28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

ÚVAHA: Pozitiva pandemie koronaviru?

Nepochybně jsou a není jich málo. Je to takové poslední varování, abychom změnili některé zvyky a způsob života. S rozvojem medicíny jsme nabyli dojmu, že jedinou hrozbou je rakovina a kardiovaskulární choroby, případně ty civilizační. Infekce že máme pod kontrolou díky antibiotikům a očkování.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 25.5.2020 20:48

The magnitude of the Covid-19 pandemic will largely depend on how quickly safe and effective vaccines and treatments can be developed and tested. Many assume a widely available vaccine is years away, if ever. Others believe that a 12- to 18-month development cycle is a given. Our best bet to reduce even that record-breaking timeline is by using artificial intelligence.

The problem is twofold: discovering the right set of molecules among billions of possibilities, and then waiting for clinical trials. These processes ordinarily take several years, but AI holds the key to radically shortening both. This is where combining AI with biotechnology is headed, and within several years all vaccine and medication development could be done this way. We can already shorten the development time of a Covid-19 vaccine using this method.

Although a human trial of a vaccine or other treatment is regarded as necessary today before widespread use is approved, even large-scale trials are very imperfect, time-consuming, and expensive. A human doctor may come up with a few dozen drugs that may treat a disease. The actual number of theoretical drug possibilities is in the trillions. The current method for testing these few treatments is to organize a few hundred human subjects and then test them over about a year and a half, at a cost of hundreds of millions of dollars.

Very often, the first several solutions tested on humans are not ideal and lead to other solutions that also take a few years to develop and test. We are literally stuck, watching people succumb to a disease for years while only a few possible solutions are tested. Not much can be advanced until those results are available.

We are seeing the beginnings of a profound paradigm shift in health technology. AI simulations have the potential to test all of the trillions of possibilities with tens of thousands of (simulated) patients for a (simulated) period of years, and do all of this in a matter of hours or days.

D. Zítko 25.5.2020 10:12

Obávám se, že se pouze zvýší snaha státu řídit a kontrolovat naše životy, nařizovat, hlídat nás a vůbec pečovat moudře o naše lepší příští...

F. Houžňák 25.5.2020 9:06

To jsou zase žvásty, člověk by si po přečtení myslel, že se na Václaváku válejí hory mrtvol a přes řeku Moravu se dá po mrtvých tělech přejít suchou nohou.

P. Lenc 25.5.2020 10:55

Jo pane Houžňáku, takový Orwell byl přece blbec co psal žvásty, že?

F. Houžňák 25.5.2020 12:33

Z čeho tak soudíte?

J. Nevrkla 25.5.2020 8:20

Čip pod kůží, sdílené auto, které vás automaticky odveze, jenom když budete dost poslušný a nebudete si přát nevhodny cil, koupit si budete moci jenom to, co bude vyhodnoceno jako pro vás zdravé a pro planetu neohrozujici. Krásný nový svět, kterého se nechci dožít.

J. Pankovic 25.5.2020 8:50

Jj, podkoźni čip, toť poslední výkřik svobody! Nahradí nejen občanku, mobilní telefon a platební kartu ale deset centimetrů vysoké identifikační číslo na zádech mundůru!

Orwell byl břídil

J. Pankovic 25.5.2020 8:53

...a ještě by se to dalo vylepšit tím, že by se drobné přestupky mohli řešit ihned menším či větším šokem

M. Koutný 25.5.2020 10:32

Doporučuji povídku Johna Sladeka "Šťastné plémě" - in Nebezpečné vize, česky Laser-books 2004

L. Písařík 25.5.2020 8:02

Ještě jste, pane, nenapsal to, co mnozí napovídají, ale naplno to zatím nikdo nenapsal.

Pozitivum: Největší smrtnost viru je v věkové skupině 70+. Je to skupina, která už nic neprodukuje, pouze spotřebovává: důchody, zdravotní péče, zvýšená péče, věkové slevy, atd.

I když.......

Jsem důchodce 77+.

J. Basler 25.5.2020 6:58

No nevím, co se změní... Krátkodobě možná více, z dlouhodobého hlediska prakticky nic. Se domnívám. Lidé jsou hlavně lidé, částečně nepoučitelní, částečně pohodlní a hlavně asi pořád stejní a někteří jsou i zvídaví. Budou pořád chtít vydělávat víc a víc. Cestovat tam, kde mají pocit, že je něco zajímavé. Budou chtít něco stavět, budovat a tak budou nuceni vyrábět ocel, hliník, cement, plasty. To je hrozně energie a špíny. A nejde to s Excel. tabulkami doma v obýváku.

Ale lidé (alespoň někteří) budou bádat, vymýšlet, psát krásné knihy. Protože lidi jsou lidi a na minulost moc nemyslí. Že by se z ní poučili? AIDS, mory, cholera, syfilis, drogy atp. - že by se provozoval jen bezpečný sex, nikam se nelétalo a nejezdilo auty? Celé dějiny lidstva jsou hlavně o pokroku a ten se naštěstí nedá zastavit (v totalitě asi ano). A to se týká i budoucích hrozeb. Ať virů nebo meteoritů nebo otepování. Lepší příprava (možná - ale moc nedoufám ;-) na tyhle problémy. Věda, věda, věda... A směřování ke svobodě, osobní i kolektivní.

J. Dvořák 25.5.2020 10:17

Vzhledem k přemnožení lidstva bude docházet v blízké budoucnosti ke konkurenčním "bojům" o zdroje, které posléze povedou k válkám a globálnímu chaosu.

Pro směřování ke svobodě nebude prostor ani politický ani sociální ani fyzický.

Věda by lidstvo mohla zachránit pokud by ji někdo "násilím" aplikoval neboť vědci na to nejsou uzpůsobeni a oběti by byly značné.

Takže lidstvo vyřeší vedle infekcí války nebo nějaký vnější stimul (vesmírná kolize).

P. Victorin 25.5.2020 6:44

Nemám rád takové fatalistické přístupy, které autor na konci článku přímo ukázkově prezentuje, ale souhlasím s tím, že i ze špatného zážitku je pozitivem, hledat a nalézat racionální poučení...