28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

VĚDA: Čas neexistuje – dle fyzika Barboura

Od doby Alberta Einsteina se tvrdí, že čas je „relativní“. Existuje časoprostor a plynutí času je funkcí rychlosti jakou se těleso v prostoru pohybuje.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kučer 19.5.2022 14:34

E = mc², je zde energie, hmota, zrychlení. Čas je ve skutečnosti pohyb který si takto překládáme do naší člověčí řeči abychom to pochopili.

V. Kučer 19.5.2022 18:10

Neexistuje ani prostor. Vesmír je vyplněn temnou hmotou, gravitony, kvarky, hadrony, bosony a nakonec to temná energie neudrží pohromadě, rozplyne se to a ani sebelepší grýndýl tomu nezabrání.

J. Pankovic 19.5.2022 12:16

Mám dojem, že tady někdo chce vysvětlit "populárně vědecky" něco, čemu sám nerozumí, takže to působí dojmem nesmyslu

F. Zrcek 19.5.2022 17:32

Myslím, že to není zcela mylný postřeh.

Teorii timeless physics Julian Barbour publikoval v 90. letech, není to rozhodně horká novinka. Šipka času nehraje roli v jednoduchých modelových systémech, například srážení dokonale pružných koulí. Když si záznam srážek pustíte odzadu, nepostřehnete rozdíl od reality. U reálných dějů to ale rychle odhalíte. Reálný čas se odvíjí v souladu s druhou větou termodynamiky a těsně souvisí s lokálními kolapsy a obnovováním vlnové funkce. Může to být emergentní veličina, ale to opravdu nevím, takový fous zase nejsem.

T. Hraj 19.5.2022 11:26

Samozřejmě, že čas existuje. Protože je to pro nás praktické. Tak praktické, že nám jeho neexistence připadá zcela nemyslitelná.

Věta "Čas vlastně vůbec neexistuje, je to jen iluze" zní tedy jako věta do pranice. Ale jen proto, že nevíme, jak je to myšleno. Vysvětlení bude na hranici fyziky a filosofie a z článku se mnoho nedozvíme.

Neporozuměl jsem ale dvěma věcem:

1) Proč by neexistence času měla implikovat existenci paralelních vesmírů? A co je tou paralelní existencí vlastně míněno? Mohou o sobě ty vesmíry vědět? Nepřekáží si?

2) Co kauzalita? Jestliže neexistuje čas, jaká je souvislost mezi jednotlivými okamžiky, když existují "všechny naráz". Žádná?!?

D. Polanský 19.5.2022 9:46

Autor trochu věc nepochopil. Kupříkladu kdysi jsme mysleli, že prostor lze stále dělit, tedy do nekonečna, ale existuje mez, kde se již prostor dále dělit nedá. Čas je jednoduše neznalost toho, co se stane v budoucnosti. A rovněž čas je o tom, že nechceme si připustit, že vše má omezené trvání. Náš život, naše rasa, naše Země. A to vše souvisí s čím? S časem.

J. Nevrkla 19.5.2022 9:35

Vzdal jsem bývalého názoru, že svět je poznatelný. Vymýšlejí se všemožne hypotezi snažící se přijít věci na kloub, ale jejich užitečnost se vždy ukáže být nulovou. Investoval bych do takových výzkumů jen jako do málo významné zábavy pár intelektuálů.

I. Lyčka 19.5.2022 9:55

Tak šup zpátky do jeskyně nebo na strom a třást se před hněvem bohů a zásahem blesku.

J. Nevrkla 19.5.2022 9:58

Až takovou blbost může někdo z mého příspěvku vydedukovat? To je výkon.R^:-)

T. Hraj 19.5.2022 10:56

No, v podstatě říkáte, že prvovýzkum (jehož užitečnost je v danou chvíli v nedohlednu) je plýtváním prostředky. Bez základů (odhalených prvovýzkumem) se ale celá stavba vědy a techniky v určitou chvíli zhroutí nebo minimálně zasekne. Otázka tedy zní: pokračovat v našem slézání ze stromů nebo na nich zůstat?

J. Nevrkla 19.5.2022 11:01

Popírání času nemá nic společného s nějakým prvovyzkumem, který by mohl být lidstvu kdykoliv v budoucnosti nějak užitečný. Máte snad vy dost fantazie, abyste mohl říct jak? Ať si každý fantaziruje jak chce, za své.

T. Hraj 19.5.2022 11:47

Jste s tím příliš rychle hotov (tedy váš selský rozum). Ve skutečnosti teze, že čas neexistuje, může být (a nejspíš v tomto případě i je) závěr velmi zajímavé úvahy.

Můj selský rozum dodnes není moc smířen s tím, že když někdo rychle cestuje, tak tím těžkne nebo že je možné zrychlovat jen do určité rychlosti a dál už ne, atp. Einstein si ve své době od veřejnosti ale i kolegů užil své.

Trochu mi pomáhají třeba úvahy o ekvivalenci zrychlení a gravitace. Například představa, že je nějaká silnice z vesmíru kolmo k Zemi, já sedím v autě na ní, auto prudce akceleruje (padá), patníky se míhají stále rychleji a rychleji, ALE nic mě nezatlačuje zády do sedačky, tedy ta představa je pro mé smysly a selský rozum zcela absurdní. A při tom je mi jasné, že přesně tak by to bylo.

J. Nevrkla 19.5.2022 16:53

Ale to vše má praktické dusledky, dá se to spočítat, užitečně využít, prakticky potvrdit. Neexistence času podle mě smysl nemá a potvrdit tuto hypotézu se nikdy nepodari, nikdo se o to ani nepokusil, není jak.

I. Lyčka 19.5.2022 15:50

No, kdysi se věřilo, že je Země placatá, Slunce obíhá kolem země, kameny nepadají z nebe. Nikdy nevíte, na co věda přijde v budoucnosti a jak nám to prospěje. Váš názor je krátkozraký, ostatně jako většina vašich názorů.

J. Nevrkla 19.5.2022 17:12

Vsadím se o co chcete, že tato hypotéza nikdy dokázána nebude. Já skutečně nejsem ochoten věřit každé blbosti, pokud nedává žádný smysl, jsem zvyklý takové věci kriticky hodnotit.

I. Lyčka 20.5.2022 8:47

Proto je to jen hypotéza.

J. Nevrkla 20.5.2022 8:49

A klidně může být kritizována, ne?

I. Lyčka 21.5.2022 9:38

Kritizovat snad. Ono je to vlastně nezbytné. Jenže (téměř) nikdy nemůžete prohlásit, že je něco nesmyslné. Vzpomeňte např. teorii relativity, kvantovou mechaniku.

P. Hatina 19.5.2022 16:52

Tak to máte sice v konečném důsledku pravdu, to by se sice (s nějakým zpožděním několika dekád) mohlo stát, jenomže problém je v konstrukci té stavby vědy a techniky - ona je to totiž pyramida.

Takže, v té základě opravdu dlouhý a široký základní výzkum ve všech odvětvích všech věd - a ono ani to dneska nemusí být levné (a navíc v tom máte vědy i společenské),..

ale pak ta špička pyramidy, tedy nově přidávané moderní široce použitelné technologie je velice úzká. Většina z těch základních prvovýzkumů do ní nedospěje..

Zatím se to sice omlouvá ve stylu, my přece nevíme které konkrétní provovýzkumy a objevy přinesou v budoucnu ty báječné technologie, které to bohatě zaplatí, takže musíme platit všechny a my (bohatý Západ) na to přece máme,..ale z pohledu lidí zezdola co pomalu nemají ani na topení a jídlo, to teď vypadá právě teď trochu jinak. Ono to není o tom, zaříznout celou vědu, ale drobný plán o tom, které obory a technologie mohou být perspektivní, by neškodil. Takový Edison to třeba uměl..

P. Princ 19.5.2022 8:54

To je zvláštní, že článek o existenci/neexistenci času vůbec nezmiňuje pojmy entropie a Planckovy škály, které tu otázku (podle mně uspokojivě) řeší.

R. Meišner 19.5.2022 8:31

hodně plané filozofování, autore. ( pozn. --skutečnost, že rychle pohybující se těleso zaznamená jiný čas než těleso v klidu, je známa už od roku 1905- kdy Einstein napsal speciální teorii relativity. takže na to rozhodně nepřišla žádná moderní kvantová věda. pozorovatel na rychlé raketě by ovšem zjišťoval, že jeho čas běží normálně (nikoliv zpomaleně), zatímco v okolním vesmíru zrychleně. -do budoucnosti se tak lze teoreticky dostat, --do minulosti nikoliv,, minulost se od nás vzdaluje rychlostí světla, a ta je jak známo pro hmotné objekty nepřekročitelná.

L. Žaloudek 19.5.2022 8:37

Pane Meišnere, taky jsem se nejdřív divil, ale je to tam jen neobratně formulováno: autor říká, že to platí od teorie relativity.

I. Polák 19.5.2022 8:28

No, kdo někdy pracoval s jakoukoliv elektronikou tak ví, že "bez času" to prostě nejde. A taky zjistíte, že taková mikrosekunda je hrooozně dlouhá doba...

Ale fakt je, že čas "právě teď" fakticky vůbec neexistuje. Jediné co doopravdy existuje je minulost, s budoucností už je to trochu horší, ale ještě pořád dobré proti tomu práve teď.

P. Pepax 19.5.2022 9:44

Souhlas, bez času to nejde a nejen v elektronice a informatice, ale v jakékoliv lidské činnosti, právě teď neexistuje, ale to nás vůbec nemusí trápit.

P. Kubáč 19.5.2022 8:15

Kolem roku 1890 experimenty s Michaelsonovým interferometrem ukázaly, že světlo se ve všech směrech pohybuje stejně rychle - nezávisle na tom jak se pohybuje ZeměKoule, na které světelný zdroj stojí.

To byl zjevný rozpor s tehdy vládnoucí Newtonovskou fyzikou, kterou se podařilo překonat Einsteinovskou fyzikou, která tehdy dávala dokonalý smysl, ale její důslednou aplikací na všechny jevy ve Vesmíru se dostala do podobné krize jako v 19. stol.

Černé díry s nekonečnými hustotami, Temná energie zvíci 75% veškeré energie, která se projevuje jedině tím, že roztahuje Vesmír, Temná hmota zvíci 95% veškeré hmoty, která se projevuje jedině tím, že drží galaxie pohromadě + všechny ostatní rozpory které vyplývají ze vzorečků.

Diskuse o neexistenci času je nepochybně zajímavá, ve skutečnosti ale čekáme na úplně novu fyziku ( a určitě taky na technologie, které přinese )

V. Pavelka 19.5.2022 7:26

Už Jan Werich , ve své divadelní hře , říká že čas neexistuje , "Ten si vymysleli lidi aby věděli ,od kdy do kdy , a kolik za to [>-]?

J. Ježek 19.5.2022 5:40

Tyto teorie mne vždy bavily a fascinovaly. Bohužel mám na studium a přemýšlení stále méně času. Dalo by se říci, že na jiné záležitosti nemám čas vůbec. I to je relativní. A to je jeden z dalších důvodů k pochybnostem, zda čas tedy existuje ;-)

P. Hatina 19.5.2022 4:22

No o to právě jde, že samotná relativita času a prostoru je natolik složitá, že uvažovat v ní správně dokáže jen nemnoho největších expertů na ní na světě. A její převod do uvažování v naší běžné realitě, je prakticky nemožný, tam tyhle pojmy jako "čas se zastavil, nebo čas se zpomalil" mají úplně jiný nebo žádný význam..

Jestli si třeba vzpomínám, tak desítky let zpátky když jsem ještě pročítal ve VTM zjednodušené výklady relativity pro mírně pokročilé, tak tam byl docela zajímavý příkládek"

"K Zemi se blíží částice rychlostí blízkou rychlosti světla . To že je nějaká diletace času , takže ten čas dopadu bude jiný v soustavě té částice než té Země, se ještě spočítat a okecat dá (prostě každý má jiné hodiny). Jenomže ona se taky (a koho to hned napadne), Země otáčí, že? Takže "dopad v jiný čas taky znamená že ta částice dopadne v těch různých soustavách na dvě různá místa - a to už "hlava nebere"...

Jó, vysvětlení tam bylo, ale to už je úplně "out of reality", o tom už ani filozofové ani "..lidé, kteří mají zajímavé schopnosti předvídat." neuvažují, to už je na cvokárnu

K. Machala 19.5.2022 2:11

Proč když něco existovat může, tak z toho má nějak záhadně vyplývat, že musí?

J. Moravec 19.5.2022 2:31

Určitě nemusí ale může.