28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

ÚVAHA: Po čem se mi stýská

„Dělají se panáci, bude dlouho pršet,“ slýchával jsem jako kluk od babičky, když se z nebe hustě snášely svislé proudy vody a odrazy kapek v kalužích vytvářely dojem oněch „panáků“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Tejkal 19.4.2019 18:36

Na Krétě byly záplavy

Někdy vidíme jen to, co je bezprostředně kolem nás. Klima a počasí je však třeba vnímat i historicky (vždy bývala suchá období) a geograficky. Všimněte si, že ve střední Evropě je sucho, ale v tradičně sušším Středomoří od března prší o sto šest. Na Krétě byly záplavy.

T. Wiszniewski 19.4.2019 14:24

Autore nestýskej, dále piš

Ještě několik takových článků a máš jistou Gretinu bronzovou medaili, udělovanou Aspergerovou nadací

J. Kraus 19.4.2019 12:52

Něco tady nesedí.

Atlantik, Severní moře se vypařuje jako dřív, vítr velkou většinou fouká stále od západu a mraky nikde. Ta odpařená voda se přece nemůže vytratit do vesmíru, ale kam tedy? Ve středověku byly Čechy plné rybníků, u Jičína zmizelo pod hladinou jednoho několik vesnic, jistě ne kvůli rybám. Kromě toho v Polabí dvojí žně do roka, na Kolínsku na polích melouny. Tuhle zimu, už poněkolikáté, taky něco nesedělo s ptáky. Z krmítka od prosince do dubna sotva uzobnuto, jablek pohozených na trávníku si nikdo nevšiml. Ve vzduchu a na stromech, až na pár sýkorek, hrdliček a strak, mrtvo. Kosáci že prý vymřeli na nějakou nemoc. A najednou začátkem dubna, ze dne na den, přeptákováno a kosák na každém pátém stromě.

F. Žůrek 19.4.2019 12:48

Žijeme jinak než naši rodiče

Já jsem se ještě narodil doma - v manželské posteli.

Měl jsem oba rodiče a rozvod- to jsme ještě neznali.

Byla to vesnice, špatná silnice, ale jezdily povozy tažené koňmi...

Nebyla ještě všude auta, ale žili zde sedláci a ti jsou kde?

A nám ještě pokračovat?

P. Lenc 19.4.2019 10:40

Jo pane autore.

Dřív bylo všechno lepší.Voda byla tak hustá, že se pomalu nedala pít, žížaly tak velké, že když do nich slepice klovla tak tu slípku uškrtily.A obilí se žalo sekyrou.Dnes, no hrůza.Já jenom vzpomínám, jaké bylo , když jsem byl kluk o prázdninách sucho, že na louce před naší chatou byla zem tak rozpukaná, že jsme do puklin strkaly ruce a v Oslavce teklo prostředkem trochu vody.A jiné prázdniny, které celé propršely.A roky, kdy i několik let bylo abnormální sucho, o tom se můžete dozvědět v kronikách ranného středověku s popisem následného hladomoru.

M. Mikulec 19.4.2019 9:54

Kde je všechna ta voda

z alarmisticky tajících ledovců navíc?

Alarmiste alarmují suchem, aby výrobci mohli zase zdražit potraviny. Přitom vloni byla taková naduroda ovoce a všechno kvetlo. Jenomže městský člověk nevěří přírodě, ale pisalkum ( kde sídlí masmedia,než v Praze) a televizním zprávám.

P. Portwyn 19.4.2019 9:42

Nic se neděje! Žádné sucho není!

A jestli je sucho, tak je dobře, že je!

A kdo si myslí něco jiného, je komunista!

;o)

R. Vacek 19.4.2019 6:56

Úvaha je jenom potvrzením toho,

že dříve byla tráva zelenější, zimy studenější, sněhu po kolena, léto jak má být. A přitom takto si s námi pohrává náš mozek, který nás klame.

Dle https://www.infodatasys.cz/climate/klimacr1961.htm je totiž srážek spíše více, než v šedesátých letech. A pokud se dočkáme avizovaného oteplování, srážek by mělo být ještě více. Nejsušší totiž byly doby ledové.

J. Krásenský 19.4.2019 6:52

Je sucho

Je třeba změnit své chování, třeba i v tak všední práci jakou je sekání trávníku. Ještě před několika desetiletími bylo pravidlem sekat dvakrát do roka, dnes dvakrát do měsíce, aby pažit nebyl vyšší než tři centimetry.V našem městečku nizoučké městské trávníky loni zrezly, půda pod nimi rozpukala žárem a vyschla do hloubky větší než metr. O pár desítek metrů dál byla louka (sečená dvakrát do roka) zelená. Otava téměř nebyla, ale rozdíl byl a stále patrný je. Podzimní ani zimní srážky vláhu nenahradily, v hloubce sucho přetrvalo dosud Tráva, i uschlá, izoluje půdu před slunečním žárem i vysušujícím větrem. Nejčastější námitkou proti sečení dvakrát do roka je klasická otázka - kam s ní? Tedy kam s tou posečenou travou. Seno suší málo kdo, trápí nás alergie (mou rodinu též) kvetoucích trav i sena. Na čtrnáctidenní rozdrcený pažit - biomasu už máme kontejnery a raději ji vyhodíme. Tak tam s ním? Rizikem je jistě i vznícení suché trávy. Přesto mi tyto zjevné problémy a rizika přijdou řešitelnější, než sucho, vysychání půdy a nedostatek vody. Dojde-li voda ve studni, je slabou útěchou, že máme "anglický" trávník. A loni došla. Jistě, srážky to nenahradí, ale zmírní vysušování krajiny. A nakonec mnoha obcích zakazují zalévat vodou pitnou, i z vlastních studní, i potoků za zahradou. Minulý týden jsem slyšel zprávu (radiožurnál), že ubylo sedmdesát procent hmyzu. Jednou z příčin je i časté sečení a výška trávy. Sekačky rozdrtí vše živé, a když to opakujete každých čtrnáct dní, není se co divit, že hmyzu ubývá. A ten co přežile, nemá se kam skrýt před slunečním žárem. Vypalování mezí odsuzujeme po celá desetiletí, pravidelné drcení jsme dosud nedomysleli. Nízký "anglický" trávník je vhodný do vlhkého přímořského podnebí - na britské ostrovy. K nám se nehodí.

J. Kraus 19.4.2019 12:49

Re: Je sucho

Přesně. Na zahrádce (převzazé po matce) se mi mezi růžemi, pivoňkami a podobnými během let rozsemenila jakási napůl tráva napůl kytka. Má to cibulky, občas šedé kvítky a na jaře, na rozdíl od normální trávy o kus dál, tvoří hustý deset centimetrů vysoký zelený koberec. Znalci většinou říkají, že je to plevel. Asi před týdnem jsem pár metrů vyškubal a dnes už je tam zem rozpukaná, na rozdíl od zbytku, který je šťavnatý a vlhký.

J. Hruška 19.4.2019 5:24

Statistika

Při povodních, které si ještě snad pamatujeme, napršelo tolik vody, že průměrné srážky za posledních 30 let jsou ještě nadnormální. "Prší krásně" zpívá ještě někdy zpěvačka Zagorová a má pravdu. V poslední době prší někde jinde, vydatně, ale ne u nás doma za humny. Zdař Bůh.

J. Kopis 19.4.2019 4:27

A přitom by mělo být v atmosféře vlhkosti mnohem více

když voda alarmisticky mění své skupenství z pevného na kapalné a dále na plynné, vlivem globálně se zvyšující teploty!?

J. Lepka 19.4.2019 10:39

Re: A přitom by mělo být v atmosféře vlhkosti mnohem více

Je to jako s penězi za komunismu : někdo je měl, většina ne, voda je taky jen někde a když už tam spadne, na rozdíl od peněz žehráme, že je jí moc.