18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

VĚDA: Jsou zobjektizované grantové agentury dostatečně objektivní?

Zaměřme se na dvě současně existující reprezentace, které rozdělují finance pro řešení projektů: vědecká větev – GAČR, obhospodařující dvě a tři čtvrtě miliardy v existujících a cca tři čtvrtě miliardy v nově udělených grantech (2012), a technická větev – TAČR, která je finančně o něco chudší.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kunes 6.6.2013 7:21

Je to snadne

Autor podle me spravne poznamenava, ze hlavnim problemem GACRu je nizka uspesnost < 20%, kterou nevyresi zadny sebelepsi system hodnoceni. Proc je uspesnost tak nizka? Protoze GACR nuti resitele platit pomernou cast svoji mzdy z grantu! Tento absurdni pozadavek (nevim o zadne zemi, kde by neco podobneho fungovalo - tedy ze by granty kryly cast mzdovych nakladu seniornich badatelu) vnasi chaos do odmenovani pracovniku a podstatne snizuje objem prostredku na vyzkum. Dalsi mrhani prostredky je dano byrokratickymi pozadavky GACRu na vycerpani prostredku v danem roce (az na malou cast, kterou je mozne prevadet). Zvlaste v pripade prostredku na mzdy studentu a postodku je rok absurdne kratka doba, zvlaste pokud clovek mladeho spolupracovnika teprve hleda, protoze doba nez najde nejlepsiho uchazece je tezko predvidatelna. Pro srovnani v grantu od nemecke DFG, kterym me z casti spozoruje, mam dany objem mzdovych penez na 3 roky. Zda budu platit 1 studenta 3 roky nebo 4 postdoky pul roku je pouze moje vec a DFG se me behem te doby na nic nepta.

T. Pansky 6.6.2013 14:28

Re: Je to snadne

Nerikate pravdu.  Zalezi na zrizovateli, ktery zastresuje vyzkumne stredisko - pokud profesori pisi granty, do grantu mohou  (casto to tak delaji u velkych grantu) zahrnout mzdove naklady svoje, postdoku a pomocnych sil.  Jenze to jsou soukrome granty.  Pravdu mate v tom, ze u soukromych grantu nezalezi, jak rychle se cerpaji penize, nebot zadavatel chce mit vysledky ve smluvni dobe a cerpani penez je vedlejsi.  

J. Kunes 6.6.2013 15:03

Re: Je to snadne

Zkuste u DFG, NSF nebo DOE zadat o grant na svuj plat (s vyjimkou letniho ctvrtleti, kdy mnoho americkych universit profesory neplati a ti si prislusnou mzdu dorovnavaji z grantu).

Z grantu se plati studenti, postdoci a pomocne sily, nikoli stali zamestnanci tj. profesori nebo badatele v labech, kteri svoji mzdu dostavaji prave od sve instituce.

Co se smi a nesmi (nebo musi) platit z grantu nerozhoduje zadny zrizovatel vyzkumneho strediska, ale ten, kdo plati, t.j. grantove agentury, nadace, apod. 

Podle Vasi definice jsou granty v zapadnich zemich soukrome. Prijemcem je resitel (napr. profesor) jeho instituce grant pouze administruje a strhava si (nemaly) overhead. Prakticky se to projevuje treba tak, ze pokud resitel zmeni zamestnavatele, grant jde za nim, na rozdil od Ceska, kde grant zustava byvalemu zamestnavateli (a kde navic nidko zamestnavatele nemeni :-)

T. Pansky 6.6.2013 3:58

Autor popsal velmi dobre socialistickou vedu. Uz u nas ...

... funguji dobra pracoviste, ktera delaji vedu naprosto nezavisle na statni podpore.  Delaji kvalitni vedu, kterou jsou schopna prodat na trhu.  Cely system popsany ve clanku je presne to prostredi, kde korupce ma velmi dobre podminky k rustu.  Zaroven uz bylo popsano nekolik pripadu, kdy pracoviste patrici statu prisla s velmi dobrym napadem a ejhle - najednou vsichni podali vypoved, zalozili si vlastni vyzkumne stredisko a napad velmi dobre prodali.  Tohle se v zahranici velmi tvrde postihuje.  ... Nema nekdo cisla, jak ktera skola ziskava penize z vyzkumu?  Kolik jaka skola ziskava penize z vyse jmnovanych grantovych statnich agentur (statnich penez) a kolik ziskavaji vyzkumna strediska (skoly) ze soukromych zdroju?  S pozdravem, top0625top@live.com