28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

ÚVAHA: O příčinách a následcích

Možno též říci o posloupnoti dějů. Kupříklad ona známá otázka co bylo dřív, zda vejce nebo slepice.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Písařík 5.6.2021 7:43

Ruští jestřábi v čele s Putinem nikdy neopustili myšlenku dostat Evropu pod svoji kuratelu. Rusko, tak, jak je, je trvalým nebezpečím nejen pro Evropu, ale pro celý svět. Stačí sledovat výblitky trollů, jaké zbraně budou mít, až je budou mít.

M. Pivoda 4.6.2021 12:44

O příčinách a následcích? Jiný pohled.

Pamětník Cícha by v dalším článku mohl možná raději vysvětlit, proč tzv. Karibská krize v říjnu 1962 (The Cuban Missile Crisis, also known as the October Crisis of 1962) NEPŘEROSTLA do třetí světové války.

Možná, že touto cestou autor Cícha nalezne snadnější odpověď na svou otázku, položenou v nadpisu článku.

M. Valenta 4.6.2021 11:41

Dne nám zde bývalý prezident prozradil, že to dotáhl v bolševické armádě, která mě, třídnímu nepříteli po rodičích a prarodičích, nepřidělila pro jistotu ani zbraň, až na majora a k tomu ještě, že kromě nošení džínové bundy, chtít za bolševika modrou knížku, nebylo správné a když k těmto "úžasným" názorům přičteme konání toho současného, tak to tedy opravdu zmatek je a pořádný. So geht das.

J. Nevrkla 4.6.2021 8:50

Když člověk prochází Petrohradem a vidí, jaké krásné paláce tam na blátě ti živořící a málo vzdělaní mužíci museli postavit, tak se ani moc nedivi, že tam k té socialistické revoluci došlo. Tak to při velkých sociálních rozdílech bývá, jak historie dokládá. A obávám se, že leckde už podobná situace nazrava.

M. Valenta 4.6.2021 11:43

Vy stavíte paláce Babišovi a ještě k tomu při tom vrníte blahem.

J. Nevrkla 4.6.2021 11:46

Já mu rozhodně nic nestavím. Ani nejsem jeho voličem. A to Čapí hnízdo už je hodně vycpely argument, pokud vím, tak už dotaci i vrátil.

L. Písařík 5.6.2021 7:46

To nebyli mužici, kdo postavil Petrohrad, to byli mistři dovezení z Evropy. Opravdu věříte, že by člověk, co umí zemljanku, byl schopen postavit palác?

J. Nevrkla 5.6.2021 8:59

Někdo je musel zaplatit a někdo musel dělat přinejmenším hrubou práci. V Petrohradu ovšem zemljanky nebyly, mnozí žijí ve stereotypech, alespoň v Moskvě a Petrohradu jsme neměli pocit, že se život moc lidí od toho pražského.

P. Hatina 4.6.2021 3:16

Jest samozřejmě lákavé se dobrat úvahami ke zjištění příčin, jenomže i ty zjevné příčiny často fungují jako následky předešlých příčin.

Ono i v tomto případu, nezapomeňte že na počátku, po bolševické revoluci a prvotním šoku, zase to Sovětské Rusko pro Západ tak velké nebezpečí nepředstavovalo, antož bylo uklizeno až bezpečně daleko na tém podivném Východě.

Ale že mnohem větší nebezpečí, aniž si to Západ včas uvědomil, pro něj znamenal, ve 30.letech fašismus A že - na pomoc proti tomu fašismu se musel, v krizi nejhlubší Západ spojit se Stalinem a taky se s ním potom rozdělit o vliv v Evropě, s vytýčenými hranicemi Železné opony - a na této hranici pak probíhalo to, co se označovalo jako studená válka.

V. Mokrý 4.6.2021 4:31

R^

K. Káš 4.6.2021 5:58

Ne fašismus, ale národní socialismus. Prosím nesměšovat a nezaměňovat.

P. Hatina 4.6.2021 6:01

Mám na mysli obecně fašismus, v řadě států, nikoliv jen německý nacismus..

K. Káš 4.6.2021 6:08

Dobře. Stejný hnus obojí. :-)

V. Novák 4.6.2021 9:50

Nacismus je podmnožina fašismu.

J. Pokoutný 4.6.2021 8:39

Pane Hatino, zřejmě úmyslně zapomínáte na teze III. Internacionály (aka Kominterny), ovládané právě Moskvou, o "vývozu světové revoluce". S její pomocí ovládli Sověti značnou část republik v okrajových oblastech Ruského cářství (zejména na Kavkazu), ve střední Asii, výrazně ovlivňovali potiku meziválečné Francie, Německa (do 30. let, kdy Thalmannovým komunistům zakázali spolupráci se soc-dem, protože "bratři národně socialističtí dělníci" - se Sověty v té době spřátelení), pokusili se pomocí páté kolony ve Finsku tento stát znovu připojit k SSSR... Nemluvě o Jižní a Střední Americe, Azerbajdžánu a Persii. Sovětské usilovné zbrojení v době po hospodářské krizi nemohlo u státu, ovládajícího 1/6 povrchu souše, nechat nikoho rozumného klidným.

P. Hatina 4.6.2021 8:49

V tom máte sice pravdu, jenomže tuhle světovou revoluci se podařilo ještě během 20.let úspěšně zlikvidovat (připomínám, že i u nás, v boji o Lidový dům).

Takže, kvůli va tomu se rozhodně hranice sovětské zóny neposunula až k Labi, jako se to stalo, se souhlasem spojenců, po druhé světové.

V. Novák 4.6.2021 9:54

Thälmannovám komunistům zakázal Stalin spolupráci se soc-dem, protože je považoval za "sociáfašisty", ne proto, že by měl nějak v lásce nacionální socialisty. Neviděl v nich větší rozdíl.

J. Pokoutný 4.6.2021 20:34

Ta spolupráce ovšem byla. Němci testovali na Rusi tanky a jinou techniku, od Italů kupovali soudruzi torpédoborce. Národním socialistům říká ve svých raných ranných dílech "bratři národně socialističtí dělníci". Že byl nehezky prolhaný, je známo, ale oslovení "bratři" svoji váhu má.