29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

VĚDA: Cesta do oblaků Venuše

Kosmická agentura NASA nemá před sebou žádný strategický úkol. Ten jí nejspíš vytýčí příští americký prezident, který se nastěhuje do Bílého domu v lednu 2017. Nicméně její odborníci spolu se specialisty z univerzit zkoumají další možnosti výprav.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 25.1.2015 20:18

Tento článek je

dalším neveselým dokladem toho, že i "vědecké" projekty by se mohly stát "černou dírou" čerpající neomezené množství peněz daňových poplatníků na projekty téměř šílené (venušeplavci by "neviděli" povrch Venuše o nic lépe než satelity, neviděli by dobře ani do okolního vesmíru, jedinou výhodou by byla tíže Venušská, té pozemské podobná. Tudy expanze do vesmíru ještě pár set let neproběhne.

P. Dvořák 24.1.2015 2:26

Dobrá, dojde k expanzi lidstva do venušských vzducholodí.

Budou v nich bydlet všechny v té době žijící miliardy lidí zároveň, nebo se budou střídat v turnusech?

Zdroje potravin má autor evidentně vyřešeny. Ale výkaly se budou dávat do pytlíků a vozit na zemi, odpalovat směrem k Venuši nebo odstrkávat od mateřské vzducholodi volně do vesmíru?

J. Jurax 24.1.2015 23:15

Re: Dobrá, dojde k expanzi lidstva do venušských vzducholodí.

No, v článku se nemluví o expanzi lidstva, ale o nepočetných vědeckých týmech.

A ze vzducholodi by se volně do vesmíru cokoliv odstrkovalo celkem obtížně - viz příspěvek pana Brunera níže ...

P. Dvořák 24.1.2015 23:30

Re: Dobrá, dojde k expanzi lidstva do venušských vzducholodí.

Možná jsem četl jiný článek, ale v tom, který jsem četl já, je napsáno: „Jestliže vidíme budoucnost lidstva v expanzi do vesmíru . . . ."

A pokud se týká fyziky, není mi jasné, proč by nešlo z tělesa o váze kolem 90 tun, odstrčit kus zmrzlého lejna. Jenže já jsem svoji poznámku spíš směřoval k expandujícím miliardám, než k pár vědeckým týmům v doutníku.

J. Jurax 25.1.2015 3:31

Re: Dobrá, dojde k expanzi lidstva do venušských vzducholodí.

Ad fyzika - protože to těleso - vzducholoď - se vznáší v atmosféře Venuše nějakých 30 až 50 km nad povrchem a vystrčení onoho lejna do vesmíru by vyžadovalo udělit mu rychlost cca 8 km/s ...

P. Dvořák 25.1.2015 5:10

Re: udělit mu rychlost cca 8 km/s ...

Už rozumím. Takovou rychlost, aby se vydalo na pouť vesmírem a ne aby se po vykonání jednoho oběhu hovno rozbilo o naši "vzducholoď".

Nemilé :-))

V. Němec 25.1.2015 14:13

Re: udělit mu rychlost cca 8 km/s ...

Obávám se, že nerozumíte. Zatímco těleso na oběžné dráze kolem Venuše, musí mít v rovnováze síly (gravitační) dostředivé a odstředivé, vznikají díky pohybu po kružnici (či elipse), vzducholoď  tu gravitační sílu kompenzuje vztlakem - zcela nezávisle na velikosti a směru pohybu. Takže těch zhruba 8 km/s byste potřeboval i na to, aby to hovno vykonalo jeden oběh.

P. Dvořák 25.1.2015 16:07

Re: udělit mu rychlost cca 8 km/s ...

No jo. Předpokládal jsem, že když se ten zmrzlý pytlík odstrčí od vzducholodě, po vykonání jednoho oběhu kolem planety se zase vátí zpět ke vzducholodi. A až rychlost 8 km/s ho odpálí do vesmíru.

B. Rybák 25.1.2015 19:49

Re: udělit mu rychlost cca 8 km/s ...

Hovnu k pohybu od vzducholodi venušanské, stejně jako od vzducholodi, či balonu pozemského, postačí udělit libovolně malou rychlost (impuls), bude totiž padat přímo dolů, pokud se nestane hříčkou tamních vichrů (na hlavy eventuálních venušanek "dopadne" už zcela sterilní čí spíše zcela zplynované)!

J. Jurax 25.1.2015 22:16

Re: udělit mu rychlost cca 8 km/s ...

I Vy vtipálku - v tak husté atmosféře, v níž by se mohla vznášet vzducholoď, těžko dokážete vodorovně odpálit cokoliv, aby to vykonalo jeden oblet a trefilo se to do Vás z druhé strany - tedy pokud by "to" nemělo vlastní motor a dostatek paliva, což arciť lze u hovna předpokládat stěží :-)

J. Brunner 24.1.2015 0:24

Možné to možná je

Ale nikdo nezmiňuje jak se z courajícího se balonu dostanou kosmonauté zpět na oběžnou dráhu.Venuše je nepatrně menší než Země, takže to znamená zrychlit na téměř 8km/sec.

P. Skřivan 24.1.2015 0:08

To bych řekl, je poměrně velká bláznivina.

... ale případná chyba při přistání a nutnost přistát na povrchu by měla výhodu, že by posádku nebylo nutné hledat. Kremace ostatků by byla zajištěna zcela automaticky.