29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

VĚDA: Fyzikové slaví „Boží částici“

Částicová fyzika zkoumá stavební kameny, z nichž se skládá hmota ve vesmíru, a síly, jimiž na sebe tyto kameny působí. Naposledy byla nová elementární částice, tzv. kvark top, objevena v USA v roce 1995. Existuje ovšem šest odrůd kvarků, a tak objev posledního nebyl revoluční událostí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 12.7.2012 13:57

Praktické aplikace?

"Kdyby neexistovalo Higgsovo pole, všechny částice by byly stejně nehmotné jako fotony a pohybovaly by se rychlostí světla."

Už v duchu koncipuji firmu, která bude nabízet občanům odhmotnění (alespoň dočasně). Mohlo by to být levnější a zajímavější, než již zavedené soukromé lety raketou do vesmíru.

J. Mannheim 12.7.2012 9:40

Ve 20. století se udál nejpřekotnější vývoj

66 let stačilo k tomu, aby se člověk, poté, co se poprvé vznesl do vzduchu, dostal na Měsíc. Mezitím ještě stačil vybombardovat dvě města a pár atolů atomovkami. Od té doby se už nic tak převratného nestalo, kromě těch všech internetů a mobilů, "které bych zrušila..." Čeká nás sjednocení sil, čeká nás aplikace jaderné fúze nebo je to jen slepá cestička?

P. Rada 12.7.2012 12:53

Re: Ve 20. století se udál nejpřekotnější vývoj

Máte pravdu, že svého času udělala fyzika obrovský skok v poznání. To s čím přišel třeba Planck....  už kolem roku 1900 se jeví ještě dnes fantastické. Ale od jisté doby začala fyzika stagnovat také proto, že její hypotézy nebylo možné testovat.

Takovéto testy předpovědí,  jak je autor zmínil,  mohou pokrok zas hodně posunout ale také si vedle obdivu kladu otázku, jakou měrou a jeli jen toto tou hlavní barierou.

Je možné, že už řada dnešních znalostí by byla využitelná i druhem na vyšší úrovni vnímání než je schopný homo sapies sapiens u kterého intencionalita dosahuje maximálně pátého stupně. Právě v tom se lišíme od zbytku živé přírody. Ještě naše malé děti, když teprve začínají mluvit si nedokáří představit něco na vyšším stupni intencionality - neumějí domýšlet důsledky - neumění lhát... - chovaji se jednoduše.

Brzy ale možnosti nadhledu vzrostou, začnem si rafinovaněji hrát, začnem uměr i lhát.... Změní se to s růstem limitu možnosti abstraktního vnímání a spolu s biologickým růstem se takto stáváme dospělí s širším pozmáním a licencí právního statutu ale na otázku zdali a jak dál tápeme a odsouváme to třeba na následníky.

Nabízí se proto otázka, zdali pojem "slepá ulička" netkví víc v míře rozvoje všeobecného nadhledu našeho druhu nad svou existencí -  než v úrovni poznání špičkové vědy. Vždyt už nyní je pro většinu populace oblast kvantování či relativity za hranicemi pochopitelnosti a nelze se tomu posmívat.

B. Rybák 13.7.2012 10:58

Re: Ve 20. století se udál nejpřekotnější vývoj

Fyzika je na rozdíl od např. psychologie, sociologie, klimatologie.. exaktní vědou. I tento článek je dokladem toho, že své teorie dokáže testovat a do té doby než se to podaří těm teoriím nevěří.

Energie jaderné vazby nukleonů není žádná fikce a její postupné uvolňování je reálný problém, který bude dříve nebo později vyřešen.

P.S. Doznávám, že jsem nevěřil, že bych se mohl dožít přečtení genomu a tím méně GMO (kterým se pavědecká "zelená mafie" tak brání). Rozvoj vědy předbíhá i optimisty a nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo změnit. ¨Mění se jenom pořadí států a národů v "peletonu". Ty, které onemocněli "zelenou nákazou" viditelně ztrácejí tempo.

B. Novacek 12.7.2012 7:01

Krakatit

Je mile sledovat vsechny ty vedce a udelovace ruznych nobelovek jak se poplacavaji po ramenou a gratuluji si...k cemu vlastne?

Pokud by si vzali k srdci poselstvi Capkova Krakatitu, pak ti opravdovi by se snazili najit "nejaky levny pohon...neco co by svitilo a hralo", jak pravi snovy vozka v zaverecne scene Vavrova filmu s Karlem Hogerem z roku 1948.

Proc ten humbuk?

O. Istvanfy 12.7.2012 7:55

Re: Krakatit

Cesta od základného výskumu k aplikácii je spravidla veľmi zdĺhavá a plná slepých uličiek. Nečudo, že je mimo chápania väčšiny ľudí.

B. Novacek 12.7.2012 8:03

Re: Krakatit

Jeste jednou a pomalu pro Vas, Mr. Istvanfy: Jen se ptam jak to vsechno pomuze lidem a jaky je to prinos pro lidstvo?

Vyjadril jste se stejne presne jako kazdy obskurni kritik moderniho malirstvi...:" Nikdo krome me to nechape!"...:)

K. Křivan 12.7.2012 8:24

Re: Krakatit

O prvním laseru se taky nevědělo k čemu by to mohlo být dobré.  Hezká hračka, nic víc. Nechte se překvapit.

B. Novacek 12.7.2012 9:56

Re: Krakatit

o prvni atomovce nad Hirosimou jsme vedeli taky howno, vazeny pane...a fakt nas prekvapila! :)

K. Křivan 12.7.2012 11:38

Re: Krakatit

No vidíte !  Mile překvapila. Zachránila život alespoň jednomu milionu amerických vojáků a nejspíš i víc než deseti milionům Japonců.

K. Kužel 12.7.2012 22:39

Re: Krakatit

A až dosud zabránila třetí světové válce, ve kterou se mohla snadno zvrtnout velkolepá dobrodružství Sovětského svazu. Pro později narozené: mluvím o blokádě Berlína, raketách na Kubě a dalších líbeznostech.

I. Lyčka 12.7.2012 8:32

Re: Krakatit

A k čemu je čerstvě narozené dítě, pane Nováčku? Nikdo neví, co z něho vyroste, jestli bezdomovec, Hitler nebo Einstein. Kdybychom všichni měli stejný přístup jako vy, tak jsme stále ječtě koacervátem v moři.

B. Novacek 12.7.2012 9:49

Re: Krakatit

dik!...stejne bylo nejlip coveku, kdyz byl koacervatem v tatovi...tma!   teplo!   vlhko!...a miliony kamaradu!!!  :)

P. Rada 12.7.2012 8:56

Re: Proč Krakatit?

Ona je pane Nováček zajímavá už právě ta otázka jak to vše pomůže lidem a také kterým?

Předně mám za to, že lidstvo se má právě dnes za celá tisíciletí relatívně nejlépe a pomoci všeobecně mu může umožnit poznání. Nemám za to, že to tak musí nutně pokračovat ale věřím ve vývoj a existenci nadějí. Právě nové poznání a jeho rozvoj považuji za takovou naději.

Když sleduji různé "vědce a udělovače Nobelovek" jak jste to nazval, tak předně zjištuji, že jsou vesměs tou částí lidstva, která v osobním životě vyniká podivuhodnou skromností oproti politikům, bankéřům, průmyslníkům... a už jen to při jejich vzdělanosti považuji za mimořádně příkladné.

K tomu co jste nazval "humbuk" - tedy planý poplach, podvod.... Dodávám, že podvodem může být třeba právě důsleek víry v nepodloženou spekulaci proč předměty kolem nás mají svou hmotnost. Nevím jak si tuto běžnou zkušenost zdůvodnujete Vy ale většina lidstva to bere jako fakt, někteří jako výraz daných konstant a někteří si to vysvětlují jako projev Higsova pole.

Oproroti takovým koumákům je ale daleko více těch, co to považují za dílo nadpřirozena. Právě tací fantastové mohou být na nebezpečné cestě a vzdát se odpovědnosti za své činy s těmi nejhoršímy následky pro sebe i okolí. Je proto smutné, že satisfakci za dlouholeté úsilí o učinění významného pokroku považujete za "humbuk". Možná je to ale tím, že sám jste žádné podobné dlouholeté úsilí nepodstoupil.

B. Novacek 12.7.2012 9:46

Re: Proč Krakatit?

Diky, vazeny pane Rado, za moralni lekci, jen bych se malicko pokusil poopravit Vas nazor ohledne meho "nepodstoupeni"...fakt je, ze  v s i ch n i   lide na teto planete denne podstupuji "dlouholete usili" prezit...stale se potykaji s problemy, ktere jsou bohuzel, na hony vzdalene od problemu vedcu, kteri s aurou prozretelnosti krmi kecama ty, kdoz jejich abstraktni snazeni plati...kecy, kecy, kecy!...to je parafraze na Shakespearova "slova slova slova"...

Takze v tomhle ohledu Capek souzni s bozskym Williamem; neco co by levne jezdilo, svitilo a hralo, nahodou nemate?

Casto se ptam lidi, kteri zvoni u mych dveri a nabizeji mi brozury o spaseni sveta a zadajici jakokoli penezni castku na podporu jejich snazeni....ptam se jich: "A kdo plati  v a m  ...za to ze tu saskujete??"...ale to vsichni vime: platime to z vlastnich kapes, nebot jinde uz penize nejsou...

Je dobre vedet ze si par fyzikalnich supervzdelancu hraje na polovicni panybohy 100 metru pod zemi ve Svycarsku...ale proc si na ne nehrajou za svy???

I. Skolin 12.7.2012 10:10

Re: Proč Krakatit?

Máte naprostou pravdu : proč jsme vlastně slezli ze stromů ? ( alespoň někteří )...

L. Písařík 12.7.2012 10:55

Re: Proč Krakatit?

Klasik a zřejmě pan Nováček praví, že bylo chybou vůbec na ty stromy lézt.

Existuje i jiná otázka: Smysl lidské existence.

J. Skála 12.7.2012 10:23

Re: Proč Krakatit?

Nikdy bych si do dnes nedovedl představit, že budu ve všem souhlasit s panem Radou. Teď ale ano. Pane Nováčku, historie nás učí, že vědění (a věda) přispívá ke zlepšení kvality lidského života. Asi proto se ve všech civilizovaných zemích většina lidí shoduje na tom, že vědu je dobré podporovat. Zvláště tu základní. Ne proto, aby si fyzici hráli na bohy (ten výraz "božský" vám už vysvětlil pan Motl), ale protože je to jakýsi vklad pro budoucnost. Vy máte jiný názor, třeba byste raději více podporoval filmové festivaly, nevím. Ale babička mi vždycky říkala, že názory jsou tady od toho, aby se různily. Hezký den.

M. Kopřiva 12.7.2012 10:43

Re: Proč Krakatit?

"Neco co by (levne!!!!) jezdilo, svitilo a hralo, nahodou nemate?"

Ale máme, pane Nováčku. Máme. Třeba zářící "hvězdu" Helenku Vondráčkovou. Hvězdně září, jezdí kamkoliv, kde jsou prachy i hrale blbiny, ale jen NE LEVNĚ !!! Nositelka takové kultury, které holt rozumí každý český youkl.    

P. Rada 12.7.2012 11:28

Re: Proč Krakatit?

Pane Nováček vezměme to od konce. Už od doby co vznikla dělba práce neděláme prakticky všichni nic jen "za své". To, že si "supervzdělanci" hrají na pánybohy - to se tak může jevit těm, kteří podobně obtížné poznávání vzdali.... Kus umění zdravě si hrát v tom ale je. Osobně jsem rád delegoval část svých prostředků i důvěry právě do vědění i hrádek těch schopnějších. Takto to ale děláme běžně v případě jak lékařů tak pekařů.... Jen poustevníci si mohou odpustit otázku, zdali je s jejich prostředky adekvátně představám nakládáno. To, že se ptáte je dobře - to jak se podivujete je špatně - nebot i net vyvinutý původně právě v CERNu jak vidno využíváte.

Mám také za to, že dávat lidem do užívání něco co by samo o sobě "levne jezdilo, svitilo a hralo" je ošidné. I život jsme přece takto dostali věnováním i s celou genetickou výbavou předtím dlouho vypracovávanou a opečovávanou. Vše jsme přijali jaksi jeksi zdarma. Kdo se k takto darovanému lacino staví - snadno o to může přijít. Né náhodou proto v životě nic není úplně zadarmo.

P. Rada 12.7.2012 0:25

Objev století?

Jeli to opravdu tak a objev se opakovaně potvrdí, konečně se asi dovíme i tak zdánlivě banální okolnost, odkud se bere hmotnost. Dosud jsme to jen považovali za danost. Tak ted se na podrobnosti opravdu těším a držím dál všem v CERNu palce.