19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

ÚVAHA: Proč byl sametový a nekrvavý?

Uplynulo 25 let od převratných událostí v celém komunistickém bloku. Výroční oslavy nebývají nejvhodnější dobou pro střízlivé soudy: množství vzpomínek a názorů, různé úhly pohledu i nevyzrálá, emocí ovlivněná, hodnocení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 10.12.2014 0:20

Zcela souhlasím s panem Mračekem

V druhé polovině osmdesátých let se západní tajné služby přely o to, jestli SSSR bude pouze pokračovat ve své dosavadní politice, nebo zda bude akcelerovat jeho útok na (třetí) svět. Pád RVHP (a už vůbec ne změnu bolševického režimu) neočekával (téměř) nikdo. To byla zcela jednoznačně zásluha Gorbačova!

Jediná organizace, která skutečně znala skutečný stav (že centrální plánování je neodstranitelně neefektivní stejně jako už dávno přežitý koloniální systém RVHP) byla KGB, která po té, co se její dlouholetý šéf Andropov stal generálním tajemníkem vytvořila tým reformátorů (Gorbačov...) a na nižších postech vyměnila tisíce bolševiků starého ražení.

Gorbačov věděl, že "perestrojka" bude mít mocné nepřátele, proto se pojistil "glasností", díky níž "zápas" probíhal před veřejností, která s ním tehdy sympatizovala. Pak se zaměřil na destrukci nereformovatelné RVHP. Vyhlásil bezprecedentní zásadu nezasahování (neintervence) do záležitostí států RVHP, dal najevo sympatie reformistům (v komunistických stranách) a veškerou energii pak věnoval tomu, aby nikde nedošlo k násilnému konfliktu ani mezi stranickými frakcemi ani stranami a veřejností (to by byl konec jeho i jeho "perestrojky"). Mocná "ruka" KGB vypínala motory už nastartovaných tanků... Doma svou "neutralitu" odůvodňoval tím, že v RVHP očekává, vítězství reformních komunistů (jako u nás v r. 1968). Určitě ale věděl, že mnohokrát potlačená např. Polská a Maďarská národní hrdost může vytlačit jejich země z moci zprofanovaných komunistických stran a nekladl žádný odpor postupu polské solidarity k moci, přemluvil "zkostnatělého" Kadára, aby odstoupil a nakonec souhlasil i se sloučením Německa(!!!) (Bakerův ni Kohlův slib neposunutí NATO ani o píď na východ si nenechal potvrdit písemně)!

Předpokládal, že příkladem demokratických reforem RVHP se změní i SSSR. Jeho cílem byl "Evropský dům" spolupracujících národů, který načrtl už v 1985 s Mitterrandem (který ho dlouho prosazoval)

B. Rybák 10.12.2014 0:33

Re: Zcela souhlasím s panem Mračekem

Pan Jakeš má pravdu, když o něm říká, že zradil "socialismus". Pokud byl v něčem příliš velký idealista, tak to byl jeho názor na západ, který v té době už na velké idee nedbal a neodolal pokušení Gorbačevovu "naivitu" mocensky proti SSSR (Rusku) zneužít!

Kdo by se o tom chtěl dovědět o tom, jak všechno bylo "jinak", tomu doporučuji k prostudování vynikající text, který na NP vložila paní Kanioková.

http://www.usd.cas.cz/archiv_SD/sd_1_2_2011.pdf

V. Čermák 9.12.2014 17:58

Zajímavý článek,

že k pádu komunismu, samozřejmě oprávněnému a dlouho očekávanému, u nás a jinde došlo především zásluhou Gorbačova se dnes poněkud opomíjí. Podobně jako že na porážce Německa v 2. sv. válce a osvobození Československa má největší zásluhu Sovětský svaz pod vedením Stalina. Co se dělo potom víme, ale zamlčovat jasná fakta je hloupé a přízemní.

P. Vaňura 9.12.2014 16:52

Pokud jde o Jakeše a spol., ještě

bych přidal další důležitý faktor. U nich totiž bylo dilema, zda k moci přijdou disidenti jako Havel, nebo mladší členové KSČ, kteří nejsou zkompromitováni Normalizací. Takoví, kteří ještě 25.11.1989 v televizi hlásali, že "srpen 1968 se přehodnocovat nebude" museli vědět, že jejich éra končí. Proč tedy riskovat, že je ti mladší komunisté v případě krvavého zásahu zbaví moci a postaví ke zdi, jako Ceausesca.

V. Němec 9.12.2014 15:16

Sametové předání moci.

Takový je správný název pro události po 17. listopadu 1989. A za tím následuje těžko utajovaný smích komunistů (ne těch naivních). Však mají z toho prču dodnes.

J. Urban 9.12.2014 12:20

A revoluce následně - jak už to tak

v dějinách bývá - sežrala své vlastní děti. Kormidla se ujali synci z Prognostického ústavu a ti už věděli, jak správně a rychle politickou moc přetavit v ekonomickou a svěřit ji těm správným hochům, co spolu mluví. Havel ještě chvíli posloužil jako taková fanglička - mávátko pro zahraničí, pak i to Klausovi příroda vyřešila.

A. Sekanina 9.12.2014 11:02

Byl sametový a nekrvavý, bohužel.

Nebyli jsme jako oni, dobře nám tak!

K. Janyška 9.12.2014 9:20

To civiliuace dosájla jistého stupně a rozsahu

a nové generace neosobně přešaltrovali spontánní řád lidské interakce a ten se zbavil svého napadení socialistickými zločinci a hlupáky. Nic však z jejich zločinné činnosti neskončilo. Pokoušejí se o totéž v EU a USA. Prý tentokrát už to zaručeně vyjde. Já, znalec kompozitivní teorie, tedy teorie spontánního řádu lidské interakce, jim však garantuji, že nevyjde. Zorganizovat lidský svět je totiž nemožné... Dzp.

K. Janyška 9.12.2014 9:20

Re: To civiliuace dosájla jistého stupně a rozsahu

...civilizace...

P. Maleček 9.12.2014 5:54

A proč nám dodnes vládnou komouši?

O to smutnější je, že někteří z těch, kteří tehdy chtěli demokratické změny utopit v krvi, sedí v parlamentu a prezident - pussydent má některé z nich jako své rádce.

Jen další důkaz, že to v 89. žádná revoluce nebyla - spíš jen výměna politické moci za ekonomickou. A proto to dnes v Česku vypadá jak vypadá.

J. Kovaříček 9.12.2014 6:26

Re: A proč nám dodnes vládnou komouši?

Naprostý souhlas. Dlužno připomenout, že Češi jsou ve své většině plebejský národ, který s úctou shlíží na své utiskovatele. Měli jsme ve své historii mnoho význačných osobností, ještě máme, ale je jich pomálu. Však je to patrno z toho, co si svobodný lid zvolil za prezidenta!

Jak mále je kupříkladu znám a uctíván Komenský, jedna z nejvýraznějších osobností renezanční Evropy. Najde se ale hodně voličů třeba pro soudružku Semelovou. A rovněž jest u Čechů pozoruhodná shovívavost ke komunistické ideologi, která v minulém století vyvraždila desítky milionů nevinných lidí. Jest cosi podivného v české mysli.

P. Kmoníček 9.12.2014 8:57

Re: A proč nám dodnes vládnou komouši?

Kuba a Ančí jsou stále hrdinové a dětem dávány za příklad.Tak čemu se divit?

J. Urban 9.12.2014 12:23

Re: A proč nám dodnes vládnou komouši?

A omezený šlechtic (navíc s určitě ne náhodou s německým jménem) je tím opačným pólem. A stereotypy fungují, neb pro průměrného občana jsou srozumitelné a nevyžadují ani znalosti, ani schopnost přemýšlet.

P. Kmoníček 9.12.2014 15:29

Re: A proč nám dodnes vládnou komouši?

A když se podvod povede,dobrotivý Krakonoš ještě Trautenbergovi nařeže.

P. Kmoníček 9.12.2014 15:29

Re: A proč nám dodnes vládnou komouši?

....dáváni...

M. Pivoda 9.12.2014 13:06

Rozlišujte, prosím, Komunisty od členů Komunistické strany

Maleček:"A proč nám dodnes vládnou komouši?"

Mýlíte se. Pokud nám dnes vládnou, tak nám vládnou bývalí členové Komunistické strany (fakticky kariéristé za jakéhokoliv režimu), nikoliv skuteční Komunisti. To je podstatný rozdíl!

Pamětníci jistě dosvědčí (určitě si toho museli všimnout!), že většina členů Komunistické strany (před listopadem 1989) neměla s ušlechtilými ideály budoucí komunistické společnosti vůbec nic společného. To co hlásali z politických tribun nemělo vůbec nic společného s jejich soukromým životem.

A protestovat proti předlistopadovému režimu se před listopadem 1989 dalo také připomínáním tohoto nepříjemného faktu. To byl jiný druh disidentství, který měl tu výhodu, že za tuto činnost vás zavřít nemohli, jako tomu bylo v případě disentu Václava Havla a spol.

Samozřejmě po listopadu 1989 se pak překabátění členové Komunistické strany prohlásili za třetí druh disidentů - tzn. ti, kteří údajně rozkládali Komunistickou stranu zevnitř (a proto také do ní údajně vstupovali - Ha. Ha. Ha).