16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

VĚDA: A co léčba nákazy novým koronavirem?

Všude se mluví o rouškách, respirátorech a nejrůznějších restrikcích, které by měly omezit šíření nového koronaviru. To všechno je správně. Ale jak je to s léčbou nákazy novým koronavirem?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Čížek 24.3.2020 0:04

Nejsem lékař, ale asi není tak úplně pravda že chlorochin nebude moci použít k prevenci proti COVID-19. Jednak se už nyní předepisuje při cestách do jižní Ameriky k předběžnému vytvoření ochrany proti malárii a jednak lze na internetu najít práci „Nastal čas k jinému použití chlorochinu jako ideální antivirové profylaxe proti COVID-19“. Autoři, Raymond Chang MD z Institute of East-West Medicine, New York, USA a Wei-Zen Sun MD z National Taiwan University Hospital, Taipei, Taiwan upozorňují, že farmaceutické úsilí zahrnuje rychlý vývoj účinné vakcíny a objev nových terapeutik proti viru, ale tato snaha je nákladná a vyžaduje čas. K méně nákladným a rychlejším schválením a nasazením léčiv může vést použití stávajících léků které jsou již na trhu se zavedenými bezpečnostními profily. Tento přístup by měl být zvážen a je nutný zejména pro účinná léčení v takových naléhavých případech, jako je v současnosti COVID-19. Autoři široce popisují vlastnosti chlorochinu jako léčiva včetně doporučených dávek, toxicity a nežádoucích účinků. Konstatují, že současný důraz na antivirový systém léčiva směřuje spíše k léčbě než k prevenci. Uvádějí, že koncepčně ale může být masivní antivirová profylaxe účinná i při zadržování virové pandemie. Několik takto zaměřených studií například prokázalo, že lze obdobným způsobem docílit 67-89% omezení chřipky.

Článek lze stáhnout na stránce https://www.preprints.org/manuscript/202003.0279/v1/download

K. Wágner 24.3.2020 7:57

Pane Čížku,ono to není tak jednoduché, jak se to laikům jeví. Je pravda, že k ochraně před malárií je nutno profylakticky užívat antimalarik, neboť účinné očkování zatím není k dispozici. Avšak princip antimalarické chemoprofylaxe, jak je v současnosti chápána, spočívá v ochraně před těžkým, komplikovaným průběhem tropické malárie, nikoliv však před infekcí samotnou.

Něco jiného je léčba nákazy virem SARS-CoV-2 a něco jiného je případná chemoprofylaxe. A pokud by někdo u nás začal šířit fámu, že je třeba rychle začít profylakticky užívat chlorochin (DELAGIL), napáchal by tím více škody než užitku. Třeba přední světový epidemiolog Larry Brilliant, předseda představenstva Ending Pandemics, pevně doufá, že nakonec kromě vakcíny získáme i antivirotikum pro Covid-19, které nebude jen léčivé, ale navíc i profylaktické. Tedy antivirotikum, nikoli antimalarikum.

P. Čížek 24.3.2020 15:28

Pane Wagnere, naprostý souhlas. Rozhodně nechci šířit žádné fámy a navíc ještě o věci, které vůbec nerozumím. Přiznám se, že zatímco můj předchozí příspěvek informoval o události o které se v televizi ani na těchto serverech k mému údivu vůbec nemluvilo ačkoliv by si jinde vysloužil palcové titulky, tenhle můj diskuzní příspěvek byl směřován konkrétně na Vás. Sekci Věda si většinou rozklikne málokdo. Mým hlavním úmyslem bylo upozornit Vás na článek, který o chlorochinu přináší rozsáhlé informace. Jsem totiž, stejně jako někteří moji přátelé, přesvědčen, že "Zdaleka největší překážkou a největším nepřítelem čehokoliv prospěšného široké veřejnosti je lidská, nenasytná chamtivost a hrabivost." Byla by věčná škoda, kdyby se kvůli již vynaloženým investicím nevyužily k ochraně lidských životů prostředky které jsou již k dispozici jenom proto, že jsou příliš levné. Aby se to nestalo, je třeba o nich zasvěceně veřejně co nejvíce mluvit. A to ve sdělovacích prostředcích a na internetu. Pokud pan Okamura skutečně udělal to co píšete, tak hluboce smekám, ale chápu, že je otázka, jestli by to měl v této fázi prezentovat. Tuto cestu jsem použil proto, že jsem přišel o Vaši mailovou adresu, kterou jsem kdysi měl.

J. Krynický 23.3.2020 15:18

Řekl bych, že situace se mění každým okamžikem.

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/narizeni-lek-planquenil-lecba-koronavirus-covid-19-lekari-ministerstvo_2003221802_vtk

P. Staronový 23.3.2020 18:15

To není zásadní změna, bohužel.

K. Wágner 23.3.2020 18:53

Bohužel,lék Plaquenil se nesmí podávat dětem a osobám straším 65 let. Tedy v případě Plaquenilu mají senioři smůlu...

M. Pivoda 23.3.2020 14:11

The data revealed that the virus, now known as SARS-CoV-2, was similar to the coronavirus that causes severe acute respiratory syndrome, or SARS, and infects the body in a similar way. With this knowledge, they programmed the Summit to search for a very specific type of compound. ...

Summit. A supercomputer can do this very quickly with machine learning algorithms. Using 4,608 nodes — the equivalent computing power of the same number of laptops — it takes a problem, chops it into pieces, assigns them to all of the individual nodes or computers, and then brings all those pieces back together to reconstitute the solution to the problem. It’s similar to a beehive, where a hundred or so different drones are working together for a common goal, but each one has its own mission. This capability allows researchers to perform incredibly complex tasks like drug discovery.

The results don’t mean the team has found a treatment or cure for SARS-CoV-2. The 77 compounds they identified still need to be tested in animals and human cells in a lab. Virologists at the University of Tennessee Health Center are beginning experiments now, but determining if any of the compounds are effective against the coronavirus could take months. That might not be soon enough to help patients right now, but an effective drug would be useful if the spread of the coronavirus lasts through next year or the virus becomes endemic, meaning it becomes a regularly occurring pathogen like the flu.

K. Wágner 23.3.2020 8:24

Dobrá zpráva ! Ve Velké Británii pokročily práce na vývoji vakcíny ChAdOx1 proti nemoci Covid-19, na které pracuje tým z Oxfordské univerzity pod vedením Sarah Gilbertové. Testy na zvířatech by měly začít už tento týden a testy na lidech na počátku dubna v laboratoři v Porton Down u Salisbury. Snaha je testy uspíšit tak, aby se mohly první testy na lidech z fáze 2 konat ještě před tím, než se ukončí testy na zvířatech. Protože podobné vakcíny proti jiným nemocem byly bezpečné, může se proces urychlit natolik, že bude vakcína k dispozici už v červnu nebo v červenci, kdy se očekává nejvíce mrtvých, jak uvedl profesor Adrian Hill, ředitel Jennerova institutu v Oxfordu.

P. Staronový 23.3.2020 8:50

Nějakou vakcinu v pokročilém stadiu vývoje mají i Izraelci. Vyvíjeli ji sice pro kuřata, ale nějaký kus práce už udělán je.

K. Wágner 23.3.2020 9:44

Ano, tým z ústavu MIGAL zkoumal v minulých letech nemoc drůbeže vyvolanou koronavirem a vyvinul proti ní vakcínu. Podle nich je podobnost mezi „drůbežím“ a „lidským“ koronavirem natolik velká, že veterinární vakcínu by mělo jít z hlediska stávajících postupů poměrně jednoduše upravit do podoby „lidské“, jak prohlásil doktor Katz v Times of Israel. Pak by se mohla začít testovat na lidech. Mělo by jít o vakcínu ve spreji, aplikovanou do úst, kde vyvolá imunitní reakci na sliznicích, nejvíce vystavených infekci. Jejich vakcína by však byla k dispozici nejdříve na konci letošního roku,spíše až příští rok.Ale uvidíme...

J. Krásenský 23.3.2020 10:00

Testovat by ji mohli na dosud nenakažených účastnicích španělských demonstrací ke dni MDŽ.

P. Lenc 23.3.2020 10:14

Na těch bych testoval něco hodně silného, třeba práci...

J. Krásenský 23.3.2020 10:35

Na Vaší odpovědi se ukazuje, jací jsme to toxičtí maskulini. Ponižovat aktivistky prací - to je proti všem lidským právům, přece.

J. Pokoutný 23.3.2020 7:46

Děkuji, velmi zajímavé. Škoda, že ač jsme národ velmi hloubavý, vidím i jisté náznaky zbabělosti, jde-li o rozhodování, a případně i přijetí zodpovědnosti za rozhodnutí špatné.

K. Wágner 23.3.2020 8:26

Ledy se zřejmě pohnuly, zde včerejší zpráva: zdroj TWITTER Adam Vojtěch@adamvojtechano

Podle vědeckých poznatků se lék Plaquenil jeví jako potenciálně účinný na onemocnění COVID-19. Od dnešní 18 hodiny proto platí mimořádné opatření @ZdravkoOnline, které reguluje jeho předepisování, abychom zajistili dostatek tohoto léku pro léčbu pacientů nakažených koronavirem.

K. Wágner 23.3.2020 13:10

Jak uvádí dnes iRozhlas v článku „Potenciálně účinný pro léčbu COVID-19“, ministerstvo zdravotnictví již omezilo předepisování antimalarik Plaquenil. Lék Plaquenil, který obsahuje léčivou látku hydroxychlorochin, by mohl být účinný v léčbě nemoci COVID-19. Ministerstvo zdravotnictví již vydalo nařízení, které lékařům zakazuje předepisovat pacientům lék Plaquenil na jiné indikace, než jaké jsou uvedeny v platném souhrnu údajů o přípravku. Ve vyhlášce také v neděli upravilo, kteří specializovaní lékaři ho mohou předepsat. Laboratoř Sanofi již nabídla miliony dávek francouzským orgánům. Zdroj:

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/narizeni-lek-planquenil-lecba-koronavirus-covid-19-lekari-ministerstvo_2003221802_vtk

M. Pivoda 23.3.2020 7:41

Lisabonská strategie. Cituji z Wikipedie: "Lisabonská strategie byla přijata Evropskou radou v březnu roku 2000 v Lisabonu s cílem vytvořit z Evropské unie do roku 2010 „nejdynamičtější a nejkonkurenceschopnější ekonomiku světa založenou na znalostech, schopnou udržitelného hospodářského růstu, vytváření více kvalitních pracovních příležitostí a zachovávající sociální soudržnost“."

Tato strategie ale jaksi nefungovala. Proč? Možná proto, že zapomněli pozvat kardinála Duku, aby této administrativně nařízené strategii patřičně požehnal. Totéž mne napadlo i dnes, kdy jsem si na titulní straně Technického týdeníku (ze dne 10. března 2020) přečetl nadpis článku: "Přední české univerzity vybudují Evropské centrum exelence pro umělou inteligenci".

Programy strojového učení (což je dnes hlavní směr umělé inteligence) ve spojení s dnes nejvýkonnějším superpočítačem planety Země, Summit (od firmy IBM), dokázaly z několika tisíc možných chemických kombinací vytipovat 70 nejslibnějších pro budoucí úspěšnou léčbu koronaviru. Zbytek se musí prověřit experimentálně, přes lidskou inteligenci.

Nadpis dnešního Neffova úvodníku je "Svět po koroně". Pokuste se, prosím, předpovědět, co asi zbude z mimořádného úsilí a mimořádné úrovně spolupráce lidstva dosažené díky dnešní mimořádné situaci Koronaviru.

M. Pivoda 23.3.2020 7:17

Nadpis článku: A co léčba nákazy novým koronavirem?

Přiznám se, že jsem článek jen zběžně přeběhl očima, protože jeho obsah je mimo můj obor.

Z hlediska managementu je obdivuhodná možná úroveň spolupráce lidstva, kterou lze dosáhnout v kritickém období. Když jde totiž o život všech, nemá například smysl patentovat vynálezy, protože mezitím zemřelí nejsou pak už schopni za lék zaplatit. Je třeba reagovat rychle. Mimořádná doba žádá mimořádné činy. Vzpomínám si, že právě tímto způsobem měla být poražena nemoc SARS (Severe acute respiratory syndrome).

Ostatní občané (laici) se mohou jen modlit - a doufat.

K. Wágner 23.3.2020 8:29

Rychle a pružně reagují především Japonci (viz v článku) a Francouzi: Francouzská farmaceutická firma Sanofi již vydala prohlášení, že je připravena francouzské vládě nabídnout miliony dávek hydroxychlorochinu (Plaquenil) k potenciální léčbě 300 000 pacientů.

J. Krynický 23.3.2020 15:22

Jestli si myslíte, že nebude jak lék na už probíhající infekci tak vakcína pro tu firmu setsakra zisková, tak se dost mýlíte. Ovšem nejprve je třeba to co nejrychleji dodělat, otestovat a nasadit. Zisky přijdou až potom.

P.S.: Aby nedošlo k omylu, je V POŘÁDKU, že na tom ta firma vydělá. Náklady v tomto oboru jsou takové, že se to jen na základě pocitu lidské povinnosti a dobroty srdce dělat nedá.

M. Pivoda 23.3.2020 15:30

"... se to jen na základě pocitu lidské povinnosti a dobroty srdce dělat nedá."

Předchozí byznys model (tzn. jak vydělat peníze) by ale určitě nefungoval.