25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

VĚDA: Bionáhubek se tentokrát nepovedl

Mutageneze, selekce, křížení. Tři hlavní cesty vedoucí k udržování či rozšiřování oné žádoucí, odborně i mediálně velebené biodiverzity živých organizmů. Tři procesy původně zcela „spontánní“, tedy přírodní. Později člověkem pochopené, zvládnuté, vylepšované, využívané, zneužívané.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 14.1.2017 19:44

Poučení z kritického vývoje: Odsouzeni k pokroku!

Když už technologický pokrok zastavit zákazem nedokážeme (což je nezvratitelný fakt), pak je třeba být na špici toho pokroku a určovat jeho směr, spíše než aby ten další směr pokroku určovali nelegální agenti.

Neruda: Kdo jen chvíli stál, dnes je opodál.

To by měl být hlavní výukový princip našeho školství.

J. Václavíková 14.1.2017 17:28

Zase jste mi připomněl, pane profesore, jak hloupá

lidská společenství jsou, když se nedokážou poučit u přírody. Ta má za miliony let regulaci nejrůznějších procesů tyto zmáknuty prakticky dokonale a je typické, že se dají charakterizovat jako udržování rovnováhy a nacházení zlaté střední cesty. Oproti tomu se chování lidských systémů dají popsat příměrem ,,od pankejtu k pankejtu". Na extrém jednoho typu obvykle reaguje extrémem opačným. Žádné hledání rozumné rovnováhy.

Při použití GM samozřejmě hrozí těžko předvídatelné následky, pokud by se užívaly živelně a bez přiměřené kontroly, ovšem také poskytují tak dalekosáhlé možnosti při rozumném využití, že si je náš přemnožený druh nemůže nechat ujít, pokud chce nějak přežít a vyhnout se katastrofě. Jak dlouho ještě to hledání zlaté střední cesty bude trvat?

J. Schwarz 14.1.2017 12:47

Re: U komárů přenášejících malárii ap.

Jak je ale možné, že se podoná mutace neobjeví, zcela náhodně, i při použití "klasických" chemických mutagenů nebo při ozařování? Také přirozeně dochází k mutacím jak vlivem záření tak i přírodních chemických mutagenů. Byly už pozorovány tak rychlé změny druhů jak se píše v článku nebo je spíš nebezpečí rychlého převládnutí mutantů jen dalším hitem alarmistů s jejich "principem předběžné opatrnosti" aplikovaným výhradně když se jim to hodí?

F. Houžňák 14.1.2017 11:00

U komárů přenášejících malárii ap.

je to (principiálně) jednoduché, vytvoříte komára, v němž plasmodia nepřežívají, a když ho vytvoříte správně shora zmíněnou technikou, přeroste jeho populace komáry původní a řetěz se přetrhne. Ale komáři zůstanou. U kůrovce je to těžší, něco ta potvora bude chtít žrát, a když ji nenecháte žrát nic (tedy vytvoříte brouka, kterému nic nechutná), tak se vám nerozmnoží a nepřeroste kůrovce původního.

M. Drašner 14.1.2017 10:24

Re: Eliminace brouků

I ten kůrovec je jistou složkou ekosystému a nejsem si jist, zda jsou všechny jeho vazby v něm odhaleny a prozkoumány. Včetně možných dopadů jeho eliminace. Však to znáte, tahle součástka je v hodinkách nadbytečná ... cože se to s nimi stalo? (Tím kůrovce nijak nehájím, ale na makroúrovni se už zaváděním nových druhů, resp. eliminací původních (ať už vědomou či nevědomou) napáchalo škod dost a dost. Dnes třeba v lesích prakticky nepotkáte krajníky, kteří se (dospělci i larvy) živili housenky různých škodlivých motýlů, např. obalečů.

K. Wágner 14.1.2017 9:02

Eliminace brouků

Zde mne upoutala tato pasáž :"Samozřejmě související s alespoň dočasnou či místní eliminací buněk či organizmů zásadním způsobem nebezpečných, resp. škodících zejména člověku nebo určitému ekosystému. Počínající populací komárů „promořenou“ původci chorob (malarie, žlutá zimnice, horečka dengue, virus zika), brouků či motýlů kalamitně ničících úrodu a končící možná populacemi nádorových buněk u postiženého organizmu."

Tedy pane profesore,tak jako hovoříte o eliminaci komárů, přenášejících viry, můžeme vkládat naděje do eliminace brouků, konkrétně populací kůrovce, který páchá škody v našich lesích ?