štve, korupce a nespravedlnost mocných. Jenomže hezké kecy ji nevyřeší a Piráti s sebou nesou i další agendu, feminismus, rozpad rodiny, neomarxismus a multikulturalistickou sebevraždu.

J. Lukavsky 8.3.2021 16:46

Souhlas. To už se probíralo v jednom románu (?), kde vytvářeli uměle (přídavky alkoholu) z embryí určité inteligenční kasty, alfa až delta. Ta delta minus uměla jenom obsluhovat výtah a radostně hlásila "střecha, střecha". Počty byly jako pyramida, alfy byly v naprosté menšině. Zjistili, že společnost složená jen z alf není schopná funkce. Jak říkal Švejk (?) "von byl tak chytrej až byl ouplně blbej". Asi každý má zkušenost, že chytrost nerovná se moudrost. J.L.

M. Rohovský 8.3.2021 8:22

Pane Nováku, jako člověk, který žil v SSSR pět let a měl i jejich průkaz totožnosti si dovoluji tvrdit, že jako cizinec jste volně cestovat nemohl.

P. Lenc 8.3.2021 8:49

Ano, je to "Novákovina".

P. Milan 8.3.2021 9:05

Ani jako místní.

V. Novák 8.3.2021 9:09

Já netvrdím, že jsem směl po SSSR volně cestovat. To jste něco nepochopil.

Tvrdím, že jsem navštívil Akaděmgorodok, což bylo speciální vědecké město u Novosibirska a taky Dubnu na Volze, asi tak 2 hodiny od Moskvy na sever. Což bylo město SÚJV (OIJI). A dovolím si na tom trvat, i kdybyste mě stokrát obvinil ze lži, prostě proto, že jsem tam byl a vím to.

P. Han 8.3.2021 9:14

Jo, byl jste v těch "výkladních skříních". Jinak čtěte třeba zde:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Uzav%C5%99en%C3%A9_m%C4%9Bsto

V. Novák 8.3.2021 11:26

Nic jiného jsem taky nepsal, než že jsem byl v těchto dvou městech. Nevím, proč to komu tak vadí.

V. Novák 8.3.2021 0:21

Akaděmgorodok u Novosibirska nebo Dubna u Moskvy se Spojeným ústavem jaderných výzkumů rozhodně uzavřená města nebyla a cizinec se tam dostal celkem snadno. Když už byl v SSSR, kam se zase nebylo tak snadné dostat. Štětinovy kecy o razítkách z brambor jsou prostě kecy.

Obě města jsem navštívil dávno za SSSR, ba dávno před Perestrojkou. A to nikoli služebně.

L. Novák 8.3.2021 10:03

No, pokud jste měl místního ruského průvodce znalého prostředí a nejednalo se o prostory vojenského charakteru, tak bylo možné leccos. Ale rozhodně to nelze zobecňovat na celé území SSSR. Za komunistické totality byl na území SSSR každý cizinec "potenciálním nepřítelem" a jeho přítomnost musela být úřadům hlášena. Na území SSSR neexistovala žádná "svoboda pohybu" snad ani pro sovětské občany...

V. Novák 8.3.2021 11:39

Napsal jsem, že jsem byl v těchto dvou městech. A to jsem byl, nevymluvíte mi to. A neměl jsem tam nikoho, kdo by mě tam dostal podloudně. Kde jsem byl soukromně, hlásil jsem svou přítomnost úřadům (ŽEK) dobrovolně. Ostatně když se v České republice jdete ubytovat v hotelu nebo penzionu, nahlásíte se taky, resp. udělá to za vás recepční.

Nezobecňuji na celé území SSSR, protože na celém území SSSR jsem nebyl. Ostatně, dost pochybuji, že se to poštěstilo komukoli, kdo nebyl Elina Makropulos. A ta na to zase neměla dost času.

Nepochybuji, že do Arzamasu-16 nebo Krasnojarsku-45 bych se za SSSR nedostal - ale taky jsem nic takového nepsal.

L. Novák 8.3.2021 12:23

Nechápejte můj příspěvek jako kritiku vašeho, ale jen jako doplňující informaci. :-)